Աշխարհում նոր կորոնավիրուսային վարակի տարածման պատճառով բազմաթիվ երկրներ անցել են կարանտինային ռեժիմի, փակ են սահմանները, իսկ տնտեսական կորուստների ու անդառնալի հետևանքների մասին կանխատեսումները լավատեսություն չեն ներշնչում։
Կորոնավիրուսի համավարակը, սակայն, իսկական փորձություն է ոչ միայն առանձին երկրների, այլև տնտեսական ու քաղաքական միությունների համար։ Կարանտինային միջոցառումների պատճառով փակ են սահմանները տնտեսական միությունների անդամ պետությունների միջև, և ստեղծված իրավիճակում կարելի է գնահատել, թե իրականում ինչպիսի դեր ու ազդեցություն ունեն այդ միությունների վերպետական մարմինները և ինչ արդյունավետությամբ են քայլեր ձեռնարկում ճգնաժամը հաղթահարելու համար։
Կորոնավիրուսը ԵԱՏՄ-ում
Եվրասիական տնտեսական միության բոլոր երկրներում, բացի Բելառուսից, կորոնավիրուսային վարակի տարածումը կանխելու համար ձեռնարկված են հատուկ միջոցառումներ։ Հայաստանում, Ղազախստանում և Ղրղզստանում հայտարարված է արտակարգ դրություն, փակ են այդ երկրների սահմանները, Ռուսաստանում՝ հատկապես մայրաքաղաք Մոսկվայում, իրականացվում են խիստ կարանտինային միջոցառումներ, երկրի սահմանները փակ են արտասահմանցիների համար։ Բացառություն է միայն Բելառուսը, որը չի փակել իր սահմանները և չի ձեռնարկել հատուկ միջոցառումներ կորոնավիրուսի տարածումը կանխելու համար։
Այդուհանդերձ, ուշագրավ է, որ հենց Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի նախաձեռնությամբ է ապրիլի 14-ին տեղի ունեցել Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի հեռավար նիստը, որի արդյունքում ԵԱՏՄ անդամ երկրների ղեկավարները հանդես են եկել համատեղ հայտարարությամբ՝ հաստատելով համավարակի բացասական հետևանքները վերացնելու գործում համատեղ ջանքեր գործադրելու պատրաստակամությունը։
Ինչ վերաբերում է ԵԱՏՄ երկրներում կորոնավիրուսի զուտ միայն տնտեսական բացասական հետևանքներին, ապա ըստ Համաշխարհային բանկի (ՀԲ) կանխատեսումների՝ սպասվում է Համախառն ներքին արդյունքի (ՀՆԱ) աճի տեմպերի անկում։ Ընդ որում՝ ԵԱՏՄ ամենախոշոր երկու պետություններում՝ Ռուսաստանում և Ղազախստանում, ՀՆԱ-ն ոչ միայն չի ավելանալու, այլ անկում է ապրելու՝ համապատասխանաբար 1 և 0․8 տոկոսով։ Ցավալի է լինելու Հայաստանի համար, որտեղ ակնկալվող 7․6 տոկոս աճի փոխարեն Համաշխարհային բանկը նոր ի հայտ եկած հանգամանքներում կանխատեսում է ընդամենը 1․7 տոկոս ՀՆԱ-ի աճ։ Ավելի լավ չէ վիճակը նաև Ղրղզստանի համար, որտեղ ՀՆԱ-ի աճը, ըստ ՀԲ կանխատեսման, նվազելու է 4․1 տոկոսով և աճելու է ընդամենը 0․4-ով։ Բելառուսի դեպքում, որտեղ աճի տեմպերն առանց այդ էլ բարձր չեն, ՀՆԱ-ն նվազելու է 4 տոկոսով։
Սա, հիշեցնենք, ընդամենը ՀԲ-ի կանխատեսումներն են, իսկ թե իրականում ինչքա՞ն վնաս կտա կորոնավիրուսն այս երկրների տնտեսություններին՝ ցույց կտա միայն ժամանակը, քանի որ, օրինակ, Ռուսաստանում ապրիլի կեսի դրությամբ կորոնավիրուսային վարակի տարածման դինամիկան անընդհատ փոխվում է դեպի վատը, և նույնիսկ չի էլ երևում, թե երբ կլինի վարակի տարածման պիկը։ Հաշվի առնելով նաև, որ ԵԱՏՄ անդամ մյուս երկրների տնտեսությունները մեծապես կախված են նաև Ռուսաստանի տնտեսությունից, կարող են լինել ամենաանկանխատեսելի հետևանքներ։
