- 29 Դեկտեմբերի, 2016
Հայաստանում հասարակական քննարկումներում և փորձագիտական շրջանակներում մշտապես արդիական թեմա է Արևմուտքի և այսպես կոչված «հետխորհրդային տարածքի» կամ Ռուսաստանի միջև երկընտրանքը։
Երկու կողմերի ներկայացացուչներն էլ բերում են իրենց տեսակետի օգտին խոսող փաստարկներ, սակայն հարցը, թե իրականում ինչ դեր ունի Հայաստանը տարածաշրջանում և միջազգային ասպարեզում և ինչ նշանակություն ունի մեծ տերությունների վարած աշխարհքաղաքականությունում՝ հաճախ մնում է բաց։ Այնինչ՝ Հայաստանն իր ինտեգրացիոն քաղաքականության ուղղություններում կարիք ունի որոշակի «խմբագրումների», որոնց շնորհիվ ավելի պարզ կդառնան ակնկալիքները և առավել մանրամասն կուրվագծվեն հնարավորությունները։
Արևմուտքը
Հայաստանը արդեն շուրջ 20 տարի վարում է եվրաինտեգրման քաղաքականություն, անդամակցում է Եվրոպայի խորհրդին։ Այս ընթացքում Հայաստանն անգնահատելի օգնություն է ստացել եվրոպական կառույցներից և մեծ քայլեր կատարել ժողովրդավարական հաստատությունների կայացման գործում։
Այսուհանդերձ, ինչպես հայտնի է, 2013 թվականին, երբ ստորագրման համար պատրաստ էր ՀՀ-ԵՄ ասոցացման պայմանագիրը, Երևանը հայտարարեց Եվրասիական ինտեգրացիոն տնտեսական ծրագրերին միանալու մասին։ Որպես հիմնավորում՝ ՀՀ ներկայացուցիչները հայտարարեցին, որ որոշումը կայացվել է Հայաստանի անվտանգության նկատառումներից։ Այսինքն՝ անուղղակի կերպով Երևանից հայտնեցին, որ չեն կարող արտաքին քաղաքական վեկտորն ամբողջովին ուղղել դեպի Արևմուտք, քանի որ այդ դեպքում չեն ունենա անվտանգության երաշխիքներ։
Մի կողմ թողնելով Հայաստանի՝ անվտանգության հարցում ՌԴ-ից ու եվրասիական ծրագրերից ունեցած ակնկալիքների արդարացած/չարդարացած լինելու հարցը, փաստենք, որ եվրոպական կառույցներից Երևանն անվանգության մասով որևէ ակնկալիք երբևէ չի ունեցել։ ՀՀ-ԵՄ հարաբերություններում անվտանգության երաշխիքների վերաբերյալ բանակցություններ չեն վարվել։
Սա, անշուշտ, լուրջ բացթողում է նման կարգի հարաբերություններում։ Բանն այն է, որ արևմուտքն ավարտվում է մեր տարածաշրջանում։ Անդրկովկասը արևմտյան աշխարհի՝ քրիտոնեական, եվրոպական մշակույթի կրողն է մի տարածքում, որը շրջափակված է այլ քաղաքակրթություններով և որտեղից անդին սկսվում է բոլորովին այլ աշխարհքաղաքական իրականություն։ Նման պարագայում, ընդունելով արևմտյան արժեքների գերակայությունն ու իրականացնելով ժողովրդավարական փոփոխություններ, այդ երկրները կարիք ունեն նաև լրացուցիչ անվտանգության երաշխիքների՝ հենց այդ նույն արևմտյան քաղաքակրթական արժեքները պաշտպանելու համար։ Սակայն դրա համար պետք է բոլորին պարզ լինի, որ մենք կրում ենք եվրոպական արժեքները:
Այսպիսով՝ փաստենք, որ ՀՀ-ԵՄ բանակցություններում Երևանն ունի ծանրակշիռ «առիթ»՝ եվրակառույցներից աջակցման և անվտանգության լրացուցիչ մեխանիզմեր պահանջելու համար։ Իսկ հիմնավորումն այն է, որ դա բխում է հենց ԵՄ հայտարարած հարևանության քաղաքականության գաղափարից։ Եթե Եվրամիությունը զարգացնում է ժողովրդավարական հաստատություններն իր հարևանների մոտ, որպեսզի երաշխավորի իր անմիջական սահմանների անվտանգությունը, ապա պետք է նաև ռեսուրսներ տրամադրի նաև իր հարևանների մոտ այդ ժողովրդավարական գործընթացները պաշտպանելու համար։
Ռուսաստանը
Հայաստանի և ՌԴ միջև կան ռազմական դաշինքի ինչպես մինչպետական պայմանագրեր, այնպես էլ միջազգային՝ ՀԱՊԿ շրջանակներում ստանձնած պարտավորություններ։ Փաստացիորեն՝ Ռուսաստանը ներկայում մասամբ ստանձնել է ՀՀ անվտանգության երաշխավորման գործառույթը՝ իրականացնելով հայ-թուրքական սահմանի հսկողությունը։
