2021 թվականի մարտի 1-ին, Երևանի Հանրապետության հրապարակում ժամը 18։30-ից մեկնարկել էր վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հրավիրած հանրահավաքը։
«Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը» տեղում իրականացրել է հանրահավաքի աերոնկարահանում՝ մասնակիցների քանակը պարզելու համար։
Հարկ է նշել, որ հանրահավաքի ժամով պայմանավորված՝ նկարահանումն իրականացվել է հանրահավաքի մեկնարկի ժամից ընդամենը 24 րոպե անց՝ մթությունից խուսափելու և հետագա հաշվարկը հնարավոր դարձնելու համար։ Նկատենք, որ դրանից հետո՝ հավաքի ընթացքում, մասնակիցների քանակն էապես ավելացել է, սակայն մթության պատճառով ավելի ուշ ժամի անհատական հաշվարկ իրականացնել չի հաջողվել։
Ըստ այդմ, 18։54-ին արված աերոլուսանկարի անհատական հաշվարկի, ինչպես նաև ավելի ուշ արված լուսանկարների հաշվարկի հիման վրա կարող ենք պնդել, որ Հանրապետության հրապարակում հանրահավաքի մասնակիցների քանակը վստահաբար եղել է ոչ պակաս, քան 21,000 և ոչ ավել, քան 25,500 մարդ։
Ժամը 18։54-ին արված լուսանկարը բարձր որակով հասանելի է այստեղ, իսկ հաշվարկը ստուգելու համար նկարը կարող եք ներբեռնել այստեղից։ Կից ներկայացնում ենք նաև լուսանկար հանրահավաքի ընթացքից՝ արված ժամը 19։39-ին։
«Իրազեկ քաղաքացիների միավորումն» աշխատում է մեծ հանրահավաքների մասնակիցների հաշվարկի մեթոդաբանությունը բարելավելու և առավել ճշգրիտ տվյալներ ստանալու ուղղությամբ։

On March 1, 2021, a rally convened by Prime Minister Nikol Pashinyan started at 18:30 in the Republic Square of Yerevan.
The Union of Informed Citizens counted the number of the participants of the rally through aerial photography.
It should be noted that due to the time of the rally, the aerial photos were taken only 24 minutes after the start of the rally, in order to avoid the darkness and to make further counting possible. Note that later the number of participants of the rally significantly increased, but due to the darkness, it was not possible to make an individual counting.
Accordingly, based on the aerial photo taken at 18:54, as well as the photos taken later, we can claim that the number of participants of the rally in the Republic Square was certainly not less than 21,000, and not more than 25,500 people.
The photo taken at 18:54 is available in high quality here, and you can download the photo here to check the counting. We also present a photo from the rally made at 19:39.
The Union of Informed Citizens NGO is working to improve the methodology of counting the participants of large rallies, in order to obtain more accurate data.