«Անկախ դիտորդը» մոտ 700 հոգանոց առաքելությամբ դիտորդական առաքելություն է իրականացրել Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի արտահերթ ընտրությունների քվեարկության օրը:
Ընտրությունների նախնական արդյունքներով խորհրդարան է անցել 3 քաղաքական ուժ՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը, «Հայաստան» և «Պատիվ ունեմ» դաշինքները:
Առաքելության կողմից առավոտյան 07:00-ից մինչև քվեարկության արդյունքների ավարտը 2-ական դիտորդներով դիտարկում է իրականացվել ամբողջ հանրապետությունում ձևավորած 2008 տեղամասերից ավելի քան 200 ընտրական տեղամասերում: Երևանում և բոլոր մարզերում գործել են դիտորդների ավելի քան 40 շրջիկ խմբեր: Առաքելությունում աշխատել են մոտ 30 իրավաբաններ և մոտ 90 հոգի այլ անձնակազմ: Երեկոյան Ժամը 20:00-ից հետո դիտարկվել է նաև բոլոր 38 տարածքային ընտրական հանձնաժողովների, Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի աշխատանքը, տեղամասերում տեղակայված բոլոր (շուրջ 1500) տեսախցիկների աշխատանքը և ընտրությունների օրվա լուսաբանումը լրատվամիջոցներում:
Արձանագրված հիմնական խախտումները
Քվեարկության օրը դիտարկվող տեղամասերում դիտորդների կողմից արձանագրվել են տարատեսակ խախտումներ: Մասնավորապես, դիտարկված 208 տեղամասերի 52 տոկոսում արձանագրվել են քվեաթերթիկները քվեախցիկից դուրս ծրարի մեջ դնելու դեպքեր, 30 տոկոսում քվեասենյակ են մուտք գործել կամ մուտք գործելու փորձ կատարել այնտեղ գտնվելու իրավունք չունեցող անձինք: Դիտարկված տեղամասերից 30 տոկոսի շրջակայքում այս կամ այն եղանակով իրականացվել է քարոզչություն, ընդ որում՝ այդ դեպքերի 37․5 տոկոսում քարոզչությունն իրականացվում էր «Հայաստան» դաշինքի օգտին, 15․7 տոկոսում՝ «Պատիվ ունեմ» դաշինքի, 14 տոկոսում՝ ՔՊ-ի, իսկ 4․7 տոկոսում՝ ԲՀԿ և ԱԺԲ օգտին:
Տեղամասերի 10 տոկոսում գրանցվել են ընտրողներին ոչ բոլոր քվեաթերթիկները տալու դեպքեր, իսկ 10 տոկոսում՝ քվեաթերթիկները դուրս հանելու դեպքեր:
Մեկից ավելի անձանց մուտք քվեախցիկ արձանագրվել է դիտարկված տեղամասերի 31.5%-ում (70 տեղամաս)։ Ըստ դիտարկումների, սակայն, այս դեպքերի միայն 7 տոկոսում է եղել քվեարկությունը վերահսկելու դիտավորություն:
Ինչ վերաբերում է քվեարկության արդյունքների նիստի ժամանակ արձանագրված խախտումներին, ապա ձայների հաշվարկի գործընթացը հիմնականում ընթացել է առանց խախտումների, սակայն առանձին տեղամասերում տեղի են ունեցել վիճաբանություններ և այլ խախտումներ։ Մասնավորապես, 8 տեղամասերում ոստիկանների կամ հանձնաժողովի նախագահների չիմացության պատճառով խոչընդոտվել է հաշվարկի նիստին ներկա գտնվելու իրավունք ունեցող անձանց մուտքը։ 17 տեղամասային կենտրոններում քվեարկության ամփոփման նիստն ընդհատվել է միջադեպերի պատճառով։
Ընտրատեղամասերում, ցավոք սրտի, դիտարկվել են լուրջ վիճաբանություններ և նույնիսկ ծեծկռտուքի դեպքեր: Այդուհանդերձ, դրանք եղել են հատուկենտ, տեղի են ունեցել ձայների հաշվարկի ընթացքում և չեն ազդել ընտրողների կամարտահայտման վրա:
Ընդհանուր առմամբ, քվեարկության օրը արձանագրվել է 52 էական խախտում, որոնց մասով ներկայացվել է հանցագործության մասին 9 հաղորդում և մեկ վարչական բողոք: Նախընտրական քարոզչության ժամանակահատվածում իրավապահ մարմիններին է ներկայացվել հանցագործության մասին 30 հաղորդում:
Ընտրողների ազատ կամարտահայտումը
