- 11 Նոյեմբերի, 2021
Արցախի Քաշաթաղի շրջանի Լեռնահովիտ համայնքը բաղկացած էր 3 գյուղից: Մինչև 2016 թվականը համայնքի Եզնագոմեր և Սպիտակաջուր գյուղերը, որոնք վերաբնակեցվել էին 15 տարի առաջ, կարելի է ասել, չունեին էլեկտրաէներգիա։ Իսկ Շիրվական գյուղը էլեկտրաէներգիա ուներ միայն օրվա մեջ մի քանի ժամ։
Վերջին տարիներին Արցախում մեծ տեմպերով հիդրոէլեկտրակայանների կառուցումը էլեկտրաէներգիայով ապահովեց նաև երբևէ չէլեկտրաֆիկացված այս բնակավայրերը։
Նշված գյուղերին էլեկտրաէներգիա էր ապահովում «Ակունք» ՀԷԿ-ը, որը կառուցվել էր 2016-ին։ Անցած տարի պատերազմի հետևանքով այն անցավ Ադրբեջանի վերահսկողության տակ։ Ադրբեջանին անցան նաև Լեռնահովիտ համայնքին պատկանող գյուղերը։
Արցախում գործող մեծ և փոքր ՀԷԿ-երը էլեկտրաէներգիայով էին ապահովում ոչ միայն Արցախի բնակչությանը, այլև դրանց արտադրած էլեկտրաէներգիան արտահանվում էր նաև Հայաստան։ Դա Հայաստանի համար փոքր ծավալի, բայց համեմատաբար էժան էլեկտրաէներգիա էր, իսկ Արցախի համար՝ տնտեսության ակտիվությունն ապահովելու լրացուցիչ հնարավորություն։
Արցախի ՀԷԿ-երի կորուստը, չնայած վերջիններիս սեփականատերերի վերաբերյալ խնդրահարույց պատմություններին, դարձան Հայաստանի և Արցախի էներգետիկ մարտահրավերների բաղկացուցիչ մասը։
Մեծամորի Ատոմակայանի դադարը՝ պայմանավորված վերանորոգման աշխատանքներով, Հրազդան ՋԷԿ-ի 5-րդ էներգաբլոկի աշխատանքի ժամանակավոր դադարը, Հայաստանի հարավում և Արցախում գործող ՀԷԿ-երի առջև ծառացած անվտանգային խնդիրները և պատերազմի հետևանքով մի շարք ՀԷԿ-երի կորուստը էներգետիկ նոր մարտահրավերների առաջ է կանգնեցրել Հայաստանը՝ միաժամանակ լուրջ ազդեցություն ունենալով երկրի տնտեսության վրա։
Հայաստանի և Արցախի էլեկտրաէներգիան
Հայաստանում տարեկան արտադրվում է միջինում 7․6-ից 7․8 մլրդ կվտ/ժամ էլեկտրաէներգիա, որից էլեկտրական ցանցերին առաքվում է միջինը 6․2 մլրդ կվտ/ժամ։ Հայաստանից էլեկտրական էներգիան մեծամասամբ արտահանվում է Իրան, մի փոքր մասն էլ՝ Վրաստան և Արցախ։
Հայաստանը, բացի արտահանելուց, նաև ներմուծում է էլեկտրաէներգիա, և ի տարբերություն Իրանի և Վրաստանի՝ Արցախից ներմուծվող էլեկտրաէներգիայի ծավալը վերջին տարիներին շարունակաբար ավելանում էր, զուգահեռաբար, նվազում էր Վրաստանից Հայաստան ներկրվող էլեկտրաէներգիայի ծավալը։
Հինգ տարվա ընթացքում՝ 2016-2020 թվականներին, Արցախից Հայաստան առաքված էլեկտրաէներգիայի ծավալն աճել էր ավելի քան 4․5 անգամ՝ 48․1 մլն Կվտ/ժամից դառնալով 223 մլն կՎտ/ժամ։
Դեպի Հայաստան արտահանվող էլեկտրաէներգիայի աճը պայմանավորված էր Արցախում տարեցտարի կառուցվող նոր ՀԷԿ-երով, որոնց ստեղծած էլեկտրաէներգիան ավելի էժան էր։ Արցախի բնակչության կողմից սպառման ծավալները տարեցտարի գրեթե անփոփոխ էր մնում և էլեկտրաէներգիայի ավելցուկը աճում էր։
Համեմատության համար նշենք, որ եթե 2016 թվականին Արցախում գործում էր «Սարսանգ» ՀԷԿ-ը և 13 փոքր ՀԷԿ-եր, ապա արդեն 2020 թվականի սեպտեմբերի դրությամբ Արցախում գործող ՀԷԿ-երի ընդհանուր թիվը հասել էր 37-ի, կառուցման փուլում էին մի շարք փոքր ՀԷԿ-եր։
