Ուկրաինայում պատերազմի մեկնարկից 2 օր առաջ՝ փետրվարի 22-ին, Ադրբեջանը և Ռուսաստանը դիվանագիտական և ռազմական համագործակցությունը ամրապնդող նոր հռչակագիր ընդունեցին:
«Իրազեկ քաղաքացիների միավորումն» ուսումնասիրել է Հայաստանի և Ռուսաստանի, ինչպես նաև Ադրբեջանի և Ռուսաստանի միջ առկա պայմանագրերը՝ հասկանալու, թե ինչ առանձնահատկություններ ունեն երկկողմ հարաբերությունները:
Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև կնքված միջազգային փաստաթղթերը
Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության միջև վերջին 30 տասնամյակների ընթացքում կնքվել է ավելի քան 200 համաձայնագիր: «Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը» 2018 թվականին լույս էր ընծայել հայ-ռուսական միջպետական փաստաթղթերի և երկկողմ հարաբերությունների վերաբերյալ մի գրքույկ, որում հատ առ հատ հիշատակվում են մինչ այդ պահը երկու երկրների միջև ստորագրված բոլոր փաստաթղթերը:
Դրանցից ամենակարևորներից մեկը 1997 թ. օգոստոսի 29-ի Բարեկամության, համագործակցության և փոխադարձ օգնության մասին պայմանագիրն է:
Պայմանագրում առկա դրույթներին «Փաստերի ստուգման հարթակն» անդրադարձել է նախորդ հրապարակումներից մեկում:
Փաստաթուղթն անդրադառնում էր անվտանգության, տնտեսության, մշակութային և այլ ոլորտներում երկու երկրների համագործակցությանը: Երկրորդ և երրորդ հոդվածներում անդրադարձ է կատարվում միմյանց տարածքային ամբողջականությունը պաշտպանելու հարցին: Նշվում է, որ կողմերը միմյանց հետ սերտորեն կհամագործակցեն Հայաստանի և Ռուսաստանի ինքնիշխանության ու տարածքային ամբողջականության պաշտպանության և անվտանգության ապահովման գործում:
«Նրանք անհապաղ կխորհրդակցեն ամեն անգամ, երբ նրանցից մեկի կարծիքով առաջացել է նրա վրա զինված հարձակման սպառնալիք` համատեղ պաշտպանության ապահովման և խաղաղության ու փոխադարձ անվտանգության պահպանման նպատակով»,- նշվում է պայմանագրում՝ հավելելով, որ այդ խորհրդակցությունների ընթացքում կորոշվեն այն օգնության անհրաժեշտությունը, ձևերն ու չափերը, որը ստեղծված իրավիճակը հաղթահարելու նպատակով կցուցաբերեն կողմերը: 4-րդ հոդվածում արդեն՝ զինված ուժերի փոխգործակցության համատեքստում, նշվում է, որ կողմերից մեկի անվտանգության դեմ սպառնալիք առաջանալու կամ նրանցից որևէ մեկի վրա զինված հարձակման դեպքում կողմերը կառաջնորդվեն ռազմական օբյեկտների և կառույցների փոխադարձ օգտագործման սկզբունքով` ազգային զինված ուժերի համար սահմանված պայմաններով, ինչպես նաև պաշտպանական նշանակության օբյեկտների համատեղ շահագործման սկզբունքով:
Հիմք ընդունելով այս համաձայնագիրը՝ 2000 թ. սեպտեմբերի 26-ին ընդունվել է Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև՝ 21-րդ դար ուղղված դաշնակցային փոխգործակցության մասին հռչակագիր, հաստատվել է երկու երկրների ժողովուրդների միջև բարեկամությունը խորացնելու և ամրապնդելու վճռականությունը՝ դաշնակցային լայն փոխգործակցության, բոլոր ոլորտներում կապերի ինտենսիվ խորացման, Կովկասյան տարածաշրջանում և ամբողջ աշխարհում հաստատուն խաղաղության, կայունության և երաշխավորված անվտանգության ապահովման միջոցով:
Ըստ հռչակագրի՝ Ռուսաստանը և Հայաստանը պետք է համակարգեն իրենց արտաքին քաղաքական գործունեությունը Կովկասյան տարածաշրջանում անվտանգության ամրապնդմանն ուղղված համատեղ կամ համակարգված գործողություններ իրականացնելու նպատակով։ Շեշտվում է, որ երկու երկրները զարգացնելու են երկկողմ ռազմաքաղաքական համագործակցությունը, որն ուղղված չէ երրորդ երկրների դեմ։
Ռուսաստան-Ադրբեջան երկկողմ փաստաթղթեր
1997 թ.-ին ստորագրված Բարեկամության, համագործակցության և փոխադարձ անվտանգության մասին պայմանագրով Ադրբեջանը և Ռուսաստանը պայմանավորվել են համագործակցել խաղաղության հաստատման, կայունության և անվտանգության բարձրացման նպատակով ինչպես տարածաշրջանում, այնպես էլ գլոբալ հարցերում:
Ինչպես Հայաստանի հետ համաձայնագրում, այստեղ ևս նշվում է, որ կողմերը պետք է համագործակցեն և միացյալ ջանքեր ուղղեն իրենց տարածքային ամբողջականության և սահմանների անձեռնմխելիության ապահովման համար։
Հատկանշական է, որ Արցախյան առաջին պատերազմից 3 տարի անց ստորագրված փաստաթղթում ընդգծվում էր, որ կողմերը չեն ճանաչում միջազգայնորեն ճանաչված սահմանների՝ բռնի ուժով փոփոխությունը: Նշվում էր նաև, որ կոնֆլիկտները պետք է լուծվեն միջազգային համընդհանուր իրավունքին համապատասխան՝ առաջին հերթին ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության և սահմանների անձեռնմխելիության հիման վրա:
Եթե Հայաստան-Ռուսաստան համաձայնագրում նշվում էր, որ կողմերից մեկի անվտանգության դեմ սպառնալիք առաջանալու դեպքում կողմերը կառաջնորդվեն ռազմական օբյեկտների և կառույցների փոխադարձ օգտագործման սկզբունքով և խոսվում էր անհրաժեշտության դեպքում օգնություն տրամադրելու մասին, ապա ռուս-ադրբեջանական համաձայնագրում ամեն ինչ այդքան էլ հստակ չէ: Նշվում է, որ այն դեպքում, երբ վտանգ է սպառնում կողմերից մեկի խաղաղությանը կամ խախտվում են նրա անվտանգության էական շահերը, նրանցից յուրաքանչյուրը կարող է դիմել մյուսին շտապ խորհրդակցությունների խնդրանքով: Երկու երկրները պետք է փոխանակեն համապատասխան տեղեկատվություն և ձգտեն համաձայնեցնեն իրավիճակը հաղթահարելուն ուղղված արվող միջոցառումները:
7-րդ հոդվածով շեշտվում է, որ կողմերը ճանաչում և հարգում են մյուս կողմի իրավունքը՝ ինքնուրույն որոշել և իրականացնել մի շարք միջոցառումներ՝ ուղղված իր ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության, սահմանների անձեռնմխելիության պաշտպանությանը և պաշտպանունակությանը:
2008 թվականին Ադրբեջանի և Ռուսաստանի միջև ստորագրվել է «Բարեկամության և ռազմավարական գործընկերության մասին» հռչակագիր:
Ինչպես արդեն նշեցինք, Ադրբեջանի ու Ռուսաստանի միջև վերջին տարիների ամենանշանավոր փաստաթուղթը կնքվեց 2022 թ. փետրվարին՝ Ուկրաինայում պատերազմի սկսվելուց երկու օր առաջ: Փետրվարի 22-ին Ռուսաստանի և Ադրբեջանի նախագահներ Վլադիմիր Պուտինն ու Իլհամ Ալիեւը Կրեմլում ստորագրեցին ՌԴ և Ադրբեջանի «Դաշնակցային փոխգործակցության մասին» հռչակագիրը:
Այն լայնորեն քննարկվեց միջազգային մեդիայում, քանի որ դրա ստորագրումը տեղի էր ունենամ Ուկրաինայում լարվածության գերշիկացման ֆոնին:
Փաստաթղթում շեշտվում էր, որ երկրները պետք է ձեռնպահ մնան ցանկացած գործողությունից, որը, երկրներից մեկի կարծիքով, վնասում է երկու պետությունների ռազմավարական գործընկերությանը և դաշնակցային հարաբերություններին:
Երկու երկրները իրենց տարածքներում վճռականորեն կասեցնում են կազմակերպությունների և անհատների գործունեությունը` ուղղված մյուս կողմի պետական ինքնիշխանության, անկախության և տարածքային ամբողջականության դեմ:
Կողմերը զարգացնում են երկկողմ ռազմաքաղաքական համագործակցություն, որը համապատասխանում է ազգային շահերին և ուղղված չէ երրորդ երկրների դեմ: Նրանք խորացնելու են փոխգործակցությունը միմյանց զինված ուժերի միջև՝ դրա շրջանակում անցկացնելով օպերատիվ և մարտական պատրաստության համատեղ միջոցառումներ, ինչպես նաև զարգացնում ռազմական երկկողմ համագործակցությունը: Կողմերը նաև համագործակցելու են ժամանակակից զինատեսակներով և ռազմական սպառազինության համալրման ոլորտում: Բացի այդ, նրանք կարող են քննարկել միմյանց ռազմական օգնության տրամադրումը ՄԱԿ-ի կանոնադրության համաձայն:
Հատուկ կետով շեշտվում է, որ կողմերը պետք է զերծ մնան ցանկացած գործողությունից, որն ուղղված է միմյանց դեմ:
Հռչակագրի այլ կետերով կարգավորվում են տնտեսական համագործակցության զարգացման հարցերը:
Հատկանշական է, որ եթե նախկինում Ադրբեջանը համարվում էր Ռուսաստանի ռազմավարական գործընկերը, ապա այս հռչակագրով, ինչպես դրա ստորագրման ժամանակ հայտարարեցին Իլհամ Ալիևը և Վլադիմիրը Պուտինը, երկկողմ հարաբերությունները ստացան դաշնակցային կարգավիճակ:
Այսպիսով, թեև նախկինում Ռուսաստանի և Ադրբեջանի միջև ստորագրվել էին բարձր մակարդակի փաստաթղթեր, որոնցով ամրապնդվում էր երկու երկրների միջև ռազմավարական դաշնակցային կապը, սակայն փետրվարի 22-ին ստորագրված հռչակագիրը նոր փուլ բացեց: Ուկրաինա ներխուժումից օրեր առաջ հրապարակված փաստաթղթով երկրները պարտավորվում են ձեռնպահ մնալ միմյանց դեմ գործողություններից, զարգացնում են ռազմաքաղաքական համագործակցությունը, ինչպես նաև հաստատում միմյանց ռազմական օգնության տրամադրման հնարավորությունը: Հայաստանի դեպքում, ըստ 1997 թվականին ստորագրված պայմանագրի, անվտանգության վերաբերյալ ձևակերպումներն ավելի կոնկրետ են, թեև արդեն 2000 թվականին ստորագրված միջպետական հռչակագրի համաձայն՝ երկու երկրների ռազմաքաղաքական համագործակցությունը չպետք է ուղղված լինի երրորդ երկրների դեմ:

За два дня до начала войны в Украине, 22 февраля, Азербайджан и Россия приняли новую декларацию, укрепляющую дипломатическое и военное сотрудничество.
«Союз информированных граждан» изучил договоры, заключенные между Арменией и Россией, а также между Азербайджаном и Россией, чтобы составить представление об особенностях двусторонних отношений.
Международные документы между Арменией и Россией
За последние три десятилетия между Республикой Армения и Российской Федерацией было заключено более 200 соглашений. «Союз информированных граждан» в 2018 году выпустил брошюру об армяно-российских межгосударственных документах и двусторонних отношениях, в которой указаны все документы, подписанные между двумя странами на тот момент.
Одним из самых важных является Договор о дружбе, сотрудничестве и взаимной помощи от 29 августа 1997 года.
О положениях договора «Платформа проверки фактов» писала в одной из предыдущих публикаций.
Документ посвящен сотрудничеству двух стран в сфере безопасности, экономики, культуры и других сферах. Во второй и третьей статьях говорится о защите территориальной целостности друг друга. Отмечается, что стороны будут тесно сотрудничать в вопросах защиты суверенитета и территориальной целостности и обеспечении безопасности Армении и России.
«Они будут безотлагательно консультироваться между собой каждый раз, когда, по мнению одной из них, возникнет угроза вооруженного нападения на нее, в целях обеспечения совместной обороны и поддержания мира и взаимной безопасности», – говорится в договоре. Отмечается, что в ходе этих консультаций будут определяться необходимость, виды и размеры помощи, которую будут оказывать стороны в целях содействия преодолению возникшей ситуации. Уже в статье 4, в контексте взаимодействия вооруженных сил, отмечается, что в случае возникновения угрозы безопасности одной из сторон или вооруженного нападения на одну из них стороны будут руководствоваться принципом взаимного использования военных объектов и структур на условиях, установленных для национальных вооруженных сил, а также принципом совместной эксплуатации объектов оборонного значения.
На основании этого соглашения 26 сентября 2000 года была принята Декларация о союзническом взаимодействии между Арменией и Россией, ориентированном в 21-й век, утверждена решимость приумножать и укреплять дружбу между народами двух стран путем обеспечения широкомасштабного союзнического сотрудничества, интенсивного углубления связей во всех областях, обеспечения прочного мира, стабильности и гарантированной безопасности в Кавказском регионе и во всем мире.
