Վերջին տարիներին Հայաստանում անընդմեջ անհանգստություն է առաջացնում Ռուսաստանի կողմից Ադրբեջանին զենք մատակարարելու փաստը: Այս հարցը բազմիցս բարձրաձայնվել է, այդուհանդերձ հարց է ծագում՝ իսկ ի՞նչ ձևաչափի հարաբերություններ ունի Ռուսաստանն Ադրբեջանի հետ: Ավանդապես ընդունված է համարել, որ Ռուսաստանը հայամետ քաղաքականություն է վարում Հարավային Կովկասում: Հարց է ծագում՝ արդյո՞ք նման պնդումը իսկապես համապատասխանում է իրականությանը: Ստորև անդրադառնանք ադրբեջանա-ռուսական հարաբերություններում ընթացող մի շարք կարևոր տնտեսական և քաղաքական գործընթացներին ու ցուցանիշերին՝ դրանք համեմատելով Հայաստանի հետ ընթացող համարժեք գործընթացների հետ:
Ապրանքաշրջանառություն
Երկու երկրների տնտեսական համագործակցության մասին վկայող կարևորագույն ցուցանիշը թերևս ապրանքաշրջանառության ցուցանիշներն են: Քանի դեռ Հայաստան-Ռուսաստան տնտեսական համագործակցությունն ու ապրանքաշրջանառությունը Ղրիմի խնդրի, Ուկրաինայում առկա կոնֆլիկտի և ՌԴ-ի դեմ արևմտյան պատժամիջոցների և անգամ Եվրասիական տնտեսական միությանը ՀՀ անդամակցության պատճառով օրեցօր նվազում են, ռուս-ադրբեջանական հարաբերություններում լրիվ հակառակ գործընթացն է ընթանում: 2015-ի հունվար-հունիսին Հայաստանի ու Ռուսաստանի միջև ապրանքաշրջանառության ծավալը նվազել է 21,9%-ով։ 2015-ի հունվար-հունիսին Հայաստանից Ռուսաստան արտահանումը կազմել է մոտ 71 միլիոն դոլար՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի մոտ 134 միլիոն դոլարի փոխարեն։Նույնը չի կարելի ասել Ադրբեջանի մասին: Այս տարվա հունիսին Ադրբեջան կատարած իր այցի ժամանակ Վլադիմիր Պուտինն անձամբ նշել էր, որ Ռուսաստանի և Ադրբեջանի միջև ապրանքաշրջանառությունը նույն 2015թ. առաջին եռամսյակում աճել է 6%-ով: Այս ցուցանիշները, մեղմ ասած, անհանգստացնող են, եթե հաշվի առնենք, որ ԵՏՄ-ին Հայաստանի միանալու ժամանակ ռուս և հայ քաղաքական գործիչները ոսկե սարեր էին խոստանում, բայց արի ու տես, որ թվերն ու տնտեսական ցուցանիշները հօգուտ ԵՏՄ-ից դուրս մնացած Ադրբեջանի են:
Զենքի վաճառքի թարմ տվյալներ
Որևէ մեկի համար այլևս գաղտնիք չէ, որ Ադրբեջանի հիմնական զենք մատակարարողը Ռուսաստանն է (դա նաև Սերժ Սարգսյանն է ընդունում): Ըստ Միջազգային խաղաղության հարցերի Ստոկհոլմի ինստիտուտի հրապարակած 2015 թվականին տվյալների՝ 2010-14թթ. ընթացքում Ադրբեջանը 2005-2009 թվականների համեմատ 249 տոկոսով ավելացրել է սպառազինությունների ներկրումը: Հայաստանի ցուցանիշը կազմում է Ադրբեջանի ցուցանիշի ընդամենը 4 տոկոսը: Ընդ որում՝ սպառազինության ներկրման ծավալով Ադրբեջանը Եվրոպայում երկրորդն է՝ Մեծ Բրիտանիայից հետո: Մեծ Բրիտանիային բաժին է ընկնում Եվրոպայում սպառազինության ներկրման 14, իսկ Ադրբեջանին՝ 13%-ը: Ըստ նույն ինստիտուտի՝ Ռուսաստանը մատակարարում է Ադրբեջանի զենքի 85%-ը: Որպես արդարացում ռուսաստանցի քաղաքական գործիչները բազմիցս հղում են տվել Հայաստանում ռուսական ռազմական բազայի առկայությանը, այդուհանդերձ, այդ ռազմաբազայի միջամտությունը Ղարաբաղյան