Արտաքին քաղաքականություն և լուսաբանում․ խաղաղության գործընթացը և արդի մարտահրավերներն ու հնարավորությունները
Նոյեմբերի 4 – 5, 2023
- Աղվերան
Նոյեմբերի 4-5-ին Աղվերանում տեղի կունենա արտաքին քաղաքականության վերաբերյալ լրագրողների համար «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» ՀԿ կողմից կազմակերպվող հերթական՝ 16-րդ սեմինար քննարկումը:
«Արտաքին քաղաքականություն և լուսաբանում․ խաղաղության գործընթացը և արդի մարտահրավերներն ու հնարավորությունները» խորագրի ներքո անցկացվող այս սեմինարի բանախոսները կներկայացնեն Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցությունների ներկայիս ընթացքը, դրա առջև ծառացած խնդիրներն ու առկա հնարավորությունները:
Մեկնումը կլինի Երևանից շաբաթ օրը՝ նոյեմբերի 4-ին, առավոտյան:
Մասնակցելու համար անհրաժեշտ է լրացնել հայտը` https://forms.gle/o81XBBKLQY5Busya8
Հայտերի ընդունման վերջնաժամկետն է նոյեմբերի 1-ը, չորեքշաբթի, 15:00: Մրցույթի արդյունքում կընտրվեն շուրջ 20 լրագրողներ։

Foreign policy and coverage: The peace process and current challenges and opportunities
On November 4-5, Union of Informed Citizens NGO will host the 16th discussion on foreign policy for journalists in Aghveran.
The speakers will present the current process of negotiations on the peace treaty between Armenia and Azerbaijan, the problems and opportunities it faces.
All expenses related to participation will be covered by the organization.
The departure will be from Yerevan on Saturday morning.
To participate, it is necessary to fill out the application: https://forms.gle/o81XBBKLQY5Busya8
The deadline for applications is Wednesday, November 1, 3:00 p.m. About 20 journalists will be selected as a result of the competition.
2023-11 -4 2023-11 -5 Europe/London Foreign policy and coverage: The peace process and current challenges and opportunities On November 4-5, Union of Informed Citizens NGO will host the 16th discussion on foreign policy for journalists in Aghveran. The speakers will present the current process of negotiations on the peace treaty between Armenia and Azerbaijan, the problems and opportunities it faces. All expenses related to participation will be covered by the organization. The Աղվերան