Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևի հրաժարականը հետաքրքրական է ոչ միայն այդ երկրի ներքին քաղաքականության, այլև եվրասիական տարածաշրջանի համատեքստում։
Նուրսուլթան Նազարբաևը ղեկավարում է Ղազախստանը 1989 թվականից, և երկրի անկախացումից հետո մշտապես զբաղեցրել է նախագահի պաշտոնը։ Թեև 2019 թվականի մարտի 19-ին Նազարբաևի հրաժարականի մասին լուրն անակնկալ ու անսպասելի էր շատերի համար, այնուամենայնիվ, այդ երկրի ներքաղաքական միջավայրը և արդեն հրաժարականից հետո տեղի ունեցած իրադարձությունները հուշում են, որ մեծ հաշվով Ղազախստանում և եվրասիական կառույցներում Ղազախստանի դերակատարման մեջ փոփոխություններ չեն սպասվում։
78-ամյա Նազարբաևի հրաժարականից հետո Ղազախստանի նախագահի պարտականությունները ստանձնել է ղազախական խորհրդարանի վերին պալատի՝ Սենատի խոսնակ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը, որը, ըստ Ղազախստանի օրենսդրության, համարվում է ոչ թե Ղազախստանի նախագահի ժամանակավոր պաշտոնակատար, այլ լիարժեք նախագահ։
Տոկաևը նախկինում մի շարք բարձրաստիճան պաշտոններ է զբաղեցրել, եղել է Ղազախստանի արտգործնախարար և վարչապետ։ Մեծ է նաև Տոկաևի միջազգային հեղինակությունը։ Վերջինս 2011-2013 թվականներին եղել է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի տեղակալ։
Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը Նուրսուլթան Նազարբաևի կուսակցության՝ «Նուր Օթանի» անդամ է, Նազարբաևի քաղաքական թիմակիցը։ Ըստ էության, իր հրաժարականով Նուրսուլթան Նազարբաևը փոխանցել է իշխանությունը իր թիմին՝ միևնույն ժամանակ, վերահսկման լուրջ լծակներ ապահովելով իր համար։
Ի՞նչ է անելու Նազարբաևը
Հեռանալով նախագահի պաշտոնից՝ Նուրսուլթան Նազարբաևը շարունակում է ղեկավարել երկրի իշխող կուսակցությունը՝ «Նուր Օթանը»։ Բացի դա, Նազարբաևը ցմահ զբաղեցնելու է Ղազախստանի անվտանգության խորհրդի նախագահի պաշտոնը, ինչպես նաև շարունակելու է լինել սահմանադրական խորհրդի անդամ, որը նրան թույլ կտա հետագայում վետոներ կիրառել օրենսդրական փոփոխությունների վրա։
Բացի սա, ղազախական օրենսդրությամբ, Նուրսուլթան Նազարբաևը, որպես երկրի առաջին նախագահ, կրում է «յելբասի» կոչումը՝ ժողովրդի առաջնորդ։ Այս կոչումը նրան հնարավորություն է տալիս խորհրդատվական ազդեցություն ունենալ Ղազախստանում տեղի ունեցող իրադարձությունների վրա։
Սրա հետ մեկտեղ, ահռելի է Նուրսուլթան Նազարբաևի ազդեցությունն իր ազգականների և հարազատների միջոցով։ Այսպես, արդեն մարտի 20-ի դրությամբ նրա դուստր Դարիգա Նազարբաևան զբաղեցնում է Սենատի խոսնակի պաշտոնը, Նազարբաևի զարմիկ Սամատ Աբիշը զբաղեցնում է ազգային անվտանգության կոմիտեի փոխնախագահի պաշտոնը, միջնեկ դստեր ամուսինը՝ Տիմուր Կուլիբաևը, վերահսկում է Ղազախստանի ազգային բանկն ու ղեկավարում է գործարարների ազգային պալատը։
Ինչ վերաբերում է Ղազախստանի՝ արդեն գործող նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևի հավատարմությանը Նազարբաևին, ապա Տոկաևն արդեն հասցրել է վերանվանել երկրի մայրաքաղաք Աստանան իր նախորդի պատվին՝ Նուրսուլթան։ Որոշումը միաձայն հավանության է արժանացել խորհրդարանի կողմից։
Ի՞նչ ներքաղաքական իրավիճակ է Ղազախստանում
Ղազախստանում ներքին քաղաքական «անցուդարձ», որպես այդպիսին, գոյություն չունի։ Խորհրդարանում ներկայացված է երեք ուժ, որոնցից «Նուր Օթանը»՝ Նազարբաևի կուսակցությունը, 2016-ի խորհրդարանական ընտրություններում հաղթել է 80 տոկոս ձայներով։ Մյուս երկու կուսակցություններն են իշխանամետ «Ակ Ժոլը» և կոմունիստական կուսակցությունը, որոնց քաղաքական հավատարմությունը Նազարբաևին դրսևորվեց թեկուզ հենց Աստանայի վերանվանման հարցում։
Ղազախստանում գրանցված մյուս կուսակցությունները՝ «Բիրլիկը», «Աուըլը» և ընդդիմադիր ներկայացող սոցիալ դեմոկրատական կուսակցությունը, 2016-ի խորհրդարանական ընտրություններին չնչին քանակությամբ ձայներ էին հավաքել, և վերջիններիս գործունեության մասին որևէ հիշատակումներ այս տարիներին չեն եղել։
Ընդհանուր առմամբ, Ղազախստանի օրենսդրությամբ կուսակցություն գրանցելն անչափ դժվար է, և որևէ ընդդիմադիր կուսակցություն ստեղծելու փորձերը մշտապես ձախողվում են։
Ըստ այդմ, Նուրսուլթան Նազարբաևի հրաժարականը և իշխանության փոխանցումն իր թիմին դժվար թե որևէ ցնցումների հանգեցնի այդ երկրում, քանի որ ակտիվ քաղաքականությամբ զբաղվող ընդդիմադիր գործիչներ Ղազախստանում չկան։
Եվրասիական տարածաշրջանում
Ուշագրավ է, որ իր հրաժարականից հետո Նուրսուլթան Նազարբաևը հեռախոսազրույցներ է ունեցել եվրասիական ինտեգրացիոն կառույցների անդամ երկրների ղեկավարների հետ։ Մասնավորապես, Նազարբաևը հեռախոսազրույցներ է ունեցել Հայաստանի, Ռուսաստանի, Ղրղզստանի և Տաջիկստանի ղեկավարների հետ։ Սա, թերևս, նշանակում է, որ Նազարբաևը Ղազախստանի նախագահի պաշտոնից հեռանալիս հարկ է համարել անձամբ հավաստիացնել գործընկերներին, որ այս ուղղություններով Ղազախստանի քաղաքական կուրսը չի փոփոխվի, և Ղազախստանը կշարունակի ակտիվ մասնակցություն ունենալ Եվրասիական տնտեսական միության և Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության կյանքում։

Отставка президента Казахстана Нурсултана Назарбаева вызывает интерес не только в контексте внутренней политики этой страны, но и в контексте евразийского региона.
