«Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանի նկատմամբ քրեական հետապնդումը բավական հետաքրքիր տեսանկյուն բացեց հայ-ռուսական հարաբերությունների՝ մինչ այժմ աննկատելի նրբությունների վրա։
Ծառուկյանի գործը
Հունիսի 14-ին Հայաստանի ազգային անվտանգության ծառայության (ԱԱԾ) աշխատակիցները խուզարկություն իրականացրեցին «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության (ԲՀԿ) առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանի առանձնատանը։ ԱԱԾ հաղորդագրությունների համաձայն, Ծառուկյանին պատկանող ընկերություններում հայտնաբերվել էին պետությանը միլիարդավոր դրամների վնաս հասցրած խախտումներ, ինչպես նաև Ծառուկյանի կուսակցության՝ ԲՀԿ-ի կողմից 2017 թվականի խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ բաժանված ընտրակաշառքների ապացույցներ։ Այս բացահայտումներից հետո ԲՀԿ-ն հանդես եկավ քաղաքական հետապնդումների մասին հայտարարությամբ՝ տեղի ունեցողը կապելով ավելի վաղ՝ հունիսի 5-ին իշխանությունների հասցեին Ծառուկյանի հնչեցրած քննադատությունների հետ։
Հունիսի 16-ին Հայաստանի Ազգային ժողովը (ԱԺ) 87 կողմ ձայներով հավանություն տվեց գլխավոր դատախազի՝ Ծառուկյանին պատգամավորական անձեռնմխելիությունից զրկելու և նրա նկատմամբ քրեական հետապնդում սկսելու միջնորդությանը։
Ռուսաստանի գործը
Հատկանշական է, որ ներհայաստանյան այս զարգացումներին բավականին ակտիվորեն սկսեց արձագանքել Ռուսաստանը։
Այսպես, հունիսի 17-ին, երբ Ծառուկյանն արդեն զրկվել էր պատգամավորական անձեռնմխելիությունից, տեղի է ունեցել Հայաստանում Ռուսաստանի Դաշնության դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինի հանդիպումը ԲՀԿ պատգամավորներ Միքայել Մելքումյանի և Վահե Էնֆիաջյանի հետ, որի ընթացքում, ինչպես ասվում է դեսպանատան հայտարարության մեջ, խորհրդարանականները «կիսվել են հյուրընկալող երկրի ներքաղաքական օրակարգի որոշ ասպեկտների վերաբերյալ իրենց տեսլականով»։
Ուշագրավ է նաև, որ հունիսի 18-ին ԲՀԿ առաջնորդի շուրջ ծավալվող իրադարձությունների վերաբերյալ հայտարարությամբ հանդես եկավ նաև Ռուսաստանում իշխող «Եդինայա Ռոսիա» կուսակցության գերագույն խորհրդի նախագահության միջազգային հարցերով հանձնաժողովը։ «Հարգելով ինքնիշխան պետությունների ներքին գործերին չմիջամտելու սկզբունքը՝ հույս ենք հայտնում, որ «Բարգավաճ Հայաստանի» և նրա առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանի շուրջ իրավիճակը կլուծվի օրենքին խիստ համապատասխանությամբ, քաղաքական բազմազանության և հասարակական գործունեության ազատության հանդեպ հարգանքով»,- մասնավորապես, ասվում էր համապատասխան հայտարարության մեջ:
Ի՞նչ գործ ունի
Թեև վերը նշվածից կարելի է եզրակացնել, որ Ռուսաստանը, առհասարակ, ակտիվ արձագանքում է հայաստանյան ներքին զարգացումներին` հատկապես ժողովրդավարության և օրենքի պահպանման տեսակետից, այնուամենայնիվ, պատմությունը ցույց է տալիս, որ Հայաստանում նախկինում տեղի ունեցած քաղաքական և հանրային իրադարձությունները ոչ միշտ են համաչափ արձագանքի արժանացել ռուսական կողմից։
