Գերմանական Բոննի Կոնվերսիայի միջազգային կենտրոնի՝ BICC (Bonn International Center for Conversion) վերջին հետազոտության դասակարգմամբ՝ համաշխարհային ռազմականացվածության սանդղակում (Global Militarization Index 2018) Հայաստանն աշխարհի 155 երկրների շարքում զբաղեցնում է երրորդ հորիզոնականը: 2018 թվականի զեկույցից հետո էլ Հայկական բանակը շարունակել է համալրվել սպառազինությամբ և նոր ռազմական տեխնիկայով։
2019 թ. հունվարի 25-ին Կապանում լրագրողների հետ հանդիպմանը ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը «100 փաստ» ներկայացնելիս հայտարարել էր, որ 2018-ի մայիսից ի վեր Հայաստանի Հանրապետությունը ձեռք է բերել տեսանելի ժամանակահատվածի համեմատ աննախադեպ քանակի զենք-զինամթերք՝ «ՍՈՒ-30ՍՄ» բազմաֆունկցիոնալ ինքնաթիռներ, «ՏՈՐ-Մ2ԿՄ» և «Օսա-ԱԿ» հակաօդային պաշտպանության համալիրներ: «Զինված ուժերը համալրվել են հրետանային միջոցներով, զենիթային կայանքներով, հրաձգային զենքերով, զինամթերքով, 310 միավոր ավտոմոբիլային տեխնիկայով: Իրականացվել են տարբեր տեսակի սպառազինության նմուշների փորձարկումներ: ՀՀ կառավարությունը փակել է 80-ականների զենքերի ամոթալի էջը, որովհետև ձեռք բերված սպառազինությունը կա՛մ 2019 թվականի արտադրության է, կա՛մ չօգտագործված»,- նշել էր Փաշինյանը։
Ներկայացնենք, թե ի՞նչ միջոցներից և ի՞նչ պայմաններով է Հայաստանը Ռուսաստանից ռազմական տեխնիկա ձեռք բերել նախորդ տարի։
«ՍՈՒ-30ՍՄ» կործանիչների համար միանգամից է վճարվել
«ՍՈՒ-30ՍՄ» բազմաֆունկցիոնալ ինքնաթիռների ձեռքբերման վերաբերյալ հետաքրքրության մասին առաջինը հանրությանը տեղեկացրեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, որը 2018 թ․ հունիսի 17-ին իր ֆեյսբուքյան էջում նկար էր հրապարակել և գրել, որ ինքն աշխարհի լավագույն կործանիչներից մեկի՝ «ՍՈՒ 30ՍՄ»-ի խցում է։
Այնուհետև ռուսական «Կոմերսանտ» պարբերականում հրապարակվեց «Մոսկվան SU֊30 կործանիչներ է վաճառել Երևանին Ռուսաստանի ներքին գներով» վերնագրով հոդվածը, որտեղ նշվում էր, որ կործանիչները ձեռք բերելու մասին Հայաստանը պայմանավորվել էր Ռուսաստանի հետ դեռևս 2012 թվականին, սակայն ֆինանսական խնդիրների պատճառով գործարքը չէր կայացել։ Թերթի պնդմամբ՝ ռուսական կործանիչներ ձեռք բերելու հարցին Երևանն ու Մոսկվան վերադարձել են արդեն 2018 թվականի թավշյա հեղափոխությունից հետո։ 2019 թ․ դեկտեմբերի 27-ին «ՍՈՒ 30 ՍՄ» բազմաֆունկցիոնալ ինքնաթիռների առաջին խմբաքանակն արդեն Հայաստանում էր:
Թե որքա՞ն է վճարել Հայաստանը ՌԴ-ին 4 «ՍՈՒ 30ՍՄ»-ի համար՝ Պաշտպանության նախարարի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանը նշել էր, որ կործանիչների գինը դասակարգված տեղեկություն է, և ինքը չի կարող գաղտնիքներ բացել։ Պետք է նշել, սակայն, որ ըստ որոշ հրապարակումների՝ մեկ «ՍՈՒ 30ՍՄ»-ի շուկայական արժեքը մոտ 50 մլն դոլար է։
Մեկ ինքնաթիռի միջին գինը, ըստ razm.info մասնագիտացված կայքի, կարող է մոտավոր գնահատվել 25-30 մլն դոլար, իսկ շահագործման համար անհրաժեշտ այլ գույքը (տարբեր տեխնիկական միջոցներ, սարքավորումներ և զինամթերք) կպահանջի ևս մոտ 20-25 մլն դոլար։