Արցախից Հայաստան փոխանցվող էլեկտրական էներգիայի ծավալները սկսեցին նվազել նախորդ տարվա վերջից՝ նոյեմբերին կազմելով 10․8 մլն ԿվտԺ, իսկ դեկտեմբերին Արցախից դեպի Հայաստան էլեկտրաէներգիայի ներհոսքը դադարեց։
Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Հակոբ Վարդանյանի խոսքով՝ 2021 թ. նախնական էներգետիկ բալանսով նախատեսված էր, որ ՀՀ-ն Արցախից կներկրի 330 մլն կՎտ/ժ էլեկտրաէներգիա, սակայն պատերազմի հետևանքներով պայմանավորված՝ այն կփոխարինվի ՀՀ ներքին ռեսուրսների հաշվին արտադրվող էլեկտրաէներգիայով, որն ավելի թանկ է, քան Արցախից ներկրվող էլեկտրաէներգիան։ Ավելին՝ Հայաստանը արդեն իսկ մեծացրել է Արցախ առաքվող էլեկտրական էներգիայի ծավալները։ Միայն այս տարվա առաջին եռամսյակում ավելի շատ էլեկտրաէներգիա է առաքվել Արցախ, քան նախորդ՝ 2020 թվականին ամբողջությամբ։
Ներքին ռեսուրսների հաշվին Հայաստանի ներքին պահանջարկի բավարարումը նվազեցնելու է նաև դեպի Իրան և Վրաստան փոխանցվող էլեկտրական էներգիայի առաքման ծավալները, ինչը Հայաստանին զրկում է լրացուցիչ ֆինանսական հոսքերից։
Արցախում գործող ՀէԿ-երը
Արցախի Հադրութի շրջանում գործող միակ հիդրոէլեկտրակայանը՝ «Տումը», կառուցվել էր Իշխանագետի վրա՝ Մեծ Թաղեր համայնքում։ ՀԷԿ-ը շահագործման լիցենզիա ստացել էր 2017 թվականին, 2020-ի սկզբին երկարացրել այն՝ գործելու թույլտվություն ստանալով մինչև 2034 թվականը։
2020 թվականի սեպտեմբերին սկսված պատերազմի հետևանքով, սակայն, համայնքը և ՀԷԿ-ը դարձան սահմանամերձ՝ շրջապատված Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած բնակավայրերով։
Դեկտեմբերյան բախումներից հետո Մեծ Թաղեր և Խծաբերդ համայնքները ևս անցան Ադրբեջանի վերահսկողության տակ։ Պատերազմի հետևանքով Ադրբեջանի տիրապետության տակ անցած տարածքներում մնացին նաև Արցախի 37 հիդրոէլեկտրակայաններից 29-ը։ Դրանց լիցենզիաները համարվեցին ուժը կորցրած։
Սրա արդյունքում էականորեն նվազեց Արցախում արտադրվող էլեկտրաէներգիայի ծավալը,։ Ըստ պաշտոնական վիճակագրության՝ պատերազմի ավարտից մինչ օրս Արցախից դեպի Հայաստան էլեկտրաէներգիա չի արտահանվել։
Մինչև պատերազմը Արցախում գործող ամենախոշոր ՀԷԿ-ը «Սարսանգն» էր, մյուսները փոքր հիդրոէլեկտրակայաններ էին՝ կառուցված տարբեր ժամանակահատվածներում, իսկ մի շարք հիդրոէլեկտրակայաններ դեռևս գտնվում էին կառուցման փուլում։
Այդ բոլոր հիդրոկայանների դրվածքային ընդհանուր հզորությունը 187․5 ՄՎտ էր։ Արդեն պատերազմից հետո գործող ՀԷԿ-երի հզորությունը շուրջ 2․5 անգամ կամ 60 տոկոսով քիչ է՝ 75 ՄՎտ։
Հիդրոէլեկտրակայանների արտադրած էլեկտրաէներգիայի ամենամեծ բաժինը մինչև պատերազմը Սարսանգի ջրամբարի վրա գտնվող «Սարսանգ» ՀԷԿ-ինն էր։ Պատերազմի հետևանքով ջրամբարի հարակից հատվածը, ներառյալ ջրամբարի վրա կառուցված ՀԷԿ-երից մեկը՝ «Մատաղիսը» , անցան Ադրբեջանի վերահսկողության տակ։ 2021 թվականի առաջին եռամսյակի տվյալներով՝ Արցախի ամենահզոր «Սարսանգ» ՀԷԿ-ի արտադրության ծավալը նվազել է 60 տոկոսով՝ 25․5 մլն կվտ/ժամից հասնելով 10 մլն կվտ/ժամի։