Օրինակ՝ 2015 թվականին, երբ Երևանում թափ առան էլեկտրաէներգիայի թանկացման դեմ ակցիաները, ոստիկանությունը բիրտ ուժ կիրառեց բազմաթիվ ցուցարարների նկատմամբ՝ ընդհուպ օգտագործելով ջրցան մեքենա։ «Էլեկտրիկ Երևան» անունը ստացած բողոքի ակցիաների կապակցությամբ մի շարք միջազգային կազմակերպություններ հանդես եկան Երևանում 2015 թվականի հունիսի 23-ին ցուցարարների և լրագրողների նկատմամբ բռնության դեպքերը դատապարտող հայտարարություններով։ Այդպիսի հայտարարություններ, մասնավորապես, տարածեցին Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանությունը, Եվրոպական Միության պատվիրակությունը, Մեծ Բրիտանիայի դեսպանությունը, ԵԱՀԿ մամուլի ազատության հարցերով ներկայացուցիչը, «Լրագրողներ առանց սահմանների» և Human Rights Watch կազմակերպությունները և այլն։
Միևնույն ժամանակ, Ռուսաստանից այդ օրերին ստացվող ազդակները բոլորովին այլ էին, և դրանցում չկային մտահոգություններ՝ կապված հավաքի և խոսքի ազատությունների, բռնությունից զերծ մնալու և այլնի հետ։ Փոխարենը՝ Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը հայտնել էր, թե Հայաստանում փորձ է արվում «քաղաքականացնել» տնտեսական բնույթ կրող ցույցերը՝ ուկրաինական Մայդանի նմանությամբ։ Լավրովի այդ մտայնությունը, սակայն, ինչպես և հետագայում ցույց տվեց ժամանակը, զուրկ էր որևէ հիմքից, իսկ Հայաստանում տեղի ունեցող այդ իրադարձությունների վերաբերյալ հայտարարությունը հեռու էր օբյեկտիվ և ադեկվատ լինելուց։
Ոչ միանշանակ էր ռուսական կողմի արձագանքը 2016-ի հուլիսին Երևանում «Սասնա ծռեր» խմբի կողմից ոստիկանության պարեկապահակային ծառայության (ՊՊԾ) գնդի գրավմանը հաջորդած զանգվածային ցույցերի և դրանց նկատմամբ իշխանությունների գործադրած անհամաչափ միջոցների կապակցությամբ։
Նշենք, որ 2016-ի հուլիսին ՊՊԾ գնդի գրավումից հետո մի շարք խոշոր ցույցեր էին տեղի ունեցել Խորենացի փողոցում և Սարի թաղում, որոնց ընթացքում ոստիկանությունն օգտագործել էր արցունքաբեր գազ և լուսաձայնային նռնակներ։ Բախումների հետևանքով տուժել էին բազմաթիվ քաղաքացիներ և ոստիկաններ։
Այս իրադարձությունների կապակցությամբ ԱՄՆ պետքարտուղարության խոսնակ Մարք Թոները հայտարարել էր, որ դատապարտում են քաղաքական նպատակներով բռնության գործադրումը, և կոչ էր արել Հայաստանի իշխանություններին զսպվածությամբ մոտենալ ստեղծված իրավիճակին։ Իր հերթին, Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանը ավելացրել էր, որ հայաստանցիները պետք է հարգեն օրենքները՝ իրավիճակը խաղաղ կարգավորելու համար։
Մոտավորապես նույն բովանդակությամբ արձագանք էր տվել նաև Հայաստանում Եվրոպական Միության պատվիրակությունը՝ դատապարտելով ուժի կիրառումը։ Եվրամիության պատվիրակությունը նաև կոչ էր արել ցուցարարներին «ձեռնպահ մնալ բռնի գործողություններից իրենց քաղաքացիական իրավունքների իրացման ընթացքում» և դատապարտել էր ոստիկանության կողմից իրավախախտումները, ինչպես, օրինակ, նրանց կողմից ոչ պատշաճ վերաբերմունքը բերման ենթարկվածների հանդեպ և վերջիններիս բուժօգնություն և իրավապաշտպան տրամադրելուց հրաժարվելը։
Այդ օրերին ռուսական կողմի արձագանքը, ի տարբերություն ամերիկացի և եվրոպացի գործընկերների, խիստ միակողմանի էր և որևէ կերպ չէր անդրադառնում խաղաղ ցույցերի ընթացքում քաղաքացիների իրավունքների ոտնահարումներին, այլ միայն դատապարտում էր ՊՊԾ գնդի գրավումը։ Ավելին, Ռուսաստանի արտգործնախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան հայտարարել էր, որ «Ռուսաստանը հույս ունի, որ Հայաստանի իշխանությունները կկարողանան ապաշրջափակել իրավիճակը, ազատ արձակել պատանդներին, անցկացնել միջադեպի սպառիչ հետաքննություն և պատժել պատասխանատու անձանց»: Որևէ խոսք կամ ակնարկ չէր արվել Երևանում այդ օրերին մարդու իրավունքների զանգվածային խախտումների վերաբերյալ։
