Ամանորյա գիշերը Ղազախստանի Կարագանդա քաղաքում տեղի ունեցած ողբերգական միջադեպի արձագանքները թեև մարում են, այնուամենայնիվ, տեղի ունեցածն արժանի է ավելի մանրամասն ուսումնասիրության, քանի որ խոսքը գնում է Հայաստանի հետ նույն ինտեգրացիոն համակարգերում գտնվող երկրի և այդ երկրի հայ համայնքի մասին։
Միջադեպը
Դեկտեմբերի 31-ի լույս հունվարի 1-ի գիշերը Կարագանդայի ռեստորաններից մեկի մոտ տեղի է ունեցել մոտ 30 հոգու մասնակցությամբ ծեծկռտուք, որի հետևանքով մեկ մարդ զոհվել է, ևս երեքը հոսպիտալացվել են։ Ծեծկռտուքին մասնակցել են հայեր, որոնցից կալանավորվել են երկուսը՝ Թորգոմ և Սոխակ Մալխասյանները, իսկ ևս մեկը՝ Նարեկ Գուրուրյանը, հետախուզման մեջ է։ Բացի հայերից, միջադեպից հետո կալանավորվել է նաև մեկ ղազախ։
Չնայած նրան, որ Կարագանդայի քաղաքային իշխանությունները և ոստիկանությունը հայտարարում են, որ միջադեպը տեղի է ունեցել կենցաղային հողի վրա, այնուամենայնիվ, տարածվում են տեղեկություններ, թե ծեծկռտուքն ու սպանությունը տեղի են ունեցել ազգային հողի վրա, որի մասին պնդումները հատկապես շատ շրջանառվում են Вконтакте սոցիալական ցանցում։ Այս առիթով հունվարի 3-ին Կարագանդայի մարզի դատախազությունը հայտարարել է, որ առանձին անձինք փորձում են միջադեպն օգտագործելով սադրել քաղաքացիներին և դրդել ապօրինի գործողությունների։
Հունվարի 6-ին Կարագանդայի ոստիկանության առջև տեղի է ունենում ակցիա՝ հետաքննության մասին մանրամասներ տրամադրելու պահանջով, իսկ Կարագանդայի մարզի դատախազությունը հետաքննություն է սկսում՝ ազգամիջյան խտրականություն հարուցելու գործով։
Հայկական արձագանքը
Հունվարի 3-ին միջադեպի վերաբերյալ հայտարարություն է տարածում Ղազախստանում Հայաստանի դեսպանությունը՝ ցավակցություն հայտնելով զոհվածի հարազատներին։ Հաղորդագրությունում դիվանագիտական ներկայացուցչությունը հույս է հայտնում, որ զանգվածային լրատվության միջոցները զերծ կմնան սոցցանցերում շրջանառվող կեղծ տեղեկությունները տարածելուց։ Նշվում է նաև, որ Ղազախստանը բազմազգ պետություն է, որտեղ ավանդաբար տիրում է ազգամիջյան համերաշխություն և բացառիկ հանդուրժողականություն ազգային փոքրամասնությունների նկատմամբ:
Հատուկ հայտարարությամբ է հանդես գալիս նաև Կարագանդայի հայ համայնքի ներկայացուցիչ, Կարագանդայի Հայկական ազգային մշակութային կենտրոնի նախագահ Արթուր Նավասարդյանը, որը ևս ցավակցություն է հայտնում զոհվածի հարազատներին։
Հունվարի 7-ին միջադեպին անդրադառնում է նաև ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը, որն ընդգծում է, որ միջադեպը չէր կարող ազգամիջյան բնույթ ունենալ, քանի որ ծեծկռտուքը նախաձեռնողների մեջ նաև ղազախներ են եղել։ Նիկոլ Փաշինյանը նույնպես իր ցավակցությունն է հայտնում զոհվածի հարազատներին։
Ստեղծված իրավիճակը
Ղազախստանն աշխարհի ամենաբազմազգ պետություններից մեկն է, որի բնակչության ընդամենը շուրջ 60 տոկոսն են կազմում ղազախները։ Առավել մեծ էթնիկ խմբերից են ռուսները, ուզբեկները, ուկրաինացիները, ույգուրները, թաթարները, գերմանացիները, կորեացիները, թուրքերը, ադրբեջանցիները, բելառուսները, քրդերը, լեհերը և այլն։ Ազգամիջյան բախումները բացառելու և էթնիկ խմբերի շահերը պաշտպանելու համար Ղազախստանում դեռևս 2009 թվականին ընդունվել է Ազգային միասնության հայեցակարգ։ Ու թեև ազգային հողի վրա կոնֆլիկտներ այդ երկրում փաստացի տեղի չեն ունենում, այնուամենայնիվ, նման երևույթները կարող են լուրջ սպառնալիք հանդիսանալ Ղազախստանի ազգային անվտանգության համար։ Դրա վառ դրսևորումն է, թերևս, այն, որ Կարագանդայում տեղի ունեցած միջադեպից հետո՝ հունվարի 5-ին, ղազախական Սեմեյ քաղաքում մի խումբ անձինք ներխուժել էին ադրբեջանական «Բաքու» ռեստորան՝ փորձելով հաշվեհարդար տեսնել սպանված ղազախի համար։ Այս դեպքը ցույց է տալիս, որ Ղազախստանում ազգամիջյան բախումների որոշակի նախադրյալներ կան, որոնք կարող են զարգանալ սադրանքների հետևանքով։
Նշենք նաև, որ Կարագանդայում ոստիկանության առջև տեղի ունեցած ցույցը արդեն հասցրել է օգտագործվել ադրբեջանական քարոզչության կողմից։ Մասնավորապես, ադրբեջանական Vzglyad.az կայքը հունվարի 4-ին հայտարարել էր իբր «հայերի վայրագությունների» մասին, իսկ 1news.az կայքը, իր հերթին, հայտնել էր, թե Կարագանդայում տեղի ունեցած ցույցը եղել է «հայերի սանձարձակության» դեմ։ Novosti.az-ն էլ անհեթեթ հայտարարություն էր արել, թե իբր Ղազախստանում հայերը «անջատողական օջախ» են ստեղծել։
