- 26 Սեպտեմբերի, 2020
«Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը» սեպտեմբերի 26-27-ին, Ծաղկաձորում կազմակերպել է 2-օրյա սեմինար-քննարկում լրագրողների համար «Արտաքին քաղաքականություն և լուսաբանում. ԵՄ-Հայաստան, ԵԽ-Հայաստան հարաբերությունները» խորագրով։
Միջոցառմանը զեկույցով հանդես են եկել «Իրավունքի Եվրոպա միավորում» ԻՀԿ նախագահ, Արևելյան գործընկերության ՔՀՖ ազգային պլատֆորմի համակարգող Լուսինե Հակոբյանը, ՀՀ ԱԺ Արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը, ինչպես նաև ԱԳՆ Եվրոպայի վարչության Եվրոպայի խորհրդի բաժնի վարիչ Նարինե Նիկոլյանը և ԱԳՆ Եվրոպայի վարչության պետ Տիգրան Սամվելյանը։
Ցավոք, սեպտեմբերի 27-ի առավոտյան Արցախի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմի պատճառով միջոցառումն ընդհատվել է, ինչի հետևանքով չեղարկվել են միջոցառման երկրորդ մասում նախատեսված ելույթներն ու քննարկումները։

Seminar-discussion on “Foreign Policy and News Coverage: EU-Armenia, CoE-Armenia relations”
The “Union of Informed Citizens” organized a 2-day seminar-discussion for journalists on “Foreign Policy and news coverage: EU-Armenia and CoE-Armenia relations” which took place on September 26-27 in Tsakhkadzor.
Among the speakers making reports were Lusine Hakobyan, the President of “Europe in Law Association” NGO and Coordinator of the National Platform of the Eastern Partnership Civil Society Forum; Chairman of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations Ruben Rubinyan; as well as Narine Nikolyan, Head of the Council of Europe Division of the European Department of the Ministry of Foreign Affairs and Head of the European Department of the Ministry of Foreign Affairs Tigran Samvelyan.
Unfortunately, on the morning of September 27, the event was interrupted due to the war unleashed by Azerbaijan against Artsakh, as a result of which the speeches and discussions in the second part of the event were canceled.