- 11 Նոյեմբերի, 2021
Արցախի Քաշաթաղի շրջանի Լեռնահովիտ համայնքը բաղկացած էր 3 գյուղից: Մինչև 2016 թվականը համայնքի Եզնագոմեր և Սպիտակաջուր գյուղերը, որոնք վերաբնակեցվել էին 15 տարի առաջ, կարելի է ասել, չունեին էլեկտրաէներգիա։ Իսկ Շիրվական գյուղը էլեկտրաէներգիա ուներ միայն օրվա մեջ մի քանի ժամ։
Վերջին տարիներին Արցախում մեծ տեմպերով հիդրոէլեկտրակայանների կառուցումը էլեկտրաէներգիայով ապահովեց նաև երբևէ չէլեկտրաֆիկացված այս բնակավայրերը։
Նշված գյուղերին էլեկտրաէներգիա էր ապահովում «Ակունք» ՀԷԿ-ը, որը կառուցվել էր 2016-ին։ Անցած տարի պատերազմի հետևանքով այն անցավ Ադրբեջանի վերահսկողության տակ։ Ադրբեջանին անցան նաև Լեռնահովիտ համայնքին պատկանող գյուղերը։
Արցախում գործող մեծ և փոքր ՀԷԿ-երը էլեկտրաէներգիայով էին ապահովում ոչ միայն Արցախի բնակչությանը, այլև դրանց արտադրած էլեկտրաէներգիան արտահանվում էր նաև Հայաստան։ Դա Հայաստանի համար փոքր ծավալի, բայց համեմատաբար էժան էլեկտրաէներգիա էր, իսկ Արցախի համար՝ տնտեսության ակտիվությունն ապահովելու լրացուցիչ հնարավորություն։
Արցախի ՀԷԿ-երի կորուստը, չնայած վերջիններիս սեփականատերերի վերաբերյալ խնդրահարույց պատմություններին, դարձան Հայաստանի և Արցախի էներգետիկ մարտահրավերների բաղկացուցիչ մասը։
Մեծամորի Ատոմակայանի դադարը՝ պայմանավորված վերանորոգման աշխատանքներով, Հրազդան ՋԷԿ-ի 5-րդ էներգաբլոկի աշխատանքի ժամանակավոր դադարը, Հայաստանի հարավում և Արցախում գործող ՀԷԿ-երի առջև ծառացած անվտանգային խնդիրները և պատերազմի հետևանքով մի շարք ՀԷԿ-երի կորուստը էներգետիկ նոր մարտահրավերների առաջ է կանգնեցրել Հայաստանը՝ միաժամանակ լուրջ ազդեցություն ունենալով երկրի տնտեսության վրա։
Հայաստանի և Արցախի էլեկտրաէներգիան
Հայաստանում տարեկան արտադրվում է միջինում 7․6-ից 7․8 մլրդ կվտ/ժամ էլեկտրաէներգիա, որից էլեկտրական ցանցերին առաքվում է միջինը 6․2 մլրդ կվտ/ժամ։ Հայաստանից էլեկտրական էներգիան մեծամասամբ արտահանվում է Իրան, մի փոքր մասն էլ՝ Վրաստան և Արցախ։
Հայաստանը, բացի արտահանելուց, նաև ներմուծում է էլեկտրաէներգիա, և ի տարբերություն Իրանի և Վրաստանի՝ Արցախից ներմուծվող էլեկտրաէներգիայի ծավալը վերջին տարիներին շարունակաբար ավելանում էր, զուգահեռաբար, նվազում էր Վրաստանից Հայաստան ներկրվող էլեկտրաէներգիայի ծավալը։
Հինգ տարվա ընթացքում՝ 2016-2020 թվականներին, Արցախից Հայաստան առաքված էլեկտրաէներգիայի ծավալն աճել էր ավելի քան 4․5 անգամ՝ 48․1 մլն Կվտ/ժամից դառնալով 223 մլն կՎտ/ժամ։
Դեպի Հայաստան արտահանվող էլեկտրաէներգիայի աճը պայմանավորված էր Արցախում տարեցտարի կառուցվող նոր ՀԷԿ-երով, որոնց ստեղծած էլեկտրաէներգիան ավելի էժան էր։ Արցախի բնակչության կողմից սպառման ծավալները տարեցտարի գրեթե անփոփոխ էր մնում և էլեկտրաէներգիայի ավելցուկը աճում էր։
Համեմատության համար նշենք, որ եթե 2016 թվականին Արցախում գործում էր «Սարսանգ» ՀԷԿ-ը և 13 փոքր ՀԷԿ-եր, ապա արդեն 2020 թվականի սեպտեմբերի դրությամբ Արցախում գործող ՀԷԿ-երի ընդհանուր թիվը հասել էր 37-ի, կառուցման փուլում էին մի շարք փոքր ՀԷԿ-եր։
