Սահմանային ճգնաժամի հանգուցալուծման հայաստանյան քաղաքական ուժերի պատկերացումները • ՀԱՆՐԱՅԻՆ ՔՆՆԱՐԿՈՒՄ
May 29, 2021
- 12:00 - 14:00
- ք․ Երևան
Հայ-ադրբեջանական սահմանին կրկին անհանգիստ է։ Ադրբեջանական կողմը գերի է վերցրել 6 հայ զինծառայողների ՀՀ տարածքում՝ «սահմանից 800 մետր հեռավորության վրա ինժեներական աշխատանքներ իրականացնելիս»: Պաշտոնական Բաքուն նրանց անվանում է դիվերսանտներ:
Հայաստանը խնդրի կարգավորման հարցում ռազմաքաղաքական օգնություն ստանալու ակնկալիքով դիմել է դաշնակից Ռուսաստանին և ՀԱՊԿ-ին, որոնց գործողությունների արագությունը պաշտոնական Երևանին չի բավարարում:
Հայաստանի սուվերեն տարածք ադրբեջանական զորքերի ներխուժման պատճառով ստեղծված պայթյունավտանգ իրավիճակը կարող է հանգեցնել սահմանին իրավիճակի կտրուկ էսկալացիայի՝ ընդհուպ մարտական գործողությունների։
Հաշվի առնելով այդ հեռանկարը՝ Երևանն առաջարկել է իրավիճակի լիցքաթափման իր ծրագիրը, ըստ որի՝ Հայաստանն ու Ադրբեջանը միաժամանակ դուրս են բերում իրենց զորքերն առաջնագծից, իսկ սահմանի այդ հատվածներում տեղակայվում են Ռուսաստանի կամ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի անդամ երկրների դիտորդները։
Հայ-ադրբեջանական սահմանին ստեղծված ճգնաժամը հանգամանորեն քննարկելու, իրադրության վերաբերյալ հունիսի 20-ին նշանակված արտահերթ ընտրություններին մասնակից ուժերի դիրքորոշումները լսելու նպատակով մայիսի 29-ին` ժամը 12:00-ին, «Էլիտ պլազա» բիզնս կենտրոնի VIP դահլիճում «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» ՀԿ-ն կազմակերպում է քննարկում «ՍԱՀՄԱՆԱՅԻՆ ՃԳՆԱԺԱՄԻ ՀԱՆԳՈՒՑԱԼՈՒԾՄԱՆ ՀԱՅԱՍՏԱՆՅԱՆ ՔԱՂԱՔԱԿԱՆ ՈՒԺԵՐԻ ՊԱՏԿԵՐԱՑՈՒՄՆԵՐԸ» թեմայով:

Представления политических сил Армении касательно выхода из пограничного кризиса • ПУБЛИЧНОЕ ОБСУЖДЕНИЕ
• Декабрь 10, 2006
• ք․ Երևան
На армяно-азербайджанской границе вновь неспокойно. Азербайджанская сторона взяла в плен 6 армянских военнослужащих на территории Республики Армения «при проведении инженерных работ на расстоянии 800 метров от границы». Официальный Баку называет их диверсантами.
В надежде получить военно-политическую помощь в решении вопроса Армения обратилась к своему союзнику России и ОДКБ, скорость действий которых не удовлетворяет официальный Ереван.
Взрывоопасная ситуация, созданная из-за вторжения азербайджанских войск на суверенную территорию Армении, может привести к резкой эскалации ситуации на границе, вплоть до боевых действий.
Учитывая эту перспективу, Ереван предложил свой план разрядки ситуации, согласно которому Армения и Азербайджан одновременно выводят свои войска с передовой, а на этих участниках границы размещаются наблюдатели из России или стран-членов Минской группы ОБСЕ.
С целью обстоятельно обсудить кризис на армяно-азербайджанской границе, выслушать позиции сил, участвующих в досрочных выборах 20 июня, «Союз информированных граждан» 29 мая в 12:00 в VIP-зале Бизнес-центра «Элит Плаза» организует публичное обсуждение на тему «Представления политических сил Армении касательно выхода из пограничного кризиса».
Давид Хажакян, партия «Светлая Армения»
Анаит Адамян, партия «Республика»
Микаэл Наапетян, Социал-демократическая партия «Гражданское решение»
Варужан Аветисян, партия «Национально-демократический полюс»
Рубен Меграбян, Альянс «Альянс демократов Ширинян-Бабаджанян»
Андриас Гукасян, блок «Свободная родина»
Ованнес Казарян, партия «Национальное консервативное движение 5165»
Представитель от  партии «Гражданский договор»
Представитель от партии «Справедливая Армения»
2006-12 -10 12:00 2006-12 -10 14:00 Europe/London Представления политических сил Армении касательно выхода из пограничного кризиса • ПУБЛИЧНОЕ ОБСУЖДЕНИЕ На армяно-азербайджанской границе вновь неспокойно. Азербайджанская сторона взяла в плен 6 армянских военнослужащих на территории Республики Армения «при проведении инженерных работ на расстоянии 800 метров от границы». Официальный Баку называет их диверсантами. В надежде получить военно-политическую помощь в решении вопроса Армения обратилась к своему союзнику России и ОДКБ, скорость действий которых не удовлетворяет официальный Ереван. ք․ Երևան