Արցախյան պատերազմի հետևանքները Հայաստանի էներգետիկ համակարգի վրա
Ինչպես նշեցինք, 2021 թվականի համար նախատեսված էր Արցախից 330 մլն կվտ/ժ էլեկտրաէներգիա ներմուծել Հայաստան, սակայն պատերազմից հետո էլեկտրաէներգիայի ներհոսքն ամբողջովին դադարել է։ Դրան գումարվել է նաև Մեծամորի ատոմակայանի 141-օրյա կանգը, ինչի հետևանքով նախորդ տարվա համեմատ ՀԱԷԿ-ն այս տարի կարտադրի 560 մլն կվտ/ժ էլեկտրաէներգիա պակաս։
Անորոշ ժամանակով չի շահագործվում նաև Հրազդանի 5-րդ էներգաբլոկը։
Այս գործոնների պատճառով Հայաստանի էներգետիկ համակարգը կանգնած է լրջագույն խնդիրների առջև, որոնց լուծումը, ինչպես արդեն նշեցինք, այլ աղբյուրների միջոցով կարիքների բավարարումն է, ինչն էլ, իր հերթին, լրացուցիչ ֆինանսական ռեսուրսներ է պահանջում։
Ըստ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի՝ երկրի էներգետիկ համակարգի վրա միայն Մեծամորի ատոմակայանի աշխատանքի դադարն ու Արցախի ՀԷԿ-երի մեծ մասի կորստի բացասական ազդեցությունը կազմում է շուրջ 16․5 մլրդ դրամ, ինչը անխուսափելիորեն հանգեցնելու է միավոր էլեկտրաէներգիայի 3․41 դրամով թանկացման։
Այս գործոններից զատ, էներգետիկ համակարգի վրա բացասական ազդեցություն է ունեցել նաև դրամի փոխարժեքի կտրուկ տատանումը, քանի որ ի տարբերություն 2020 թվականի, երբ պետական բյուջեով 1 դոլարը նախատեսվել էր 476 դրամ փոխարժեքով, 2021 թվականին հաշվարկների համար հիմք է ընդունվել 1 դոլարի դիմաց 493 դրամ փոխարժեքը։ Սրա բացասական ազդեցությունը գնահատվում է շուրջ 4․6 մլրդ դրամ կամ սպառողներին վաճառվող էլեկտրական էներգիայի շուրջ 0․95 դրամ/կվտ ժամով թանկացում։
Ընդհանուր առմամբ՝ էներգետիկ համակարգի վրա ազդող բացասական գործոններից են նաև ՋԷԿ-երին վաճառվող բնական գազի սակագնի աճը, վարկերի մարման և սպասարկման ծախսերի փոփոխությունը, ՀԷՑ-ի հաշվարկային և փաստացի սակագնային մարժաների տարբերությունը և այլն։
Սակայն կան նաև դրական գործոններ, որոնք են էլեկտրական էներգիայի կորուստների կրճատումը և շահագործման և պահպանման ծախսերի կրճատումը։
Այս ամենի արդյունքում էլեկտրաէներգիայի սակագնի վրա այս տարվա բացասական ազդեցությունը կկազմի մոտ 25․9 մլրդ դրամ, ինչը հավասար է էլեկտրաէներգիայի թանկացման՝ 5․34 դրամ/կվտ ժամով։
Սակայն կառավարության կողմից ՀԱԷԿ-ի շահագործման ժամկետի երկարաձգման վարկի մասնակի վերաֆինանսավորման, ինչպես նաև՝ Իրան-Հայաստան 3-րդ էլեկտրահաղորդման գծի վարկի մասով կուտակված դրամական միջոցները թույլ են տալիս էլեկտրաէներգետիկական համակարգի 25․9 մլրդ դրամ ճեղքվածքը նվազեցնել մինչև 11 մլրդ դրամի, ինչը սակագինը կավելացնի 2․27 դրամ/կվտ ժամով։

Община Лернаховит Кашатагского района Арцаха состояла из 3 сел. До 2016 года в селах Езнагомер и Спитакаджур, которые были заселены 15 лет назад, почти не было электричества. А в селе Ширвакан электричество было всего несколько часов в день.
