Օտարերկրյա հեռուստաալիքները և հայկական մուլտիպլեքսը • ՀԱՆՐԱՅԻՆ ՔՆՆԱՐԿՈՒՄ
ՀՀ պետական թվային մուլտիպլեքսով օտարերկրյա հեռուստաալիքների հեռարձակման հնարավոր արգելքի մասին Հեռուստատեսության և ռադիոյի ազգային հանձնաժողովի նախագահ Տիգրան Հակոբյանի՝ այս տարվա հունվարի վերջին արած հայտարարությունը հանրային լայն արձագանք ստացավ:
Հայաստանը, ինչպես հայտարարել էր Հակոբյանը, գրեթե միակ երկիրն է, որը թույլ է տվել օտարերկրյա հեռարձակողներին մտնել պետական մուլտիպլեքս։ Պատճառները տարբեր են` քաղաքական, տեխնիկական, գաղափարական և լեզվային։
Պետական մուլտիպլեքսի բոլոր օտարերկրյա հեռուստաալիքների` CNN–ի, РТР–ի, Ռուսական առաջին ալիքի և Культура-ի հեռարձակումը հայերեն չէ։ Պետական մուլտիպլեքսով հեռարձակվում է նաև ԱՊՀ-ի պաշտոնական «Միռ» հեռուստաալիքը, որի ծախսերը մասնակիորեն ֆինանսավորում է նաև Հայաստանի կառավարությունը:
Օտարերկրյա հեռուստաալիքների պարագայում խնդիրներ են առաջանում նաև իրավաբանական հարթությունում, օրինակ՝ օրենսդրական խախտումների հայտնաբերման դեպքում։
Այժմ ՀՀ պետական մուլտիպլեքսով օտարերկրյա հեռուստաալիքների հեռարձակման դադարեցման մասին որոշում չկա. միայն հայտարարություններ են:
Այս խնդրին համակողմանիորեն կանդրադառնանք մարտի 14-ին՝ ժամը 12:00-ին, «ՕՊԵՐԱ ՍՅՈՒԹ» հյուրանոցի «Մոցարտ» սրահում «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» ՀԿ-ի կազմակերպած հանրային քննարկման ժամանակ:
ՏԻԳՐԱՆ ՀԱԿՈԲՅԱՆ, Հեռուստատեսության և ռադիոյի հանձնաժողովի նախագահ
ՆԱԻՐԱ ԶՈՀՐԱԲՅԱՆ, ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ

Иностранные телеканалы и армянский мультиплекс • ПУБЛИЧНОЕ ОБСУЖДЕНИЕ
Заявление председателя Национальной комиссии по телевидению и радио Армении Тиграна Акопяна о возможном запрете трансляции иностранных телеканалов через государственный цифровой мультиплекс Республики Армения получило широкий общественный резонанс в конце января этого года.
Армения, как заявил Акопян, является чуть ли не единственной страной, которая разрешила иностранным вещателям входить в государственный мультиплекс. Причины разные: политические, технические, идеологические и лингвистические.
Вещание всех иностранных телеканалов государственного мультиплекса – CNN, РТР, российский «Первый канал» и «Культура» – ведется не на армянском языке. На государственном мультиплексе транслируется также официальный телеканал СНГ «Мир», расходы на который частично финансируются правительством Армении.
В случае с иностранными телеканалами также вознимают проблемы в правовом поле, например, в случае выявления нарушений законодательства.
В настоящее время нет решения о прекращении трансляции иностранных телеканалов через государственный мультиплекс РА. Звучат лишь  заявления.
Подробно мы рассмотрим этот вопрос 14 марта в 12:00 во время публичного обсуждения, организованного общественной организацией «Союз информированных граждан» в зале «Моцарт» гостиницы «Opera Suite».
ТИГРАН АКОПЯН, председатель Национальной комиссии по телевидению и радио
НАИРА ЗОГРАБЯН, председатель постоянной комиссии НС по защите прав человека и связям с общественностью