Согласно декларации, Россия и Армения должны координировать свою внешнеполитическую деятельность в целях осуществления совместных или координированных действий по укреплению безопасности в Кавказском регионе. Подчеркивается, что обе страны будут развивать двустороннее военно-политическое сотрудничество, не направленное против третьих стран.
Двусторонние документы России и Азербайджана
Договором о дружбе, сотрудничестве и взаимной безопасности, подписанным в 1997 году, Азербайджан и Россия договорились взаимодействовать в вопросах укрепления мира, повышения стабильности и безопасности как в региональном, так и в глобальном масштабе.
Как и в соглашении с Арменией, здесь также отмечается, что стороны должны сотрудничать и направлять совместные усилия на обеспечение их территориальной целостности и неприкосновенности границ.
Любопытно, что в документе, подписанном спустя 3 года после первой Арцахской войны, подчеркивалось, что стороны не признают насильственное изменение международно признанных границ. Также отмечалось, что конфликты должны решаться в соответствии с общепризнанными нормами международного права, в первую очередь, на основе суверенитета, территориальной целостности и нерушимости границ.
Если в соглашении Армении с Россией отмечалось, что в случае возникновения угрозы безопасности одной из сторон стороны будут руководствоваться принципом взаимного использования военных объектов и структур, и говорилось о предоставлении помощи в случае необходимости, то в российско-азербайджанском соглашении не все так четко. Отмечается, что в случае, когда опасность угрожает миру одной из сторон, или нарушаются существенные интересы ее безопасности, каждая из них может обратиться к другой стороне с просьбой о проведении безотлагательных консультаций. Обе страны будут обмениваться соответствующей информацией и стремиться к согласованию подходящих мер для преодоления такой ситуации.
В статье 7 подчеркивается, что стороны признают и уважают право другой стороны самостоятельно определять и осуществлять комплекс мер, направленных на защиту своего суверенитета, территориальной целостности, неприкосновенности границ и обороноспособности.
В 2008 году между Азербайджаном и Россией была подписана декларация «О дружбе и стратегическом партнерстве».
Как мы уже отмечали, самый значительный документ между Азербайджаном и Россией за последние годы был подписан в феврале 2022 года, за 2 дня до начала войны в Украине. 22 февраля президенты России и Азербайджана Владимир Путин и Ильхам Алиев подписали декларацию «О союзническом взаимодействии».
Декларация широко обсуждалась международным сообществом, поскольку ее подписание происходило на фоне сильнейшего обострения ситуации в Украине.
В документе подчеркивалось, что страны должны воздерживаться от любых действий, которые, по мнению одной из стран, вредят стратегическому партнерству и союзническим отношениям двух стран.
Обе страны решительно пресекают на своих территориях деятельность организаций и частных лиц, направленную против государственного суверенитета, независимости и территориальной целостности другой стороны.
Стороны развивают двустороннее военно-политическое сотрудничество, соответствующее национальным интересам и не направленное против третьих стран. Они будут укреплять взаимодействие между вооруженными силами, проводя в рамках этого совместные мероприятия по оперативной и боевой готовности, а также развивать двустороннее военное сотрудничество. Стороны также будут сотрудничать по вопросам оснащения современным вооружением и военной техникой. Кроме того, они могут обсудить предоставление друг другу военной помощи согласно уставу ООН.
Особым пунктом подчеркивается, что стороны должны воздерживаться от любых действий, направленных друг против друга.
Другими пунктами декларации регулируются вопросы развития экономического сотрудничества.
Примечательно, что если в прошлом Азербайджан считался стратегическим партнером России, то этой декларацией, как при ее подписании заявили Ильхам Алиев и Владимир Путин, двусторонние отношения переросли в союзнические.
Таким образом, хотя в прошлом между Россией и Азербайджаном были подписаны документы на высшем уровне, которыми укреплялась стратегическая союзническая связь между двумя странами, однако декларация от 22 февраля открыла новую страницу. Документом, опубликованным за пару дней до вторжения в Украину, страны обязуются воздерживаться от действий друг против друга, развивают военно-политическое сотрудничество, а также подтверждают возможность оказания друг другу военной помощи. В случае с Арменией, согласно договору от 1997 года, формулировки о безопасности более конкретны, хотя, уже согласно межгосударственной декларации, подписанной в 2000 году, военно-политическое сотрудничество двух стран не должно быть направлено против третьих стран.