В последние годы ведущееся быстрыми темпами строительство гидроэлектростанций в Арцахе обеспечило электричеством также эти никогда не электрифицированные населенные пункты.
Электроснабжение указанных сел обеспечивала ГЭС «Акунк», которая была построена в 2016 году. В результате войны 2020 года ГЭС перешла под контроль Азербайджана. Села, принадлежащие общине Лернаовит, также перешли к Азербайджану.
Действующие в Арцахе большие и малые ГЭС обеспечивали электроэнергией не только население Арцаха, но и вырабатываемая ими электроэнергия экспортировалась в Армению. Для Армении это было небольшое, но относительно дешевое количество электроэнергии, а для Арцаха – дополнительная возможность обеспечить экономическую активность.
Потеря ГЭС в Арцахе, несмотря на скандальные истории, связанные с их владельцами, стали неотъемлемой частью вызовов, стоящих перед энергетикой Армении и Арцаха.
Остановка Мецаморской АЭС на плановый ремонт, временная остановка 5-го энергоблока Разданской ТЭС, проблемы безопасности, с которыми столкнулись гидроэлектростанции, действующие в Арцахе и на юге Армении, и потеря в результате войны ряда гидроэлектростанций поставили Армению перед новыми энергетическими вызовами, одновременно оказывая серьезное влияние на экономику страны.
Электроэнергия в Армении и Арцахе
Армения ежегодно производит в среднем от 7.6 до 7.8 млрд кВт·ч электроэнергии, из которых в среднем 6․2 млрд кВт·ч поставляется электрическим сетям. Электроэнергия из Армении в основном экспортируется в Иран и небольшая часть – в Грузию и Арцах.
Помимо экспорта, Армения также импортирует электроэнергию, и в отличие от Ирана и Грузии, объем электроэнергии, импортируемой из Арцаха, в последние годы неуклонно увеличивался, в то время как объем электроэнергии, импортируемой из Грузии в Армению, сокращался.
За пять лет, в 2016-2020 годах, объем поставляемой из Арцаха в Армению электроэнергии увеличился более чем в 4.5 раза – с 48.1 млн кВт·ч до 223 млн кВт·ч.
Рост экспорта электроэнергии в Армению был обусловлен тем, что из года в год в Арцахе строились новые ГЭС, производимая электроэнергия на которых была намного дешевле. Объемы потребления со стороны населения Арцаха из года в год практически не менялись, а избыток электроэнергии рос.
Для сравнения отметим, что если в 2016 году в Арцахе действовала ГЭС «Сарсанг» и 13 малых ГЭС, то уже по состоянию на сентябрь 2020 года общее количество действующих в Арцахе ГЭС достигло 37, ряд малых ГЭС находился в стадии строительства.
Объемы электроэнергии, поставляемой из Арцаха в Армению, начали снижаться с конца прошлого года, составив в ноябре 10.8 млн кВт·ч, а в декабре приток электроэнергии из Арцаха в Армению прекратился.
По словам заместителя министра территориального управления и инфраструктуры РА Акопа Варданяна, в 2021 году, согласно первоначальному энергетическому балансу предусматривалось, что Армения будет импортировать 330 миллионов кВт·ч электроэнергии из Арцаха, однако в связи с последствиями войны она будет заменена электроэнергией, произведенной за счет внутренних ресурсов Армении, что намного дороже, чем электричество, импортируемое из Арцаха. Арцах. Более того, Армения уже увеличила объемы поставляемой в Арцах электроэнергии. Только в первом квартале текущего года в Арцах было поставлено намного больше электроэнергии, чем за весь 2020 год.
Удовлетворение внутреннего спроса Армении за счет внутренних ресурсов сократит также объемы электроэнергии, поставляемой в Иран и Грузию, что лишает Армению дополнительных финансовых потоков.