Կորոնավիրուսը Եվրոպական միությունում
Եվրամիության ամենախոշոր երկրները՝ Գերմանիան, Ֆրանսիան, Իտալիան, Իսպանիան, աշխարհում կորոնավիրուսից ամենաշատ տուժած երկրներից են։ Եվրամիությունը դեռ մարտի 17-ին որոշում էր կայացրել փակել սահմանները, իսկ առանձին երկրներում կիրառվում են խստագույն կարանտինային միջոցառումներ, որոնք ծանրագույն հետևանքներ են ունենալու այդ երկրների տնտեսությունների վրա։ Այդ իսկ պատճառով դեռևս մարտի 10-ին Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը հայտնել էր, որ Եվրամիությունը 25 միլիարդ եվրո կհատկացնի կորոնավիրուսի տարածման տնտեսական հետևանքները հաղթահարելու նպատակով։ Ավելի ուշ՝ արդեն ապրիլի 14-ին, հայտնի դարձավ, որ Եվրամիությունը կորոնավիրուսի տարածման հետևանքների հաղթահարմանը կուղղի իր բյուջեում առկա բոլոր հասանելի միջոցները։
Ուշագրավ է, որ ԵՄ-ն իր անդամ պետություններից զատ՝ խոշոր ֆինանսական աջակցություն է ցուցաբերում նաև այլ երկրների, այդ թվում՝ ԵԱՏՄ մաս կազմող Հայաստանին և Բելառուսին, համապատասխանաբար՝ 92 և 60 միլիոն եվրոյի չափով։ Ընդհանուր առմամբ՝ Եվրամիությունն իր գործընկեր պետություններին 20 միլիարդ եվրոյի աջակցություն է ցուցաբերելու՝ կորոնավիրուսային վարակի տարածման հետևանքները հաղթահարելու համար։
Իհարկե, թերևս ճիշտ չէ համեմատել կորոնավիրուսի տարածման դեմ պայքարում ԵԱՏՄ և ԵՄ հատկացրած դրամական միջոցները կամ դրանց ծավալները։ Առաջին հերթին համեմատելի են այդ երկու միությունների՝ համաշխարհային խնդրին արձագանքելու օպերատիվությունն ու երկարաժամկետ ծրագրերի գնալու պատրաստակամությունը։ Մինչ, օրինակ, ԵԱՏՄ անդամ հանդիսացող Բելառուսում դեռ որոշակիորեն ժխտում են կորոնավիրուսի լրջությունն ու այն փսիխոզ անվանում, իսկ միության առաջատար Ռուսաստանում դեռ նոր են սկսում սթափ գնահատել բացասական հնարավոր հետևանքների ողջ ծավալը, Եվրամիությունն արդեն հասցրել է ոչ միայն իր անդամ երկրներին օգնելու ծրագրեր մշակել, այլև ձեռք մեկնել միջազգային հանրությանը։ Իրականում, Եվրասիական տնտեսական միությունը, որպես այդպիսին, շատ հարցերում նախագծվել և ստեղծվել է Եվրամիության օրինակով, քանի որ վերջինս տարածաշրջանային ինտեգրացիայի լավագույն օրինակներից է աշխարհում։ Վերջին զարգացումները, սակայն, ցույց են տալիս, թե ինչքան մեծ է Եվրամիության և Եվրասիական տնտեսական միության միջև տարբերությունը, և դեռ ինչքան ճանապարհ ունի ԵԱՏՄ-ն եվրոպական լավագույն փորձը յուրացնելու համար։

Из-за распространения новой коронавирусной инфекции в мире большинство страны перешли на карантинный режим, закрыты границы, а прогнозы экономических потерь и необратимых последствий не внушают оптимизма.
Пандемия коронавируса, однако, является настоящим испытанием не только для отдельных стран, но и для экономических и политических союзов. Из-за карантинных мероприятий закрыты границы между государствами-членами экономических союзов, и в сложившейся ситуации можно оценить, какую на самом деле роль и влияние имеют наднациональные органы этих союзов и с какой эффективностью шаги предпринимают для преодоления кризиса.