հակամարտության հնարավոր վերսկսման դեպքում խիստ կասկածելի է, քանի որ ըստ Հայաստանի և Ռուսաստանի Դաշնության միջև Հայաստանում ռուսական ռազմաբազայի տեղակայման մասին պայմանագրի, Գյումրիի ռազմաբազան «Հայաստանի Հանրապետության տարածքում գտնվելու ժամանակամիջոցում Ռուսաստանի Դաշնության շահերը պաշտպանելու պարտականություններից բացի ռուսաստանյան ռազմակայանը Հայաստանի Զինված ուժերի հետ համատեղ ապահովում է Հայաստանի Հանրապետության անվտանգությունը՝ նախկին ԽՍՀ Միության արտաքին սահմանով»: Այլ կերպ ասած՝ կոնկրետ այս դեպքում նժարի վրա է դրված Ադրբեջանի 85% տոկոս ռուսական սպառազինությունը ընդդեմ աղոտ հույսի, որ ՌԴ աշխարհաքաղաքական շահերը բախտի բերմամբ այնպես կդասավորվեն, որ հնարավոր պատերազմական գործողություններում Ռուսաստանը կորոշի պաշտպանել սպառազինության հավասարակշռության խախտմումից անընդհատ դժգոհող Հայաստանին… Առավելևս, Ռուսաստանը, մեղմ ասած, հազիվ թե զենք վաճառի մի երկրի, որի դեմ կարող է պատերազմել:
Երկաթուղի
Հայաստան-Ռուսաստան-Ադրբեջան սիրային եռանկյունում հայկական կողմը վերջին տարիներին լուրջ կորուստներ է կրում նաև երկաթուղային ասպարեզում: Եթե Իրան-Ադրբեջան-Ռուսաստան (Աստարա-Ռեշտ-Կազվին) երկաթգծի կառուցումը Ռուսաստանի համար խնդրահարույց չէ, ապա Իրան-Հայաստան-Ռուսաստան երկաթգիծը «Ռուսական երկաթուղիներ» ընկերությունը բազմիցս անշահավետ է անվանել: Իսկապես, այս նախագիծն ամենաէժաններից չէ՝ դրա արժեքը գնահատվում է 3,5 մլրդ դոլար, այդուհանդերձ, հաշվի առնելով այն, որ «Ռուսական երկաթուղիները» պատրաստ է Իրանում կատարել ընդհանուր առմամբ 8,5 միլիարդ դոլարի ներդրում, ապա բնականաբար Հայաստանին էլ կարող էր օգնել այս հարցում, եթե իսկապես ՀՀ-ին համարեր ռազմավարական դաշնակից և շահագրգռված լիներ օժանդակելու վերջինիս տնտեսական զարգացմանը: Սակայն ռուսական կողմն այս հարցում իր ընտրությունն արդեն կատարել է, քանի որ Աստարա-Ռեշտ-Կազվին նախագծի մասին 2015 թվականին արված բոլոր հայտարարություններում այս նախագծի մասին խոսվում է որպես արդեն իրագործված ծրագիր: Հարկ է նշել, որ Աստարա-Ռեշտ-Կազվին նախագծի կառուցման սկիզբը փաստացի վերջ կդնի Հայաստանով անցնող երկաթգծի հույսերին, քանի որ այս երկու ծրագրերը միմյանց մրցակից են, և եթե լինի Ադրբեջանով երկաթուղի, ապա Հայաստանով անցնող երկաթգիծը կառուցելն այլևս անիմաստ է:
Այս հանգամանքը, բնականաբար, անհանգստացնում է հայկական կողմին: Այս մասին է վկայում նաև այն, որ հուլիսի 9-ին Սերժ Սարգսյանը Ուֆայում ԲՌԻԿՍ և Շանհայի համագործակցության կազմակերպության համատեղ գագաթնաժողովում ունեցած իր ելույթում փորձել է կարևորություն տալ Հայաստանով Իրանը Ռուսաստանին կապող երկաթգծին՝ նշելով, որ հայ–իրանական երկաթգծի կառուցումը թույլ կտա ԵՏՄ երկրներին Պարսից ծոցով դուրս գալ Հնդկական օվկիանոս: Իրականում ԲՌԻԿՍ և ՇՀԿ գագաթնաժողովին նմանօրինակ հայտարարությունը նպատակ ուներ գրավել այլ ֆինանսավորողների ուշադրությունը, ինչպես, օրինակ, Չինաստանինը: Ուշագրավ է, որ եթե Աստարա-Ռեշտ-Կազվին երկաթգծի ֆինանսավորումն