Եվրասիական տնտեսական միությունը եվրասիական տնտեսական ամենախոշոր ինտեգրացիոն հանգույցն է, որը հավակնում է մրցակցել կամ համադրելի լինել այնպիսի խոշոր ինտեգրացիոն ծրագրի հետ, ինչպիսին Եվրոպական միությունն է:
Չնայած ԵԱՏՄ գաղափարախոսների արած պնդումներին, թե եվրասիական տնտեսական ինտեգրացիան կարող է լուրջ հավակնություններ ունենալ, սակայն ԵԱՏՄ-ում ընդունված է մեկ այլ կոնցեպտ, համաձայն որի այդ կառույցի անդամ երկրները ձգտում են լինել «կամուրջ» մնացյալ աշխարհի և ԵԱՏՄ-ի միջև: «Կամուրջի» գաղափարը ԵԱՏՄ-ում հաճախ կիրառվում է որպես քարոզչական հնարք տարատեսական հանդիպումներին ու կլոր սեղաններին աշխարհքաղաքական լուրջ առոգանություն հաղորդելու համար:
Հետաքրքիր է, որ ԵԱՏՄ-ի անդամ բոլոր երկրները առանց բացառության ձգտում են կամուրջ դառնալ ԵԱՏՄ-ի և այլ կողմերի միջև:
Օրինակ հենց Հայաստանը: Հայաստանի եվրասիական ինտեգրացիոն ուղին «ընտրելու» գործընթացն ուղեկցվում էր ակտիվ քարոզչությամբ, որ ահա, Երևանն իրականացնելով «և-և»-ի քաղաքականությունը՝ մի շատ կարևոր կամուրջ կդառնա ԵՄ-ի ու ԵԱՏՄ-ի միջև: Ավելին, ըստ «կամուրջի» այսպես ասած տեսության՝ Հայաստանը պետք է իրար կապի նաև ԵԱՏՄ-ն ու Իրանը: Նկատենք, որ այս հայտարարություններն արվում են երկրի վարչապետի ու նախագահի կողմից:
Սակայն, իրավիճակը դրամատիկ է այնքանով, որ Հայաստանը «կամուրջի» գործով չունի առաջընթաց և ունի լուրջ մրցակիցներ:
Բելառուս
Բելառուսը ԵԱՏՄ-ը ամենաարևմտյան երկիրն է: Արևմուտքից այն սահմանակցում է ԵՄ անդամ Լեհաստանին, իսկ հյուսիսից՝ Լատվիային ու Լիտվային: Բնականաբար, Մինսկում ևս դիտարկում են իրենց որպես կամուրջ՝ ԵՄ ու ԵԱՏՄ միջև: Նման գաղափարի կողմնակից է հանդիսանում, մասնավորապես, Բելառուսում ակտիվ քաղաքական գործիչ, Լիբերալ-դեմոկրատական կուսակցության առաջնորդ, Ռուսաստանի հետ ավելի սերտ համագործակցության կողմնակից Օլեգ Գայդուկևիչը:
Ղազախստան
Տարածաշրջանային ու աշխարհաքաղաքական կամուրջ լինելու գաղափարն իսկապես հրապուրիչ է ու կարող է ստանալ տարատեսական դրսևորումներ:
Այդպես, միջինասիական Ղազախստանը, ինչպես հայտնել է այդ երկրի առաջին փոխվարչապետը, ցանկանում է «կամուրջ» լինել ավելի լայն ձևաչափով՝ օգտագործելով ԵԱՏՄ-ն: Ըստ այս տեսության՝ ԵԱՏՄ-ն պետք է կամուրջ հանդիսանա Եվրոպայի ու Ասիայի միջև ու Ղազախստանը այս հարցում, անշուշտ, կարևոր դերակատարում պետք է ստանձնի:
Ղրղզստան
Ավելի իրատեսական են, թերևս, Ղրղստանի «կամրջային» սպասելիքները: ԵԱՏՄ այս երկիրը սահմանակից է Չինաստանին ու մինչ եվրասիական տնտեսական ինտեգրացիային միանալը բավական աշխույժ հարաբերություններ ուներ Չինաստանի հետ առևտրի ազատ գոտու շնորհիվ: Ներկայում իրավիճակը Ղրղզստանում փոխվել է և այժմ Բիշքեկում կարծում են, որ կարող են կամուրջ հանդիսանալ Չինաստանի ու ԵԱՏՄ երկրների միջև, ինչի մասին հայտարարել է այդ երկրի էկոնոմիկայի նախարարությունը:
Ռուսաստան
Հետաքրքիր է, սակայն, որ «կամուրջի» գաղափարը արծարծվել է նաև Ռուսաստանում, որը ԵԱՏՄ առանցքային, ամենամեծ ու նախաձեռնող երկիրն է: Ռուսաստանը եվրասիական այն առանցքն է, որին փորձում են հասնել կամուրջները, ինչը չի խանգարել, որպեսզի «կամուրջի» գաղափարը «ծիլ տա» նաև այստեղ:
ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը, մասնավորապես, կարծում է, որ Ռուսաստանի որոշ շրջաններ, ի դեմս իրենց տրանսպորտային ենթակառուցվածքների, կարող են կամուրջ հանդիսանալ ԵԱՏՄ-ի ու «Մետաքսի ճանապարհի» միջև: Լավրովի խոսքով՝ Ռուսաստանը հակասություններ չի տեսնում ԵԱՏՄ-ի ու «Մետաքսի ճանապարհի» միջև, հակառակը՝ ցանկանում է, որպեսզի այդ երկու ծրագրերի միջև կամուրջներ կառուցվեն:
Այսպիսով, ստացվում է, որ ԵԱՏՄ-ն մի կառույց է, որտեղ անընդհատ հիշատակվում է կողմերի կամուրջ հանդիսանալու պատրաստակամությունը, սակայն զարգացումները ցույց են տալիս, որ իրականում ինտեգրացիոն գործընթացները հենց կառույց անդամ երկրների միջև տեղի են ունենում անչափ դանդաղ, իսկ, օրինակ, Հայաստանի ու Ղրղզստանի առևտրաշրջանառությունը պատկերող խղճուկ թվերը ցույց են տալիս, որ կամուրջներ չկան նույնիսկ ԵԱՏՄ-ի անդամ երկրների միջև:
Անգամ ավելին՝ նկատենք, որ «կամուրջը» ընդամենը ճանապարհ է հզոր արդյունաբերությամբ արտադրողի և հարուստ սպառողի միջև։

