Տեսանյութում մանրամասն քննարկված է, թե ինչինց զրկվեց Հայաստանը չասոցացվելով Եվրամիության հետ: Ասոցացման պայմանագրի հիմնական մասը դրա՝ առևտրին վերաբերող հատվածն էր, որը կոչվում էր Խորը և համապարփակ ազատ առևտրի համաձայանագիր: Դրանով նախատեսվում էր Հայաստանի ու ԵՄ-ի միջև բոլոր տեսակի ապրանքների ու ծառայությունների մաքսատուքերի փոխադարձ զրոյացում եւ ընթացակարերի պարզեցում։
Օրինակ՝ ըստ նիդեռլանդական Ecorys կազմակերպության հետազոտության, Հայաստանի ՀՆԱ-ն կաճեր 2.3 տոկոսով, իսկ պետական բյուջեի եկամուտները կավելանային 146մլն դոլարով: Արտահանման ծավալները ավելանալու էին 15 տոկոսով, իսկ աշխատավարձերը բարձրանալու էին 2.7 տոկոսով:
Հայաստան ներմուծվող եվրոպական ապրանքների մաքստուրքից ազաատումը հանգեցնելու էր սպառողական ապրանքների գնաճի 1,2 տոկոսանոց կոմպենսացիայի և աղքատության նվազման:
Ըստ ՀՀ կառավարության ներկայացրած հայտնի, առավել արդյունավետ ինտեգրացիայի համար Եվրամիությունը Հայաստանին 4, 85 մլրդ եվրոյի անհատույց դրամաշնորհ պետք է տար:
Այս ամենի դիմաց մենք չէինք կորցնում մեր արտաքին տնտեսական քաղաքականության անկախությունը եւ ազատ էինք այլ երկրների հետ ինքնուրույն առեւտրային հարաբերությունների կառուցման հարցում:

Видео детально излагает потери, которые понесла Армения отказавшись от Европейской интеграции. Основную часть Соглашения об ассоциации составляли пункты, касающиеся торговли. Согласно этой части Соглашения, которое носило название Соглашение об углубленной и всеобъемлющей зоне свободной торговли, планировалось взаимное аннулирование пошлин на все товары и услуги между ЕС и Арменией, а также упрощение процедур.
Так, например, Согласно исследованию нидерландской организации Ecotys, в результате ассоциации с ЕС ВВП Армении выросло бы на 2,3 процента, а доходы государственного бюджета на 146 млн. долларов.
Объём экспорта из Армении вырос бы на 15 процентов, а зарплаты выросли бы на 2,7 процента, а аннулирование пошлин на импорт европейских товаров в Армению привело бы к 1,2 процентной компенсации роста цен на потребительские товары.
Европейский Союз должен был предоставить Армении 4,85 млрд. евро в качестве безвозвратного гранта.
Взамен на все это мы не теряли свое право на независимую внешнюю торговую политику и были свободны в вопросе создания самостоятельных торговых отношений с другими странами.