Ազգային անվտանգության ռազմավարություն • ՀԱՆՐԱՅԻՆ ՔՆՆԱՐԿՈՒՄ
Հուլիսի 10-ին Անվտանգության խորհրդի նիստում հավանության արժանացած ՀՀ ազգային անվտանգության ռազմավարությունը որպես գլխավոր նպատակ հռչակում է Հայաստանի և ՀՀ քաղաքացիների անվտանգ և առաջանցիկ զարգացման ու բարեկեցության ապահովման համար ուղենիշների սահմանումը՝ հիմնվելով անկախ, ինքնիշխան և հզոր Հայաստանի Հանրապետության վրա՝ որպես այս նպատակի իրագործման երաշխավոր և աշխարհասփյուռ հայ ժողովրդի հայրենիք։
Ռազմավարությունը սահմանում է Հայաստանի ազգային շահերը և դրանց արդյունավետ պաշտպանության ռազմավարական ուղղությունները: Փաստաթղթում նշվում է, որ 2018 թվականին Հայաստանում տեղի ունեցած ոչ բռնի, թավշյա, ժողովրդական հեղափոխության իրագործմամբ ՀՀ քաղաքացին բարձր նշաձող է սահմանել պետության անվտանգության, զարգացման և բարեկեցության ապահովման համար:
Նոր համատեքստում Հայաստանի անվտանգային քաղաքականության առանցքը կառավարման ժողովրդավարական համակարգն է, որն ամուր հիմք է ստեղծում երկրի տնտեսական, քաղաքական, մտավոր, հետևաբար նաև ռազմական ներուժի հզորացման համար:
Ռազմավարությունը հիմնված է երեք հիմնարար սկզբունքների վրա:
- Առաջին՝ ուժեղ և բարեկեցիկ Հայաստանը սեփական անվտանգության երաշխավորն է։ Հայաստանն այս համատեքստում շարունակելու է ջանքեր ներդնել տարածաշրջանային ու միջազգային անվտանգության ապահովման գործում:
- Երկրորդ՝ ռազմավարությունը կոչված է նպաստելու հեռահար նպատակին՝ հայոց պետականության հավիտենության ապահովմանը՝ «մեզ պատրաստելով դիմակայելու մեր պետականությանը երբևէ սպառնացող հնարավոր վտանգներին»:
- Երրորդ՝ համաձայն ռազմավարության, մշտապես փոփոխվող աշխարհում առաջնային է դառնում զարգացնել Հայաստանի ներքին և արտաքին դիմակայունությունը՝ նոր, անկանխատեսելի մարտահրավերներին միշտ պատրաստ լինելու և դրանց արդյունավետորեն արձագանքելու համար:
Նշվում է նաև, որ ազգային անվտանգության համալիր ապահովման համար անհրաժեշտ է պետական կառավարման ողջ համակարգի, ինչպես նաև հասարակության ջանքերի մեկտեղում:
Ազգային անվտանգության ռազմավարությանը հանգամանորեն կանդրադառնանք հուլիսի 25-ին, ժամը՝ 12:00-ին, «Հիլթոն» հյուրանոցի սրահում «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» ՀԿ-ի կազմակերպած հանրային քննարկման ժամանակ:

Стратегия национальной безопасности • ПУБЛИЧНОЕ ОБСУЖДЕНИЕ
Стратегия национальной безопасности РА, одобренная 10 июля на заседании Совета безопасности, в качестве главной цели провозглашает определение ориентиров для обеспечения безопасного и прогрессивного развития и процветания Армении и граждан РА, основываясь на независимой, суверенной и сильной Армении как гаранте реализации этой цели и родине армянского народа, разбросанного по всему свету.
Стратегия устанавливает национальные интересы Армении и стратегические направления их эффективной защиты. В документе отмечается, что осуществлением в 2018 году в Армении ненасильственной, бархатной, демократической революции гражданин РА установил высокую планку для обеспечения безопасности, развития и процветания государства.
В новом контексте основой политики безопасности Армении является демократическая система управления, создающая крепкую базу для укрепления экономического, политического, интеллектуального, а, следовательно, и стратегического потенциала страны.
Стратегия основана на трех основополагающих принципах. Во-первых, сильная и процветающая Армения – гарант собственной безопасности. В этом контексте Армения будет продолжать прилагать усилия по обеспечению региональной и международной безопасности.
Во-вторых, стратегия призвана способствовать отдаленной цели – обеспечению вечности армянской государственности, «подготовив нас к противостоянию возможным опасностям, когда-либо угрожающим нашей государственности».
В-третьих, согласно стратегии, в постоянно меняющемся мире на первый план выходит необходимость развивать внутреннее и внешнее противостояние Армении, чтобы всегда быть готовыми к новым, непредсказуемым вызовам и эффективно реагировать на них.
Также отмечается, что для комплексного обеспечения национальной безопасности требуется объединение усилий всей системы государственного управления, а также общества.
Стратегию национальной безопасности во всех деталях представим 25 июля в 12:00 в ходе общественного обсуждения, организованного НПО «Союз информированных граждан» в зале гостиницы «Хилтон».
Армен Григорян, секретарь Совета безопасности
Рубен Рубинян, председатель постоянной комиссии по внешним связям НС РА
Геворк Горгисян, секретарь фракции «Светлая Армения», депутат НС
Даниел Иоаннисян, координатор программ НПО «Союз информированных граждан»
Степа Сафарян, директор Армянского института международных отношений и безопасности
2020-7 -25 12:00 2020-7 -25 14:00 Europe/London Стратегия национальной безопасности • ПУБЛИЧНОЕ ОБСУЖДЕНИЕ Стратегия национальной безопасности РА, одобренная 10 июля на заседании Совета безопасности, в качестве главной цели провозглашает определение ориентиров для обеспечения безопасного и прогрессивного развития и процветания Армении и граждан РА, основываясь на независимой, суверенной и сильной Армении как гаранте реализации этой цели и родине армянского народа, разбросанного по всему свету. Стратегия устанавливает национальные интересы Армении Ереван