Փաստորեն՝ գործ ունի՞
Այսպիսով, «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանի շուրջ ստեղծված իրավիճակին ռուսական կողմի բավական նուրբ և բավական հոգատար արձագանքը կարող է հուշել Հայաստանի ներքաղաքական գործընթացներում տեղի ունեցող պրոցեսների և հիպոթետիկ անարդարության վերաբերյալ Ռուսաստանում առկա զգուշավոր անհանգստությունների մասին։ Ցավալիորեն, Հայաստանի ռազմավարական դաշնակցի կողմից Հայաստանում դրսևորվող որևէ անարդարության վերաբերյալ մտահոգությունների թեզն այդպես էլ չի կարող զարգանալ, քանզի ինչ-որ անբացատրելի կերպով կոռուպցիոն ու քրեական գործերով հետապնդվող Հայաստանի բազմաթիվ նախկին պաշտոնյաներ հայկական արդարադատությունից թաքնվում են հենց Ռուսաստանում։

Уголовное преследование в отношении лидера партии «Процветающая Армения» Гагика Царукяна открыло довольно интересный угол зрения на незаметные до сих пор нюансы армяно-российских отношений.
Дело Царукяна
Сотрудники Службы национальной безопасности (СНБ) Армении 14 июня провели обыск в особняке лидера партии «Процветющая Армения» (ППА) Гагика Царукяна. Согласно сообщениям СНБ, в принадлежащих Царукяну компаниях были выявлены нарушения, причинившие ущерб государству в миллиарды драмов, а также собраны доказательства раздачи взяток избирателям со стороны ППА во время парламентских выборов 2017 года. После этих разоблачений ППА выступила с заявлением касательно политических преследований, связав происходящее с более ранней критикой властей, озвученной в адрес Царукяна 5 июня.
16 июня Национальное Собрание Армении 87 голосами «за» одобрило ходатайство Генерального прокурора о лишении Царукяна депутатского иммунитета и возбуждении в отношении него уголовного преследования.
Дело России
Примечательно, что на эти внутриармянские развития стала довольно активно реагировать Россия.
Так, 17 июня, когда Царукян уже был лишен депутатской неприкосновенности, состоялась встреча между посолом России в Армении Сергеем Копиркиным и депутатами от ППА Микаелом Мелкумяном и Ваге Энфиаджяном, в ходе которой, согласно заявлению посольства, парламентарии «поделились своим видением некоторых вопросов внутриполитической повестки дня страны».
Примечательно, что 18 июня с заявлением касательно событий, развивающихся вокруг лидера ППА, выступила также Комиссия Президиума Генерального совета «Единой России» по международной деятельности. «Уважая принцип невмешательства во внутренние дела суверенных государств, выражаем надежду, что ситуация, сложившаяся вокруг «Процветающей Армении» и ее лидера Гагика Царукяна, будет разрешена в строгом соответствии с законом, с уважением политического многообразия и свободы общественной деятельност», — говорится в заявлении.