Այդուհանդերձ՝ հայ-ռուսական հարաբերություններում որպես թելադրող կողմ է հանդես գալիս բացառապես Ռուսաստանը, իսկ վերոնշյալ պայմանագրերի, մեղմ ասած, ոչ բոլոր դրույթներն են բխում հայկական կողմի շահերից:
Բացի սա, ինչպես ցույց տվեցին ապրիլին Ղարաբաղում Ադրբեջանի սանձազերծած ռազմական գործողությունները, ինչպես նաև ադրբեջանական կողմից ՀՀ հյուսիս-արևելյան բնակավայրերի հրետակոծությունները, Մոսկվան չի շտապում գոնե հայտարարությունների մակարդակով աջակցություն ցուցաբերել Երևանին՝ առավելագույնը հանդես գալով անհասցե կոչերով։
Սա տեղիք է տալիս պնդելու, որ Հայաստանը պետք է վերանայի անվտանգության հարցում իր հարաբերությունները նաև Ռուսաստանի հետ։ Բանն այն է, որ Ռուսաստանի հարավը՝ Հյուսիսային Կովկասը, իսլամիստական շարժումների բռնկման օջախ է, որը թեև հիմա գտնվում է Կրեմլի վերահսկողության տակ, այնուամենայնիվ՝ անհնազանդ և անջատողական տարրերը մշտապես սպառնում են ապակայունացնել այդ տարածաշրջանը։ Այս հարցում Հայստանն ու Վրաստանը, իրականում, Մոսկվայի կողմից կարող էին ընկալվել որպես պոտենցիալ խնդրահարույց շրջանների թիկունքում գտնվող դաշնակիցներ:
Ավելին, Հարավային Կովկասից՝ Անդրկովկասից, անցնում է քաղաքակրթական սահման, որը Ռուսաստանը բաժանում է իր համար խորթ Մերձավոր Արևելքից։ Եվ հենց Հայաստանն ու Վրաստանն են, որ Մերձավոր Արևելքի ու հյուսիսային կովկասի իսլամիստների արաքում են, ինչը, մեղմ ասած, չափազանց ձեռնատու է Ռուսաստանին:
Հայաստանն արտաքին աշխարհում ընկալվում է ընդամենը որպես կրեմլյան ֆորպոստ, որը լիովին կախված է Ռուսաստանից։ Այնինչ՝ թույլ ֆորպոստի փոխարեն Ռուսաստանին առավել ձեռնտու կլիներ ունենալ ուժեղ դաշնակից, որը ցանկանում է և ի վիճակի է պաշտպանել քաղաքակրթական և աշխարհքաղաքական շեմը ռադիկալ իսլամական հոսքերից։
Ընդ որում, պետք է հաշվի առնել, որ այս տարածաշրջանում իսլամիզացիայից զուրկ կայուն պետությունների (Հայաստանի ու Վրաստանի) առկայությունը բխում է թե Ռուսստանի և թե արևմուտքի շահերից:
Հայաստանը
Այսինքն, մեծ հաշվով, թե Արևմուտքի, թե Ռուսաստանի դեպքում, խոսքը գնում է ընդհանուր առմամբ՝ արևմտյան մտածելակերպի, քաղաքակրթության, մշակույթի, կրոնի և արժեքների մասին։ Այսինքն՝ անկախ ՌԴ-Արևմուտք առճակատումների բազմաշերտ դրսևորումներից, Հայաստանը, մեծ հաշվով, քաղաքակրթական սահման է հանդիսանում երկու բևեռների համար էլ։
Երևանը պետք է օգտագործի այդ իրավիճակը ու ընկալի և որպես Մոկսվայի, և որպես Բրուսելի ու Վաշինգտոնի արժեքավոր դաշնակից: Դրա համար պետք է երկու բան՝ սուվերենություն ու ժողովրդավարություն:
Սուվերենությունը անհրաժեշտ է Ռուսաստանի հետ հարաբերություններում առավել ամուր դիրքերից խոսելու և հարաբերությունների փոխշահավետություն պահանջելու համար: Իսկ ժողովրդվարությունը պետք է, որպեսզի Արևմուտքը մեզ ընկալի որպես իրենց ընտանիքի անդամ և հստակ երևա, որ ՀՀ պետական սահմանները Արևմուտքի քաղաքակրթական սահմաններն են:

Армения – цивилизационная граница. Взгляд в будущее
Актуальной темой для дискуссий в обществе и экспертных кругах в Армении всегда является диллема между Западом и так называемым «постсоветским пространством» или Россией.
Представители обеих сторон приводят аргументы, говорящие в пользу их позиций, однако вопрос – какую роль играет Армения в регионе и на международной арене и какое значение имеет  в проводимой великими державами геополитике, зачастую остается открытым. Между тем, Армения в своих интеграционных политических направлениях нуждается в некоторых «редакциях/поправках», благодаря чему станут более четкими ожидания и более подробно очертяться возможности.
