- 1 Սեպտեմբերի, 2021
2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի սանձազերծած 44-օրյա պատերազմում հայկական կողմի պարտությունից և նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունից հետո ռուսաստանյան քաղաքական ու փորձագիտական շրջանակները դաշտ նետեցին Հայաստանի՝ Ռուսաստանի Դաշնության հետ միութենական պետություն ստեղծելու անհրաժեշտության մասին թեզը։ Այս թեզը զուգահեռաբար շրջանառության մեջ դրվեց հայաստանյան մեդիայի ու տարբեր քաղաքական ուժեր ներկայացնող գործիչների կողմից։
«Միութենական պետություն` հանուն փրկության»
Նոյեմբերի 9-ի հայտարարությամբ Արցախի 7 շրջանների հանձնումն ադրբեջանական վերահսկողությանը, ըստ էության, խաթարեց ՀՀ սահմանների անվտանգային համակարգը։ Հայաստանի պետսահմանների խոցելիության ու պատերազմից հետո ծագած նոր սպառնալիքների ֆոնին մերձկրեմլյան քարոզչամեքենան, որսալով հարմար պահը, անմիջապես դաշտ նետեց ՀՀ-ի՝ ՌԴ-ի հետ միութենական պետության կազմի մեջ մտնելու թեզը՝ ներկայացնելով այն որպես հայկական պետականության փրկության՝ սահմանների անվտանգային համակարգի վերականգնման, թուրք-ադրբեջանական հնարավոր նոր ագրեսիայի կանխման և դիմագրավման, տնտեսական զարգացման միակ այլընտրանք։
ՌԴ պետդումայի նախկին պատգամավոր, նախագահի նախկին խորհրդական, քաղաքագետ Սերգեյ Ստանկևիչն առաջիններից էր, որ խոսեց այս մասին․ ղազախստանյան լրատվամիջոցներից մեկին տված հարցազրույցում նա պնդում է, թե Հայաստանի համար ՌԴ-ի ու Բելառուսի հետ միութենական պետության մեջ մտնելու որոշումն ընդունելը «նշանակում է չեզոքացնել ազգային աղետի սպառնալիքը և հուսալի պատմական հեռանկար վերագտնել»:
Իսկ ՌԴ գլխավոր շտաբի նախկին բարձրաստիճան սպա Լեոնիդ Իվաշովն էլ պնդել է՝ «եթե Հայաստանում գիտակցում են վիճակի լրջությունը, ապա պետք է անհապաղ քայլեր ձեռնարկվեն` Ռուսաստանի հետ խորը ռազմաքաղաքական ինտեգրման ուղղությամբ, քանի որ փրկությունը Արևմուտքից չէ, այլ՝ Ռուսաստանից»:
Ի դեպ, Իվաշովը հենց 44-օրյա պատերազմի օրերին բոլորվին այլ կարծիք ուներ հայերին «փրկելու» մասով․ 2020 թվականի հոկտեմբերի 1-ին «Ինտերֆաքսի» ադրբեջանական ծառայությանը տված հարցազրույցում վերջինս հայտարարել է, թե ՌԴ-ն ոչ մի դեպքում չպետք է պաշտպանի կամ օգնի Հայաստանին պատերազմի ընթացքում, քանի որ, ըստ նախկին բարձրաստիճան սպայի, Հայաստանը «անկայուն դաշնակից է, և նրան մի շաբաթ է պետք շրջադարձ կատարելու և ՆԱՏՕ-ին անդամագրվելու հերթում կանգնելու համար»: Իվաշովը հավելել էր նաև, որ ՌԴ-ն չպետք է հանուն Հայաստանի կորցնի իր հեղինակությունը Ադրբեջանի և Թուրքիայի մոտ:
Ռուսաստանի հետ միութենական պետության ստեղծումը որպես փրկության միակ ճանապարհ ներկայացնելուն զուգահեռ, ռուսական քարոզչամեքենան հակադրության մեջ է դնում ՀՀ-ի և արևմտյան երկրների միջև հարաբերությունների սերտացման հնարավորությունը, խիստ քննադատության ենթարկում Արևմուտքի հետ գործակցությունը տարբեր ոլորտներում: Օրինակ, մերձկրեմլյան քաղաքագետներից Սերգեյ Միխեևը հայտարարել է, թե «Հայաստանի ինքնիշխանությունը պահպանում է ռուս զինվորը, իսկ Հայաստանը նայում է դեպի Ֆրանսիա և Ամերիկա»:
ՌԴ-ի հետ միևնույն պետության մեջ մտնելու գաղափարը սատարող կրեմլյան կարկառուն քարոզիչների ցանկը գլխավորում է «Ռաշա Թըդեյ» գործակալության ղեկավար Մարգարիտա Սիմոնյանը, որի հիմնավորումը, ի տարբերություն նախորդների, շատ անկեղծ և ուղիղ է․ նա՝ որպես ՌԴ քաղաքացի, «ցավում է խորհրդային կայսրության փլուզման համար» և փափագում է դրա վերականգնման մասին:
Միութենական պետության հայաստանյան քարոզիչները