Արցախից Հայաստան փոխանցվող էլեկտրական էներգիայի ծավալները սկսեցին նվազել նախորդ տարվա վերջից՝ նոյեմբերին կազմելով 10․8 մլն ԿվտԺ, իսկ դեկտեմբերին Արցախից դեպի Հայաստան էլեկտրաէներգիայի ներհոսքը դադարեց։
Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Հակոբ Վարդանյանի խոսքով՝ 2021 թ. նախնական էներգետիկ բալանսով նախատեսված էր, որ ՀՀ-ն Արցախից կներկրի 330 մլն կՎտ/ժ էլեկտրաէներգիա, սակայն պատերազմի հետևանքներով պայմանավորված՝ այն կփոխարինվի ՀՀ ներքին ռեսուրսների հաշվին արտադրվող էլեկտրաէներգիայով, որն ավելի թանկ է, քան Արցախից ներկրվող էլեկտրաէներգիան։ Ավելին՝ Հայաստանը արդեն իսկ մեծացրել է Արցախ առաքվող էլեկտրական էներգիայի ծավալները։ Միայն այս տարվա առաջին եռամսյակում ավելի շատ էլեկտրաէներգիա է առաքվել Արցախ, քան նախորդ՝ 2020 թվականին ամբողջությամբ։
Ներքին ռեսուրսների հաշվին Հայաստանի ներքին պահանջարկի բավարարումը նվազեցնելու է նաև դեպի Իրան և Վրաստան փոխանցվող էլեկտրական էներգիայի առաքման ծավալները, ինչը Հայաստանին զրկում է լրացուցիչ ֆինանսական հոսքերից։
Արցախում գործող ՀէԿ-երը
Արցախի Հադրութի շրջանում գործող միակ հիդրոէլեկտրակայանը՝ «Տումը», կառուցվել էր Իշխանագետի վրա՝ Մեծ Թաղեր համայնքում։ ՀԷԿ-ը շահագործման լիցենզիա ստացել էր 2017 թվականին, 2020-ի սկզբին երկարացրել այն՝ գործելու թույլտվություն ստանալով մինչև 2034 թվականը։
2020 թվականի սեպտեմբերին սկսված պատերազմի հետևանքով, սակայն, համայնքը և ՀԷԿ-ը դարձան սահմանամերձ՝ շրջապատված Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած բնակավայրերով։
Դեկտեմբերյան բախումներից հետո Մեծ Թաղեր և Խծաբերդ համայնքները ևս անցան Ադրբեջանի վերահսկողության տակ։ Պատերազմի հետևանքով Ադրբեջանի տիրապետության տակ անցած տարածքներում մնացին նաև Արցախի 37 հիդրոէլեկտրակայաններից 29-ը։ Դրանց լիցենզիաները համարվեցին ուժը կորցրած։
Սրա արդյունքում էականորեն նվազեց Արցախում արտադրվող էլեկտրաէներգիայի ծավալը,։ Ըստ պաշտոնական վիճակագրության՝ պատերազմի ավարտից մինչ օրս Արցախից դեպի Հայաստան էլեկտրաէներգիա չի արտահանվել։
Մինչև պատերազմը Արցախում գործող ամենախոշոր ՀԷԿ-ը «Սարսանգն» էր, մյուսները փոքր հիդրոէլեկտրակայաններ էին՝ կառուցված տարբեր ժամանակահատվածներում, իսկ մի շարք հիդրոէլեկտրակայաններ դեռևս գտնվում էին կառուցման փուլում։
Այդ բոլոր հիդրոկայանների դրվածքային ընդհանուր հզորությունը 187․5 ՄՎտ էր։ Արդեն պատերազմից հետո գործող ՀԷԿ-երի հզորությունը շուրջ 2․5 անգամ կամ 60 տոկոսով քիչ է՝ 75 ՄՎտ։
Հիդրոէլեկտրակայանների արտադրած էլեկտրաէներգիայի ամենամեծ բաժինը մինչև պատերազմը Սարսանգի ջրամբարի վրա գտնվող «Սարսանգ» ՀԷԿ-ինն էր։ Պատերազմի հետևանքով ջրամբարի հարակից հատվածը, ներառյալ ջրամբարի վրա կառուցված ՀԷԿ-երից մեկը՝ «Մատաղիսը» , անցան Ադրբեջանի վերահսկողության տակ։ 2021 թվականի առաջին եռամսյակի տվյալներով՝ Արցախի ամենահզոր «Սարսանգ» ՀԷԿ-ի արտադրության ծավալը նվազել է 60 տոկոսով՝ 25․5 մլն կվտ/ժամից հասնելով 10 մլն կվտ/ժամի։
