- 26 Սեպտեմբերի, 2017
«Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը» սեպտեմբերի 21-24-ը Ծաղկաձորում կազմակերպել էր Փաստերի ստուգման (Fact Checking) աշնանային դպրոց գործող լրագրողների և ուսանողների համար։ Դպրոցում դասախոսությամբ հանդես եկան մեդիա ոլորտի առաջատար մասնագետներ Հայաստանից և արտերկրից։ Մասնավորապես բանախոսությամբ հանդես եկան Ալեքսեյ Նաբոժնյակը ուկրաինական StopFake լրատվականից, Տարաս Իլկիվն «Ինտերնյուս-Ուկրաինայից», տնտեսագետ, «Հանրային քաղաքականության հետազոտման ազգային կենտրոն» ՀԿ նախագահ Արտակ Մանուկյանը, Հրանտ Գալստյանը «Հետք» լրատվականից, Բորիս Նավասարդյանը Երևանի մամուլի ակումբից։ Ինչպես նաև իրենց փորձով կիսվեցին «Իրազեկ քաղաքացիների միավորուման» Sut.am կայքի լրագրողները և զեկույցով հանդես եկան «Իրազեկ քաղաքացիների միավորուման» տնտեսական փորձագետ Անդրանիկ Մանուկյանն ու իրավաբան Էդգար Հակոբյանը։
Միջոցառումը նպատակ ունի զարգացնել ինչպես փորձառու, այնպես էլ սկսնակ լրագրողների և ուսանողների մասնագիտական հմտությունները՝ Fact Checking լրագրության ոլորտում:

«Союз информированных граждан» (СИГ) 21-24 сентября в Цахкадзоре организовал для действующих журналистов и студентов осеннюю школу по проверке Фактов (Fact Checking). С лекциями выступили ведущие специалисты медиа из Армении и зарубежа.
В частности с речью выступили Алексей Набожняк (StopFake, Украина), Тарас Илькив («Интернюз Украина»), экономист, председатель Национального центра изучения общественной политики Артак Манукян, Грант Галстян (Hetq.am), Борис Навасардян (Ереванский пресс-клуб).
Своим опытом поделились также журналисты сайта Sut.am «Союза информированных граждан», а также с докладами выступили экономический эксперт СИГ Андраник Манукян» и юрист Эдгар Акопян.
Мероприятие направлено на развитие профессиональных навыков в журналистике в области «Fact Checking» как опытных, так и начинающих журналистов и студентов.