- 16 Նոյեմբերի, 2018
Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակարպության՝ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի նշանակման գործընթացը նոր երանգներ է ի հայտ բերում Հայաստանի արտաքին քաղաքականության մեջ և մատնանշում հին խնդիրները, որոնք Երևանն ունի իր դաշնակից երկրների հետ:
ՀԱՊԿ նոր գլխավոր քարտուղարի նշանակման հարցը ծառացել է, ինչպես հայտնի է, Հայաստանի ներկայացուցիչ Յուրի Խաչատուրովի՝ այդ պաշտոնից ետ կանչման հետ: Խաչատուրովին Հայաստանում մեղադրանք է առաջադրված 2008 թվականի Մարտի 1-ի գործով:
Համաձայն 2015 թվականին Հավաքական անվտանգության խորհրդի որոշման, ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարները նշանակվում են ռոտացիոն սկզբունքով, ըստ այբբենական կարգի: Կազմակերպության առաջին գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Բորդյուժայի (Ռուսաստան) լիազորությունների դադարեցումից հետո, ըստ այբբենական կարգի, ՀԱՊԿ ղեկավարի պաշտոնը 2017 թվականին երեք տարի ժամկետով բաժին էր հասել Հայաստանին: Ենթադրվում էր, որ ՀԱՊԿ հաջորդ գլխավոր քարտուղարը պետք է լիներ Բելառուսի ներկայացուցիչը: Կազմակերպության կանոնադրական փաստաթղթերը, սակայն, չեն նախատեսել մի իրավիճակ, երբ որևէ գլխավոր քարտուղարի լիազորությունները կարող են ավարտվել ժամանակից շուտ, և չունի համապատասխան կարգավորումներ՝ նման դեպքերում պաշտոնի փոխանցման վերաբերյալ: Հայկական կողմը պնդում է, որ քանի որ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնը երեք տարի ժամկետով պատկանում է Հայաստանին, ապա Խաչատուրովին պետք է փոխարինի Հայաստանի ներկայացուցիչը, քանի որ, այսպես ասած, հայկական մանդատի ժամկետը չի լրացել: Այլ տեսակետ ունի, օրինակ, Բելառուսը, որի համոզմամբ, Հայաստանի ներկայացուցչի լիազորություններն այսպիսով ավարտված են, և հերթը, ըստ այբբենական կարգի, հենց իրենցն է:
Համառ բանակցություններ Աստանայում
Հայաստանում 2018 թվականի ապրիլ-մայիս ամիսներին տեղի ունեցած հեղափոխությունից հետո նոր իշխանությունները, ի դեմս վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, հայտարարեցին, որ Երևանը չի փոխելու արտաքին քաղաքական եվրասիական գիծը, սակայն ավելի արդյունավետ է ներկայացնելու հայկական շահերը այդ կառույցներում՝ ՀԱՊԿ-ում և Եվրասիական տնտեսական միությունում:
Աստանայում նոյեմբերի 8-ին տեղի ունեցած ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի նիստը՝ կազմակերպության անդամ երկրների ղեկավարների մասնակցությամբ, ցույց տվեց, որ Հայաստանը դրսևորում է բավական կամք և համառություն՝ այդ կառույցում իր շահերը պաշտպանելու համար: Ըստ ռուսական Коммерсант-ի հավաստի աղբյուրների, Աստանայում տեղի ունեցած նիստի գլխավոր թեման եղել է հենց ՀԱՊԿ ղեկավարի նշանակման հարցը, և Բելառուսի թեկնածու Ստանիսլավ Զասը դիտարկվել է որպես հավանական թեկնածու: Հայաստանը, փաստորեն, Աստանայում տեղի ունեցած քննարկմանը կարողացել է թույլ չտալ Զասի նշանակումը, որը, ի դեպ, հանդիսանում է Բաքվի ռազմական ուսումնարանի սան:
Ընդհանրապես, ինչ վերաբերում է Աստանայի քննարկումներին, պետք է նշել, որ սա, թերևս, եզակի դեպք է, որ եվրասիական որևէ կառույցում ընթանում են համառ ու սկզբունքային բանակցություններ, ընդ որում՝ առանց նախապես կանխատեսելի ելքի: Այս նախադեպը կարևոր է եվրասիական ինտեգրացիոն կառույցների համար ընդհանրապես, քանի որ ավանդաբար և ՀԱՊԿ-ում, և ԵԱՏՄ-ում մշտապես գերիշխող են լինում Ռուսաստանի, այն է՝ ամենաուժեղի շահերը: Հայաստանը իր օրինակով ցույց է տալիս, որ լինելով ՀԱՊԿ-ի ամենափոքր երկիրը, կարելի է լինել սկզբունքային ու առաջ տանել սեփական տեսակետները:
Աստանայում որոշում է կայացվել ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի վերաբերյալ քննարկումները շարունակել դեկտեմբերին Սանկտ-Պետերբուրգում:
Հայաստանի դաշնակիցնե՞րը
Աստանայում ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի նիստին կարող էր մասնակցել նաև Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը: Նրան, ըստ նույն Коммерсант-ի, նման առաջարկ արել էր ընդունող կողմի առաջնորդը՝ Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևը, իսկ գաղափարին հավանություն էր տվել Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն: Ըստ այս աղբյուրի, Հայաստանը մերժել է Նազարբաևի այս նախաձեռնությունը և թույլ չի տվել հակամարտող երկրի ղեկավարի մասնակցությունը այն պաշտպանական կառույցի նիստին, որի անդամ է հանդիսանում ինքը:
Ընդհանրապես, ՀԱՊԿ անդամ որոշ երկրների վերաբերմունքը ՀՀ անվտանգությանը մտահոգությունների տեղիք է տալիս: Կառույցի անդամ Ղազախստանն ու Բելառուսը մշտապես աչքի են ընկնում ադրբեջանամետ դիրքորոշումներով և Հայաստանի համար զգայուն հարցերում, մեղմ ասած, աննրբանկատ վերաբերմունքով, ինչը երևացել էր նույնիսկ Ապրիլյան պատերազմի օրերին:
Աստանայում տեղի ունեցած վերջին նիստը ևս ցուցադրեց այդ «աննրբանկատությունը»՝ կապված և Ալիևին հրավիրելու ցանկության, և Բելառուսի թեկնածուի առաջադրման հետ:
Ոչ պակաս «աննրբանկատ» էր նաև Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի կողմից իր երկրում Ադրբեջանի դեսպանին Աստանայի նիստից մանրամասներ պատմելը և այն հայտարարությունը, թե ինքը ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի երեք թեկնածու ունի: Սրան արձաքանքել էր ՀՀ ԱԳՆ-ն, հայտնելով, որ Հայաստանը ՀԱՊԿ-ը դիտարկում է որպես հավաքական անվտանգության օրակարգի շուրջ քննարկումների հարթակ, որը վերաբերում է անդամ վեց պետություններին։ «Բնականաբար, այս զարգացումն ի ցույց է դնում, որ ՀԱՊԿ շրջանակում դեռևս նմանօրինակ զարգացումների վերաբերյալ քննարկումների անհրաժեշտություն կա։ Սա ի ցույց է դնում, որ ՀԱՊԿ-ն իր ներսում խնդիրներ ունի շտկելու։ Այս իրադրությունը, իրապես, կոռեկտ չէ»,- ասել է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանը։
Եվ իրոք, ՀԱՊԿ-ում բացի գլխավոր քարտուղարի հարցը քննարկելուց, անհրաժեշտ է նախևառաջ քննարկել կառույցի անդամ երկրների միջև հարաբերությունների ցավոտ հարցերը:

- ЕАЭС, Военное сотрудничество
Процесс назначения генерального секретаря Организации договора о коллективной безопасности (ОДКБ) выявляет новые оттенки во внешней политике Армении и указывает на старые проблемы Еревана с союзниками.
Вопрос назначения нового генерального секретаря ОДКБ был поднят, как известно, после отзыва с этой должности представителя Армении Юрия Хачатурова. Хачатурову в Армении предъявлено обвинение по делу 1-го марта 2008 года.
