Կրթության և գիտութայն նախարարը մեկ տարի առաջ հայտարարում էր՝ «Հայաստանի կրթական համակարգի հիմնական նպատակը հայ տեսակի շարունակության ապահովումն է»։ Հանրապետության գիտության զարգացման պատասխանատու պաշտոնյան ելույթից հետո արժանացավ ծափողջույնների, քննադատության՝ ոչ։ Ելույթում դիմելով համաժողովին ներկա ուսուցիչներին և տնօրեններին՝ Լևոն Մկրտչայնը հանձնարարական էր տվել՝ անել այնպես, որ ավարտական դասարաններում սպա դառնալու մասին երազող շրջանավարտների թիվն ավելի շատ լինի։ Այս հայտարարությանը հաջորդած տարվա ընթացքում պաշտպանության նախարարն իր հերթին մի քանի անգամ դժգոհություն հայտնեց դպրոցներում նախնական զինվորական պատրաստություն առարկայի դասավանդման «բացերի» և դրանց լրացման անհրաժեշտության մասին։
Նախորդ տարվա սկզբից կրթական հաստատություններում թափ առած ռազմական քարոզչության ֆոնին՝ մարտի 28-ին իրավական ակտերի նախագծերի միասնական կայքում հրապարակվեց «Սովորողների ռազմահայրենասիրական դաստիարակության ռազմավարությանը հավանություն տալու ՀՀ կառավարության որոշման» նախագիծը։ Կրթության և գիտության նախարարության հեղինակած նախագիծը պետք է լրացնի այդ «բացերը»։
Որոշման նախագիծը, սակայն, ավելի շատ ընդգծված պաթոսով դպրոցական շարադրություն է հիշեցնում։ Դրանում օգտագործված են այնպիսի եզրույթներ, որոնք իրավական սահմանում չեն կարող ստանալ։
«Մարտահրավերները»
ԿԳ նախարարի վերոնշյալ հայտարարությունն ու սպա դառնալ երազողների քանակի ավելացման հանձնարարականն այժմ նախատեսվում է ամրագրել կառավարության որոշմամբ։ Վերջին տարվա ընթացքում կրթական համակարգի աննախադեպ ռազմականացման ֆոնին ներկայացված ռազմավարությունը նպատակ ունի «նպաստել պատանիների շրջանում զինվորական մասնագիտության հանդեպ գրավչության մեծացմանը, ազգային արժեքների գիտակցմանը, հասնել բարոյական, համամարդկային և ազգային արժեհամակարգերի գիտակցմանը և համապատասխան վարքի դրսևորմանը»։
Նախագծով դպրոցներն ունենում են կցագրված զորամասեր։ Ոստիկանությունը և եկեղեցին ևս «ռազմահայրենասիրական» դաստիարակության ապահովման մասնակիցներն են։
ԿԳՆ-ն անգամ առանձին դրույթներով շարադրել է, թե ինչ մարտահրավերներով է պայմանավորված ռազմահայրենասիրական դաստիարակության ապահովման անհրաժեշտությունը։ Դաշնակցական Լևոն Մկրտչյանի գերատեսչությունում պնդում են, որ «հայրենիքի պաշտպանությանը ոչ պատրաստակամ քաղաքացիների առկայությունը», «օտար մշակութային արժեքներին հաղորդակից լինելու տենդենցը», «սեռական այլասերվածությունը և այլ նման արատավոր երևույթները» երկրում առկա ներքին մարտահրավերներ են։ Նման մեկ այլ մարտահրավեր է «տնտեսության դանդաղ զարգացումը», սակայն գերատեսչությունը հարկ է համարել ընդգծել, որ դանդաղ զարգացման պատճառը վերը նշված գործոններն են, ասել է թե՝ պատերազմները, շրջափակումը, «անկարգությունը և անդաստիարակությունը», «օտար մշակութային արժեքները»։
Չսահմանափակվելով դպրոցներում իրականացվող քարոզչությամբ
ԿԳՆ-ի հրապարակած որոշման նախագծում պնդում են նաև, որ եթեր են հեռարձակվում այնպիսի հաղորդաշարեր, ֆիլմեր, հեռուստածրագրեր, որոնք նպաստում են ուսուցչի, տվյալ դեպքում զինվորական ղեկավարի, հեղինակության անկմանը և հասարակական բացասական կարծիքի ձևավորմանը։ Նախարարությանը, կարծես թե, մտահոգում է բանակի այլընտրանքային լուսաբանման հնարավարությունը։ Գերատեսչությունն առաջարկել է այս «խնդրի» լուծումը։
Չսահմանափակվելով ՊՆ-ի, ոստիկանության և եկեղեցու կողմից հանրակրթական հաստատություններում տարվող քարոզչությամբ՝ նախագծում ԿԳՆ-ն առաջարկում է սովորողների «ռազմահայրենասիրական դաստիարակությանը» աջակցելու նպատակով զանգվածային լրատվամիջոցներով հաճախակի դարձնել գեղարվեստական, փաստավավերագրական, գիտահանրամատչելի, ուսուցողական, հայրենասիրական, հայոց պատմության, անվանի զորահրամանատարների և ազգային հերոսների կյանքի ու գործունեության վերաբերյալ հաղորդումների, ֆիլմերի և հեռուստածրագրերի ցուցադրումը։
Պաթոսի և իրավական ձևակերպումների զուգահեռները
Կառավարության որոշման նախագծում օգտագործված են մի շարք եզրույթներ, որոնք իրավական արժեք չեն կարող ունենալ, քանի ԿԳՆ-ն մի նման որոշման նախագիծ էլ չի ներկայացրել՝ սահմանելու, թե որն է, օրինակ, «մարդու բարոյական որակը»։ Կամ ի՞նչ նկատի ունեն նախարարությունում «ազգային արժեքների գիտակցման հիմքով համապատասխան վարքի դրսևորում» ասելով։ Ո՞րն է «համապատասխան վարքը»։ Հաշվի առնելով, որ շաբաթներ առաջ Շիրակի մարզում ուսուցիչներին պարգևատրում էին աշակերտների մեջ «հայրենիքի համար զոհվելու պատրաստակամություն» դաստիարակելու համար, գուցե և համապատասխան վարքը հենց զոհվելու պատրաստակամությունն է։
Ի՞նչն է նախարարությունը պիտակում որպես «սեռական այլասերվածություն» կամ ո՞վ է «այլ արատավոր երևույթների» արատավորության աստիճանը որոշողը։ Որո՞նք են «օտար մշակութային արժեքները», որոնցից նախարարությունն իր ռազմավարությամբ պատրաստվում է հեռու պահել դպրոցականներին, և որտե՞ղ են դրանք հակադրվում համամարդկային արժեքներին, որոնց ապահովումը երաշխավորում է «Հանրակրթության մասին» ՀՀ օրենքը։ Սրանք հարցեր են, որ կարող են ունենալ կրթական արդի համակարգին բնորոշ պաթետիկ պատասխաններ՝ հակասահմանադրական հիմքերով, սակայն ոչ երբեք իրավական հիմնավորումներ։