«Անկախ դիտորդի» կողմից իրականացված երկարաժամկետ առաքելությունը ստացել է բազմաթիվ ահազանգեր կապված ընտրակաշառքի բաժանման, գործատուների կողմից ընտրողներին վրա ապօրինի ազդեցության վերաբերյալ: Մասնավորապես, բավականին առատ են եղել «Հայաստան» դաշինքի կողմից կամ այդ ուժի համար ընտրակաշառքի բաժանման մասին ահազանգերը, ինչպես նաև մի խումբ խոշոր ձեռնարկություններում ենթակաների վրա ապօրինի ազդեցության դեպքերը: Այդպիսի ձեռնարկությունների թվին են պատկանում «Գազպրոմ Արմենիան», Հայաստանի էլեկտրական ցանցերը, Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը և այլն: Նույն ուժի նախընտրական հանրահավաքներին մասնակցելու և այդ ուժի օգտին քվեարկելու պարտադրանքը եղել է նաև մի շարք տեղական ինքնակառավարման մարմիններում և դրանց ենթակա կառույցներում:
Էապես ավելի հազվադեպ եղել են նաև «Քաղաքացիական պայմանագրի» նախընտրական հավաքներին ու ժողովներին մասնակցելու նպատակով վարչական ռեսուրսի չարաշահման վերաբերյալ ահազանգերը:
Վերոնշյալ մտահոգություններն էապես ավելանում են ընտրությունների օրն արձանագրված քվեարկության գաղտնիությունը խախտելու բազմաթիվ դեպքերի ֆոնին (այս կոնտեքստում այդ դեպքերին ենք դասում նաև որոշ տեղամասերում ընտրողներին «Քաղաքացիական պայմանագրի» քվեաթերթիկը չտալու պրակտիկան): Ընդ որում, հաշվի առնելով, որ այդ խախտումները կրում էին լատենտային բնույթ և, որպես կանոն, եզակի դեպքերում են նկատվել դիտորդների կողմից, կարող ենք ենթադրել, որ նման դեպքերը եղել են շատ ավելի շատ, քան արձանագրվել են, հետևաբար՝ այդ առումով ամբողջական պատկերը ճշգրիտ գնահատել հնարավոր չէ։ Ըստ այդմ, հնարավոր չէ նաև ճշգրիտ թվային գնահատական տալ, թե հանրապետության ընտրողների քանի տոկոսը չի կարողացել քվեարկության խցիկներում իրականացնել իրական կամարտահայտում՝ կաշկանդված լինելով ստացած ընտրակաշառքով կամ իրենց նկատմամբ կիրառված ապօրինի այլ լծակներով:
Առանձին մարմինների դիտարկման արդյունքներ
Առաքելության կողմից ամբողջությամբ խաչաձև որոնվել են ընտրողների ցուցակում անձանց կրկնման դեպքեր, որոնք չեն հայտնաբերվել: Այդուհանդերձ, արձանագրվել է Լոռվա մարզի մի շարք ընտրատեղամասերում ընտրողների ցուցակների կազմման ընթացքում կատարված տեխնիկական վրիպակ, որի հետևանքների վերացման ուղղությամբ ոստիկանությունը կատարել է անհրաժեշտ գործողություններ:
Նախընտրական քարոզարշավի ողջ ընթացքում Հանրային հեռուստատեսությունը կազմակերպել է մի շարք հեռուստաբանավեճեր, թեև դրա օրենսդրական պահանջը չկա: Ավելին, Հանրայինը նաև օրենքով սահմանված առավելագույնից էապես ավելի էժան սակագնով է եթերաժամանակ առաջարկել կուսակցություններին, ինչը որոշակիորեն նվազեցրել է ընտրությունների վրա քաղաքական ուժերի ֆինանսական կարողությունների ազդեցությունը: Հանրայինը նաև անվճար եթերաժամանակ է տրամադրել թե՜ ԿԸՀ-ի և թե՛ մեր պատրաստած սոցիալական գովազդի հոլովակների համար:
Մի շարք խնդիրներ են արձանագրվել վարչական դատարանի դիտարկման ժամանակ: Մասնավորապես, Ռոբերտ Քոչարյանի և Միհրան Պողոսյանի բողոքների քննության արդյունքում դատարանը կայացրել է ակնհայտ ապօրինի որոշումներ՝ բավարարելով անհիմն հայցադիմումները:
Թեև քվեարկության օրվա սկզբում չէր աշխատում տեղամասերում տեղադրված 1519 տեսախցիկների մոտ 5 տոկոսը, սակայն օրվա ընթացքում այդ թիվը նվազեց՝ հասնելով մոտ 3 տոկոսի: Տեսախցիկների միակ զանգվածային խափանումը եղել է ժամը 22:00-ի միջակայքում․՝ մոտ 15 րոպեով չի աշխատել դրանց մոտ 29 տոկոսը: Սա պայմանավորված էր հանրապետության մի շարք հատվածներում եղած հոսանքազրկմամբ և հնարավորություն է տալիս նաև արձանագրելու, թե քանի ընտրական տեղամասերում են եղել էլեկտրամատակարարման անջատումներ:
Ընտրությունների արդյունքների վիճակագրական վերլուծությունը ցույց է տալիս, որ գրեթե բոլոր ընտրական տեղամասերում հաշվարկն իրականցվել է առանց էական շեղումների: Այդուհանդերձ, մի քանի առանձին վերցրած տեղամասերում դիտվում է անտրամաբանական բարձր մասնակցություն, որը զուգորդվում է «Հայաստան» դաշինքի՝ ընդհանուր պատկերից էապես տարբերվող բարձր ցուցանիշներով: Այդ մի քանի տեղամասերում հնարավոր է տեղի ունեցած լինի քվեարկության արդյունքների կեղծում՝ հօգուտ «Հայաստան» դաշինքի, ինչը, սակայն, պահանջում է լրացուցիչ ուսումնասիրություն:
ՀՀ Ազգային ժողովի արտահերթ ընտրությունները, որոնց մասնակցում էին 25 կուսակցություններ և դաշինքներ, անցել են մրցակցային պայմաններում: Չնայած թե՛ քվեարկությանը նախորդող օրերին, թե՛ քվեարկության օրը ընտրակաշառքների մասին ահազանգերին, որոնց մի մասի հիմքով հարուցվել են քրեական գործեր, ընտրողները մեծամասամբ ազատ էին իրենց ընտրական կամքն արտահայտելու առումով։
Չնայած նախընտրական քարոզչության ընթացքում ատելության խոսքի լայնածավալ կիրառմանը, ժողովրդավարական արժեքների, մարդու իրավունքների սկզբունքներին հակասող խոսույթի կիրառմանը, այնուամենայնիվ, քվեարկության ընթացքում դրանք անմիջական դրսևորումներ, որպես կանոն, չունեցան, բացառությամբ առանձին տեղամասերում ընդհարումների և առավոտյան ԱԺ պատգամավոր Արման Բաբաջանյանի ավտոմեքենայի նկատմամբ արձակված հրազենային կրակոցի փաստի։
Ընտրական օրենսդրության այդպես էլ չվերացված թերությունները հնարավորություն տվեցին որոշ մասնակից քաղաքական ուժերի, հատկապես «Հայաստան» և «Պատիվ ունեմ» դաշինքներին և ԲՀԿ-ին՝ ֆինանսատնտեսական ու վարչական ռեսուրսների չարաշահմամբ, ինչպես նաև կառավարող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության կողմից վարչական ռեսուրսների կիրառմամբ ապօրինի ազդեցության փորձեր կատարել ընտրողների ազատ կամքի արտահայտման վրա: Այս ընտրություններն ակնհայտորեն ցույց տվեցին ազատ և արդար ընտրության երաշխավորման համար օրենսդրական կարգավորումների ամբողջական ձևավորման անհրաժեշտությունը։
Ընտրությունների թե՛ նախընտրական ժամանակահատվածում, թե՛ քվեարկության օրն արձանագրված խախտումներն էական ազդեցություն չեն թողել ընտրությունների արդյունքների վրա:
Թեպետ առերևույթ էր ընտրական հանցագործությունների դեմ պայքարի քաղաքական կամքի առկայությունը, սակայն ակնհայտ է դատական և իրավապահ մարմիններում համակարգային և արմատական փոփոխությունների իրականացման անհրաժեշտությունը, որը հնարավորություն կտա երաշխավորել արդարադատության իրականացումն ու հանրային վստահության ձևավորումը՝ կանխելու ընտրական խախտումները, ինչպես նաև անվիճելի և վստահելի իրավական գնահատական տալ ընտրական իրավունքների արձանագրված խախտումներին և խախտում կատարողների գործողություններին։
Շարունակում է մտահոգիչ մնալ ընտրական ոչ պատշաճ վարչարարությունը․ տեղամասային ընտրական հանձնաժողովների նախագահների, անդամների ոչ պատշաճ պատրաստվածության հետևանքով առանձին տեղամասերում չէր ապահովվում ընտրական ընթացակարգերի գրագետ, անխափան իրականացումը, որը կապահովեր քվեարկության բնականոն ընթացքը։
Գտնում ենք, որ ընտրական հանցագործություններ գործած անձինք պետք է ենթարկվեն քրեական պատասխանատվության, որի մասով «Անկախ դիտորդը» իրականացնելու է հետևողական վերահսկողություն: Հայաստանի Հանրապետության ընտրական օրենսդրությունը, համակարգը և վարչարարությունն էական բարեփոխման կարիք ունեն:

Объявление общественного союза «Независимый наблюдатель» о внеочередных выборах Национального собрания 2021 г.
