Ոստիկանությունը, փրկարարն ու սահմանապահը ՆԳՆ-ում
Ազգային ժողովն առաջիկայում կքննարկի «Կառավարության կառուցվածքի և գործունեության մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծը, որով նախատեսվում է արմատապես փոփոխել կառավարության կառուցվածքը և կրճատել նախարարությունների ցանկը:
Այդ լույսի ներքո հարկ ենք համարում քննարկել 2002 թվականից գործունեությունը դադարեցրած Ներքին գործերի նախարարությունը վերստեղծելու նպատակահարմարությունը:
Այսպիսով, 2002 թվականից Ներքին գործերի նախարարությունը, փաստացի պահպանելով նախարարության ներքին կառուցվածքը, դադարեց նախարարություն լինելուց և վերածվեց Կառավարությանն առընթեր մարմնի: Հիմնական տարբերությունն այն էր, որ մարմնի ղեկավարն այլևս հաշվետու չէր խորհրդարանին:
Հիմնական տարբերություննները
Կառավարությանը (կամ վարչապետին) առընթեր ոստիկանության  և ներքին գործերի նախարարության հիմնական տարբերությունը ընդգծելու համար արժե համեմատական տանել պաշտպանության ոլորտի հետ:
Այսպիսով, պաշտպանության ոլորտում կա կառավարության պաշտպանական քաղաքականության պատասխանատու՝ Պաշտպանության նախարարություն և պաշտպանության անմիջական իրականացնող՝ Զինված ուժեր և դրանց գլխում կանգնած գլխավոր շտաբ: Նախարարը համակարգում է քաղաքականության մշակումն ու իրականացումը, իսկ գլխավոր շտաբի պետը՝ զուտ ղեկավարում զինված ուժերը: Նույնը կարելի է ասել նաև փրկարար ծառայության և արտակարգ իրավիճակների նախարարության մասով:
Այնինչ, ոստիկանության դեպքում ոստիկանության պետը (և կենտրոնական ապարատը) միաժամանակ թե՛ ղեկավարում է ոստիկանությունը, թե՛ մշակում և իրականացնում քաղաքականությունը:
Ավելին, մեկ այլ էական տարբերություն է հաշվետվողականությունը: Վարչապետին առընթեր ոստիկանության պետը հաշվետու է բացարձակապես վարչապետին, մինչդեռ նախարարը ենթակա (և հաշվետու) է վարչապետին, ինչպես նաև, հաշվետու է Ազգային ժողովին: Նախարարը, որպես կառավարության անդամ, ներկա է լինում Ազգային ժողովում կառավարության հետ հարցուպատասխանին և պատասխանում հասարակական կարգի պահպանման ու հանցագործությունների դեմ պայքարին վերաբերող պատգամավորներին հուզող հարցերին:
Այն պարագայում, երբ խորհրդարանը քաղաքացիների կողմից ուղղակիորեն ընտրվող միակ մարմինն է (պետությունը խորհրդարանական հանրապետություն է), խիստ կարևոր է, որ պատգամավորները կարողանան նշված հարցերի վերաբերյալ պատասխանները ստանան հենց Ազգային ժողովի դահլիճում՝ հանրության աչքի առջև:
Հավելենք, որ Եվրոպական Միության անդամ 28 երկրներից 27-ը ունեն ներքին գործերի նախարարություններ: Շվեդիան, որ բացառություն է այս առումով, ներքին գործերի նախարարության գործառույթները մեկտեղել է արդարադատության նախարարության կազմում (ցանկը՝ այստեղ):
Սահմանապահ ծառայություն
Հայաստանում սահամանապահ զորքերը Ազգային անվտանգության ծառայության կազմում են: Դա Խորհրդային միությունից եկած կառավարման մոդել է, որի հիմքը դրվել է 1957 թվականին, երբ ԽՍՀՄ սահմանապահ ծառայությունն ընդգրկվեց Պետական անվտանգության կոմիտեի կազմում:
1950-ականներին դա պայմանավորված էր նաև այն հանգամանքով, որ այդ տարիներին ԽՍՀՄ դեմ հետախուզությունն իրականացվում էր տարատեսակ սահմանախախտումների միջոցով (թե՛ օդային, թե՛ ջրային և թե՛ ցամաքային): Սակայն արդեն վաղուց հետախուզությունը չի իրականացվում սահմանախախտումների միջոցով: Իսկ այնտեղ, որտեղ դա իրականացվում է (Ադրբեջանի հետ սահմանին), հարցը գտնվում է Հայաստանի զինված ուժերի լիազորությունների ներքո (և ոչ ԱԱԾ-ի):
