2022 թ․ հունիսի 23-ին տեղի ունեցավ Արևելյան գործընկերության քաղաքացիական հասարակության ֆորումի Հայաստանի ազգային պլատֆորմի և «Իրազեկ քաղաքացիների միավորման» համատեղ կազմակերպած հերթական՝ երրորդ հանրային քննարկումը, որն այս անգամ նվիրված էր Հայաստանում դատաիրավական բարեփոխումներին և, մասնավորապես, նորաստեղծ Հակակոռուպցիոն կոմիտեի գործունեությանը: Քննարկումներին մասնակցում էին Հայաստանի քաղհասարակության շուրջ 20 ներկայացուցիչներ, այդ թվում՝ փորձագետներ, հանրային կարծիքի ձևավորողներ:
Քննարկման բանախոսներն էին ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Երանուհի Թումանյանցը, Հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահի տեղակալ, գեներալ Մուշեղ Բաբայանը, Ազգային ժողովի պատգամավոր Ծովինար Վարդանյանը, ԹԻՀԿ իրավական հարցերով փորձագետ Հայկ Մարտիրոսյանը, ԻՔՄ իրավական փորձագետ Վաղարշ Աղաբեկյանը:
Բանախոսները վերհանեցին և քննարկեցին ոլորտի բարեփոխումներին վերաբերող խնդիրները, այդ թվում՝ ինստիտուցիոնալ և կադրային, ապա պատասխանեցին քննարկման մասնակիցների բազմաթիվ հարցերին:
Հանրային քննարկումները իրականացվում են ԱլԳ ՔՀՖ Հայաստանի ազգային պլատֆորմի նախաձեռնած՝ ՀՀ գործադիր, օրենսդիր և դատական իշխանությունների և ՏԻ մարմինների հետ կառուցվածքային երկխոսության շրջանակներում: Միջոցառումը մոդերացնում էր ԱլԳ ՔՀՖ Հայաստանի ազգային պլատֆորմի համակարգող, «Ազատ քաղաքացի» ՔՆԱԿ ՀԿ նախագահ Հովսեփ Խուրշուդյանը:

On June 23, 2022, the third public discussion jointly organized by the Armenian National Platform of the Eastern Partnership Civil Society Forum and the Union of Informed Citizens took place, this time dedicated to judicial reforms in Armenia and, in particular, the activities of the newly created Anti-Corruption Committee. About 20 representatives of the civil society of Armenia, including experts, public opinion makers participated in the discussions.
The speakers of the discussion were RA Deputy Minister of Justice Yeranuhi Tumanyants, Deputy Chairman of the Anti-Corruption Committee, General Mushegh Babayan, Deputy of the National Assembly Tsovinar Vardanyan, expert in TIAC legal expert Hayk Martirosyan, UIC legal expert Vagharsh Aghabekyan.
The speakers raised and discussed the issues related to the reforms of the sector, including institutional and personnel, and then answered numerous questions of the participants of the discussion.