Միութենական պետության թեզը ռուսաստանյան քարոզչական դաշտից կայծակնային արագությամբ հայտնվեց հայաստանյան տեղեկատվական դաշտում, ստացավ քաղաքական ինչ-ինչ շրջանակների բացահայտ հանրային աջակցությունը: 2020 թվականի նոյեմբերի 20-ին «5-րդ ալիքի» «Հարցազրույցի» տաղավարում «Մեկ Հայաստան» կուսակցության նախագահ, այժմ ՀՀ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Ղազինյանը, խոսելով ՌԴ-ի հետ հարաբերությունների վերաիմաստավորման անհրաժեշտության մասին, հայտարարեց, թե ՀՀ-ն «պետք է նաև քննարկի անվտանգության հայեցակարգի, տնտեսական առաջընթացի, սոցիալական խնդիրների լուծման առումով, միգուցե թե, մինչև միացյալ պետության կոնցեպտը»:
Հայաստանում կարճ ժամանակում ստեղծվում են նաև քաղաքական-քաղաքացիական նախաձեռնություններ, շարժումներ, որոնք ՌԴ-ի հետ նույն պետական կազմավորման մեջ ՀՀ-ի ներգրավումը հռչակում են իրենց գործունեության օրակարգային հարցը:
Դեկտեմբերի 26-ին այդպիսի նախաձեռնությամբ է հանդես գալիս «Ալյանս» կուսակցության առաջնորդ, ԱԺ նախկին պատգամավոր Տիգրան Ուրիխանյանը, իսկ դեկտեմբերի 28-ին հայտարարություն է տարածում «Ուժեղ Հայաստան Ռուսաստանի հետ. հանուն նոր միության» նախաձեռնությունը: Ավելի ուշ՝ փետրվարի 6-ին, տեղի է ունենում նաև նախաձեռնության համաժողովը:
Այս շարժման հիմնադիր-ղեկավարը նախկին ՀՀԿ-ական պատգամավոր Հայկ Բաբուխանյանն է, որը հայտարարել է, թե «հիմա գոնե պետք է առանց ամաչելու ասենք՝ Հայաստանի միակ փրկությունը, որպես երկիր, Ռուսաստանի հետ միութենական պետության ձևավորումն է»:
«Այլընտրանքը՝ թուրքահպատակությունն է»
Միութենական պետությանը որպես այլընտրանք՝ ներկայացվում է Հայաստանի «թուրքահպատակությունը», «վիլայեթացումը»: Օրինակ՝ ռուսաստանցի քաղաքագետ Մոդեստ Կոլերովը «Հրապարակ» օրաթերթի հետ զրույցում հայտարարել է, թե առանց Ռուսաստանի հետ սերտագույն միության Հայաստանը «պարզապես չի գոյատևի, կվերածվի անապատի», և «հարևանները (նկատի ունի Թուրքիան և Ադրբեջանը – խմբ․) մաս–մաս կզբաղեցնեն երկիրը»:
Նախկին ՀՀԿ-ական պատգամավոր Արտաշես Գեղամյանը նույնպես միութենական պետության գաղափարին հակադրել է թուրքահպատակության վտանգը: Ռուսաստանյան Regnum գործակալության կայքում հրապարակված իր երկարաշունչ վերլուծության մեջ Գեղամյանը պնդում է, որ Արևմուտքն ուզում է ՌԴ-ն դուրս մղել ամբողջ Հարավային Կովկասից, այդ թվում՝ նաև Հայաստանից, և մեծացնել այստեղ Թուրքիայի ազդեցությունը, և այս պարագայում ՀՀ-ին այլընտրանք, քան ՌԴ-ի հետ նույն պետության կազմում մտնել է, չի մնում: «ՀՀ-ն անվտանգ կլինի միայն ՌԴ-ի ու Բելառուսի հետ միութենական պետության մեջ»,- եզրափակել է Գեղամյանը:
«ՀՀ-ն կպահպանի ինքնիշխանությունը, կմնա ՄԱԿ-ի անդամ»
Հատկանշական է, որ միութենական պետության գաղափարը սատարող հանրային գործիչները միաբերան պնդում են, թե ՀՀ-ն ՌԴ-ի հետ նույն պետական միավորման մեջ մտնելուց հետո շարունակելու է պահպանել իր ինքնիշխանությունը:
Ըստ ԱԺ նախկին պատգամավոր Տիգրան Ուրիխանյանի պնդումների՝ միութենական պետության ձևավորումից հետո էլ «Հայաստանը կշարունակի մնալ ՄԱԿ-ի անդամ, ինքնիշխան ու անկախ երկիր, որն ամրապնդում է իր բանակն ու վարում իր արտաքին քաղաքականությունը»:
«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Ղազինյանն էլ համոզմունք է հայտնել, թե միութենական պետության կազմում «կարելի է պահպանել առավելագույն ինքնիշխանություն, երկրի ներսում ունենալ սեփական կառավարման համակարգը, ընտրություններ կազմակերպել, ունենալ նախագահ, վարչապետ»:
«Բայց որոշ կարևոր հարցերում պետք է գնա քաղաքականության մշակման սինքրոնիզացիա․ տնտեսական քաղաքականություն, ռուբլու գոտու ձևավորում»,- ասել է պատգամավորը՝ հավելելով, թե մեր ժողովուրդը «չկարողացավ արժևորել իրեն նվեր տրված ինքնիշխանությունն ու պետականությունը»:
«Ուժեղ Հայաստան Ռուսաստանի հետ՝ հանուն նոր միության» շարժման նախագահ Հայկ Բաբուխանյանն էլ պնդում է, թե ինքնիշխանության կորստի մասին խոսակցությունները սպեկուլյացիա են․ միութենական պետությունը «նույնիսկ չնչին կերպով չի նվազեցնում ֆորմալ ինքնիշխանությունը, ընդհակառակը` պաշտպանում, ամրացնում և զարգացնում է այն»:
Որպես ասվածի հիմնավորում՝ Բաբուխանյանը մեջբերում է Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի՝ «Ռոսիա 24» հեռուստաալիքին տված հարցազրույցը, որում վերջինս, խոսելով Բելառուսի հետ միութենական պետության մասին, հավաստիացնում է, որ «խոսքն ընդամենն ինտեգրման որոշակի բարձր մակարդակի մասին է՝ ինքնիշխանության լիարժեք պահպանմամբ»:

После поражения армянской стороны в 44-дневной войне, развязанной Азербайджаном 27 сентября 2020 года, и после подписания заявления от 9 ноября российские политические и экспертные круги вбросили в медиаполе тезис о необходимости создания Арменией Союзного государства с Российской Федерацией. Этот тезис параллельно стал тиражироваться армянскими СМИ и деятелями, представляющими различные политические силы.
«Союзное государство – во имя спасения»
Согласно заявлению от 9 ноября, передача 7 районов Арцаха под контроль Азербайджана фактически нарушила систему безопасности границ РА. На фоне уязвимости государственных границ Армении и новых угроз, возникших после войны, кремлевская пропагандистская машина, воспользовавшись удачным моментом, сразу же вбросила в медиаполе тезис о вхождении Армении в Союзное государство с Россией, представив это как единственную альтернативу спасению армянской государственности: восстановлению системы безопасности границ, предотвращению и противодействию возможной новой турецко-азербайджанской агрессии, экономическому развитию.
Одним из первых, кто заговорил об этом, был экс-депутат Госдумы РФ, бывший советник президента, политолог Сергей Станкевич. В интервью одному казахстанскому СМИ он утверждает, что для Армении решение присоединиться к союзу с Россией и Беларусью означает, что «Армения не столкнется с национальной катастрофой, у нее будет надежный, безопасный исторический путь».
A бывший высокопоставленный офицер российского Генштаба ВС Леонид Ивашов утверждает, что «если в Армении осознают серьезность ситуации, необходимо немедленно предпринять шаги в направлении глубокой военно-политической интеграции с Россией, потому что спасение не от Запада, а от России».
Кстати, во время 44-дневной войны у Ивашова было совершенно иное мнение касательно «спасения» армян. В интервью агентству «Интерфакс-Азербайджан» 1 октября 2020 года последний заявил, что Россия ни в коем случае не должна защищать или помогать Армении во время войны, потому что, по словам бывшего высокопоставленного офицера, «Армения довольно неустойчивый союзник России. Ей неделя нужна, чтобы развернуться и встать в очередь в НАТО». Ивашов также добавил, что Россия не должна ради Армении терять свой авторитет перед Азербайджаном и Турцией.