Действующие ГЭС в Арцахе
Единственная действующая в Гадрутском районе Арцаха гидроэлектростанция «Тум» была построена на реке Ишханагет в общине Мец Тагер. ГЭС получила лицензию на эксплуатацию в 2017 году, продлила ее в начале 2020 года, получив разрешение на эксплуатацию до 2034 года.
Однако в результате войны, начавшейся в сентябре 2020 года, община и ГЭС стали приграничными и окруженными населенными пунктами, перешедшими под контроль Азербайджана.
После декабрьских столкновений общины Мец Тагер и Хцаберд перешли под контроль Азербайджана. В результате войны 29 из 37 действующих в Арцахе гидроэлектростанций остались на территориях, перешедших под контроль Азербайджана. Их лицензии были признаны недействительными.
В результате в Арцахе значительно снизились объемы вырабатываемой электроэнергии. Согласно официальной статистике, по сей день после окончания войны электроэнергия из Арцаха в Армению не экспортировалась.
До войны крупнейшей гидроэлектростанцией в Арцахе была ГЭС «Сарсанг», остальные были небольшими гидроэлектростанциями, построенными в разное время, а ряд гидроэлектростанций находился в стадии строительства.
Суммарная установленная мощность всех этих гидроэлектростанций составляла 187.5 МВт. Мощность действующих после войны ГЭС примерно в 2.5 раза или на 60% меньше – 75 МВт.
Наибольшая доля электроэнергии, производимой гидроэлектростанциями до войны, приходилась на ГЭС «Сарсанг», расположенной на водохранилище Сарсанг. В результате войны прилегающая часть водохранилища, в том числе одна из построенных на водохранилище ГЭС – «Матагис» – перешли под контроль Азербайджана. По данным первого квартала 2021 года, объем производства самой мощной ГЭС «Сарсанг» в Арцахе снизился на 60% – с 25.5 млн кВт·ч до 10 млн кВт·ч.
Последствия Арцахской войны для энергосистемы Армении
Как мы уже отметили, на 2021 год из Арцаха в Армению планировалось импортировать 330 млн кВт·ч электроэнергии, однако после войны подача электроэнергии полностью прекратилась. К этому добавилась остановка Мецаморской АЭС на 141 день, в результате чего АЭС в этом году произведет на 560 млн кВт·ч электроэнергии меньше, чем в прошлом году.
Приостановлена на неопределенный срок эксплуатация 5-го энергоблока Разданской ТЭС.
Из-за этих факторов энергетическая система Армении стоит перед серьезными проблемами, решением которых, как мы уже отметили, является удовлетворение потребностей за счет других источников, что, в свою очередь, требует дополнительных финансовых ресурсов.
По данным Комиссии по регулированию общественных услуг (КРОУ), остановка Мецаморской АЭС и негативное влияние потери большинства гидроэлектростанций Арцаха на энергосистему страны составляют около 16.5 млрд. драмов, что неизбежно приведет к повышению тарифа на 3.41 драмов за единицу энергии.
Помимо этих факторов, на энергосистему негативно повлияли резкие колебания курса драма, поскольку в отличие от 2020 года, когда госбюджетом предусматривалось установить курс доллара в размере 476 драмов, в 2021 году основой для расчетов был принят курс в 493 драмов за доллар. Негативное влияние этого оценивается примерно в 4.6 млрд. драмов или подорожание продаваемой потребителям электроэнергии примерно на 0.95 драмов / кВт·ч.
В целом, среди влияющих на энергосистему негативных факторов – повышение тарифов на продаваемый ТЭС природный газ, изменение правил погашения кредитов и обслуживания, разницу между расчетной и фактической маржой ЗАО «Электрические сети Армении» и так далее.
Однако есть и положительные факторы – сокращение потерь электроэнергии, снижение затрат на эксплуатацию и техническое обслуживание.
В результате всего этого негативное влияние на тариф на электроэнергию в этом году составит около 25.9 млрд. драмов, что равняется повышению цен на электроэнергию на 5.34 драмов / кВт·ч.
Однако средства, накопленные правительством в результате частичного рефинансирования кредита на продление срока эксплуатации Мецаморской АЭС, а также кредита на строительство 3-й линии электропередачи Иран-Армения, позволяют сократить дефицит энергосистемы с 25.9 млрд. драмов до 11 млрд. драмов, что увеличит тариф на 2.27 драмов / кВт·ч.