Согласно решению Совета коллективной безопасности от 2015 года, секретарь ОДКБ назначается по принципу ротации, в алфавитном порядке. После прекращения полномочий первого генерального секретаря организации Николая Бордюжи (Россия), по алфавитному порядку пост генсека ОДКБ в 2017 году на три года перешел Армении. Предполагалось, что следующим генеральным секретарем ОДКБ должен стать представитель Беларуси. Однако в уставных документах организации не предусмотрена ситуация, когда полномочия генерального секретаря могут быть досрочно прекращены, и для таких случаев не имеются соответствующих регулировок касательно передачи должности. Армянская сторона утверждает, что, поскольку пост генерального секретаря на принадлежит Армении сроком на три года, Хачатуров должен быть заменен представителем Армении, поскольку, скажем так, срок действия мандата Армении не истек. Другого мнения, например, Беларусь, по убеждению которой полномочия представителя Армении на этом завершены, и очередь в алфавитном порядке переходит к ним.
Упорные переговоры в Астане
После революции в Армении в апреле-мае 2018 года новые власти в лице премьер-министра Никола Пашиняна заявили, что Ереван не изменит внешнеполитическую евразийскую линию, но будет более эффективно представлять интересы Армении в этих структурах – ОДКБ и Евразийском экономическом союзе (ЕАЭС).
Заседание Совета коллективной безопасности ОДКБ, прошедшее в Астане 8 ноября с участием глав стран-членов организации, показало, что Армения демонстририрует достаточную волю и упорство в защите своих интересов в этой структуре. Согласно достоверным источникам российского «Коммерсанта», главной темой заседания в Астане был именно вопрос назначения генсека ОДКБ, а кандидат от Беларуси Станислав Зясь рассматривался в качестве возможного кандидата. Фактически Армения смогла предотвратить назначение Заса, который, кстати, является учеником Бакинского высшего общевойскового командного училища.
В целом, что касается обсуждений в Астане, стоит отметить, что это, пожалуй, уникальный случай, когда в какой-либо евразийской структуре проходят упорные и принципиальные переговоры, при этом без предворительно ожидаемых результатов. Этот прецедент, в целом, важен для евразийских интеграционных структур, поскольку традиционно и в ОДКБ, и в ЕАЭС всегда доминируют интересы России, то есть интересы сильнейшего. Армения своим примером демонстрирует, что, будучи самой маленькой страной ОДКБ, можно быть принципиальным и продвигать свои собственные взгляды.
В Астане было принято решение продолжить обсуждения вокруг назначения генерального секретаря ОДКБ в декабре этого года в Санкт-Петербурге.
Союзники Армении?
В заседании Совета коллективной безопасности ОДКБ в Астане мог принять участие также президент Азербайджана Ильхам Алиев. По данным «Коммерсанта», подобное предложение было сделано главой принимающей сороны, президентом Казахстана Нурсултаном Назарбаевым. Эту идею одобрил президент Беларуси Александр Лукашенко. Согласно источнику издания, Армения отвергла инициативу Назарбаева и не допустила участие главы конфликтующей страны в заседании той оборонной структуры, членом которой она выступает.
В целом отношение некоторых стран-членов ОДКБ к безопасности РА вызывает озабоченность. Члены структуры Казахстан и Беларусь постоянно выделяются своими проазербайджанскими позициями и своим, мягко скажем, неделикатным отношением к чуствительным для Армении вопросам, что наблюдалось даже в дни Апрельской войны
Последнее заседание в Астане также продемонстрировало эту «неделикатность», связанную и с желанием пригласить Алиева и с выдвижение белорусского кандидата.
Не менее «деликатным» был тот факт, что Александр Лукашенко рассказал послу Азербайджана в Беларуси о деталях встречи в Астане и заявление о том, что у него есть три кандидата на пост генерального секретаря ОДКБ. На это ответил МИД Армении, заявив, что Армения рассматривает ОДКБ как площадку обсуждения повестки коллективной безопасности, касающейся шести стран-членов. «Естественно, это демонстрирует, что есть необходимость обсуждения подобных развитий в рамках ОДКБ. Это показывает, что внутри ОДКБ есть проблемы, которые нуждаются в решении. Эта ситуация, в конце концов, некорректная», – сказала пресс-секретарь МИД Армении Анна Нагдалян.
И действительно в ОДКБ, помимо обсуждения вопроса о генеральном секретаре, необходимо прежде всего обсудить болезненные вопросы, наличествующие между странами-членами этой структуры.