Ամանորյա գիշերը Ղազախստանի Կարագանդա քաղաքում տեղի ունեցած ողբերգական միջադեպի արձագանքները թեև մարում են, այնուամենայնիվ, տեղի ունեցածն արժանի է ավելի մանրամասն ուսումնասիրության, քանի որ խոսքը գնում է Հայաստանի հետ նույն ինտեգրացիոն համակարգերում գտնվող երկրի և այդ երկրի հայ համայնքի մասին։
Միջադեպը
Դեկտեմբերի 31-ի լույս հունվարի 1-ի գիշերը Կարագանդայի ռեստորաններից մեկի մոտ տեղի է ունեցել մոտ 30 հոգու մասնակցությամբ ծեծկռտուք, որի հետևանքով մեկ մարդ զոհվել է, ևս երեքը հոսպիտալացվել են։ Ծեծկռտուքին մասնակցել են հայեր, որոնցից կալանավորվել են երկուսը՝ Թորգոմ և Սոխակ Մալխասյանները, իսկ ևս մեկը՝ Նարեկ Գուրուրյանը, հետախուզման մեջ է։ Բացի հայերից, միջադեպից հետո կալանավորվել է նաև մեկ ղազախ։
Չնայած նրան, որ Կարագանդայի քաղաքային իշխանությունները և ոստիկանությունը հայտարարում են, որ միջադեպը տեղի է ունեցել կենցաղային հողի վրա, այնուամենայնիվ, տարածվում են տեղեկություններ, թե ծեծկռտուքն ու սպանությունը տեղի են ունեցել ազգային հողի վրա, որի մասին պնդումները հատկապես շատ շրջանառվում են Вконтакте սոցիալական ցանցում։ Այս առիթով հունվարի 3-ին Կարագանդայի մարզի դատախազությունը հայտարարել է, որ առանձին անձինք փորձում են միջադեպն օգտագործելով սադրել քաղաքացիներին և դրդել ապօրինի գործողությունների։
Հունվարի 6-ին Կարագանդայի ոստիկանության առջև տեղի է ունենում ակցիա՝ հետաքննության մասին մանրամասներ տրամադրելու պահանջով, իսկ Կարագանդայի մարզի դատախազությունը հետաքննություն է սկսում՝ ազգամիջյան խտրականություն հարուցելու գործով։
Հայկական արձագանքը
Հունվարի 3-ին միջադեպի վերաբերյալ հայտարարություն է տարածում Ղազախստանում Հայաստանի դեսպանությունը՝ ցավակցություն հայտնելով զոհվածի հարազատներին։ Հաղորդագրությունում դիվանագիտական ներկայացուցչությունը հույս է հայտնում, որ զանգվածային լրատվության միջոցները զերծ կմնան սոցցանցերում շրջանառվող կեղծ տեղեկությունները տարածելուց։ Նշվում է նաև, որ Ղազախստանը բազմազգ պետություն է, որտեղ ավանդաբար տիրում է ազգամիջյան համերաշխություն և բացառիկ հանդուրժողականություն ազգային փոքրամասնությունների նկատմամբ:
Հատուկ հայտարարությամբ է հանդես գալիս նաև Կարագանդայի հայ համայնքի ներկայացուցիչ, Կարագանդայի Հայկական ազգային մշակութային կենտրոնի նախագահ Արթուր Նավասարդյանը, որը ևս ցավակցություն է հայտնում զոհվածի հարազատներին։
Հունվարի 7-ին միջադեպին անդրադառնում է նաև ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը, որն ընդգծում է, որ միջադեպը չէր կարող ազգամիջյան բնույթ ունենալ, քանի որ ծեծկռտուքը նախաձեռնողների մեջ նաև ղազախներ են եղել։ Նիկոլ Փաշինյանը նույնպես իր ցավակցությունն է հայտնում զոհվածի հարազատներին։
Ստեղծված իրավիճակը
Ղազախստանն աշխարհի ամենաբազմազգ պետություններից մեկն է, որի բնակչության ընդամենը շուրջ 60 տոկոսն են կազմում ղազախները։ Առավել մեծ էթնիկ խմբերից են ռուսները, ուզբեկները, ուկրաինացիները, ույգուրները, թաթարները, գերմանացիները, կորեացիները, թուրքերը, ադրբեջանցիները, բելառուսները, քրդերը, լեհերը և այլն։ Ազգամիջյան բախումները բացառելու և էթնիկ խմբերի շահերը պաշտպանելու համար Ղազախստանում դեռևս 2009 թվականին ընդունվել է Ազգային միասնության հայեցակարգ։ Ու թեև ազգային հողի վրա կոնֆլիկտներ այդ երկրում փաստացի տեղի չեն ունենում, այնուամենայնիվ, նման երևույթները կարող են լուրջ սպառնալիք հանդիսանալ Ղազախստանի ազգային անվտանգության համար։ Դրա վառ դրսևորումն է, թերևս, այն, որ Կարագանդայում տեղի ունեցած միջադեպից հետո՝ հունվարի 5-ին, ղազախական Սեմեյ քաղաքում մի խումբ անձինք ներխուժել էին ադրբեջանական «Բաքու» ռեստորան՝ փորձելով հաշվեհարդար տեսնել սպանված ղազախի համար։ Այս դեպքը ցույց է տալիս, որ Ղազախստանում ազգամիջյան բախումների որոշակի նախադրյալներ կան, որոնք կարող են զարգանալ սադրանքների հետևանքով։
Նշենք նաև, որ Կարագանդայում ոստիկանության առջև տեղի ունեցած ցույցը արդեն հասցրել է օգտագործվել ադրբեջանական քարոզչության կողմից։ Մասնավորապես, ադրբեջանական Vzglyad.az կայքը հունվարի 4-ին հայտարարել էր իբր «հայերի վայրագությունների» մասին, իսկ 1news.az կայքը, իր հերթին, հայտնել էր, թե Կարագանդայում տեղի ունեցած ցույցը եղել է «հայերի սանձարձակության» դեմ։ Novosti.az-ն էլ անհեթեթ հայտարարություն էր արել, թե իբր Ղազախստանում հայերը «անջատողական օջախ» են ստեղծել։
Վերը նշվածը, անշուշտ, պետք է նախ և առաջ արժանանա Ղազախստանի իշխանությունների պատշաճ գնահատականին, իսկ Հայաստանը եվրասիական կառույցներում իր գործընկերների հետ հարաբերություններում պետք է ուշադրություն հրավիրի այդ կառույցների հետ համագործակցել ցանկացող Ադրբեջանի ապակառուցողական և սադրիչ գործողությունների վրա։