Սա, որոշակի առումով, ժողովրդավարական երկրներում նախադեպը չունեցող կառավարման մոդել է, քանի որ սահմանապահ ծառայությունն ավելի շատ ընդհանրություն ունի ոստիկանության հետ, քան հետախուզական/հակահետախուզական մարմնի հետ:
Ոստիկանության փոխգործակցությունը սահմանապահ ծառայության հետ անգամ այժմ էապես ավելի շատ է, քան հետախուզական ու հակահետախուզական մարմինների հետ: Սահմանապահներն ու ոստիկանները համագործակցում են սահմանախախտների հայտնաբերման հարցում, սահմանային էլեկտրոնային կառավարման տեղեկատվական (ՍԷԿՏ) համակարգի կառավարման հարցում, անցակետերում քաղաքացիների ու տրանսպոտային միջոցների բացթողնման հարցում և այլն:
Այս առումով, զարմանալի չէ նաև, որ ԵՄ անդամ 28 երկրներից 23-ում սահմանապահ ծառայությունը (կամ գործառույթները) հենց ՆԳՆ-ի լիազորությունների շրջանակում են:
Փրկարար ծառայություն
Ակնհայտ է, որ Հայաստանում Կառավարությունն այժմ նախարարությունների թվի կրճատման և կառավարման օպտիմալացման նպատակ է դրել: Այդ տրամաբանության սահմաններում կարելի է Արտակարգ իրավիճակների նախարարությունը (ԱԻՆ) միացնել ՆԳՆ-ին և փրկարար ծառայությունն ընդգրկել ՆԳՆ կազմում:
Փրկարար ծառայության և ոստիկանության համագործակցության ոլորտները շատ են: Ավելին, հանցագործությունների և արտակարգ իրավիճակների կանխարգելման գործողությունները հաճախ փոխկապակվցած են և չեն կարող լինել իրարից անկախ:
ԵՄ անդամ երկրներից 22-ում ՆԳՆ-ն նաև իականացնում է փրկարար և հրշեջ գործառույթներ (կամ կազմում ներառում է փրկարար ծառայությունը): Դա նաև հնարավորություն է տալիս ստեղծելու «փրկության միասնական հեռախոսահամար», ինչպես աշխարհի բոլոր առաջատար երկրներում (911, 112 և այլն):
Այլ կերպ ասած՝ արդյունավետ կլինի ստեղծել Ներքին գործերի նախարարություն, որի կազմում կլինեն 3 ծառայություններ՝ ոստիկանություն, սահմանապահ և փրկարար: Այդ ծառայությունների ղեկավարներին կարող է նշանակել վարչապետը՝ նախարարի առաջարկությամբ: Նման մոդել է գործում արդարադատության նախարարությունում, ուր գործում են ԴԱՀԿ, պրոբացիայի և քրեակատարողական ծառայությունները, որոնց ղեկավարները նշանակվում են վարչապետի կողմից:
Կառավարման առաջարկվող փոփոխության արդյունքում, ժողովրդավարական հասարակության տրամաբանությանը համահունչ, խորհրդարանական վերահսկողության դաշտ կբերվեն ոստիկանությունն ու սահմանապահ ծառայությունը, էապես կավելանա ոստիկանության, սահմանապահ ծառայության և փրկարար ծառայության կառավարման օպտիմալությունն ու գործունեության արդյունավետությունը:

В ближайшее время в Национальном Собрании будет обсужден законопроект «О структуре и деятельности правительства», который предусматривает радикальное изменение структуры правительства и сокращение списка министерств.
В этом свете считаем необходимым обсудить целесообразность воссоздания Министерства внутренних дел, которое прекратило свою деятельность в 2002 году.
Так, с 2002 года Министерство внутренних дел, фактически сохранив внутреннюю структуру министерства, перестало быть министерством и стало органом при правительстве. Основным отличием было то, что глава органа больше не был подотчетен парламенту.