իրականացնելու են բացառապես Ռուսաստանը, Իրանը և Ադրբեջանը, ապա Հայաստանով անցնող դրա մրցակից երկաթգծի 60%-ը պատրաստ են ֆինանսավորել չինական բանկերը: Չնայած դրան, «Ռուսական երկաթուղիներն» արդեն բազմիցս նշել են, որ իրենց նախապատվությունը Ադրբեջանին են տալիս: Փաստորեն, անգամ եթե 3,5 միլիարդի 60 տոկոսը չինական կողմն է տրամադրում, միևնույն է՝ Ռուսաստանը ծրագիրն անշահավետ է համարում: Բնականաբար, այս ծրագիրն անշահավետ է Ռուսաստանի համար, քանի որ այն թույլ կտար Հայաստանին տարածաշրջանային կարևորություն ձեռք բերել՝ դառնալ Իրանի համար ելք դեպի Սև ծով, տնտեսական շահեր ստանալ, գուցե օգներ ՀՀ տնտեսությանը դուրս գալ ճգնաժամից, բայց Ռուսաստանին, կարծես, պետք չէ տնտեսապես կայուն և զարգացող Հայաստան:
Պուտինի այցն ու Մինսկի խումբը
Կան նաև մի շարք այլ հանգամանքներ, որոնք վկայում են ռուս-ադրբեջանական հարաբերությունների բարելավման մասին: Օրինակ՝ Վլադիմիր Պուտինի այցը Բաքու Եվրոպական խաղերի բացման արարողությանը հունիսի 12-13-ին: Մինչ բոլոր եվրոպական երկրների քաղաքական ղեկավարները բոյկոտում էին Ադրբեջանում ընթացող այս խաղերը՝ քննադատելով Ալիևին մարդու իրավունքների հանդեպ բացարձակ անհարգալից վերաբերմունքի համար, ՌԴ Նախագահը մեծ պատրաստակամությամբ գնաց Բաքու և այնտեղ փակ դռների հետևում հանդիպում ունեցավ Ալիևի հետ: Այս քայլը, մի կողմից, կարծես, հերթական հակաարևմտյան քայլն էր (դուք չեք գնում՝ ես կգնամ), սակայն, մյուս կողմից էլ նպատակ ուներ փափկացնելու Բաքվին և ստղծելու հակակշիռ ապրիլի 24-ին Պուտինի՝ Հայաստան կատարած այցի հետ: Ուշագրավ է, որ Պուտինի՝ Ադրբեջան կատարած այցից ընդամենը մի քանի օր առաջ Բաքուն հայտարարել էր Ադրբեջանում ԵԱՀԿ գրասենյակի փակման մասին: Միայն նմանօրինակ հայտարարությունը պետք է որ հետ պահեր ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրի ղեկավարին Բաքու պաշտոնական այց կատարելուց, այլապես ստեղծվում է այնպիսի տպավորություն, որ Ռուսաստանի համար միևնույնն է, թե ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի դեմ էլ ինչ կմոգոնի պաշտոնական Բաքուն: Ընդհանրապես, տպավորությունն այնպիսին է, որ Ռուսաստանը նժարը կտրուկ թեքել է Ադրբեջանի կողմը՝ անելանելի իրավիճակ ստեղծելով Հայաստանի համար, ու երևի ժամանակն է, որ Հայաստանը սիրո այլ առարկաներ էլ որոնի տարածաշրջանում՝ ի դեմս, օրինակ, Իրանի կամ Չինաստանի:

В последние годы в Армении беспрерывно вызывает беспокойство факт поставок Россией оружия Азербайджану. Этот вопрос многократно поднимался, однако, как ни крути, возникает вопрос – а каков формат отношений России с Азербайджаном? Традиционно принято считать, что Россия на Южном Кавказе проводит проармянскую политику. Возникнет вопрос – соответствует ли действительности подобное утверждение? Ниже рассмотрим ряд важных текущих экономических и политических процессов и показателей азербайджано-российских отношений, сравнивая их с эквивалентными процессами в отношениях с Арменией.