Վերը նշվածը, անշուշտ, պետք է նախ և առաջ արժանանա Ղազախստանի իշխանությունների պատշաճ գնահատականին, իսկ Հայաստանը եվրասիական կառույցներում իր գործընկերների հետ հարաբերություններում պետք է ուշադրություն հրավիրի այդ կառույցների հետ համագործակցել ցանկացող Ադրբեջանի ապակառուցողական և սադրիչ գործողությունների վրա։

Karaganda incident and related risks
Though the wave of response to the tragic incident in Karaganda (Kazakhstan) is subsiding, the events are worth paying more attention, as the matter concerns the country that is in the same integration system with Armenia and its community.
The incident
On the night of December 31, at about 1am, a brawl took place between about 30 people in one of the restaurants in Karaganda. As a result, one person died and three were hospitalized. Two Armenians were detained (Torgom Malkhasyan and Sokhak Malkhasyan), and one is wanted (Narek Gururyan). Apart from Armenians, a Kazakh was arrested after the incident.
Although the municipal authorities and the police in Karaganda stated that the incident was motivated by domestic issues, there were reports that the brawl and murder were racially motivated, and claims about it are particularly widespread in Vkontakte social network. On this occasion, on January 3, the Prosecutor’s Office of the Karaganda Region stated that some individuals are trying to provoke the citizens and incite unlawful acts.
On January 6, a protest took place in front of the Karaganda police station demanding details of the investigation, and the prosecutor’s office of the Karaganda Region launched an investigation into inciting ethnic hatred.
The Armenian response
On January 3, the Armenian Embassy in Kazakhstan issued a statement on the incident, expressing condolences to the relatives of the deceased. In the statement, the diplomatic mission expressed a hope that mass media will refrain from disseminating false information circulated on social networks.
Artur Navasardyan, the representative of the Armenian community in Karaganda, the president of the Armenian National Cultural Center in Karaganda, also expressed his condolences to the relatives of the deceased.
RA Acting Prime Minister Nikol Pashinyan also addressed the incident on January 7, noting that the incident could not have been motivated by ethnic hatred, as there were also Kazakhs among the initiators of the brawl. Nikol Pashinyan also expressed his condolences to the relatives of the deceased.
Current situation
Kazakhstan is one of the most multiethnic states in the world, with only about 60% of its population being Kazakhs. The largest ethnic groups are Russians, Uzbeks, Ukrainians, Uyghurs, Tatars, Germans, Koreans, Turks, Azeris, Belarusians, Kurds, Poles and so on. In order to exclude inter-ethnic clashes and protect the interests of ethnic groups, Kazakhstan adopted a Concept of National Unity in 2009. And even though there are no ethnic conflicts in that country, such phenomena can be a serious threat to Kazakhstan’s national security. A striking example of this is the fact that after the incident in Karaganda on January 5, a group of people in the Kazakh Semey city intruded into an Azerbaijani restaurant, trying to take revenge for the murdered Kazakh man.
The protest in front of the police station in Karaganda has already been used by the Azerbaijani propaganda. In particular, Vzglyad.az announced about “Armenian atrocities” on January 4. The 1news.az website, in its turn, reported that the demonstration in Karaganda was against the “lawlessness of Armenians”. Novosti.az also made a ridiculous statement that Armenians in Kazakhstan have created a “nest of separatists”.
The aforementioned should first of all be subject to a proper evaluation by the authorities of Kazakhstan, and Armenia should draw the attention of its partners in Eurasian structures on Azerbaijan’s destructive and provocative actions.