Արցախյան պատերազմի հետևանքները Հայաստանի էներգետիկ համակարգի վրա
Ինչպես նշեցինք, 2021 թվականի համար նախատեսված էր Արցախից 330 մլն կվտ/ժ էլեկտրաէներգիա ներմուծել Հայաստան, սակայն պատերազմից հետո էլեկտրաէներգիայի ներհոսքն ամբողջովին դադարել է։ Դրան գումարվել է նաև Մեծամորի ատոմակայանի 141-օրյա կանգը, ինչի հետևանքով նախորդ տարվա համեմատ ՀԱԷԿ-ն այս տարի կարտադրի 560 մլն կվտ/ժ էլեկտրաէներգիա պակաս։
Անորոշ ժամանակով չի շահագործվում նաև Հրազդանի 5-րդ էներգաբլոկը։
Այս գործոնների պատճառով Հայաստանի էներգետիկ համակարգը կանգնած է լրջագույն խնդիրների առջև, որոնց լուծումը, ինչպես արդեն նշեցինք, այլ աղբյուրների միջոցով կարիքների բավարարումն է, ինչն էլ, իր հերթին, լրացուցիչ ֆինանսական ռեսուրսներ է պահանջում։
Ըստ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի՝ երկրի էներգետիկ համակարգի վրա միայն Մեծամորի ատոմակայանի աշխատանքի դադարն ու Արցախի ՀԷԿ-երի մեծ մասի կորստի բացասական ազդեցությունը կազմում է շուրջ 16․5 մլրդ դրամ, ինչը անխուսափելիորեն հանգեցնելու է միավոր էլեկտրաէներգիայի 3․41 դրամով թանկացման։
Այս գործոններից զատ, էներգետիկ համակարգի վրա բացասական ազդեցություն է ունեցել նաև դրամի փոխարժեքի կտրուկ տատանումը, քանի որ ի տարբերություն 2020 թվականի, երբ պետական բյուջեով 1 դոլարը նախատեսվել էր 476 դրամ փոխարժեքով, 2021 թվականին հաշվարկների համար հիմք է ընդունվել 1 դոլարի դիմաց 493 դրամ փոխարժեքը։ Սրա բացասական ազդեցությունը գնահատվում է շուրջ 4․6 մլրդ դրամ կամ սպառողներին վաճառվող էլեկտրական էներգիայի շուրջ 0․95 դրամ/կվտ ժամով թանկացում։
Ընդհանուր առմամբ՝ էներգետիկ համակարգի վրա ազդող բացասական գործոններից են նաև ՋԷԿ-երին վաճառվող բնական գազի սակագնի աճը, վարկերի մարման և սպասարկման ծախսերի փոփոխությունը, ՀԷՑ-ի հաշվարկային և փաստացի սակագնային մարժաների տարբերությունը և այլն։
Սակայն կան նաև դրական գործոններ, որոնք են էլեկտրական էներգիայի կորուստների կրճատումը և շահագործման և պահպանման ծախսերի կրճատումը։
Այս ամենի արդյունքում էլեկտրաէներգիայի սակագնի վրա այս տարվա բացասական ազդեցությունը կկազմի մոտ 25․9 մլրդ դրամ, ինչը հավասար է էլեկտրաէներգիայի թանկացման՝ 5․34 դրամ/կվտ ժամով։
Սակայն կառավարության կողմից ՀԱԷԿ-ի շահագործման ժամկետի երկարաձգման վարկի մասնակի վերաֆինանսավորման, ինչպես նաև՝ Իրան-Հայաստան 3-րդ էլեկտրահաղորդման գծի վարկի մասով կուտակված դրամական միջոցները թույլ են տալիս էլեկտրաէներգետիկական համակարգի 25․9 մլրդ դրամ ճեղքվածքը նվազեցնել մինչև 11 մլրդ դրամի, ինչը սակագինը կավելացնի 2․27 դրամ/կվտ ժամով։

Lernahovit community of Artsakh’s Kashatagh region comprised 3 villages. Until 2016, the villages of Yeznagomer and Spitakajur, which were resettled 15 years ago, had almost no electricity, while Shirvakan village had electricity only a few hours a day.
