- Եվրասիական տնտեսական միություն, Տնտեսություն և Էներգետիկա, Արտաքին քաղաքականություն
Երեկ ՀՀ Կառավարության նիստում դրական եզրակացություն ստացավ Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև 2013 թվականի դեկտեմբերի 2-ին ստորագրված «ՀայՌուսԳազարդի» վաճառքի պայմանագիրը և բնական գազի առաքման ժամանակ գների ձևավորման կարգի վերաբերյալ համաձայնագիրը մեկական արձանագրությամբ համալրելու նախագիծը:
Առաջինով «Գազպրոմ Արմենիային» տրվեցին նոր արտոնութույններ, իսկ 2-րդով սահմանվեց սահմանին գազի նոր սակագինը:
Նոր մենաշնորհներ
Պայմանագրով նորանոր մենաշնորհներ է հատկացվում «Գազպրոմ Արմենիային»: Այսպես, համաձայնագրի 1-ին հոդվածով ամրագրվում է, որ «Գազպրոմ Արմենիան» նախապատվություն է ունենալու դեռևս կառուցվող Իրան-Հայաստան և Վրաստան-Հայաստան բարձրավոլտ էլեկտրահաղորդման գծերով դեպի Իրան ու Վրաստան էլեկտրաէներգիա արտահանելու համար:
Այլ կերպ ասած, «Գազպրոմ Արմենիային» համաձայնագրով տրվում է Հայաստանից դեպի Իրան և Վրաստան 400կՎ լարմամբ էլեկտրաէներգիայի արտահանման մենաշնորհ և այդ լարերով արտահանվելու է հենց «Գազպրոմ Արմենիային» պատկանող «Հրազդան-5» ջերմաէլեկտրակայանի արտադրած էլեկտրաէներգիան: Սա փաստացի զրկում է էլեկտրաէներգիա այլ արտադրողներին (այդ թվում՝ Հայաստանի Հանրապետությանը պատկանող Երևանի ՋԷԿ-ին) դուրս գալու տարածաշրջանային շուկա:
Այստեղ նաև հարկ է հաշվի առնել, որ Հայաստանն այժմ Իրանի հետ ունի «Գազ էեկտրաէներգիայի դիմաց» բարտերի պայմանագիր (1 խմ գազի դիմաց 3 կՎտԺ), որի շնորհիվ Երևանի ջերմաէլեկտրակայանում արտադրվող էլեկտրաէներգիայի մի մասը Հայաստնի ներքի շուկա է մտնում գրեթէ 0-ական ինքնարժեքով: Իսկ Իրան-Հայաստան էլեկտրահաղորդման նոր լարերի կառուցման դեպքում այդ բարտերի քանակը կավելանար և Հայաստանում կպակասեր էլեկտրաէներգիայի ինքնարժեքը: Սակայն այս պայմանագրի ստորագրումը զրկելու է Հայաստանին այդ բարտերի ծավալների մեծացման հնարավորությունից, քանի որ կառուցվող բարձրավոլտ էլեկտրալարերի օգտագործման մենաշնորհը, ինչպես ասվեց, տրվելու է «Գազպրոմ Արմենիային»:
Այսինքն, կարելի է արձանագրել, որ այս պայմանագիրը նաև սպանում է Հայաստանում էլեկտրէներգիայի սակագների նվազման հիմնական հնարավորություններից մեկը:
Գազի գինը
Այժմ սահմանին «Գազպրոմը» իր դուստր «Գազպրոմ Արմենիային» գազը վաճառում է 190 դոլարով հազար խմ-ի դիմաց, իսկ համաձայնագրի նոր արձանագրության համաձայն այն դառնալու է 165 դոլար:
Սակայն, թե կառավարության նշված որոշման տեղեկանքից և թե «Գազպրոմ Արմենիայի» հայտարարություններից պարզ է դառնում, որ գազի դիմաց Հայաստանի բաժանորդները շարունակելու են վճարել նույն սակագները՝ բնակիչ-բաժանորդները 156 դրամ 1 խմ-ի դիմաց, իսկ խոշոր ձեռնարկությունները 277 դոլար 1000 խմ-ի դիմաց: Այսինքն, սահմանին գազի 1000 խմ-ի դիմաց 165 դոլար գինը, միևնույնն է, հայաստանցիներս որևէ կերպ չենք զգալու:
Այլ կերպ ասած, ստացվում է, որ եթե այժմ խոշոր բաժանորդներին վաճառված 1000 խմ-ի մարժան կազմում է շուրջ 87 դոլար, ապա էժանանալուց հետո այն կկազմի 112 դոլար: Այդ 25 դոլարանոց տարբերության արդյունքում երկրի բնակիչներս գնաճով և էլեկտարէներգիայի սակագնի բարձրացման տեսքով «Գազպրոմ Արմենիային» տարեկան 20 միլիարդ դրամով ավել գերշահույթ ենք ապահովելու:
Ընդ որում, այդ գերշահույթի պահպանումը «Գազպրոմ Արմենիայում» երաշխավորվում է նաև ստորագրվող 1-ին համաձայնագրի 1-ին հոդվածի վերջին պարբերությամբ:
Ավելին, քանի որ դրամը դոլարի նկատմաբ արժեզրկվել է, կարելի է արձանագրել, որ խոշոր ձեռնարկությունների համար բնական գազի գինը 20 տոկոսով թանկացել է, ինչը արդեն իսկ խախտում է 2013 թվականի դեկտեմբերին հնչեցրած այն խոստումը, ըստ որի Հայաստանում գազի գինը 5 տարվա ընթացքում չի թանկանա:
Հայաստանում բնական գազի գնագոյացման և դրա թանկության վերաբերյալ «Իրազեկ Քաղաքացիների Միավորման» անիմացիոն տեսանյութը այստեղ՝ https://www.youtube.com/watch?v=F0YfDApGkhs

