Հայաստանի Հանրապետության հիմնական կախվածությունները Ռուսաստանի Դաշնությունից․ սպառնալիքներ և լուծումներ • ՇՆՈՐՀԱՆԴԵՍ-ՀԱՆՐԱՅԻՆ ՔՆՆԱՐԿՈՒՄ
• May 2 - 24, 2026
• 10:30
• «Ռամադա» հյուրանոց
Մայիսի 2-ին «Ռամադա» հյուրանոցում տեղի կունենա «Հայաստանի Հանրապետության հիմնական կախվածությունները Ռուսաստանի Դաշնությունից․ սպառնալիքներ և լուծումներ» հետազոտական աշխատանքի շնորհանդեսը:
Աշխատության հեղինակներն են «Անվտանգային քաղաքականության հետազոտական կենտրոնի» նախագահ Արեգ Քոչինյանը և փորձագետ Ռոբերտ Ղևոնդյանը: Հետազոտությունն իրականացվել է «Իրազեկ քաղաքացիների միավորման» և «Անվտանգային քաղաքականության հետազոտական կենտրոնի» համագործակցության արդյունքում:
Աշխատության մեջ մանրամասնորեն ներկայացվում են Ռուսաստանից Հայաստանի ունեցած տնտեսական, էներգետիկ, տեղեկատվական, ռազմաքաղաքական և այլ ռիսկերը, ինչպես նաև առաջարկվում են հստակ գործողություններ՝ այդ ռիսկերը կառավարելու և չեզոքացնելու նպատակով:
Աշխատության տպագիր տարբերակի շնորհանդեսը տեղի կունենա մայիսի 2-ին, ժամը 10:30-ից, «Ռամադա» հյուրանոցում, հասցե՝ Փավստոս Բյուզանդ 15:

Основные зависимости Республики Армения от Российской Федерации: угрозы и решения • Презентация–Публичное обсуждение
May 2 - 9, 2025
- 10:30
- «Ռամադա» հյուրանոց
2 мая в гостинице «Рамада» состоится презентация исследовательской работы «Основные зависимости Республики Армения от Российской Федерации: угрозы и решения».
Авторы работы – глава Центра изучения политики безопасности Арег Кочинян и эксперт Роберт Гевондян. Исследование было проведено в рамках сотрудничества «Союза информированных граждан» и Центра изучения политики безопасности.
В исследовании подробно представлены экономические, энергетические, информационные, военно-политические и другие риски, вытекающие из зависимости Армении от России, а также предлагаются конкретные меры по управлению и нейтрализации этих рисков.
Презентация печатной версии исследования состоится 2 мая в 10:30 в гостинице «Рамада» по адресу: улица Павастос Бюзанд, 15.