2022 թ․ հունիսի 23-ին տեղի ունեցավ Արևելյան գործընկերության քաղաքացիական հասարակության ֆորումի Հայաստանի ազգային պլատֆորմի և «Իրազեկ քաղաքացիների միավորման» համատեղ կազմակերպած հերթական՝ երրորդ հանրային քննարկումը, որն այս անգամ նվիրված էր Հայաստանում դատաիրավական բարեփոխումներին և, մասնավորապես, նորաստեղծ Հակակոռուպցիոն կոմիտեի գործունեությանը: Քննարկումներին մասնակցում էին Հայաստանի քաղհասարակության շուրջ 20 ներկայացուցիչներ, այդ թվում՝ փորձագետներ, հանրային կարծիքի ձևավորողներ:
Քննարկման բանախոսներն էին ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Երանուհի Թումանյանցը, Հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահի տեղակալ, գեներալ Մուշեղ Բաբայանը, Ազգային ժողովի պատգամավոր Ծովինար Վարդանյանը, ԹԻՀԿ իրավական հարցերով փորձագետ Հայկ Մարտիրոսյանը, ԻՔՄ իրավական փորձագետ Վաղարշ Աղաբեկյանը:
Բանախոսները վերհանեցին և քննարկեցին ոլորտի բարեփոխումներին վերաբերող խնդիրները, այդ թվում՝ ինստիտուցիոնալ և կադրային, ապա պատասխանեցին քննարկման մասնակիցների բազմաթիվ հարցերին:
Հանրային քննարկումները իրականացվում են ԱլԳ ՔՀՖ Հայաստանի ազգային պլատֆորմի նախաձեռնած՝ ՀՀ գործադիր, օրենսդիր և դատական իշխանությունների և ՏԻ մարմինների հետ կառուցվածքային երկխոսության շրջանակներում: Միջոցառումը մոդերացնում էր ԱլԳ ՔՀՖ Հայաստանի ազգային պլատֆորմի համակարգող, «Ազատ քաղաքացի» ՔՆԱԿ ՀԿ նախագահ Հովսեփ Խուրշուդյանը:

Дискуссия о судебно-правовых реформах и деятельности Антикоррупционного комитета
23 июня 2022 года состоялась очередная, третья публичная дискуссия, совместно организованная Армянской национальной платформой Форума гражданского общества восточного партнерства и «Союзом информированных граждан», которая на этот раз была посвящена судебно-правовым реформам в Армении и, в частности, деятельности созданного недавно Антикоррупционного комитета. В дискуссии приняли участие около 20 представителей гражданского общества Армении, в том числе эксперты, деятели, формирующие общественное мнение.
В качестве спикеров дискуссии выступили заместитель министра юстиции РА Ерануи Туманянц, заместитель председателя Антикоррупционного комитета, генерал Мушег Бабаян, депутат Национального собрания Цовинар Варданян, эксперт АЦТИ (Антикоррупционного центра Трансперенси Интернешнл) Айк Мартиросян, правовой эксперт СИГ Вагарш Агабекян.
Спикеры представили и обсудили проблемы, касающиеся реформ в сфере, в том числе институциональные и кадровые, затем ответили на многочисленные вопросы участников дискуссии.
Публичные дискуссии проводятся в рамках структурного диалога с исполнительной, законодательной и судебной властями и органами МС РА, организованного Армянской национальной платформой ФГО ВП. В качестве модератора мероприятий выступил координатор Армянской национальной платформы ФГО ВП, председатель НПО ЦПГИ «Свободный гражданин» Овсеп Хуршудян.