Основные отличия
Чтобы подчеркнуть основные различия между полицией при правительстве (или премьер-министре) и министерством внутренних дел стоит провести параллель со сферой обороны.
Таким образом, в фере обороны есть ответственный за оборонную политику правительства – Министерство иностранных дел, и непосредственно осуществляющие оборону – Вооруженные силы и Генеральный штаб. Министр координирует разработку и реализацию политики, а начальник штаба управляет Вооруженными силами. То же самое можно сказать и о службе спасения и Министерстве по чрезвычайным ситуациям (МЧС).
Между тем, в случае с полицией, начальник полиции (и центральный аппарат) одновременно управляет полицией и разрабатывает и осуществляет политику.
Помимо этого, еще одним значимым отличием является подотчетность. Начальник полиции при премьер-министре подотчетен исключительно премьер-министру, в то время как министр подчинен (и подотчетен) как премьер-министру, так и Национальному Собранию. Министр, будучи членом правительства, присутствует на заседаниях НС Армении и во время вопросов-ответов правительству отвечает на вопросы депутатов относительно охраны общественного порядка и борьбы с преступностью.
В случае, когда парламент является единственным органом, который напрямую избирается гражданами (государство является парламентской республикой), очень важно, чтобы парламентарии могли получить ответы на эти вопросы именно в зале Национального Собрания, на всеобщее обозрение.
Добавим, что в 27 из 28 стран-членов ЕС действуют Министерства внутренних дел. Исключением является Швеция, которая включила функции Министерства внутренних дел в состав Министерства юстиции (список здесь).
Пограничная служба
В Армении Пограничные войска входят в состав Службы национальной безопасности (СНБ). Это модель управления времен СССР, основа которой была заложена в 1957 году, когда Пограничная служба СССР была включена в состав Комитета государственной безопасности.
В 1950-х годах это было обусловлено также тем фактом, что в те годы разведка против СССР осуществлялась путем нарушения границ (как воздушных, так и водных и наземных). Однако разведка уже давно не осуществляется путем нарушения границ. А там, где она осуществляется (на границе с Азербайджаном), вопрос находится в компетенции Вооруженных сил Армении (а не СНБ).
Это, в некотором смысле, является прецедентной моделью управления в демократических государствах, поскольку пограничная служба имеет больше общего с полицией, чем с разведывательным/контрразведывательным органом.
Взаимодействие полиции с пограничными службами в настоящее время значительно выше, чем с разведывательными и контрразведывательными органами. Пограничники и полиция сотрудничают в вопросах обнаружения нарушителей границ, управления информационной системой пограничного электронного управления (СПЭУ), пропуска граждан и транспортных средств на контрольно-пропускных пунктах и т.д..
Неудивительно также, что в 23 из 28 стран-членов ЕС пограничная служба (или функции) находится в компетенции именно Министерства внутренних дел.
Служба спасения
Очевидно, что сейчас в Армении правительство поставило цель сократить количество министерств и оптимизировать управление. По этой логике МЧС можно объединить с МВД и включить службу спасения в состав МВД.
Сфер сотрудничества службы спасения и полиции много. Более того, мероприятия по предупреждению преступлений и чрезвычайных ситуаций часто взаимосвязаны и не могут быть независимыми друг от друга.
В 22 государствах-членах ЕС Министерство внутренних дел осуществляет также спасательные и противопожарные операции (или включает в себя спасательную службу). Это также дает возможность создать «единый номер службы спасения», который действует во всех ведущих странах мира (911, 112 и т. д.).
Другими словами, эффективнее будет создать Министерство внутренних дел, в состав которого войдут 3 службы: полиция, пограничники и спасатели. Премьер-министр может назначать руководителей этих служб по предложению министра. Аналогичная модель задействована в Министерстве юстиции, где действуют Служба принудительного исполнения судебных актов (СПИСА), служба пробации и пенитенциарная служба, главы которых назначаются премьер-министром.
В результате предлагаемой смены управления, в соответствии с логикой демократического общества, полиция и пограничная служба будут переданы под контроль парламента, будут существенно повышены эффективность и действенность управления полиции, пограничной службы и службы спасения.