Реакции на трагический инцидент, произошедший в новогоднюю ночь в городе Караганда в Казахстане хотя и угасают, тем не менее, случившееся достойно более подробного изучения, поскольку речь идет о стране, которая находится с Арменией в одной и той же интеграционной системе, и об армянской общине этой страны.
Инцидент
В ночь с 31 декабря на 1 января возле одного из ресторанов Караганды произошла драка с участием порядка 30 человек, в результате которой один человек погиб, трое – госпитализированы. В драке приняли участие армяне, двое из которых были задержаны – Торгом и Сохак Малхасян, а еще один, Нарек Гурурян, находится в розыске. Помимо армян, после инцидента был задержан один казах.
Несмотря на то, что городские власти и полиция Краганды заявили, что инцидент произошел на бытовой почве, тем не менее, расспространяются сведения о том, что драка и убийство произошли на национальной почве. Утверждения об этом особенно широко циркулируют в социальной сети ВКонтакте. По этому поводу, 3 января, прокуратура Карагандинской области заявила, что отдельные лица, спекулируя данной темой, пытаются провоцировать граждан на незаконные действия.
Перед зданием полиции Караганды 6 января прошла акция протеста с требованием предоставить подробности о расследовании, а прокуратура Карагандинской области начинает расследование за возбуждение национальной розни.
Армянская реакция
В связи с инцидентом посольство Армении в Казахстане 3 января распространило заявление, выразив соболезнования родным погибшего. В заявлении дипломатическое представительство выразило надежду, что средства массовой информации не будут распространять в социальных сетях непроверенную информацию. Отмечается также, что Казахстан – многонациональное государство, где традиционно царит межнациональное согласие и исключительная толерантность к этническим меньшинствам.
Со специальным заявлением выступил и представитель армянской общины Караганды, председатель Армянского национального культурного центра в Карагандинской области Артур Навасардян, который также выразил соболезнования родным погибшего.
Инцидент 7 января затронул ткже и премьер-министр Армении Никол Пашинян, который подчеркнул, что инцидент не может носить межэтнический характер, поскольку среди инициировавших драку были и казахи. Никол Пашинян также выразил свои соболезнования родственникам погибшего.
Сложившаяся ситуация
Казахстан – одно из самых многонациональных государств в мире, в котором лишь около 60% населения составляют казахи. Самыми крупными этническими группами являются русские, узбеки, украинцы, уйгуры, татары, немцы, корейцы, турки, азербайджанцы, белорусы, курды, поляки и т.д.
Для того, чтобы исключить межэтнические столкновения и защитить интересы этнических групп в 2009 году в Казахстане была принята Доктрина национального единства. И хотя в этой стране этнических конфликтов фактически не бывает, тем не менее такие явления могут стать серьезной угрозой для национальной безопасности Казахстана.
Ярким примером тому, пожалуй, является то, что после инцидента в Караганде 5 января в казахском городе Семей группа из нескольких человек в отместку за гибель казаха вторглась в азербайджанский ресторан «Баку». Этот инцидент показывает, что существуют определенные предпосылки для межэтнических столкновений в Казахстане, которые могут развиться в результате провокаций.
Отметим также, что акция протеста перед зданием полиции Караганде уже использовалась азербайджанской пропагандой. В частности, азербайджанский сайт Vzglyad.az 4 января заявил о «зверствах армян», а 1news.az, в свою очередь, заявил, что акция в Караганде была направлена против «бесчинства армян». А Novosti.az сделал абсурдное завление о том, что армяне в Караганде якобы разжигают новый «очаг сепаратизма».
Вышеизложенное, конечно, должно прежде всего удостоиться должной оценки властей Казахстана, а Армения в отношениях со своими партнерами по евразийским структурам должна обратить внимание на деструктивные и провокационные действия Азербайджана, желающего сотрудничать с этой структурой.