«Անկախ դիտորդը» մոտ 700 հոգանոց առաքելությամբ դիտորդական առաքելություն է իրականացրել Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի արտահերթ ընտրությունների քվեարկության օրը:
Ընտրությունների նախնական արդյունքներով խորհրդարան է անցել 3 քաղաքական ուժ՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը, «Հայաստան» և «Պատիվ ունեմ» դաշինքները:
Առաքելության կողմից առավոտյան 07:00-ից մինչև քվեարկության արդյունքների ավարտը 2-ական դիտորդներով դիտարկում է իրականացվել ամբողջ հանրապետությունում ձևավորած 2008 տեղամասերից ավելի քան 200 ընտրական տեղամասերում: Երևանում և բոլոր մարզերում գործել են դիտորդների ավելի քան 40 շրջիկ խմբեր: Առաքելությունում աշխատել են մոտ 30 իրավաբաններ և մոտ 90 հոգի այլ անձնակազմ: Երեկոյան Ժամը 20:00-ից հետո դիտարկվել է նաև բոլոր 38 տարածքային ընտրական հանձնաժողովների, Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի աշխատանքը, տեղամասերում տեղակայված բոլոր (շուրջ 1500) տեսախցիկների աշխատանքը և ընտրությունների օրվա լուսաբանումը լրատվամիջոցներում:
Արձանագրված հիմնական խախտումները
Քվեարկության օրը դիտարկվող տեղամասերում դիտորդների կողմից արձանագրվել են տարատեսակ խախտումներ: Մասնավորապես, դիտարկված 208 տեղամասերի 52 տոկոսում արձանագրվել են քվեաթերթիկները քվեախցիկից դուրս ծրարի մեջ դնելու դեպքեր, 30 տոկոսում քվեասենյակ են մուտք գործել կամ մուտք գործելու փորձ կատարել այնտեղ գտնվելու իրավունք չունեցող անձինք: Դիտարկված տեղամասերից 30 տոկոսի շրջակայքում այս կամ այն եղանակով իրականացվել է քարոզչություն, ընդ որում՝ այդ դեպքերի 37․5 տոկոսում քարոզչությունն իրականացվում էր «Հայաստան» դաշինքի օգտին, 15․7 տոկոսում՝ «Պատիվ ունեմ» դաշինքի, 14 տոկոսում՝ ՔՊ-ի, իսկ 4․7 տոկոսում՝ ԲՀԿ և ԱԺԲ օգտին:
Տեղամասերի 10 տոկոսում գրանցվել են ընտրողներին ոչ բոլոր քվեաթերթիկները տալու դեպքեր, իսկ 10 տոկոսում՝ քվեաթերթիկները դուրս հանելու դեպքեր:
Մեկից ավելի անձանց մուտք քվեախցիկ արձանագրվել է դիտարկված տեղամասերի 31.5%-ում (70 տեղամաս)։ Ըստ դիտարկումների, սակայն, այս դեպքերի միայն 7 տոկոսում է եղել քվեարկությունը վերահսկելու դիտավորություն:
Ինչ վերաբերում է քվեարկության արդյունքների նիստի ժամանակ արձանագրված խախտումներին, ապա ձայների հաշվարկի գործընթացը հիմնականում ընթացել է առանց խախտումների, սակայն առանձին տեղամասերում տեղի են ունեցել վիճաբանություններ և այլ խախտումներ։ Մասնավորապես, 8 տեղամասերում ոստիկանների կամ հանձնաժողովի նախագահների չիմացության պատճառով խոչընդոտվել է հաշվարկի նիստին ներկա գտնվելու իրավունք ունեցող անձանց մուտքը։ 17 տեղամասային կենտրոններում քվեարկության ամփոփման նիստն ընդհատվել է միջադեպերի պատճառով։
Ընտրատեղամասերում, ցավոք սրտի, դիտարկվել են լուրջ վիճաբանություններ և նույնիսկ ծեծկռտուքի դեպքեր: Այդուհանդերձ, դրանք եղել են հատուկենտ, տեղի են ունեցել ձայների հաշվարկի ընթացքում և չեն ազդել ընտրողների կամարտահայտման վրա:
Ընդհանուր առմամբ, քվեարկության օրը արձանագրվել է 52 էական խախտում, որոնց մասով ներկայացվել է հանցագործության մասին 9 հաղորդում և մեկ վարչական բողոք: Նախընտրական քարոզչության ժամանակահատվածում իրավապահ մարմիններին է ներկայացվել հանցագործության մասին 30 հաղորդում:
Ընտրողների ազատ կամարտահայտումը