Команда союза «Независимый наблюдатель» из 700 человек осуществила наблюдательскую миссию в день голосования на внеочередных выборах Национального собрания Республики Армения.
По предварительным итогам голосования, в парламент прошли 3 политические силы: партия «Гражданский договор», блоки «Армения» и «Честь имею».
С 07:00 утра и до окончания голосования наблюдатели парами осуществляли миссию более чем в 200 из 2008 избирательных участков, сформированных по всей республике. В Ереване и всех областях действовали более 40 мобильных групп. В миссии работали около 30 юристов и 90 человек из другого персонала. Вечером, после 20:00, была проверена работа всех 38 территориальных избирательных комиссий, Центральной избирательной комиссии, работа всех видеокамер (около 1500), установленных в участках, и освещение выборов в СМИ.
Основные зарегистрированные нарушения
В день голосования в наблюдаемых участках наблюдателями были зарегистрированы различные нарушения. В частности, в 52 процентах из 208 наблюдаемых участков зарегистрированы случаи вложения избирательных бюллетеней в конверты вне кабины для голосования, в 30 процентах в кабины для голосования входили или пытались войти лица, не имеющие права там находиться. Примерно в 30 процентах наблюдаемых участков тем или иным способом проводилась агитация, причем в 37,5 процентов случаев агитация осуществлялась в пользу блока «Армения», в 15,7 процентов случаев – блока «Честь имею», в 14 процентах – в пользу ГД, а в 4,7 процентов случаев – ППА и НДП.
В 10 процентах участков зарегистрированы случаи выдачи избирателям неполного комплекта бюллетеней, а в 10 процентах – выноса бюллетеней с участка.
Вход в кабину для голосования более чем одного человека зарегистрирован в 31,5% наблюдаемых участков (70 участков). Однако, по наблюдениям, только в 7 процентах таких случаев целью был контроль голосования.
Что касается нарушений, зарегистрированных во время заседания по подведению итогов голосования, то процесс подсчета голосов проходил в основном без нарушений, однако на отдельных участках были ссоры и другие нарушения. В частности, на 8 участках по незнанию сотрудников полиции или председателей комиссии не разрешался доступ лиц, имеющих право присутствовать на заседании по подсчету. В 17 участковых центрах заседание по подведению итогов голосования было прервано из-за инцидентов.
К сожалению, в избирательных участках наблюдались серьезные ссоры и даже случаи драк. Тем не менее, они были единичными, происходили при подсчете голосов и не повлияли на свободное волеизъявление избирателей.
В целом, в день голосования зарегистрированы 52 существенных нарушения, по которым представлено 9 сообщений о преступлении и одна административная жалоба. За период предвыборной агитации правоохранительные органы получили 30 сообщений о преступлениях.
Свободное волеизъявление избирателей
Долгосрочная миссия «Независимого наблюдателя» получила множество сигналов о раздаче предвыборных взяток, о незаконном воздействии работодателей на избирателей. В частности, довольно многочисленными были сигналы о раздаче предвыборных взяток блоком «Армения» либо в пользу этой силы, а также случаи незаконного воздействия на подчиненных на некоторых крупных предприятиях. Среди таких предприятий — «Газпром Армения», Электрические сети Армении, Зангезурский медно-молибденовый комбинат и прочие. Принуждение к участию в предвыборном митинге той же силы и голосованию в пользу этой силы зафиксировано и в ряде органов местного самоуправления и подведомственных им структурах.
Значительно реже получались сигналы о злоупотреблении административным ресурсом для участия в предвыборных митингах и собраниях партии «Гражданский договор».