Yesterday the RA Government session endorsed the project of replenishing the sale agreement of “HayRusGasArd” and the agreement on order of price formation during natural gas delivery signed between Armenia and Russia on December 2 of 2013 by one protocol each.
The first one gave new privileges to “Gazprom Armenia” and the second one determined the new tariff for gas on the border.
New Monopolies
Instead, new monopolies are given to “Gazprom Armenia” by this agreement. Article 1 of the agreement stipulates that “Gazprom Armenia” will be given preference for exporting electricity to Iran and Georgia by Iran-Armenia and Georgia-Armenia high-voltage electric transmission lines still under construction.
In other words, the agreement gives “Gazprom Armenia” the monopoly to export electricity with the voltage of 400 kW from Armenia to Iran and Georgia. And the electric transmission lines are going to carry the electricity produced by “Hrazdan-5” thermal power station that belongs to “Gazprom Armenia”. In fact, this deprives other electricity producers (including Yerevan thermal power station belonging to the Republic of Armenia) of the possibility to enter the regional market.
Here we should also take into account the fact that currently Armenia has a barter agreement “Gas in exchange for electricity” with Iran (1m3 in exchange for 3kW/h) thanks to which part of electricity produced in Yerevan thermal power station enters the internal market with almost 0 cost price. And in case of construction of new Iran-Armenia electric transmission lines, the barter amount would increase and electricity cost price in Armenia would decrease.
But signing this agreement will deprive Armenia of the possibility to increase the barter amount as the monopoly of use of high voltage electric wires to be constructed will be given to “Gazprom Armenia”.
Hence, we can state that this agreement also eliminates one of the main possibilities of lowering price for electricity in Armenia.
Price for Gas
Currently “Gazprom” sells gas to its branch organization “Gazprom Armenia” by 190 USD for 1 thousand m3 and according to the new protocol of the agreement, it will become 165 USD.
However, both the reference of the aforementioned Government decision and statements of “Gazprom Armenia” make it clear that Armenian consumers are going to pay the same tariffs for gas: resident-consumers are going to pay 156 AMD (0.33 USD) for 1m3, and large enterprises – 277 USD for 1000 m3. It means that we Armenians will not feel the effect of the price of 165 USD for 1000 m3 in any way.
In other words, it results that if the margin for 1000 m3 sold to large enterprises forms 87 USD, it will become 112 USD after the decrease of gas price. As a result of that 25 USD difference, we, the residents of the country, will provide additional 20 billion AMD annual surplus profit to “Gazprom Armenia” through inflation and electricity price hike.
Moreover, the preservation of that surplus profit in “Gazprom Armenia” is ensured by the last paragraph of Article 1 of the first agreement.
Besides, as the Armenian Dram has depreciated against the US dollar, we can record that the gas price for large enterprises has increased by 20 per cent. The latter is already a violation of the promise made in December 2013, according to which the gas price in Armenia would not increase during 5 years.