«Անկախ դիտորդի» կողմից իրականացված երկարաժամկետ առաքելությունը ստացել է բազմաթիվ ահազանգեր կապված ընտրակաշառքի բաժանման, գործատուների կողմից ընտրողներին վրա ապօրինի ազդեցության վերաբերյալ: Մասնավորապես, բավականին առատ են եղել «Հայաստան» դաշինքի կողմից կամ այդ ուժի համար ընտրակաշառքի բաժանման մասին ահազանգերը, ինչպես նաև մի խումբ խոշոր ձեռնարկություններում ենթակաների վրա ապօրինի ազդեցության դեպքերը: Այդպիսի ձեռնարկությունների թվին են պատկանում «Գազպրոմ Արմենիան», Հայաստանի էլեկտրական ցանցերը, Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը և այլն: Նույն ուժի նախընտրական հանրահավաքներին մասնակցելու և այդ ուժի օգտին քվեարկելու պարտադրանքը եղել է նաև մի շարք տեղական ինքնակառավարման մարմիններում և դրանց ենթակա կառույցներում:
Էապես ավելի հազվադեպ եղել են նաև «Քաղաքացիական պայմանագրի» նախընտրական հավաքներին ու ժողովներին մասնակցելու նպատակով վարչական ռեսուրսի չարաշահման վերաբերյալ ահազանգերը:
Վերոնշյալ մտահոգություններն էապես ավելանում են ընտրությունների օրն արձանագրված քվեարկության գաղտնիությունը խախտելու բազմաթիվ դեպքերի ֆոնին (այս կոնտեքստում այդ դեպքերին ենք դասում նաև որոշ տեղամասերում ընտրողներին «Քաղաքացիական պայմանագրի» քվեաթերթիկը չտալու պրակտիկան): Ընդ որում, հաշվի առնելով, որ այդ խախտումները կրում էին լատենտային բնույթ և, որպես կանոն, եզակի դեպքերում են նկատվել դիտորդների կողմից, կարող ենք ենթադրել, որ նման դեպքերը եղել են շատ ավելի շատ, քան արձանագրվել են, հետևաբար՝ այդ առումով ամբողջական պատկերը ճշգրիտ գնահատել հնարավոր չէ։ Ըստ այդմ, հնարավոր չէ նաև ճշգրիտ թվային գնահատական տալ, թե հանրապետության ընտրողների քանի տոկոսը չի կարողացել քվեարկության խցիկներում իրականացնել իրական կամարտահայտում՝ կաշկանդված լինելով ստացած ընտրակաշառքով կամ իրենց նկատմամբ կիրառված ապօրինի այլ լծակներով:
Առանձին մարմինների դիտարկման արդյունքներ
Առաքելության կողմից ամբողջությամբ խաչաձև որոնվել են ընտրողների ցուցակում անձանց կրկնման դեպքեր, որոնք չեն հայտնաբերվել: Այդուհանդերձ, արձանագրվել է Լոռվա մարզի մի շարք ընտրատեղամասերում ընտրողների ցուցակների կազմման ընթացքում կատարված տեխնիկական վրիպակ, որի հետևանքների վերացման ուղղությամբ ոստիկանությունը կատարել է անհրաժեշտ գործողություններ:
Նախընտրական քարոզարշավի ողջ ընթացքում Հանրային հեռուստատեսությունը կազմակերպել է մի շարք հեռուստաբանավեճեր, թեև դրա օրենսդրական պահանջը չկա: Ավելին, Հանրայինը նաև օրենքով սահմանված առավելագույնից էապես ավելի էժան սակագնով է եթերաժամանակ առաջարկել կուսակցություններին, ինչը որոշակիորեն նվազեցրել է ընտրությունների վրա քաղաքական ուժերի ֆինանսական կարողությունների ազդեցությունը: Հանրայինը նաև անվճար եթերաժամանակ է տրամադրել թե՜ ԿԸՀ-ի և թե՛ մեր պատրաստած սոցիալական գովազդի հոլովակների համար:
Մի շարք խնդիրներ են արձանագրվել վարչական դատարանի դիտարկման ժամանակ: Մասնավորապես, Ռոբերտ Քոչարյանի և Միհրան Պողոսյանի բողոքների քննության արդյունքում դատարանը կայացրել է ակնհայտ ապօրինի որոշումներ՝ բավարարելով անհիմն հայցադիմումները:
Թեև քվեարկության օրվա սկզբում չէր աշխատում տեղամասերում տեղադրված 1519 տեսախցիկների մոտ 5 տոկոսը, սակայն օրվա ընթացքում այդ թիվը նվազեց՝ հասնելով մոտ 3 տոկոսի: Տեսախցիկների միակ զանգվածային խափանումը եղել է ժամը 22:00-ի միջակայքում․՝ մոտ 15 րոպեով չի աշխատել դրանց մոտ 29 տոկոսը: Սա պայմանավորված էր հանրապետության մի շարք հատվածներում եղած հոսանքազրկմամբ և հնարավորություն է տալիս նաև արձանագրելու, թե քանի ընտրական տեղամասերում են եղել էլեկտրամատակարարման անջատումներ:
Ընտրությունների արդյունքների վիճակագրական վերլուծությունը ցույց է տալիս, որ գրեթե բոլոր ընտրական տեղամասերում հաշվարկն իրականցվել է առանց էական շեղումների: Այդուհանդերձ, մի քանի առանձին վերցրած տեղամասերում դիտվում է անտրամաբանական բարձր մասնակցություն, որը զուգորդվում է «Հայաստան» դաշինքի՝ ընդհանուր պատկերից էապես տարբերվող բարձր ցուցանիշներով: Այդ մի քանի տեղամասերում հնարավոր է տեղի ունեցած լինի քվեարկության արդյունքների կեղծում՝ հօգուտ «Հայաստան» դաշինքի, ինչը, սակայն, պահանջում է լրացուցիչ ուսումնասիրություն:
ՀՀ Ազգային ժողովի արտահերթ ընտրությունները, որոնց մասնակցում էին 25 կուսակցություններ և դաշինքներ, անցել են մրցակցային պայմաններում: Չնայած թե՛ քվեարկությանը նախորդող օրերին, թե՛ քվեարկության օրը ընտրակաշառքների մասին ահազանգերին, որոնց մի մասի հիմքով հարուցվել են քրեական գործեր, ընտրողները մեծամասամբ ազատ էին իրենց ընտրական կամքն արտահայտելու առումով։
Չնայած նախընտրական քարոզչության ընթացքում ատելության խոսքի լայնածավալ կիրառմանը, ժողովրդավարական արժեքների, մարդու իրավունքների սկզբունքներին հակասող խոսույթի կիրառմանը, այնուամենայնիվ, քվեարկության ընթացքում դրանք անմիջական դրսևորումներ, որպես կանոն, չունեցան, բացառությամբ առանձին տեղամասերում ընդհարումների և առավոտյան ԱԺ պատգամավոր Արման Բաբաջանյանի ավտոմեքենայի նկատմամբ արձակված հրազենային կրակոցի փաստի։
Ընտրական օրենսդրության այդպես էլ չվերացված թերությունները հնարավորություն տվեցին որոշ մասնակից քաղաքական ուժերի, հատկապես «Հայաստան» և «Պատիվ ունեմ» դաշինքներին և ԲՀԿ-ին՝ ֆինանսատնտեսական ու վարչական ռեսուրսների չարաշահմամբ, ինչպես նաև կառավարող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության կողմից վարչական ռեսուրսների կիրառմամբ ապօրինի ազդեցության փորձեր կատարել ընտրողների ազատ կամքի արտահայտման վրա: Այս ընտրություններն ակնհայտորեն ցույց տվեցին ազատ և արդար ընտրության երաշխավորման համար օրենսդրական կարգավորումների ամբողջական ձևավորման անհրաժեշտությունը։
Ընտրությունների թե՛ նախընտրական ժամանակահատվածում, թե՛ քվեարկության օրն արձանագրված խախտումներն էական ազդեցություն չեն թողել ընտրությունների արդյունքների վրա:
Թեպետ առերևույթ էր ընտրական հանցագործությունների դեմ պայքարի քաղաքական կամքի առկայությունը, սակայն ակնհայտ է դատական և իրավապահ մարմիններում համակարգային և արմատական փոփոխությունների իրականացման անհրաժեշտությունը, որը հնարավորություն կտա երաշխավորել արդարադատության իրականացումն ու հանրային վստահության ձևավորումը՝ կանխելու ընտրական խախտումները, ինչպես նաև անվիճելի և վստահելի իրավական գնահատական տալ ընտրական իրավունքների արձանագրված խախտումներին և խախտում կատարողների գործողություններին։
Շարունակում է մտահոգիչ մնալ ընտրական ոչ պատշաճ վարչարարությունը․ տեղամասային ընտրական հանձնաժողովների նախագահների, անդամների ոչ պատշաճ պատրաստվածության հետևանքով առանձին տեղամասերում չէր ապահովվում ընտրական ընթացակարգերի գրագետ, անխափան իրականացումը, որը կապահովեր քվեարկության բնականոն ընթացքը։
Գտնում ենք, որ ընտրական հանցագործություններ գործած անձինք պետք է ենթարկվեն քրեական պատասխանատվության, որի մասով «Անկախ դիտորդը» իրականացնելու է հետևողական վերահսկողություն: Հայաստանի Հանրապետության ընտրական օրենսդրությունը, համակարգը և վարչարարությունն էական բարեփոխման կարիք ունեն:

Statement of “Independent Observer” Public Alliance on 2021 snap parliamentary elections