Евразийский экономический союз (ЕЭАС) – самый крупный евразийский экономический интеграционный узел, который претендует конкурировать или быть сопоставимым с такой крупной интеграционной программой, как Европейский союз (ЕС).
Несмотря на утверждения идеологов ЕАЭС относительно того, что евразийская экономическая интеграция может иметь серьезные амбиции, в ЕАЭС принята другая концепция, по которой страны-члены этой структуры стремятся стать «мостом» между ЕАЭС и остальным миром. Идея «моста» в ЕЭАС зачастую используется как пропагандистский трюк для придания серьезного геополитического акцента разнообразным встречам и круглым столам.
Примечательно, что все страны-члены ЕАЭС без исключения стремятся стать мостом между ЕАЭС и другими сторонами.
Например, Армения. Процесс «выбора» евразийского интеграционного пути Армении сопровождался активной пропагандой, что вот, Ереван, проводя политику «и-и», станет важным мостом между ЕС и ЕАЭС. Более того, согласно, так скажем, теории «моста», Армения должна соединить ЕАЭС и Иран. Заметим, что эти заявления звучат со стороны премьер-министра и президента страны.
Однако ситуация настолько драматична, что Армения в деле «моста» не имеет прогресса и имеет серьезных соперников.
Беларусь
Беларусь является самой западной страной ЕАЭС. На западе она граничит с членом ЕС Польшей, а на севере – с Латвией и Литвой. Естественно, в Минске также рассматривают себя в качестве моста между ЕС и ЕАЭС. Сторонником подобной идеи, в частности, выступает активный политический деятель, лидер Либерально-демократической партии, сторонник более тесного сотрудничества с Россией Олег Гайдукевич.
Казахстан
Идея стать региональным и геополитическим мостом действительно пленительна и может получить разнообразные проявления.
Так, среднеазиатский Казахстан, как сообщил первый заместитель премьер-министра этой страны, желает стать «мостом» в более широком формате, используя ЕАЭС. Согласно этому видению, ЕАЭС должен стать мостом между Европой и Азией, и Казахстан в этом вопросе, безусловно, должен сыграть серьезную роль.
Кыргызстан
Более реалистичными, пожалуй, являются «мостовые» ожидания Кыргызстана. Эта страна-член ЕАЭС граничит с Китаем и до присоединения к евразийской экономической интеграции имела довольно активные отношения с Китаем благодаря зоне свободной торговли. В настоящее время ситуация в Кыргызстане изменилась, и теперь в Бишкеке считают, что они могут послужить мостом между Китаем и ЕАЭС, о чем заявило Министерство экономики страны.
Примечательно однако, что идея «моста» распространилась также и в России, которая является стержневой, самой большой и инициативной страной ЕАЭС. Россия – это такой евразийский стержень, к которому пытаются примкнуть мосты, что, однако, не помешало тому, чтобы идея «моста» «проросла» также и здесь.
Министр иностранных дел России Сергей Лавров, в частности, считает, что некоторые районы России, в частности их транспортные инфраструктуры, могут выступить мостом между ЕАЭС и «Шелковым путем». По словам Лаврова, Россия не видит противоречий между ЕАЭС и «Шелковым путем», а наоборот, желает, чтобы между этими двумя программами выстраивались мосты.
Таким образом, получается, что ЕАЭС – это такая структура, где постоянно упоминается готовность сторон выступить мостом, однако, как показывают развития, в действительности интеграционные процессы между странами-членами самой структуры происходят очень медленно, а например жалкие цифры торгового оборота Армении и Кыргызстана показывают, что мостов нет даже между странами-членами ЕАЭС.
Более того, заметим, что «мост» – это всего лишь дорога между производителем с мощной промышленностью и богатым потребителем.