- Հայաստանի արտերկրյա գրանտները, Արտաքին քաղաքականություն
«Իրազեկ Քաղաքացիների Միավորումը» Հայաստանին տրամադրվող միջազգային դրամաշնորհների հետ կապված հետաքննության սահմաններում ՀՀ Էներգետիկայի նախարարության աշխատակազմի ղեկավարից ստացել է մի տեղեկանք, որում զետեղված են մի շարք հիմնարկների ստացած արտասահմանյան դրամաշնորհները:
Ըստ այդ տեղեկանքի, 2011 թվականին Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը «Հայռուսգազարդ» ընկերությանը տրամադրել է 2 միլիոն դոլլարի դրամաշնորհ՝ Սյունիքի մարզի Մեղրի և Ագարակ քաղաքներում բնակչության համար գազամատակարարման ցանց կառուցելու նպատակով: Մասնավորապես, ծրագիրը նպատակ էր հետապնդում բնակարաններ բնական գազ մատակարարելու միջոցով բարելավել այդ քաղաքների բնակիչների սոցիալական վիճակը և պակասեցնել տարածաշրջանում անտառահատումները:
Սակայն, ոչ Մեղրիի և ոչ էլ Ագարակի բնակիները առ այսօր բնակարաններում բնական գազ չեն ստացել: Այդ քաղաքների քաղաքապետարաններից «Իրազեկ Քաղաքացիների Միավորմանը» հայտնեցին, որ այդ տարածքում գազաֆիկացված են միայն զորամասերը և գազալցակայանները, իսկ բնակչության համար գազամատակարարման ցանցի կառուցում «չեն նկատել»:
Ձեռք բերված նյութերը «Իրազեկ Քաղաքացիների Միավորումը» առաջիկայում կփոխանցի իրավասու մարմիններին՝ իրանական 2 միլիոն դոլարանոց դրամաշնորհի ճակատագիրը պարզելու նպատակով:

«Союз информированных граждан», в рамках расследования в связи выделяемыми Армении иностранными грантами, из Министерства энергетики РА получил справку, в которой отражены полученные рядом учреждений зарубежные гранты.
Согласно этой справке, в 2011-ом году Исламская Республика Иран выделила грант на $2 млн компании «АрмРосГазпром» в целях строительства сети газоснабжения в городах Мегри и Агарак в марзе Сюник (на границе с Ираном). В частности, программа предусматривала цель путем снабжения газа квартирам улучшить социальное положение жителей этих городов и уменьшить вырубку лесов в регионе.
Однако, жители ни Мегри, ни Агарака до сегодняшнего дня так и не получили газ в квартиры. Из мэрий этих городов «Союзу информированных граждан» сообщили, что на этой территории газифицированы только воинские части и газозаправки, а строительства сети газоснабжения для населения «не замечено».
Полученные материалы «Союз информированных граждан» в ближайшее время передаст в компетентные органы с целью выяснения судьбы иранского гранта в 2 миллиона долларов.