The “Independent Observer” carried out an observation mission with a team of about 700 people on the voting day of the snap parliamentary elections in the Republic of Armenia.
According to the preliminary results of the elections, three political forces have entered the parliament, namely, the Civil Contract Party, the “Armenia” and “I Have Honor” alliances.
From 07:00 am until the end of the voting tabulation process, the mission observed more than 200 polling stations from a total of 2008 polling stations across the country, with 2 observers in each polling station. More than 40 mobile groups of observers operated in Yerevan and in all the provinces. The mission involved about 30 lawyers and 90 other staff members. After 08:00 pm, the alliance observed the work of all 38 Territorial Electoral Commissions, the Central Electoral Commission, the operation of all (about 1,500) cameras installed in the polling stations, and the coverage of the election day in the media.
Major violations recorded
A number of violations were reported by observers in the polling stations observed on election day. In particular, in 52% of the 208 polling stations observed, there were instances of ballots being put in envelopes outside the polling booth, in 30% of polling stations persons entered or attempted to enter the voting booth without having the respective right to do so. In the vicinity of 30% of the observed polling stations, propaganda was carried out in one way or another, the distribution being as follows: 37.5% of the cases in favor of the Armenia Alliance, 15.7% in favor of I Have Honor Alliance, 14% in favor of Civil Contract Party, and 4․7% in favor of Prosperous Armenia Party and the National Democratic Pole.
In 10 percent of polling stations, not all ballots were provided to the voters, and in 10 percent of polling stations, ballots were taken out of the polling station.
Instances of more than one person entering the voting booth were recorded in 31.5% of the observed polling stations (70 polling stations). According to observations, however, there was an intention to control the voting only in 7% of these cases.
As for the violations registered during the vote tabulation session, the vote counting process proceeded largely without violations, but there were arguments and other irregularities in some polling stations. In particular, in 8 polling stations, due to the ignorance of the police or the chairperson of the commission, the entry of the persons having the right to be present at the vote tabulation session was obstructed. In 17 polling stations, the vote tabulation session was interrupted due to incidents.
Unfortunately, serious quarrels and even fights were observed in the polling stations. However, they were sporadic, they took place during the vote tabulation process, and did not affect the expression of will of the voters.
In total, 52 significant violations were registered on election day, of which 9 crime reports and one administrative complaint were filed. During the pre-election campaign, 30 crime reports were submitted to law enforcement agencies.