In recent years, the rapid construction of hydropower plants in Artsakh has provided electricity to these never-electrified settlements.
The mentioned villages were provided with electricity by “Akunk” HPP, which was built in 2016. Last year, after the war, it came under the control of Azerbaijan. The villages belonging to Lernahovit community also passed to Azerbaijan.
Large and small HPPs operating in Artsakh provided electricity not only to the population of Artsakh, but also the electricity produced by them was exported to Armenia. It was a small amount of electricity for Armenia, but relatively cheap, and an additional opportunity for Artsakh to ensure economic activity.
The loss of the Artsakh’s HPPs, despite the controversial stories about the owners of the latter, became an integral part of the energy challenges of Armenia and Artsakh.
The Metsamor NPP shutdown due to restoration works, the temporary shutdown of the 5th power unit of Hrazdan TPP, the security problems faced by the hydropower plants operating in Artsakh and in the south of Armenia, and the loss of a number of hydropower plants due to the war posed new energy challenges for Armenia having a serious impact on the country’s economy.
Electricity of Armenia and Artsakh
Armenia annually produces an average of 7-6 to 7-8 billion kWh of electricity, of which an average of 6․2 billion kWh is supplied to electricity networks. Electricity is mainly exported from Armenia to Iran, and a small part to Georgia and Artsakh.
In addition to exporting, Armenia also imports electricity. Unlike Iran and Georgia, the volume of electricity imported from Artsakh has been steadily increasing in recent years, while the volume of electricity imported from Georgia to Armenia has been declining.
During five years, in 2016-2020, the volume of electricity supplied from Artsakh to Armenia had increased more than 4.5 times, from 48.1 million kWh to 223 million kWh.
The growth of electricity exported to Armenia was driven by the new HPPs being built in Artsakh year by year, the electricity generated by which was cheaper. Consumption by the population of Artsakh remained almost unchanged from year to year and the surplus of electricity increased.
For comparison it should be noted that if in 2016 Sarsang HPP and 13 SHPPs operated in Artsakh, by September 2020 the total number of HPPs operating in Artsakh had reached 37 and a number of small HPPs were under construction.
The volumes of electricity transferred from Artsakh to Armenia started to decrease at the end of the previous year, making 10-8 million kWh in November, and in December the inflow of electricity from Artsakh to Armenia stopped.