Нурсултан Назарбаев возглавляет Казахстан с 1989 года и с момента обретения независимости страной неизменно занимает пост президента. Хотя известие об отставке Назарбаева 19 марта 2019 года стало сюрпризом для многих, тем не менее, внутриполитическая обстановка в этой стране и события, произошедшие после отставки, подсказывают, что изменений в Казахстане и в роли Казахстана в евразийских интеграционных проектах не ожидается.
После отставки 78-летнего Назарбаева обязанности президента Казахстана принял на себя председатель Сената — верхней палаты парламента — Касым-Жомарт Токаев, который, согласно законодательству Казахстана, считается не временно исполняющим обязанности президента, а полноправным президентом….
Токаев ранее занимал ряд высоких постов, был министром иностранных дел и премьер-министром Казахстана. Высока также и международная репутация Токаева. Последний в 2011-2013 годах был заместителем генерального секретаря ООН.
Касым-Жомарт Токаев является членом партии Нурсултана Назарбаева «Нур Отан», политическим соратником Назарбаева. По сути, своей отставкой Нурсултан Назарбаев передал власть своей команде, в то же время, обеспечив для себя серьезные рычаги контроля.
Чем будет заниматься Назарбаев?
После отставки с поста президента Нурсултан Назарбаев продолжает руководить правящей партией страны «Нур Отан». Помимо этого, Назарбаев будет пожизненно возглавлять Совет Безопасности Казахстана и останется членом Конституционного Совета, что позволит ему в дальнейшем применять вето на законодательные поправки.
Кроме того, согласно законодательству Казахстана, Нурсултан Назарбаев, как первый президент страны, носит звание «Елбасы» – лидер нации. Это звание дает ему возможность оказывать консультативное влияние на события, происходящие в Казахстане.
Наряду со всем этим, велико влияние Нурсултана Назарбаева через его родных и близких. Так, уже по положению на 20 марта его дочь Дарига Назарбаева занимает должность спикера Сената, племянник Назарбаева Самат Абиш – первого заместителя председателя Комитета национальной безопасности, муж средней дочери Назарбаева Тимур Кулибаев – контролирует Народный банк Казахстана и занимает пост председателя президиума Национальной палаты предпринимателей.
Что касается верности уже действующего президента Казахстана Касым-Жомарт Токаева Назарбаеву, то Токаев уже успел переименовать столицу страны Астану в честь своего предшественника – Нурсултан. Решение было единогласно одобрено парламентом.
Какая внутриполитическая ситуация в Казахстане
В Казахстане понятия «внутриполитическая жизнь» как такового не существует. В парламенте представлены три силы, из которых «Нур Отан» – партия Назарбаева, победила на парламентских выборах 2016 года с 80 процентами голосов. Две другие партии – это проправительственная «Ак Жол» и Коммунистическая партия, политическая лояльность к Назарбаеву которых проявилась даже в вопросе переименования Астаны.
Другие партии, зарегистрированные в Казахстане – «Бирлик», «Ауыл» и Социал-демократическая партия, представляющаяся оппозицией, набрали незначительное количество голосов на парламентских выборах 2016 года, и каких-либо упоминаний об их деятельности в течение прошедших лет не было.
В целом, зарегистрировать партию по законодательству Казахстана очень сложно, и попытки создать какую-либо оппозиционную партию постоянно терпят неудачу.
Отставка Нурсултана Назарбаева и передача власти его команде вряд ли приведут к каким-либо потрясениям в стране, поскольку в Казахстане оппозиционных деятелей, занимающихся активной политикой, нет.
В евразийском регионе
Примечательно, что после отставки Нурсултан Назарбаев провел телефонные разговоры с главами стран-членов евразийских интеграционных структур. В частности, Назарбаев провел телефонные разговоры с главами Армении, России, Кыргызстана и Таджикистана. Это, пожалуй, означает, что, покидая пост президента Казахстана, Назарбаев счел должным лично заверить своих коллег, что по этим направлениям политический курс Казахстана не изменится, и Казахстан продолжит принимать активное участие в жизни Евразийского экономического союза и Организации Договора о коллективной безопасности.