Коронавирус в ЕАЭС
Во всех странах Евразийского экономического союза, кроме Беларуси, приняты специальные мероприятия по предотвращению распространения коронавирусной инфекции.
Чрезвычайное положение объявлено в Армении, Казахстане и Кыргызстане, границы этих стран закрыты, в России, в особенности в Москве, осуществляются очень строгие карантинные мероприятия, границы страны закрыты для иностранцев. Единственным исключением является Беларусь, которая не закрыла свои границы и не приняла специальных мер по предотвращению распространения коронавируса.
Тем не менее, примечательно, что по инициативе именно президента Беларуси Александра Лукашенко 14 апреля состоялось дистанционное заседание рабочей группы Коллегии Евразийской экономической комиссии, по итогам которого руководители стран-членов ЕАЭС приняли совместное заявление, подтверждающее готовность к продолжению сплоченной работы для устранения негативных последствий пандемии.
Что касается негативных экономических последствий коронавируса в странах ЕАЭС, по прогнозам Всемирного банка (ВБ), ожидается замедление темпов роста валового внутреннего продукта (ВВП). При этом в двух крупнейших странах ЕАЭС, России и Казахстане, ВВП не только не увеличится, но и снизится на 1 и 0.8% соответственно. Болезненным будет для Армении, где вместо ожидаемого роста в 7.6% Всемирный банк прогнозирует рост ВВП лишь на 1.7%. Ситуация не лучше для Кыргызстана, где рост ВВП, по данным Всемирного банка, снизится на 4.1% и увеличится только на 0.4. В случае Беларуси, где темпы роста и так не высоки, ВВП снизиться на 4%.
Напомним, что это всего лишь прогнозы ВБ, и только время покажет, какой в действительности ущерб нанесет коронавирус экономике этих стран, поскольку, например, динамика распространения коронавирусной инфекции в России по состоянию на апрель постоянно меняется в худшую сторону и даже не видно, когда наступит пик распространения вируса. Учитывая также, что экономики других государств-членов ЕАЭС во многом зависят от экономики России, могут быть самые непредсказуемые последствия.
Коронавирус в Европейском союзе
Крупнейшие страны Европейского союза – Германия, Франция, Италия и Испания – входят в число стран, наиболее пострадавших от коронавируса. Европейский Союз еще 17 марта принял решение закрыть границы, а в некоторых странах применяются строгие карантинные мероприятия, которые будут иметь серьезные последствия для экономик этих стран. Поэтому 10 марта президент Европейской комиссии Урсула фон дер Лейен сообщила, что Европейский союз предоставит 25 миллиардов евро для преодоления экономических последствий распространения коронавируса. Позже, 14 апреля, стало известно, что Европейский союз направит все имеющиеся в своем бюджете средства на преодоление последствий распространения коронавируса.
Примечательно, что ЕС, помимо своих стран-членов, оказывает большую финансовую поддержку также другим странам, в том числе входящим в состав ЕАЭС Армении и Беларуси в размере 92 и 60 миллионов евро соответственно. В общей сложности для преодоления последствий распространения коронавирусной инфекции Европейский союз предоставит своим странам-партнерам поддержку в размере 20 миллиардов евро.
Конечно, неправильно сравнивать объемы денежных средств, выделенных ЕАЭС и ЕС на борьбу с распространением коронавируса. Прежде всего, сопоставимы оперативность реагирования этих двух союзов на мировую проблему и готовность к реализации долгосрочных программ.
В то время как, например, страна-член ЕАЭС – Беларусь – продолжает отрицать серьезность коронавируса и называет его психозом, а в России только начинают трезво оценивать всю степень возможных негативных последствий, ЕС уже успел не только разработать программы поддержки своим государствам-членам, но и подать руку помощи международному сообществу.
В действительности, Евразийский экономический союз как таковой был спроектирован и создан по примеру Европейского союза, поскольку послдений является одним из лучших примеров региональной интеграции в мире. Однако последние развития показывают, насколько велика разница между Европейским союзом и Евразийским экономическим союзом, и сколько еще надо пройти ЕАЭС, чтобы овладеть лучшим европейским опытом.