Համաձայն ՀՀ պաշտպանության նախարարությունից ստացված գրության, կործանիչները ձեռք չեն բերվել վարկային պայմանագրերով, ինչը նշանակում է, որ դրանց համար (շուրջ 100-ից 200 մլն դոլար) վճարվել է միանգամից:
«Օսա-ԱԿ» զենիթահրթիռային համալիրները՝ արդիականացման համար
2019 թ․-ի դեկտեմբերին ներկայացվեցին ՀՀ զինված ուժերը համալրած «Օսա-ԱԿ» զենիթահրթիռային համալիրներն ու դրանց տեխնիկական հնարավորությունները։ Ձեռք բերված «Օսա-ԱԿ»-ները, դատելով հրապարկված նկարից, նվազագույնը 5 հատ էին։
«Օսա-ԱԿ» խորհրդային զենիթահրթիռային համալիրները նախատեսված են զորային ՀՕՊ խնդիրների իրականացման համար։ Դրանք արտադրվել են 1975-ից 1980 թվականներին: Ենթադրելի է, որ նրանց արժեքը մեծ չէ: Դրանք, ըստ Պաշտպանության նախարարության, բերվել են արդիականացնելու համար՝ կրկին ոչ վարկային միջոցներով։ Մինչ այս մի շարք հայկական ձեռնարկություններ «Օսա-ԱԿ» զենիթահրթիռային համալիրների արդիականացման փորձ ունեցել են։
«ՏՈՐ-Մ2ԿՄ» ՀՕՊ համակարգերը՝ վարկով
2019-ի դեկտեմբերի 21-ին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը լուսանկար էր հրապարկել «ՏՈՐ-Մ2ԿՄ» զենիթահրթիռային համակարգերի ֆոնին և տեղեկացրել, որ Հայաստանի զինված ուժերը համալրվել են ռուսական արտադրության գերժամանակակից հակաօդային և հակահրթիռային պաշտպանության «ՏՈՐ-Մ2ԿՄ» համակարգերով, որոնք 2019 թվականի արտադրության են։ Թեև վարչապետը նշել էր, որ դրանց քանակը գաղտնի է, սակայն հրապարկված նկարից պարզ է, որ առնվազն 4 համակարգեր են ձեռք բերվել, որոնք մոնտաժված են «Կամազ» ավտոմոբիլային շասիի վրա։
«ՏՈՐ» համակարգերը նախատեսված են կարճ տարածությունների վրա ցանկացած տիպի օդային թիրախներ խոցելու համար, այդ թվում՝ անօդաչուներ, թևավոր հրթիռներ և այլն։ Օդային թիրախները կարող են հայտնաբերվել մինչև 32 կմ հեռավորության, խոցվել 1–15 կմ հեռավորության վրա և 10 մետրից մինչև 10 կմ բարձրության վրա։
Թե որքա՞ն է վճարել հայկական կողմը «ՏՈՐ» հակահրթիռային համակարգի համար՝ հայտնի չէ, դրանց շուկայական արժեքը կազմում է շուրջ 25 մլն դոլար։ Այդ թվի հաշվարկի հիմքում է ընկած Իրանին մատակարարված թվով 29 նման համակարգերի արժեքը՝ 700 մլն դոլար:
Ի տարբերություն «ՍՈՒ-30ՍՄ» ինքնաթիռների և «Օսա-ԱԿ» ՀՕՊ համալիրների, «ՏՈՐ-Մ2ԿՄ» հակաօդային համակարգերը, ըստ ՊՆ-ից ստացված գրության, ձեռք են բերվել ՌԴ-ի կողմից տրամադրված պետական արտահանման 100 մլն դոլար վարկի շրջանակում, այսինքն՝ համակարգերի համար վճարվել է Հայաստանին տրամադրված 100 միլիոն դոլար վարկից։
«ՏՈՐ» համակարգերը, հավանաբար, ընդամենը 4-ն են
Ըստ Ֆինանսների նախարարության՝ «Իրազեկ քաղաքացիների միավորմանը» տրամադրած գրության՝ 2017-ին կնքված 100 մլն դոլարի վարկային միջոցներից առաջին (և միակ) օգտագործումները կատարվել են 2019 թ․ նոյեմբերին՝ 65,8 մլն ԱՄՆ դոլարի չափվ։
Հաշվի առնելով, որ «ՏՈՐ-Մ2ԿՄ» հակաօդային պաշտպանության համալիրները ձեռք են բերվել նշված վարկային միջոցներից, ստացվում է, որ հայկական կողմն այդ համակարգերից ձեռք է բերել ոչ ավել, քան թվով 4 հատ, քանի որ նշված գումարի (65,8 մլն դոլար) սահմաններում, նույնիսկ բոլոր զեղչերով հանդերձ, ավելի մեծ քանակ չէր կարող լինել:
Ընդ որում, նշված համակարգերի ձեռքբերման գինը էապես զիջում է 15 տարի առաջ Իրանի կողմից վճարված գնին: Եթե Իրանը ավելի հին՝ «ՏՈՐ-Մ1» համակարգերի միավորի համար վճարել էր մոտ 24-25 մլն ԱՄՆ դոլար, ապա Հայաստանը «ՏՈՐ-Մ2ԿՄ»՝ ավելի նոր համակարգերի միավորը ստացել է մոտ 16,5 մլն դոլարով։
Բացի վերը նշված ռազմական տեխնիկայից, ըստ վարչապետի, նախորդ տարի Զինված ուժերը համալրվել են նաև հրետանային միջոցներով, հրաձգային զենքերով, զինամթերքով, 310 միավոր ավտոմոբիլային տեխնիկայով, որոնք, ամենայն հավանականությամբ, ևս ձեռք են բերվել միանգամից վճարով, քանի որ վարկային միջոցներից օգտագործված 65,8 մլն դոլարը հազիվ բավականացներ 4 հատ «ՏՈՐ-Մ2ԿՄ» հակաօդային պաշտպանության համալիրների գնման համար։
Նշենք, որ նոր ռազմական տեխնիկայի ձեռքբերմանն անդրադարձել էր Fip.am-ը՝ նշելով, որ ի տարբերություն «ՍՈՒ-30ՍՄ» ինքնաթիռների և «Օսա-ԱԿ» համալիրների, «ՏՈՐ-Մ2ԿՄ» համակարգերը ձեռք են բերվել «նախահեղափոխական» պայմանագրերով։

Согласно последнему исследованию Боннского международного центра конверсии (BICC), Армения занимает третье место среди 155 стран в Глобальном индексе милитаризации (Global Militarization Index 2018). После доклада 2018 года армянская армия продолжает пополняться новыми видами вооружения и военной техникой.
На пресс-конференции в Капане 25 января 2019 года премьер-министр РА Никол Пашинян, представляя «100 фактов», заявил, что с мая 2018 года Армения приобрела за сопоставимый период времени беспрецедентное количество оружия и боеприпасов – многофункциональные истребители «Су-30СМ», зенитно-ракетные комплексы «Тор-М2КМ» и «Оса-АК». «Вооруженные силы были оснащены артиллерией, зенитными орудиями, винтовками, боеприпасами, 310 единицами автомобильной техники. Проведены испытания различных видов оружия. Правительство Армении закрыло постыдную страницу оружия 1980-х годов, потому что купленное оружие либо производится в 2019 году, либо не использованное», – отметил Пашинян.
Ниже представим из каких средств и на каких условиях Армения приобрела у России военную технику в прошлом году.
За изтребители «СУ-30СМ» было сразу заплачено
Первым о заинтересованности в приобретении многофункциональных истребителей «Су-30СМ» сообщил общественности премьер-министр Никол Пашинян, который 17 июня 2018 года на своей странице в Facebook опубликовал фотографию и написал, что находится в кабине одного из лучших в мире истребителей – «СУ -30СМ».
Затем российская газета «Коммерсантъ» опубликовала статью «Россия продала Армении истребители Су-30СМ по внутрироссийским ценам», в которой отмечается, что о приобретении истребителей Армения договорилась с Россией еще в 2012 году, однако из-за финансовых проблем сделка не состоялась. По утверждению газеты, к вопросу о приобретении российских истребителей вернулся Ереван и Москв вернулись после бархатной революции 2018 года. 27 декабря 2019 года первая партия многофункциональных истребителей «СУ -30СМ» уже была в Армении.