Какое у нее до этого дело?
Хотя из вышеизложенного можно сделать вывод, что Россия в целом активно реагирует на внутренние события в Армении, особенно с точки зрения сօблюдения демократии и верховенства закона, тем не менее история показывает, что произошедшие в прошлом политические и общественные события в Армении не всегда получали соразменую реакцию российской стороны.
Например, в 2015 году, когда в Ереване разгорелись акции протеста против подорожания электроэнергии, полиция применила грубую силу против многочисленных протестующих, вплоть до использования водометов. В связи с акциями протеста, получившими название «Электрик Ереван», ряд международных организаций выступили с заявлениями, осуждающими насилие, применное 23 июня 2015 года в отношении протестующих и журналистов. С такими заявлениями, в частности, выступили посольство США в Армении, делегация ЕС, посольство Великобритании, представитель ОБСЕ по вопросам свободы СМИ, «Репортеры без границ», правозащитная организация Human Rights Watch и другие.
В то же время получаемые в эти дни сигналы из России были совершенно другими, и в них не было никаких опасений по поводу собраний и свободы слова, воздержания от насилия и так далее. Вместо этого министр иностранных дел России Сергей Лавров сообщил, что в Армении делается попытка «политизировать» акции протеста, носящие экономических характер, подобно украинскому Майдану. Однако, как в дальнейшем показало время, эта озадаченность Лаврова лишена каких-либо оснований, а заявление о происходящих в Армении событиях далеко от объективности и адекватности.
Была неоднозначной реакция российской стороны на массовые протесты, последовавшие после захвата в июле 2016 года группой «Сасна Црер» здания полка Патрульной-Постовой службы (ППС) в Ереване, и предпринятые против них несоразмерные меры со стороны властей.
Отметим, что в июле 2016 года после захвата полка ППС на улице Хоренаци и в Сари-Таге прошли ряд крупных акций протестов, в ходе которых полиция применила слезоточивый газ, а также свето-шумовые гранаты. В результате столкновений пострадали множество граждан и полицейских.
В связи с этими событиями официальный представитель Госдепартамента США Марк Тонер заявил, что они осуждают применение насилия в политических целях и призвал власти Армении реагировать на ситуацию с должной сдержанностью. В свою очередь посол США в Армении добавил, что «все люди в Армении уважали закон, чтобы ситуация стабилизировалась мирным путем».
Делегация Европейского Союза в Армении также осудила применение силы в Ереване. Делегация ЕС также призвала протестующих «воздерживаться от насильственных действий при реализации своих гражданских прав» и осудила правонарушения со стороны полиции, в том числе, например, непристойное отношение к подвергнутым приводу и отказ в медицинской и юридической помощи.
В те дни реакция российской стороны, в отличие от американских и европейских коллег, была строго односторонней и никоим образом не касалась нарушений прав граждан во время мирных акций протестов, а лишь осуждала захват полка ППС. Более того, пресс-секретарь МИД России Мария Захарова заявила, что «Россия надеется, что власти Армении позволят в самое ближайшее время разблокировать ситуацию, освободить заложников, провести исчерпывающее расследование инцидента и наказать виновных». Ни единого слова или намека на нарушение прав человека в те дни в Ереване сделано не было.
Фактически у нее есть до этого дело?
Таким образом, довольно деликатная и достаточно заботливая реакция российской стороны на ситуацию вокруг лидера партии «Процветающая Армения» Гагика Царукяна может указывать на настороженную обеспокоенность России гипотетической несправедливостью и развитиями, происходящими во внутриполитических процессах Армении. К сожалению, тезис обеспокоенности стратегического партнера Армении касательно какой-либо несправедливости, проявляемой в Армении, не может быть развит, поскольку каким-то необъяснимым образом многие бывшие должностные лица Армении, преследуемые по коррупционным и уголовным делам, скрываются от армянского правосудия именно в России.