Вышеупомянутые опасения значительно увеличиваются на фоне многочисленных случаев нарушения тайны голосования, зарегистрированных в день выборов (в данном контексте к этим случаям относим и практику невыдачи избирателям в некоторых участках избирательного бюллетеня партии «Гражданский договор»). Причем, учитывая, что эти нарушения были латентными, и, как правило, замечались наблюдателями в единичных случаях, можем предположить, что таких случаев было гораздо больше, чем удалось зафиксировать; следовательно, в этом плане дать точную оценку полной картине невозможно. А значит, невозможно также точно оценить, сколько процентов избирателей в республике не смогли осуществить свое реальное волеизъявление в кабинах для голосования, скованные полученной предвыборной взяткой или другими примененными по отношению к ним незаконными рычагами воздействия.
Результаты наблюдения отдельных органов
Миссия перекрестным способом искала случаи повтора имен людей в списках избирателей, однако повторы не были обнаружены. Тем не менее, зарегистрирована техническая ошибка, допущенная при составлении списков избирателей в ряде избирательных участков Лорийской области, и полиция приняла необходимые меры по устранению ее последствий.
На всем протяжении предвыборной кампании Общественное телевидение организовывало теледебаты, хотя такое законодательное требование отсутствует. Более того, Общественная телекомпания предлагала партиям эфирное время по тарифу значительно ниже максимально установленного законом, что в некоторой мере снизило степень влияния финансовых возможностей политических сил на выборы. Общественная телекомпания также предоставила бесплатное эфирное время для роликов социальной рекламы, подготовленных нами и ЦИК.
При наблюдении в административном суде зарегистрированы некоторые проблемы. В частности, по результатам рассмотрения жалоб Роберта Кочаряна и Миграна Погосяна суд принял явно незаконные решения, удовлетворив необоснованные иски.
Хотя в начале дня голосования около 5 процентов из 1519 видеокамер в избирательных участках не работали, в течение дня это число снизилось до 3 процентов. Единственный массовый сбой видеокамер произошел примерно в 22:00: около 29 процентов камер не работали почти 15 минут. Это связано с отключениями электричества в ряде районов республики и позволяет зафиксировать, в скольких избирательных участках наблюдались отключения электроснабжения. Статистический анализ результатов выборов показывает, что почти во всех избирательных участках подсчет голосов проводился без существенных отклонений. Тем не менее, в нескольких отдельно взятых участках наблюдается нелогично высокий процент участия, сопровождаемые высокими показателями блока «Армения», существенно отличающимися от общей картины. Возможно, что в этих нескольких участках результаты были сфальсифицированы в пользу блока «Армения», что, однако, требует дополнительного изучения.
Внеочередные выборы Национального собрания РА, в которых участвовали 25 партий и блоков, прошли в конкурентных условиях. Несмотря на сигналы о взятках, получаемые как в дни, предшествовавшие голосованию, так и в день голосования, на основании части из которых возбуждены уголовные дела, избиратели по большей части были свободны в выражении своей избирательной воли.
Несмотря на широкомасштабное применение риторики ненависти во время предвыборной кампании, на речи, противоречащие демократическим ценностям, принципам прав человека, тем не менее, их непосредственных проявлений в ходе голосования не наблюдалось, за исключением столкновений в отдельных участках и утреннего выстрела по автомобилю депутата НС Армана Бабаджаняна.
Недостатки избирательного законодательства, которые так и не были устранены, позволили некоторым участвующим политическим силам, особенно блокам «Армения» и «Честь имею» и ППА, попытаться оказать незаконное воздействие на свободу волеизъявления избирателей путем злоупотребления финансово-экономическими и административными ресурсами, а также правящей партии «Гражданский договор» — путем применения административных ресурсов. Эти выборы отчетливо показали необходимость полноценного формирования законодательных регулировок для гарантии свободных и справедливых выборов.
Нарушения, зарегистрированные как в предвыборный период, так и в день голосования, не оказали существенного воздействия на результаты.
Хотя наличие политической воли к борьбе с избирательными преступлениями было очевидным, но налицо и необходимость системных и радикальных изменений в судебных и правоохранительных органах, которые позволят гарантировать осуществление правосудия и формирование общественного доверия для предотвращения избирательных нарушений, а также дать неоспоримую и надежную правовую оценку зарегистрированным нарушениям избирательных прав и действиям нарушителей. Продолжает беспокоить и ненадлежащее избирательное администрирование: из-за недостаточной подготовки председателей и членов участковых избирательных комиссий в отдельных участках не было обеспечено грамотное, бесперебойное осуществление избирательных процедур, что обеспечило бы нормальный процесс голосования.
Мы считаем, что лица, совершившие избирательные преступления, должны быть привлечены к уголовной ответственности, и «Независимый наблюдатель» будет осуществлять последовательный контроль за этим. Избирательное законодательство Республики Армения, система и администрирование нуждаются в существенных реформах.