На вопрос о том, сколько Армения заплатила за 4 истребителя «СУ -30СМ», пресс-секретарь Министерства обороны Арцрун Ованнисян отметил, что стоимость истребителей является секретной информацией и раскрыть ее он не может. Следует отметить, что, согласно некоторым публикациям, рыночная стоимость одного «СУ-30СМ» составляет около 50 млн. долларов.
Средняя стоимость одного истребителя, по данным специализированного razm.info, может быть оценена примерно в 25-30 млн. долларов, а на приобретение необходимого для эксплуатации оборудования (различные технические средства, оборудование и боеприпасы) потребуется еще около 20-25 млн. долларов.
В ответ на запрос в Министерстве обороны отметили, что истребители были приобретены не по кредитным договорам, что означает, что за них было заплачено сразу (около 100-200 млн. долларов).
ЗРК «Оса-АК» – для модернизации
В декабре 2019 года были представлены пополнивпие ВС Армении зенитно-ракетные комплексы «Оса-АК» и их технические возможности. Судя по опубликованной фотографии, ЗРК «Оса-АК» получено не менее 5 штук.
Советские ЗРК «Оса-АК» предназначены для выполнения задач военной противовоздушной обороны. Они были изготовлены в 1975-1980 годах. Предположительно их стоимость не столь велика. По данным Министерства обороны, ЗРК поставлены для модернизации и вновь без использования кредитных средств. До этого ряд армянских компаний имели опыт модернизации зенитно-ракетных комплексов «Оса-АК».
Комплексы ПВО «ТОР-М2КМ» – в кредит
21 декабря 2019 года премьер-министр Никол Пашинян опубликовал фотографию на фоне комплексов ПВО «TOР-M2 KM» и сообщил, что Вооруженные силы Армении оснащены новейшими российскими противовоздушной и противоракетной обороны «TOР-M 2 KM» 2019 года производства. Хотя их количество премьер-министр не указал, сославшись на «военную тайну», из опубликованной фотографии становится ясно, что приобретено как минимум 4 комплекса.
Системы «TOР» предназначены для поражения воздушных целей любого типа, включая беспилотники, крылатые ракеты и многое другое. Воздушные цели могут быть обнаружены на расстоянии в 32 километра, поражены на расстоянии от 1 до 15 километров и на высоте от 10 метра до 10 километров.
Сколько армянская сторона заплатила за комплексы «ТОР, неизвестно. Их рыночная стоимость составляет около 25 млн. долларов. В основе подсчета этой цифры лежит стоимость 29 таких систем (700 млн. долларов), которые были поставлены в Иран.
По сообщению МО, в отличие от истребителей «Су-30 СМ» и ЗРК «Оса-АК», комплексы «ТОР-М2 КМ» были приобретены в рамках предоставленного Россиией государственного экспортного кредита на сумму 100 млн. долларов, то есть за комплексы было заплачено из предоставленного Армении кредита в 100 млн. долларов.
Комплексов «ТОР», по всей вероятности, 4
В ответ на запрос «Союза информированных граждан» в Министерстве финансов сообщили, что первое (и единственное) использование кредитных средств, предоставленных по заключенному в 2017 году кредитному договору на 100 млн. долларов, было осуществлено в ноябре 2019 года в размере 65,8 млн. долларов.
Учитывая, что комплексы ПВО «TOР-M2 KM» были приобретены из вышеупомянутых кредитных средств, получается, что армянская сторона приобрела не более четырех этих комплексов, поскольку на указанную сумму (65,8 млн. долларов), даже со всеми скидками, большего количества быть не могло.
При этом, стоимость приобретения указанных комплексов существенно ниже, чем цена, которую Иран заплатил 15 лет назад. Если Иран заплатил около 24-25 млн. долларов за более старые комплексы «TOР-M1», то Армения получила более новые комплексы «ТОР-М2КМ» за около16,5 млн. долларов.
Помимо вышеперечисленной военной техники, по словам премьер-министра, в прошлом году Вооруженные силы были оснащены артиллерией, зенитными орудиями, винтовками, боеприпасами, 310 единицами автомобильной техники, за которые, по всей вероятности, было заплачено сразу, поскольку 65,8 млн. долларов из кредитных средств едва хватило, чтобы купить 7 комплекса ПВО «ТОР-М2 КМ».