Նոյեմբերի մեկին Ադրբեջանում տեղի ունեցած խորհրդարանական ընտրություններում գրանցվել է իշխող «Երիտասարդ Ադրբեջան» (Ենի Ազերբայջան) կուսակցության հաղթանակը: Ըստ Ադրբեջանի իշխանությունների ներկայացրած նախնական պաշտոնական տվյալների՝ ընտրություններին մասնակցել է 2,89 միլիոն մարդ՝ ընդհանուր ընտրազանգվածի 55,7 տոկոսը:
Անընտրելի ընտրությունը
Չնայած մասնակցող կուսակցությունների քանակին՝ իշխող «Երիտասարդ Ադրբեջանի» համար, փաստացի, խորհրդարանական ընտրություններն անցել են առանց մրցակցության: Երկրի հիմնական ընդդիմադիր դաշինքը՝ «Ժողովրդավարական ուժերի ազգային խորհուրդը», բոյկոտել է ընտրությունները: Ընդդիմադիր դաշինքը, մասնավորապես, իր տարածած հաղորդագրության մեջ նշել է, որ Ադրբեջանում պահպանված չէ ազատ եւ արդար ընտրություններ անցկացնելու համար անհրաժեշտ պայմանների նույնիսկ կեսը, ուստի «Ժողովրդավարական ուժերի ազգային խորհուրդը» հրաժարվում է մասնակցել ընտրությունների իմիտացիային եւ այդպիսով՝ լեգիտիմություն հաղորդել դրանց: Ընդդիմադիրները, մասնավորապես, մատնանշում են մարդու իրավունքների պահպանման ոլորտում առկա բացերը եւ թվով 35 քաղբանտարկյալների առկայությունը: Ընդդիմադիր «Մուսավաթ» կուսակցությունը, իր հերթին, առաջարկել էր իշխանություններին հետաձգել ընտրությունները չորս ամսով, այդ ընթացքում ազատել քաղբանտարկյալներին, ստեղծել անհրաժեշտ ժողովրդավարական պայմաններ եւ նոր անցկացնել ընտրություններ:
Ադրբեջանում իշխանությունը մեծամասամբ կենտրոնացված է նախագահի ձեռքում, իսկ օրենսդիր մարմինը չունի առաջնային նշանակություն երկրի կառավարման գործում: 2003 թվականից Ադրբեջանի իշխանությունը իր հորից «ժառանգած» Իլհամ Ալիեւը եւ նրա քաղաքական թիմը՝ ի դեմս «Երիտասարդ Ադրբեջան» կուսակցության, փաստացի տիրապետում են երկրի բոլոր ռեսուրսներին, այդ թվում՝ իրավական, ուժային եւ մեդիա ոլորտներում: Նման պայմաններում խիստ սահմանափակված են ընդդիմության գործողությունները եւ ընդդիմության՝ հասարակության հետ կապվելու հնարավորությունները: Ադրբեջանում իշխող համակարգի «բացարձակության» մասին կարող է վկայել թեկուզ Իլհամ Ալիեւի կնոջ՝ Մեհրիբան Ալիեւայի հավաքած ձայների թիվը… Ալիեւան իր ընտրատարածքում հավաքել է ընտրողների 96 տոկոսի ձայները:
Եվրոպան ուԱՄՆ-ն
ԵԱՀԿ ժողովրդավարական ինստիտուտների եւ մարդու իրավունքների գրասենյակը (ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ), որն ամենահեղինակավորն է ԵԱՀԿ անդամ երկրներում անցկացվող ընտրությունների դիտարկման հարցում, հրաժարվել էր դիտորդական առաքելություն իրականացնել Ադրբեջանում: Գրասենյակի տնօրեն Մայքլ Լինքը հայտնել էր Ադրբեջանի իշխանությունների՝ դիտորդական առաքելությունների նկատմամբ կիրառած սահմանափակումների պատճառով իրենք չեղյալ են հայտարարելու իրենց առաքելությունը այն դեպքում, երբ դրանից առաջ գրասենյակը պատրաստվում էր շուրջ 380 դիրտորդների ուղարկել Ադրբեջան:
