Հուլիսի 31-ին Ստեփանակերտում տեղի ունեցավ Արցախի 2020 թվականի համապետական ընտրություններին «Իրազեկ քաղաքացիների միավորման Ստեփանակերտի գրասենյակի» դիտորդական առաքելության զեկույցի ներկայացումը։
Զեկույցում տեղ են գտել են ինչպես 2020 թվականի մարտի 31-ին տեղի ունեցած համապետական՝ Ազգային ժողովի և հանրապետության նախագահի ընտրությունների, այնպես էլ ապրիլի 14-ին տեղի ունեցած նախագահի ընտրությունների երկրորդ փուլի դիտարկման արդյունքները։
Ընդհանուր առմամբ, դիտորդական առաքելությունն արձանագրել է որոշակի դրական միտումներ, բայց և ընտրական գործընթացի բազմաթիվ թերացումներ, խախտումներ և ոչ բավարար քաղաքական կամք՝ դրանց վերացման համար։
Մասնավորապես, դիտորդական առաքելությունն արձանագրել է խախտումներ կապված քվեարկության գաղտնիության, ընտրատեղամասերի կահավորման, ընտրողների ցուցակնների կազմման, վարչական ռեսուրսի չարաշահման, ոստիկանության ու ընտրական հանձնաժողովների աշխատանքների, նախընտրական քարոզչության իրականացման կարքի, ինչպես նաև դիտորդական կազմակերպությունների հավատարմագրման հետ։
Դրանով հանդերձ, ըստ զեկույցի՝ Արցախի համապետական ընտրություններն անցել են մրցակցային պայմաններում, թեև այդ մրցակցության արդարության չափը չէր համապատասխանում ժողովրդավարական հասարակությունում ընտրություններին ներկայացվող պահանջներին, իսկ արձանագրված խախտումների ամբողջականությունը կարող էր ազդել թե Ազգային ժողովի և թե հանրապետութայն նախագահի ընտրությունների արդյունքների վրա:
Միևնույն ժամանակ, դիտորդական առաքելությունը հանդես է եկել Արցախում ընտրական գործընթացների վերաբերյալ մի շարք առաջարկություններով, որոնց շնորհիվ հնարավոր կլինի էապես բարեփոխել Արցախի Հանրապետության ընտրական համակարգը։
Առաքելությունը նաև արձանագրել է, որ 2020 թվականի ընտրությունները ավելի մեծ հանրային վստահություն էին վայելում, քան դրանց նախորդող 2012 թվականի նախագահական և 2015 թվականի Ազգային ժողովի ընտրությունները:

Monitoring report on the 2020 Artsakh National Elections
On July 31, 2020 “Stepanakert Office of the Union of Informed Citizens” hosted the presentation of the report of the observation mission on the 2020 Artsakh National Elections in Stepanakert.
The report includes the results of the observation of both the national elections of the National Assembly and the elections of the President of the Artsakh Republic held on March 31, 2020, as well as the results of the second round of the presidential elections held on April 14, 2020.
Overall, the observation mission has registered positive tendencies, however there were also numerous shortcomings registeered in electoral processes, as well as violations and insufficient political will to eliminate them.
In particular, the observation mission recorded violations related to the voting secrecy, furnishing of the polling stations, voter lists compilation, abuse of administrative resources, the operations of the police and the election commissions, the procedure of conducting election campaigns, as well as the accreditation of observer organizations.
At the same time, according to the report, the national elections in Artsakh were held in a competitive environment, even though the level of fairness of that competitiveness did not in fact meet the requirements of a democratic society, and the overall impact of all the violations combined could affect the electoral results of both the National Assembly and the presidential elections.
At the same time, the observation mission made a number of suggestions on the electoral process in Artsakh, due to which it will be possible to significantly reform the electoral system of the Artsakh Republic.
The mission also noted that the 2020 elections enjoyed greater public confidence than the previous 2012 presidential and 2015 National Assembly elections.