Товарооборот
Важнейшим показателем, свидетельствующим об экономическом сотрудничестве двух стран, являются показатели товарооборота. Покуда экономическое сотрудничество и товарооборот между Арменией и Россией каждодневно падает вследствие Крымского вопроса, конфликта на Украине, западных санкций против РФ и даже присоединения РА к Евразийскому экономическому союзу, в российско-азербайджанских отношениях имеет место абсолютно противоположный процесс. С января по июнь 2015-го года объем товарооборота между Россией и Арменией упал на 21.9%. С января по июнь 2015-го года экспорт из Армении в Россию составил примерно 71 миллионов долларов США вместо примерно 134-х миллионов долларов США за тот же период прошлого года. То же нельзя сказать об Азербайджане. В июне этого года во время своего визита в Азербайджан Владимир Путин отметил, что товарооборот между Россией и Азербайджаном за первый квартал того же 2015-го года вырос на 6%. Эти показатели, мягко говоря, вызывают беспокойство, если учитывать, что во время присоединения Армении к ЕАЭС российские и армянские политические деятели обещали золотые горы, однако цифры и экономические показатели говорят в пользу неприсоединившегося к ЕАЭС Азербайджана.
Свежие данные по продаже оружия
Ни для кого уже не секрет, что основным поставщиком оружия Азербайджану является Россия (это признает и Серж Саргсян). Согласно данным, опубликованным в 2015-ом году Стокгольмским международным институтом по вопросам мира, в период 2010-2014 годов Азербайджан увеличил ввоз вооружений на 249 процентов по сравнению с 2005-2009гг. Соответствующий показатель Армении составляет всего лишь 4 процента от показателя Азербайджана, притом по объемам ввоза вооружений Азербайджан занимает второе место в Европе после Великобритании. Великобритания ввозит 14 процентов от всех ввозимых в Европу вооружений, Азербайджан – 13. Согласно данным того же Стокгольмского международного института по вопросам мира, Россия поставляет 85 процентов оружия, ввозимого Азербайджаном. В качестве оправдания российские политические деятели многократно ссылались на наличие российской военной базы в Армении, однако вмешательство указанной базы в случае возможного возобновления Карабахского конфликта более чем сомнительно, так как согласно договору между Российской Федерацией и Арменией о размещении российской военной базы в Армении, Гюмрийская военная база «В период нахождения на территории Республики Армения кроме обязанностей по защите интересов Российской Федерации, совместно с Вооруженными Силами Республики Армения обеспечивает безопасность Республики Армения по внешним границам бывшего Союза ССР». Другими словами, в данном конкретном случае на чашу весов поставлена поставка 85-и процентов вооружений Азербайджана против призрачной надежды на то, что геополитические интересы РФ сложатся так, что в ходе возможных военных действий Россия решит защищать беспрерывно жалующуюся на нарушения баланса вооружений Армению… Тем более, Россия, мягко говоря, вряд ли будет продавать оружие стране, с которой, возможно, будет воевать.