Представляя Создание союзного государства с Россией как единственный путь к спасению, российская пропагандистская машина параллельно выступает против возможности сближения Армении с западными странами, резко критикуя сотрудничество с Западом в различных сферах. Например, один из прокремлевских политологов Сергей Михеев заявил, что «суверенитет Армении охраняет российский солдат, а Армения смотрит на Францию и Америку».
Список видных кремлевских пропагандистов, поддерживающих идею вхождения в единое Союзное государство с Россией, возглавляет руководитель телекомпании Russia Today Маргарита Симоньян, аргументация которой, в отличие от предыдущих, очень искренняя и прямая – как гражданка России, она «сожалеет о распаде советской империи» и мечтает о ее восстановлении.
Армянские пропагандисты Союзного государства
Тезис о Союзном государстве молниеносно перенесся из российского пропагандистского поля в армянское информационное поле и получил открытую общественную поддержку некоторых политических кругов. 20 ноября 2020 года в студии программы «Интервью» на «Пятом канале» лидер партии «Единая Армения», ныне депутат от фракции «Армения» Артур Газинян, говоря о необходимости пересмотра отношений с Россией, заявил, что Армения «также должна обсудить концепцию безопасности, экономического прогресса, решения социальных проблем, возможно, даже концепцию единого государства».
За короткий период времени в Армении создаются политико-гражданские инициативы и движения, которые провозглашают вопрос вовлечения Армении в единое Союзное государство с Россией повесткой дня своей деятельности.
26 декабря с такой инициативой выступил лидер партии «Альянс», бывший депутат Тигран Уриханян, а 28 декабря распространило заявление движение «Сильная Армения с Россией. За новый союз». Позже, 6 февраля, состоялся также съезд инициативы.
Основателем и лидером этого движения является бывший депутат от Республиканской партии Армении Айк Бабуханян, который заявил, что «хотя бы сейчас мы должны без стеснения сказать, что единственное спасение Армении как страны – это создание Союзного государства с Россией».
«Альтернатива – подчинение Турции»
В качестве альтернативы Союзному государству приводится «подчинение Турции», «вилаетизация» Армении. Например, российский политолог Модест Колеров в интервью газете «Грапарак» заявил, что без тесного союза с Россией Армения «попросту не выживет и превратиться в пустыню» и «соседи (Турция и Азербйаджан, – прим.ред.) по частям займут территорию страны».
Бывший депутат от Республиканской партии Армении Арташес Гегамян также противопоставил идею Союзного государства угрозе подчинения Турции. В своем oбширном анализе, опубликованном на сайте российского информационного агентства Regnum, Гегамян утверждает, что Запад хочет вытеснить Россию со всего Южного Кавказа, в том числе и из Армении, чтобы усилить здесь влияние Турции, и в этом у Армении нет другой альтернативы, кроме как войти в состав единого государства с Россией. «Армения будет в безопасности лишь в Союзном государстве России и Белоруссии», – заключил Гегамян.
«Армения сохранит свой суверенитет, останется членом ООН»
Примечательно, что общественные деятели, поддерживающие идею Союзного государства, единогласно утверждают, что Армения продолжит сохранять свой суверенитет после вхождения в единый союз с Россией.
Как утверждает бывший депутат Тигран Уриханян даже после создания Союзного государства «Армения продолжит оставаться членом ООН, суверенной и независимой страной, которая укрепляет свою армию и проводит внешнюю политику».
Депутат от фракции «Айастан» Артур Газинян выразил уверенность, что в составе Союзного государства «можно сохранять максимальный суверенитет, иметь свою систему правления внутри страны, организовывать выборы, иметь президента, премьер-министра».
«Но в некоторых важных вопросах должна идти синхронизация разработки политики – экономическая политика, формирование рублевой зоны», – сказал депутат, добавив, что наш народ «не смог оценить подаренные ему суверенитет и государственность».
Лидер движения «Сильная Армения с Россией. За новый союз» Айк Бабуханян утверждает, что слухи о потере суверенитета являются спекуляциями – Союзное государство «даже минимально не уменьшает формальный суверенитет, а наоборот, защищает, укрепляет и развивает его».
В качестве аргумента Бабуханян цитирует интервью президента России Владимира Путина телеканалу «Россия 24», в котором последний, говоря о Союзном государстве с Беларусью, уверяет, что «Союзное государство с Белоруссией — это некий уровень интеграции при полном сохранении суверенитета».