Մարտի 1-ին Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը՝ ՌԴ Դաշնային խորհրդին ուղղված իր ուղերձում, անիմացիոն տեսաշարի միջոցով ներկայացրեց ռուսական նոր սերնդի սպառազինությունները, այդ թվում՝ միջմայրցամաքային նոր հրթիռներ, միջուկային շարժիչով թևավոր հրթիռներ և ստորջրյա միջմայրցամաքային դրոններ (շատ այլ սպառազինություններ ևս), որոնք ըստ Պուտինի անիմաստ են դարձնում ԱՄՆ հակահրթիռային պաշտպանության համակարգը և ՆԱՏՕ-ի ընդլայնումը դեպի Արևելք:
Հատկանշական է, որ Պուտինի ցուցադրած տեսահոլովակները սկսում են իսկական հրթիռների կամ ինքնաթիռների պատկերներով և կտրուկ անցում են կատարում բավական անորակ անիմացիաների, որոնք չեն կարող վկայել Պուտինի նշած հատկություններով սպառազինությունների առկայության մասին:
Նշենք սակայն, որ Պուտինի ելույթի ժամանակ ցուցադրված սպառազինությունների անիմացիաների մասին խոսելիս Պետդեպարտամենտի մամուլի խոսնակը դրանք որակել է որպես էժանագին («cheesy»):
Սակայն մի կողմ թողնելով ցուցադրված անիմացիոն տեսանյութերի և իրականության կապի քննարկումը՝ փորձենք հասկանալ, թե ինչպիսի քաղաքական հետևանքներ կարող է ունենալ ուժի ցուցադրումն ու անգամ սպառնալիքը:
Մեկուսացման վտանգ
Վլադիմիր Պուտինի կողմից ռուսական նոր սպառազինությունների (կամ դրանց անիմացիաների) ցուցադրումը մի իրավիճակում, երբ Մոսկվա-Արեւմուտք հարաբերությունները խիստ լարված են, նշանակում է, որ Պուտինը ստեղծված իրավիճակից ելքը տեսնում է ուժի և սպառնալիքների մեջ, որը կարող է հանգեցնել Ռուսաստանի վերջնական մեկուսացման:
Նմանօրինակ քաղաքականության վառ օրինակ է Հյուսիսային Կորեան, որը չնայած բոլոր հնարավոր պատժամիջոցներին, բնակչության ծայրաստիճան աղքատությանն ու գրեթե ամբողջական միջազգային մեկուսացմանը շարունակ հանդես է գալիս սպառնալիքներով, ստեղծում նոր սպառազինություններ և գործնականում անհնարին դարձնում իրավիճակի կարգավորման խաղաղ տարբերակները։
Ռուսաստանը, եթե որոշում է կայացնում գնալ շարունակ միլիտարացման և մեկուսացման ուղով, ապա փաստորեն ընտրում է զարգացման, ավելի ճիշտ` դեգրադացման հենց այդ՝ հյուսիսկորեական «մոդելը»։
Պատժամիջոցներ և վտանգ
Ռուսաստանի և Արևմուտքի միջև հարաբերությունների լարումը երկու կողմերի ազդեցության գոտիների համար մրցակցության, անվտանգության և դրանց հետ կապված շահերի բախման հետևանք է:
Պատժամիջոցների քաղաքականությունը չորս տարվա ընթացքում հասցրել է նրան, որ Ռուսաստանի նախագահը ցույց է տալիս նոր, իր խոսքով՝ նմանը չունեցող սպառազինություններ և փաստացի սպառնում: Սպասել, որ Արևմուտքը, մասնավորապես ի դեմս ԱՄՆ-ի, կարող է «վախենալ» այդ զենքերից ու փոխել արտաքին քաղաքական ուղղությունը, անհեթեթություն է: Վաշինգթոնից արդեն իսկ արձագանքել են, որ Պուտինը հաստատել է այն, ինչը ԱՄՆ կառավարությանը հայտնի էր: Իսկ պետդեպարտամենտի մամուլի խոսնակն անգամ ասել է, որ Պուտինը «խաղում էր հանդիսատեսի համար»։
Հետևաբար, պատժամիջոցների քաղաքականությանը Ռուսաստանի կողմից հյուսիսկորեական ոճով պատասխանը այնքան էլ չի անհանգստացրել ԱՄՆ-ին, իսկ Ռուսաստանի կողմից նման խաղերը, հաշվի առնելով նաև ԱՄՆ ներկայիս նախագահի ոչ միանշանակ կերպարը, կարող են լուրջ վտանգ հանդիսանալ ողջ աշխարհի համար:
Հայաստանը և վտանգը
Հայաստանը Ռուսաստանի հետ միասին նույն անվտանգության համակարգում է: Փաստացի, Հայաստանը համարվում է Ռուսաստանի դաշնակիցը, այստեղ տեղակայված է ռուսական ռազմաբազան, և Հայաստանը չի կարող շրջանցել Ռուսաստանի անվտանգության հետ կապված հարցերը:
Հայաստանը Ռուսաստանի հետ նաև նույն տնտեսական համակարգում է, Եվրասիական տնտեսական միությունում, ուստի Ռուսաստանի մեկուսացումը և դրա հետևանքով անխուսափելի տնտեսական շարունակվող ճգնաժամն արդեն ազդում են, իսկ իրադարձությունների նման զարգացման պարագայում էլ ավելի են ազդելու Հայաստանի տնտեսության վրա:
Հայաստանը Ռուսաստանի հետ նաև նույն մշակութային գոտում է, այստեղ հեռարձակվում են ռուսական հեռուստաալիքները, գործում է ռուսական քարոզչությունը, Ռուսաստանում բնակվում են միլիոնավոր հայեր, որոնք անդադար կապի և շփման մեջ են Հայաստանում իրենց հարազատների հետ: Նման պայմաններում, եթե Ռուսաստանը շարունակի իր մեկուսացումը և մարգինալացումը, հետևանքները հասնելու են նաև հայ հասարակությանը, և «աշխարհից կտրվելու» երևույթը կարող է զգացվել նաև այստեղ:
Ուստի Հայաստանը պետք է վերանայի իր բոլոր հնարավորությունները, հարաբերություններն ու կախվածությունը Ռուսաստանից և Արեւմուտքից և կարողանա ճիշտ կերպով մանևրել ստեղծված իրավիճակում՝ առնվազի հասցնելով հնարավոր ռիսկերը:

1-го марта президент России Владимир Путин обратился с посланием к Федеральному совету РФ, в котором с помощью анимационного видеоряда представил российское вооружение нового поколения, в том числе и новые межконтинентальные ракеты, крылатые ракеты с ядерным двигателем и подводные дроны межконтинентальной дальности (а также много других видов оружия), которые, по словам Путина, делают бессмысленными систему противоракетной защиты США и расширение НАТО на Восток.
Интересно, что видеоролики, показанные Путиным, начинаются с изображений настоящих ракет или самолетов и резко переходят к довольно некачественной анимации, что никак не может свидетельствовать о наличии вооружений со свойствами, указанными Путиным.
Следует отметить, что пресс-секретарь, говоря об анимациях с вооружением, продемонстрированных Путиным, назвал их дешевыми («cheesy»).
Но отбросим в сторону обсуждение связи показанных анимационных видеозаписей с реальностью и попытаемся понять, к каким политическим последствиям может привести эта демонстрация силы и даже угроза.
Опасность изоляции
Демонстрация Владимиром Путиным нового российского вооружения (или его анимаций) в условиях крайне напряженных отношений между Москвой и Западом означает, что выход из создавшейся ситуации Путин видит в силе и угрозах, что в действительности может привести к окончательной изоляции России.
Ярким примером такой политики является Северная Корея, которая, несмотря на всевозможные санкции, крайнюю бедность населения и практически полную международную изоляцию, продолжает выступать с угрозами, создает новое вооружение, и варианты мирного урегулирования ситуации становятся практически невозможными.
И если Россия решает идти по пути милитаризации и изоляции, то фактически выбирает именно эту северно-корейскую «модель» развития, вернее, деградации.
Санкции и опасность
Напряженные отношения между Россией и Западом – последствие конкуренции между двумя сторонами за зоны влияния, безопасности и столкновения связанных с ними интересов.
За четыре года политика санкций привела к тому, что президент России показывает новое, по его словам, не имеющее мировых аналогов оружие, и фактически угрожает этим оружием. Ждать, что Запад, в частности, в лице США, может «испугаться» этого оружия и изменить направление внешней политики, было бы абсурдным. Из Вашингтона уже ответили, что Путин подтвердил то, о чем правительству США было известно. А пресс-секретарь Госдепартамента даже заявил, что Путин «играет на публику».
Следовательно, ответ России на политику санкций в северно-корейском стиле не особенно обеспокоил США, в то же время, подобные игры российской стороны, принимая во внимание и неоднозначный образ сегодняшнего президента США, могут стать серьезной угрозой для всего мира.
Армения и опасность
Армения находится в одной системе безопасности с Россией. Фактически Армения считается союзником России, здесь размещена российская военная база, и вопросы, связанные с безопасностью России, не могут не беспокоить и Армению.
Армения также находится в одной экономической системе с Россией – Евразийском экономическом союзе, – поэтому изоляция России и неизбежный продолжающийся экономический кризис уже влияют, а при подобном развитии событий окажут еще большее влияние на экономику Армении.
Кроме того, общим у Армении с Россией является и культурная зона, здесь транслируются российские телеканалы, действует российская пропаганда, в России живут миллионы армян, поддерживающие постоянную связь и общение со своими родными в Армении. В таких условиях, если Россия продолжит свою изоляцию и маргинализацию, последствия скажутся и на армянском обществе, и «отрыв от мира» может ощутиться и здесь.
Поэтому Армения должна пересмотреть все свои возможности, отношения и зависимость от России и Запада и научиться правильно маневрировать в создавшейся ситуации, сводя возможные риски к минимуму.