According to Hakob Vardanyan, Deputy Minister of Territorial Administration and Infrastructure, in 2021 according to the initial energy balance, Armenia would import 330 million kWh of electricity from Artsakh, but due to the aftermath of the war, it will be replaced by electricity produced at the expense of Armenia’s internal resources, which is more expensive than electricity imported from Artsakh. Moreover, Armenia has already increased the volume of electricity supplied to Artsakh. Only in the first quarter of this year, more electricity was delivered to Artsakh than in the whole of 2020.
Meeting Armenia’s domestic demand at the expense of domestic resources will also reduce the volume of electricity supplied to Iran and Georgia, which deprives Armenia of additional financial flows.
HPPs operating in Artsakh
The only hydropower plant operating in the Hadrut region of Artsakh, “Tum”, was built on Ishkhanaget in Mets Tagher community. The HPP received an operation license in 2017, extended it in early 2020, receiving an operation permit until 2034.
After the war that started in September 2020, however, the community and HPP became border, surrounded by settlements under the control of Azerbaijan.
After the December clashes, the communities of Mets Tagher and Khtsaberd came under the control of Azerbaijan. As a result of the war, 29 out of 37 hydropower plants in Artsakh remained in the territories under the control of Azerbaijan. Their licenses were considered invalid.
As a result, the volume of electricity produced in Artsakh significantly decreased. According to official statistics, no electricity has been exported from Artsakh to Armenia since the end of the war.
Before the war, the largest hydropower plant in Artsakh was Sarsang, the others were small hydropower plants built at different times, and a number of hydropower plants were still under construction.
The total installed capacity of all these hydropower plants was 187-5 MW. The capacity of the HPPs already operating after the war is about 2.5 times or 60% less – 75 MW.
The largest share of electricity generated by hydropower plants before the war was at the Sarsang HPP on the Sarsang Reservoir. Due to the war, the adjacent part of the reservoir, including one of the HPPs built on the reservoir, Mataghis, came under the control of Azerbaijan. According to the data of the first quarter of 2021, the production volume of the most powerful Sarsang HPP in Artsakh has decreased by 60%, from 25.5 million kWh to 10 million kWh.
The impact of the Artsakh war on the energy system of Armenia
As mentioned, by 2021 it was planned to import 330 million kWh of electricity from Artsakh to Armenia, but after the war the inflow of electricity completely stopped. In addition the Metsamor NPP was shut down for 141-day, as a result of which the ANPP will produce 560 million kWh less electricity this year than last year.
The 5th power unit of Hrazdan is not operated for an indefinite period of time.
Due to these factors, the energy system of Armenia is facing serious problems, the solution of which, as we mentioned, is meeting the needs through other sources, which, in turn, requires additional financial resources.
According to the Public Services Regulatory Commission, only the shutdown of the Metsamor NPP and the negative impact of the loss of most of Artsakh's hydropower plants on the country's energy system amount to about 16.5 billion AMD, which will inevitably lead to an increase of 3.41 AMD per unit of electricity.
In addition to these factors, the sharp fluctuations of the AMD exchange rate had a negative impact on the energy system, because unlike 2020, when the state budget considered the dollar at the rate of 476 AMD, in 2021 the basis for calculations was the rate of 493 AMD per dollar. The negative impact of this is estimated at about 4.6 billion AMD or about 0-95 AMD/kWh increase in the price of electricity sold to consumers.
In general, the negative factors affecting the energy system are the increase in the natural gas tariff for thermal power plants, the change in loan repayment and service costs, the difference between the estimated and actual ENA tariff margins, and so on.
However, there are positive factors too, which include the reduction of electricity losses and the reduction of operation and maintenance costs.
However, the funds accumulated by the government for partial refinancing of the ANPP operation extension loan, as well as for the Iran-Armenia 3rd transmission line loan, allow reducing the gap of 25-9 billion AMD in power system to 11 billion AMD, which will increase the tariff by 2 ․27 AMD / kWh.