Հանրային քննարկում՝ Ազգային անվտանգության ռազմավարության վերաբերյալ
Հուլիսի 25-ին Երևանի «Հիլթոն» հյուրանոցում տեղի ունեցավ «Իրազեկ քաղաքացիների միավորման» կազմակերպած հանրային քննարկումը՝ Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ռազմավարության վերաբերյալ։
Ռազմավարությունը, հիշեցնենք, Անվտանգության խորհրդի հավանությանն էր արժանացել հուլիսի 10-ին։ Այն որպես գլխավոր նպատակ է հռչակում Հայաստանի և ՀՀ քաղաքացիների անվտանգ և առաջանցիկ զարգացման ու բարեկեցության ապահովման համար ուղենիշների սահմանումը՝ հիմնվելով անկախ, ինքնիշխան և հզոր Հայաստանի Հանրապետության վրա՝ որպես այս նպատակի իրագործման երաշխավոր և աշխարհասփյուռ հայ ժողովրդի հայրենիք։
Կազմակերպված քննարկմանը ելույթներով հանդես են եկել Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը, ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը, ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության քարտուղար, ԱԺ պատգամավոր Գևորգ Գորգիսյանը, «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» ՀԿ ծրագրերի համակարգող Դանիել Իոաննիսյանը և Միջազգային և անվտանգության հարցերի հայկական ինստիտուտի տնօրեն Ստյոպա Սաֆարյանը։
Բանախոսները պատասխանել են նաև միջոցառմանը ներկա գտնվող լրագրողների հարցերին, ներկայացրել Ազգային անվտանգության ռազմավարության վերաբերյալ իրենց կարծիքներն ու տեսակետները։

Public discussion on National Security Strategy
On July 25, 2020, a public discussion on the National Security Strategy of the Republic of Armenia organized by the “Union of Informed Citizens” took place at the Hilton Hotel in Yerevan.
The strategy was approved by the Security Council on July 10, 2020.
It declares as its main goal the establishment of guidelines for the safe, progressive development and welfare of the citizens of Armenia, based on the independent, sovereign, powerful Republic of Armenia, as the guarantor of the realization of this goal and the homeland of the Armenian people all over the world.
The speakers of the public discussion were the Secretary of the Security Council Armen Grigoryan; Chairman of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations Ruben Rubinyan; Secretary of the NA “Bright Armenia” faction, NA MP Gevorg Gorgisyan; Program Coordinator of the “Union of Informed Citizens” NGO Daniel Ioannisyan; and the director of the Armenian Institute of International and Security Affairs Styopa Safaryan.
The speakers also answered the questions of the journalists present at the event and presented their opinions and views on the National Security Strategy.