Նոյեմբերի մեկին տեղի ունեցած խորհրդարանական ընտրություններին դիտորդական առաքելություն չի ներկայացրել նաեւ Բաքվում ԱՄՆ դեսպանատունը: Ավելի ուշ՝ ընտրությունների հաջորդ օրը, ԱՄՆ պետքարտուղարության ներկայացուցիչ Մարի Հարֆը հայտնել է, որ իրենց արձանագրմամբ՝ Միլի Մեջլիսի ընտրությունները չեն համապատասխանել միջազգային չափանիշներին:
Ընտրությունների նկատմամբ նաև խիստ բացասական արձագանք են տվել թե իրավապաշտպան կազմերպություններ Amnesty Inernational-ն ու Human Rights Watch-ը և թե միջազգային մամուլը (օրինակ բրիտանական BBC-ն, կամ գերմանական Deuche Welle-ն):
Ռուսաստանը
Սրան ի հակառակ՝ բոլորովին այլ պատկեր է «ոչ արեւմտյան» դիտորդների զեկույցներում: Այսպես՝ Ադրբեջանում տեղի ունեցած ընտրությունները բաց եւ մրցակցային է անվանել ԱՊՀ դիտորդական առաքելության ղեկավար Սերգեյ Լեբեդեւը: Ընտրությունները դրական է գնահատել Սեւծովյան տնտեսական համագործակցության կազմակերպության դիտորդական առաքելությունը: Ի հեճուկս եվրոպական հիմնական դիտորդական առաքելությունների բոյկոտի՝ Ռուսաստանի Դաշնության կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Չուրովը հայտնել է, որ Ադրբեջանում ընտրություններն անցկացվել են լավ, համաձայն նորմերի՝ թափանցիկ եւ ժողովրդավարական: Նաեւ՝ Չուրովը նշել է, որ ԵԱՀԿ դիտորդների բացակայությունը չի ազդել ընտրությունների արդյունքների վրա:
Ու քանի որ այս ընտրությունները որեւէ տեսանկյունից չեն կարող ժողովրդավար համարվել՝ առավել քան մտահոգիչ է դառնում Ռուսաստանի արձագանքը: Նման ընտրությունները ժողովրդավար ու թափանցիկ գնահատելն ուղղակի քմծիծաղ է առաջացնում, իսկ ավելի ճիշտ՝ վկայում է շահերն իրականության հետ փոխանակելու հերթական «գործարքի» մասին: Եթե Ադրբեջանին վաճառվող զինատեսակները Ռուսաստանը կարողանում է բացատրել «բիզնես եւ ոչ ավելին» բանաձեւով, ապա սա արդեն ավելին է բիզնեսից:
Հ.Գ. Ադրբեջանում մարդու իրավունքների խախտումների վերաբերյալ Արեւմուտքի վերջին նկատողություններն ու պատժամիջոցների սպառնալիքները Բաքվում զայրույթ հարուցեցին եւ ստիպեցին էլ ավելի բարյացակամ հարաբերություններ կառուցել Մոսկվայի հետ: Իսկ վերջինս, կարծես, միայն ուրախ է օգտվել այդ իրավիճակից եւ տարածաշրջանում իր դիրքերն ամրապնդելու համար հաճոյանալ Ադրբեջանին, ինչը, իհարկե, չի կարող ազդեցություն չունենալ Հայաստանի վրա:

На состоявшихся первого ноября в Азербайджане парламентских выборах победу одержала правящая партия «Новый Азербайджан» (Ени Азербайджан). Согласно предварительным официальным данным, опубликованным властями Азербайджана, в выборах участвовало 2,89 млн. избирателей, что составляет 55,7 процентов от их общего числа.