Voters’ free expression of will
The long-term observation mission conducted by the Independent Observer received numerous reports of distribution of electoral bribes and illegal influence of employers on voters. In particular, there were numerous reports of distribution of electoral bribes by the Armenia Alliance or in favor of the alliance, as well as cases of illegal influence on employees in a number of large enterprises. Such enterprises include Gazprom Armenia, Electric Networks of Armenia, Zangezur Copper and Molybdenum Combine, etc. The compulsion to participate in the pre-election rallies of the same force and to vote for that force was also present in a number of local self-government bodies and their subordinate agencies.
Reports about the use of administrative resources to ensure participation in pre-election rallies and assemblies of the Civil Contract Party were significantly smaller in number.
The aforementioned concerns are exacerbated against the background of numerous cases of violation of the secrecy of voting registered on election day (in this context, we include the practice of not giving the “Civil Contract” ballot to voters in some polling stations). Moreover, taking into account that these violations were latent in nature, and, as a rule, were noticed by observers in rare cases, we can assume that there were many more such cases than recorded. Therefore, in this regard, it is impossible to accurately assess the whole picture. Accordingly, it is also impossible to give an accurate quantitative assessment of what percentage of the country’s voters were not able to express their free will in the voting booths, being constrained by the electoral bribe received or other illegal levers applied.
Results of monitoring of individual agencies
The mission cross-checked for cases of recurrence of the person’s name in the voter lists. No such cases were identified. Nevertheless, a technical error was registered in a number of polling stations in the Lori Province during the compilation of voter lists, which was followed by the police taking the necessary actions to eliminate the consequences.
Throughout the election campaign, Public Television organized a number of televised debates that are not required by law. Moreover, Public TV also offered airtime to the parties at a significantly lower price than the maximum rate stipulated by law, which somewhat reduced the impact of the financial resources possessed by political forces on the election results. Public TV also provided free airtime for both the CEC’s and our social ads.
A number of issues were identified during the monitoring of the activity of the administrative court. In particular, as a result of examining the complaints of Robert Kocharyan and Mihran Poghosyan, the court made obviously unlawful decisions, upholding the groundless lawsuits.
Although about 5 percent of the 1519 video cameras installed at polling stations did not work at the beginning of the election day, that number dropped to about 3 percent during the day. The only mass disruption of the work of the cameras was recorded at around 10:00 pm (about 29% of them did not work for about 15 minutes). This was due to the power outages in a number of areas of the country, and this allows us to record the number of polling stations where power outages occurred.
Statistical analysis of the election results shows that in almost all polling stations the vote count took place without significant deviations. Nevertheless, some isolated polling stations recorded an illogically high voter turnout, which is expressed by a larger than usual number of votes in favor of the Armenia Alliance. In those few polling stations, there may have been falsification of voting results in favor of the Armenia Alliance, which, however, requires further investigation.
The snap parliamentary elections in the Republic of Armenia, in which 25 parties and alliances participated, were held in a competitive environment. Despite the reports of electoral bribes both in the days leading up to and on election day (some of which led to initiating criminal cases), voters were largely free to express their will.
Despite the widespread use of hate speech during the election campaign, discourse against democratic values and human rights principles, they did not have any direct manifestations during the voting, except for clashes in some polling stations and the gunshot fired at MP Arman Babajanyan’s car in the morning.
The unresolved faults in the electoral legislation allowed some of the participating political forces, especially the Armenia and I Have Honor Alliances, the Prosperous Armenia Party, to abuse their financial, economic and administrative resources, as well as allowed the ruling Civil Contract Party to attempt to illegally influence the free will of voters by using administrative resources. These elections clearly demonstrated the need for comprehensive legislative regulations to ensure free and fair elections.
Violations during both the pre-election period and on election day did not have a significant impact on the election results.
Although there was an apparent political will to fight electoral crimes, there is a clear need for systemic and radical changes in the judiciary and law enforcement that will ensure administration of justice and public trust to prevent electoral violations, as well as provide an unquestionable and credible legal assessment of registered violations of the electoral rights and the actions of the violators.
Improper election administration remains a concern․ Due to the poor training of the chairpersons and members of the precinct electoral commissions, the competent, uninterrupted implementation of the electoral procedures was not ensured in some precincts.
We believe that those who have committed electoral crimes should be prosecuted, and, in this regard, the Independent Observer Alliance will carry out follow-up oversight activities. The electoral legislation, the electoral system and electoral administration in the Republic of Armenia need significant reform.