Запад
Армения уже лет  20,  как ведет евраинтеграционную политику, является членом Совета Европы. За это время Армения получила от европейских организаций неоценимую помощь и сделала большие шаги в деле становления демократических институтов.
Вместе с тем, как известно, в 2013 году, когда был готов для подписания договор между Арменией и Европейским союзом (ЕС), Ереван объявил о присоединении к программам евразийской экономической интеграции. В качестве обоснования, представители Армении заявили, что такое решение было принято из соображений безопасности Армении. То есть, из Еревана косвенно сообщили, что не могут полностью направить вектор внешней политики полностью  на Запад, так как в этом случае у них не будет никаких гарантий безопасности.
Оставляя в стороне вопрос оправданности/неоправданности ожиданий в вопросе безопасности от России и евразийских программ, констатируем, что Ереван не имел каких-либо ожиданий  относительно гарантий безопасности от европейских организаций. В отношениях Армения-ЕС переговоров относительно гарантий безопасности не проводилось.
Это, несомненно, является серьезным упущением в такого рода отношениях. Дело в том, что Запад заканчивается в нашем регионе. Закавказье является носителем христианской, европейской культуры западного мира в таком регионе, который окружен другими цивилизациями и по ту сторону которого начинается совершенно иная геополитическая реальность.
При таких обстоятельствах, принимая верховенство западных ценностей и осуществляя демократические перемены, эти страны нуждаются также и в дополнительных гарантиях безопасности именно для защиты этих же ценностей западной цивилизации. Однако для этого всем должно быть ясно, что мы являемся носителем европейских ценностей.
Таким образом, констатируем, что в переговорах Армения-ЕС Ереван имеет везкий «повод», чтобы требовать от европейских организаций оказания поддержки и дополнительных механизмов безопасности. А обоснование таково, что это вытекает из идей политики соседства, объявленной ЕС. Если Европейский Союз развивает демократические институты у своих соседей, чтобы гарантировать безопасность своих непосредственных границ, то он должен  также предоставить ресурсы для защиты этих демократических процессов у своих соседей.
Между Арменией и Россией  имеются как межгосударственные договоры в рамках военного союза, так и международные обязательства, принятые в рамках ОДКБ. Фактически, Россия в настоящее время частично взяла на себя функцию обеспечения безопасности Армении, осуществляя пограничный контроль армяно-турецкой границы.
Тем не менее, в армяно-российских отношениях в качестве диктующей стороны выступает исключительно Россия,  а в вышеупомянутых соглашениях, мягко говоря, не все положения вытекают из интересов Армении.
Кроме этого, как показали развязанные Азербайджаном в апреле боевые действия в Карабахе, а также бомбардировка азербайджанкой стороной северо-восточных регионов Армении, Москва не спешит  оказывать поддержку Еревану хотя бы на уровне заявлений, максимум выступая безадресными призывами.
Эти дает повод утверждать, что Армения должна пересмотреть свои отношения также и с Россией в вопросе безопасности. Дело в том, что юг России  – Северный Кавказ, является очагом возникновения исламистских движений, который хотя сейчас и находится под контролем Кремля, тем не менее, непослушные и сепаратистские элементы постоянно угрожают дестабилизировать ситуацию в регионе. В этом вопросе Армения и Грузия, на самом деле, могли бы быть восприняты Москвой как потенциальные союзники, находящиеся в тылу проблемных областей.
Более того, через Южный Кавказ – Закавказье, проходит политическая граница, которая разделяет Россию от чуждого ей Ближнего Востока. И именно, Армения и Грузия находятся между Ближним Востоком  и исламистами Северного Кавказа, что, мягко говоря, чрезмерно выгодно для России.
Армения во внешнем мире воспринимается лишь как форпост Кремля, который полностью зависит от России. Между тем, вместо слабого форпоста для России  более выгодно было бы иметь сильного союзника, который готов и способен  защитить цивилизационный и геополитический порог от радикальных исламских потоков.
При этом, необходимо учитывать, что наличие в этом регионе лишенных исламизации устойчивых государств (Армении и Грузии) вытекает как из интересов России, так и из интересов Запада.
То есть, по большому счету, в случае и Запада, и России, речь идет о западном менталитете, цивилизации, культуре, религии и о ценностях. То есть, независимо от многогранных проявлений противостояния России и Запада, Армения, в общем, выступает цивилизационной границей для обоих полюсов.
Ереван должен использовать это положение и восприниматься в качестве ценного союзника как Москвы, так и Брюсселя и Вашингтона. Для этого необходимы две вещи – суверенитет и демократия.
Суверенитет необходим для выступлений с еще более твердых позиций и для требований взаимовыгоды в отношениях с Россией. А демократия необходима для того, чтобы Запад воспринимал Армению как члена своей семьи и чтобы было четко видно, что государственные границы Армении – границы западной цивилизации.