Выбор без выбора
Несмотря на количество участвующих партий, парламентские выборы, фактически, для «Нового Азербайджана» прошли вне конкуренции. Основной оппозиционный блок страны – «Национальный совет демократических сил», бойкотировал выборы. Оппозиционный блок, в частности, в распространенном им релизе отметил, что в Азербайджане не обеспечивается даже половина необходимых для проведения свободных и справедливых выборов условий, ввиду чего «Национальный совет демократических сил» отказался участвовать в имитации выборов и, таким образом, придавать им легитимность. Оппозиционеры, в частности, указывают на упущения в сфере защиты прав человека и наличие 35-и политзаключенных. Оппозиционная партия «Мусават», в свою очередь, предложила властям перенести выборы на четыре месяца, в течение этого периода освободить политзаключенных, создать необходимые демократические условия и только тогда провести выборы.
В Азербайджане власть большей частью сконцентрирована в руках президента, а законодательный орган не имеет первоочередного значения в управлении государством. «Унаследовавший» с 2003 года от отца власть в Азербайджане Ильхам Алиев и его политическая команда, в лице партии «Новый Азербайджан», фактически владеют всеми ресурсами страны, в том числе в юридических, силовых и медиасферах. В таких условиях резко ограничены действия оппозиции и ее возможности в сфере связей с общественностью. Об «абсолютности» властной системы в Азербайджане может свидетельствовать хотя бы количество голосов, полученных женой Ильхама Алиева – Мехрибан Алиевой. Алиева в своем избирательном округе получила голоса 96-и процентов избирателей.
Европа и США
Бюро по демократическим институтам и правам человека ОБСЕ (ОБСЕ/БДИПЧ), которое является самым авторитетным институтом в вопросе наблюдения за выборами, проводимыми в странах-членах ОБСЕ, отказалось осуществлять наблюдательную миссию в Азербайджане. Директор бюро Майкл Линк заявил, что ввиду ограничений, применяемых властями Азербайджана к наблюдательным миссиям, они аннулируют свою миссию. И это в том случае, когда до этого бюро планировало направить в Азербайджан примерно 380 наблюдателей.
На состоявшихся первого ноября в Азербайджане парламентских выборах наблюдательную иссию не осуществляло также посольство Азербайджана в Баку. Позднее, на следующий день после выборов, представитель госдепартамента США Мари Хоф заявила, что по их данным, выборы в Милли Меджлис не соответствовали международным критериям.
Резко отрицательно о выборах отозвались также правозащитные организации Amnesty Inernational и Human Rights Watch и международная печать (например, британская BBC или немецкая Deuche Welle).
В противоположность этому, абсолютно иная картина в докладах незападных наблюдателей. Так, прошедшие в Азербайджане выборы открытыми и конкурентными объявил руководитель наблюдательной миссии СНГ Сергей Лебедев. Выборы положительно оценила и наблюдательная миссия Организации Черноморского экономического сотрудничества. Вопреки бойкоту основных европейских наблюдательных миссий, председатель Центральной избирательной коммиссии России Владимир Чуров сообщил, что в Азербайджане выборы прошли хорошо, согласно нормам – прозрачно и демократично. Чуров также отметил, что отсутствие наблюдателей ОБСЕ не повлияло на результаты выборов.
И так как эти выборы в каком бы то ни было аспекте не могут считаться демократическими, реакция России становится более чем беспокоящей. Оценка подобных выборов как демократических и прозрачных просто вызывает ухмылку, а точнее – свидетельствует об очередной «сделке» по обмену интересов на реальность. Если продажу оружия Азербайджану Росиия объясняет формулой «Бизнес и не более», то это уже более, чем бизнес.
П.с. Последние замечания и угрозы применения санкций со стороны Запада насчет нарушений прав человека в Азербайджане вызвали ярость в Баку и заставили построить более конструктивные отношения с Москвой. А последняя, видимо, только рада воспользоваться этой ситуацией и в целях укрепления своих позиций в регионе «сделать комплимент» Азербайджану, что, конечно, не может не повлиять на Армению.