Железная дорога
В любовном треугольнике Армения-Россия-Азербайджан армянская сторона в течение последних лет несет большие потери на железнодорожном поприще. Если строительство железной дороги Иран-Азербайджан-Россия (Астара-Решт-Казвин) для России непроблематично, то железную дорогу Иран-Армения-Россия компания «Российские железные дороги» многократно называла нерентабельной. Правда, этот проект не из дешевых – его стоимость оценивается в 3.5 млрд. долларов США, однако, учитывая то, что «Российские железные дороги» готовы в общей сложности в Иране инвестировать 8.5 млрд. долларов США, то, естественно, могли бы помочь Армении в этом вопросе, если бы и вправду считали Армению стратегическим партнером и были заинтересованы в содействии экономическому развитию союзника. Однако, российская сторона в этом вопросе свой выбор уже сделала, так как во всех завлениях, сделанных в 2015-ом году, о проекте Астара-Решт-Казвин говорится как о уже осуществленном. Следует отметить, что начало строительства железной дороги Астара-Решт-Казвин фактически положит конец надеждам на строительство проходящей через Армению железной дороги, так как эти два проекта конкурируют друг с другом и если будет железная дорога через Азербайджан, то строительство железной дороги через Армению станет бессмысленным.
Это обстоятельство, естественно, беспокоит армянскую сторону. Об этом свидетельствует также тот факт, что 9-го июля Серж Саргсян в своем выступленни на совместном саммите стран БРИКС и Шанхайской организации сотрудничества в Уфе придал важность связывающей Иран с Россией через Армению железной дороге, отметив, что строительство армяно-иранской железной дороги создаст возможность для стран ЕАЭС выйти через Персидский залив к Индийскому океану. На самом деле подобное заявление на совместном саммите стран БРИКС и ШОС имело цель привлечь внимание других инвесторов, как, например, Китая. Интересно, что если финансирование строительства железной дороги Астара-Решт-Казвин будут осушествлять исключительно Россия, Иран и Азербайджан, то 60 процентов стоимости строительства конкурирующей железной дороги через Армению готовы профинансировать китайские банки. Несмотря на это, «Российские железные дороги» уже многократно отмечали, что отдают предпочтение азербайджанскому варианту. Фактически, российская сторона считает проект нерентабельным даже при условии предоставления 60-и процентов от 3.5 млрд. долларов китайской стороной. Естествнно, этот проект невыгоден России, так как он позволил бы Армении укрепить свою роль в регионе – стать выходом к Черному морю для Ирана, приобрести экономическую выгоду, может быть, способствовало бы выходу экономики РА из кризиса, но, видимо, России не нужна экономически стабильная и развивающаяся Армения.
Визит Путина и Минская группа
Есть еще ряд обстоятельств, свидетельствующих об улучшении российско-азербайджанских отношений. Например, это визит Владимира Путина в Баку на церемонию открытия Европейских игр 12-13 июня. Пока политические лидеры всех европейских стран бойкотировали проходившие в Азербайджане игры, критикуя Алиева за абсолютно неуважительное отношение к правам человека, Президент РФ с большой готовностью отправился в Баку и там за закрытыми дверьи встретился с Алиевым. Этот шаг с одной стороны был будто очередным антизападным шагом (вы не поедете – поеду я), однако, с другой стороны, имел цель смягчить позицию Баку и создать баланс с визитом Путина в Армению 24-го апреля. Интересно, что всего за несколько дней до визита Путина в Азербайджан официальный Баку заявил о закрытии офиса ОБСЕ в Азербайджане. Подобное заявление уже должно было сдержать Президента страны-сопредседателя Минской группы ОБСЕ от официального визита в Баку, иначе создается впечатление, что России все равно, что еще сделает против Минской группы ОБСЕ официальный Баку. И вообще, впечатление таково, что Россия круто повернула чашу весов в сторону Азербайджана, тем самым создавая безвыходную ситуацию для Армении, и, наверное, пришло время для того, чтобы Армения искала в регионе другие предметы любви, например, в лице Ирана или Китая.