Տեսանյութում մանրամասն քննարկված է, թե ինչինց զրկվեց Հայաստանը չասոցացվելով Եվրամիության հետ: Ասոցացման պայմանագրի հիմնական մասը դրա՝ առևտրին վերաբերող հատվածն էր, որը կոչվում էր Խորը և համապարփակ ազատ առևտրի համաձայանագիր: Դրանով նախատեսվում էր Հայաստանի ու ԵՄ-ի միջև բոլոր տեսակի ապրանքների ու ծառայությունների մաքսատուքերի փոխադարձ զրոյացում եւ ընթացակարերի պարզեցում։
Օրինակ՝ ըստ նիդեռլանդական Ecorys կազմակերպության հետազոտության, Հայաստանի ՀՆԱ-ն կաճեր 2.3 տոկոսով, իսկ պետական բյուջեի եկամուտները կավելանային 146մլն դոլարով: Արտահանման ծավալները ավելանալու էին 15 տոկոսով, իսկ աշխատավարձերը բարձրանալու էին 2.7 տոկոսով:
Հայաստան ներմուծվող եվրոպական ապրանքների մաքստուրքից ազաատումը հանգեցնելու էր սպառողական ապրանքների գնաճի 1,2 տոկոսանոց կոմպենսացիայի և աղքատության նվազման:
Ըստ ՀՀ կառավարության ներկայացրած հայտնի, առավել արդյունավետ ինտեգրացիայի համար Եվրամիությունը Հայաստանին 4, 85 մլրդ եվրոյի անհատույց դրամաշնորհ պետք է տար:
Այս ամենի դիմաց մենք չէինք կորցնում մեր արտաքին տնտեսական քաղաքականության անկախությունը եւ ազատ էինք այլ երկրների հետ ինքնուրույն առեւտրային հարաբերությունների կառուցման հարցում:

- Foreign Policy, Videos
The video discusses in detail the losses incurred by Armenia as a result of abandoning the path of European integration. The main part of the Association Agreement was related to the trade between EU and Armenia. According to this part of the Agreement, known as the Agreement on deep and comprehensive free trade area, mutual cancellation of duties on all goods and services between the EU and Armenia, as well as simplification of procedures, was planned.
According to the research done by the Dutch Ecotys organization, as a result of the association with the EU, Armenia’s GDP would grow by 2.3 percent, and revenues of the state budget would increase by 146 million dollars. The volume of exports from Armenia was supposed to grow by 15 percent, and the wages would increase by 2.7 percent
The cancellation of import duties on European goods in Armenia would lead to a 1.2 percent offset in the growth of consumer prices.
The European Union was supposed to give Armenia a gratuitous grant in sum of 4 billion 856 million euro.
Despite all this support, we would not lose our right to independent foreign trade policy and would be free in establishing independent trade relations with other countries.