Հանրային քննարկում՝ Ազգային անվտանգության ռազմավարության վերաբերյալ
Հուլիսի 25-ին Երևանի «Հիլթոն» հյուրանոցում տեղի ունեցավ «Իրազեկ քաղաքացիների միավորման» կազմակերպած հանրային քննարկումը՝ Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ռազմավարության վերաբերյալ։
Ռազմավարությունը, հիշեցնենք, Անվտանգության խորհրդի հավանությանն էր արժանացել հուլիսի 10-ին։ Այն որպես գլխավոր նպատակ է հռչակում Հայաստանի և ՀՀ քաղաքացիների անվտանգ և առաջանցիկ զարգացման ու բարեկեցության ապահովման համար ուղենիշների սահմանումը՝ հիմնվելով անկախ, ինքնիշխան և հզոր Հայաստանի Հանրապետության վրա՝ որպես այս նպատակի իրագործման երաշխավոր և աշխարհասփյուռ հայ ժողովրդի հայրենիք։
Կազմակերպված քննարկմանը ելույթներով հանդես են եկել Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը, ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը, ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության քարտուղար, ԱԺ պատգամավոր Գևորգ Գորգիսյանը, «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» ՀԿ ծրագրերի համակարգող Դանիել Իոաննիսյանը և Միջազգային և անվտանգության հարցերի հայկական ինստիտուտի տնօրեն Ստյոպա Սաֆարյանը։
Բանախոսները պատասխանել են նաև միջոցառմանը ներկա գտնվող լրագրողների հարցերին, ներկայացրել Ազգային անվտանգության ռազմավարության վերաբերյալ իրենց կարծիքներն ու տեսակետները։

25 июля в гостинице «Хилтон» в Ереване состоялось общественное обсуждение, организованное «Союзом информированных граждан», посвященное Стратегии национального развития Республики Армения.
Напомним, стратегия была одобрена Советом безопасности 10 июля. В качестве главной цели она провозглашает определение ориентиров для обеспечения безопасного и прогрессивного развития и процветания Армении и граждан РА, основываясь на независимой, суверенной и сильной Республике Армения как гаранте реализации этой цели и родине армянского народа, разбросанного по всему свету.
В ходе организованного обсуждения выступили с речами секретарь Совета безопасности Армен Григорян, председатель постоянной комиссии по внешним связям НС РА Рубен Рубинян, секретарь фракции «Светлая Армения», депутат НС Геворк Горгисян, координатор программ НПО «Союз информированных граждан» Даниел Иоаннисян и директор Армянского института международных отношений и безопасности Степа Сафарян.
Спикеры ответили на вопросы журналистов, присутствующих на мероприятии, представили свои мнения и точки зрения о Стратегии национальной безопасности.