- Հաղորդագրություններ, Ժողովրդավարություն եվ մարդու իրավունքներ
Freedom House կազմակերպության և «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» ՀԿ-ի նախաձեռնությամբ՝ մայիսի 20-ին, Երևանում տեղի ունեցավ «Ժողովրդավարության հայկական ֆորում» միջոցառումը, որը նպատակ է հետապնդում մեկտեղել Հայաստանում ժողովրդավարության խթանմամբ շահագրգիռ բոլոր կողմերին՝ քննարկելու բարեփոխումների ընթացքն ու մարտահրավերները:
Միջոցառմանը հատուկ ողջույնի խոսքով հանդես եկավ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը: Միջոցառման մասնակիցներին ողջունեցին նաև ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար Անդրեա Վիկտորինը, Եվրոպայում և Եվրասիայում Freedom House-ի ծրագրերի ղեկավար Մարկ Բեհրենդտը: Ֆորումին ներկա էին օրենսդիր ու դատական իշխանությունների ամենաբարձր ներկայացուցիչներ, դեսպաններ, միջազգային իրավապաշտպան ու հայաստանյան քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներ:
Ողջունելով ֆորումի մասնակիցներին՝ վարչապետ Փաշինյանը հայտարարեց, որ Հայաստանի Հանրապետությունում քաղաքացին է ժողովրդավարության ամենակարևոր ինստիտուտը: «Այսօր հենց քաղաքացին է ՀՀ ժողովրդավարության առանցքային երաշխավորը: Սա պայմանավորված է նրանով, որ ՀՀ քաղաքացին գիտի, որ ինքը որոշող է, որ ինքը որոշում կայացնող հիմնական և առանցքային սուբյեկտն է այնպես, ինչպես նախատեսված է ՀՀ Սահմանադրությամբ»,- ասաց Փաշինյանը: Վարչապետը ընդգծեց, որ ժողովրդավարությունը ինստիտուցիոնալիզացման կարիք ունի և որ հենց ժողովրդավարությունն է երկրի անվտանգության ու ինքնիշխանության կարևորագույն մեխանիզմը:
Ողջույնի իր խոսքում ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար դեսպան Անդրեա Վիկտորինը նշեց, որ ամբողջ աշխարհում աճող ժողովրդավարացման շրջանից հետո շատ երկրներ կարծես հետընթաց են ապրում: «Հայաստանը նույնպես բախվել է այնպիսի լուրջ մարտահրավերների, ինչպիսիք են համավարակը, 44-օրյա պատերազմը, հետպատերազմյան իրավիճակը և վերջերս Ուկրաինայում Ռուսաստանի սանձազերծած պատերազմի ազդեցությունը»,- ասաց ԵՄ դեսպանը՝ հավելելով, սակայն, որ Հայաստանին հաջողվել է պահպանել հիմնական ազատությունները:
Իր հերթին, Եվրոպայում և Եվրասիայում Freedom House-ի ծրագրերի ղեկավար Մարկ Բեհրենդտը նշեց, որ ի հեճուկս վերոնշյալ խնդիրների, Freedom House-ն առաջընթաց է արձանագրել Հայաստանում ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցում: «Բայց, այնուամենայնիվ, մեզ անհանգստացնում է վիրավորանքի քրեականացման խնդիրը, որը կարող է սահմանափակել ժողովրդավարության և խոսքի ազատությունը Հայաստանում»,- նշեց Մարկ Բեհրենդտը:
Միջոցառման առաջին մասում տեղի ունեցավ Հայաստանում ժողովրդավարական բարեփոխումների ընթացքի հետ կապված հարցերի վերաբերյալ քննարկում, որին մասնակցեցին ՀՀ-ում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Լին Թրեյսին, ՀՀ արդարադատության նախարար Կարեն Անդրեասյանը, Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի նախագահ Հայկուհի Հարությունյանը, ՀՀ ոստիկանության Պարեկային ծառայության պետ Արթուր Ումրշատյանը և ՀՔԱՎ ներկայացուցիչ Վարդինե Գրիգորյանը:
Երկրորդ պանելային քննարկման ժամանակ անդրադարձ եղավ Հայաստանում ժողովրդավարության կոնսոլիդացման և մարդու իրավունքների ջատագովությանը, որի վերաբերյալ իրենց դիրքորոշումները հայտնեցին և մտքերի փոխանակություն արեցին Անդրեա Վիկտորինը, Մարկ Բեհրենդտը, ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Քրիստինե Գրիգորյանը, Human Rights House-ի ներկայացուցիչ Քեթևան Աբաշիձեն և ՀՔԱՎ նախագահ Արթուր Սաքունցը:
Ֆորումի եզրափակիչ մասում հատուկ քննարկվեցին նաև Հայաստանում ապատեղեկատվության և մեդիայի հետ կապված հարցերը: Խնդրի շուրջ իրենց տեսակետները հայտնեցին ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Սիսակ Գաբրիելյանը, ԵԱՀԿ ԶԼՄ-ների ազատության հարցերով ավագ խորհրդական Բետտինա Ռուջիսը, Հեռուստատեսության և ռադիոյի հանձնաժողովի նախագահ Տիգրան Հակոբյանը, Մեդիա նախաձեռնությունների կենտրոնի տնօրեն Նունե Սարգսյանը և «Փաստերի ստուգման հարթակի» գլխավոր խմբագիր Հակոբ Կարապետյանը:
Freedom House-ը և «Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը» նախատեսում են Ժողովրդավարության հայկական ֆորումը դարձնել ամենամյա:

Состоялся Армянский форум демократии
По инициативе организации Freedom House и НПО «Союз информированных граждан» сегодня, 20 мая, в Ереване состоялось мероприятие «Армянский форум демократии», цель которого – собрать все стороны, заинтересованные в продвижении демократии в Армении, в целях обсуждения проводимых реформ и существующих проблем.
С приветственной речью на мероприятии выступил премьер-министр РА Никол Пашинян. Участников форума поприветствовали также глава делегации ЕС в Армении Андреа Викторин, руководитель программ Freedom House в Европе и Евразии Марк Берендт. На форуме присутствовали представители высшей законодательной и судебной власти, послы, представители международной правозащитной и армянской гражданской общественности.
Поприветствовав участников форума, премьер Пашинян заявил, что в Республике Армения важнейшим институтом демократии является гражданин. «Сегодня именно гражданин является ключевым гарантом демократии РА. Это обусловлено тем, что гражданин РА знает, что это он решает, что это он является основным и ключевым субъектом, принимающим решения, как и предусмотрено Конституцией РА», – сказал Пашинян. Премьер подчеркнул, что демократия нуждается в институционализации, и что именно демократия является важнейшим механизмом безопасности и суверенности страны.
Глава делегации ЕС в Армении, посол Андреа Викторин, выступая с приветствием, отметила, что после периода возрастающей демократизации во всем мире некоторые страны, по-видимому, переживают регресс. «Армения тоже столкнулась с такими серьезными проблемами, как пандемия, 44-дневная война, послевоенная ситуация и влияние войны, развязанной недавно Россией в Украине», – сказала посол ЕС, тем не менее, добавив, что Армении удалось сохранить основные свободы.
Руководитель программ Freedom House в Европе и Евразии Марк Берендт, в свою очередь, отметил, что, несмотря на вышеуказанные проблемы, Freedom House в Армении зарегистрировала прогресс в вопросах демократии и защиты прав человека. «Но, тем не менее, нас беспокоит проблема криминализации оскорблений, которая может ограничивать свободу слова и демократии в Армении», – отметил Марк Берендт.
В первой части мероприятия обсуждались вопросы, связанные с демократическими реформами в Армении. В дискуссии участвовали чрезвычайный и полномочный посол США в Армении Линн Трейси, министр юстиции РА Карен Андреасян, председатель Комиссии по предотвращению коррупции Айкуи Арутюнян, начальник Патрульной службы полиции РА Артур Умршатян и представитель ХГА-Ванадзор Вардине Григорян.
Вторая панельная дискуссия была посвящена вопросам консолидации демократии и защиты прав человека в Армении. Свои позиции по этому вопросу представили Андреа Викторин, Марк Берендт, защитник прав человека РА Кристине Григорян, представитель Human Rights House Кетеван Абашидзе и председатель ХГА-Ванадзор Артур Сакунц.
В заключительной части форума обсуждались также вопросы, связанные с дезинформацией и СМИ. Свое мнение по вопросу высказали депутат НС РА Сисак Габриелян, старший советник по вопросам свободы СМИ ОБСЕ Беттина Руджис, председатель Комиссии телевидения и радио Тигран Акопян, директор Центра медиа инициатив Нуне Саркисян и главный редактор «Платформы проверки фактов» Акоп Карапетян.
Freedom House и «Союз информированных граждан» планируют сделать Армянский форум демократии ежегодным.