Год назад министр образования и науки заявлял: «Основная цель системы образования Армении – обеспечение продолжения армянского вида». Речь чиновника, ответственного за развитие республиканской науки, удостоилось аплодисментов, а не критики. Обращаясь в своем выступлении к учителям и директорам, присутствовавшим на форуме, Левон Мкртчян дал рекомендацию: сделать так, чтобы число выпускников старших классов, мечтающих стать офицерами, увеличилось. Министр обороны, в свою очередь, несколько раз в течение года, последовавшего за этим заявлением, выразил недовольство «пробелами» в преподавании предмета «начальная военная подготовка» в школах и заявил о необходимости их восполнения.
На фоне военной пропаганды в учебных заведениях, набирающей обороты с начала прошлого года, 28-го марта на едином сайте проектов нормативных актов был опубликован проект «Постановления Правительства РА об одобрении стратегии военно-патриотического воспитания учащихся». Проект, разработанный Министерством образования и науки, должен восполнить эти «пробелы».
Проект Постановления, однако, больше напоминает подчеркнуто патетичное школьное сочинение. В нем употребляются такие термины, которые не могут получить юридического определения.
«Вызовы»
Вышеупомянутое заявление министра образования и науки и рекомендация об увеличении числа учащихся, мечтающих стать офицерами, теперь предусмотрено закрепить Постановлением Правительства. Цель стратегии, представленной на фоне беспрецедентной милитаризации системы образования в течение последнего года – «способствовать повышению привлекательности военной специальности для подростков, осознанию ими национальных ценностей, достигнуть осознания моральной, общечеловеческой и национальной системы ценностей и проявления соответствующего поведения».
По проекту при школах создаются воинские части. Полиция и церковь также участвуют в обеспечении «военно-патриотического» воспитания.
МОН в отдельных положениях даже изложил, какими вызовами обусловлена необходимость обеспечения военно-патриотического воспитания. В ведомстве дашнакского министра утверждают, что «наличие граждан, не готовых к защите родины», «тенденция приобщения к чужим культурным ценностям», «сексуальное извращение и прочие подобные порочные явления» – это внутренние вызовы, существующие в стране. Еще одним таким вызовом является «медленное развитие экономики», однако ведомство сочло нужным подчеркнуть, что причина медленного развития в вышеуказанных факторах, то есть в войне, блокаде, «беспорядке и невоспитанности», «чужих культурных ценностях».
Не ограничиваясь пропагандой, проводимой в школах
В проекте, опубликованном МОН, также утверждается, что в эфир выпускаются такие циклы передач, фильмы, телепрограммы, способствующие снижению авторитета учителя, в данном случае – военного руководителя, и формированию негативного общественного мнения. По-видимому, министерство беспокоит возможность альтернативного освещения армии. И ведомство предложило решение этой «проблемы».
Не ограничиваясь пропагандой, проводимой в общеобразовательных учебных заведениях МО, полицией и церковью, МОН в проекте предлагает в целях помощи «военно-патриотического воспитанию» учащихся организовать частый показ в средствах массовой информации художественных, документальных, научно-популярных, учебных, патриотических передач, фильмов и телепрограмм, рассказывающих об истории Армении, жизни и деятельности известных военачальников и национальных героев.
Параллели пафоса и правовых формулировок
В проекте Постановления Правительства употребляются некоторые термины, которые не могут иметь правового значения, поскольку МОН не представлял проекта Постановления, определяющего, что, к примеру, означает «моральное качество человека». Или что подразумевают в министерстве под «проявлением соответствующего поведения на основании осознания национальных ценностей». Что означает «соответствующее поведение»? Принимая во внимание, что несколько недель назад в Ширакской области учителей награждали за воспитание в учащихся «готовности погибнуть за родину», возможно, соответствующим поведением является именно эта самая готовность умереть за родину.
Что министерство называет «сексуальным извращением», или кто определяет степень порочности «прочих порочных явлений»? Что это за «чужие культурные ценности», от которых министерство собирается удерживать школьников с помощью своей стратегии, и где они противопоставляются общечеловеческим ценностям, обеспечение которых гарантирует Закон РА «Об общем образовании»? Это вопросы, на которые можно дать патетические ответы, присущие современной системе образования, но – ни в коем случае не юридические обоснования.