- Հաղորդագրություններ, Ժողովրդավարություն եվ մարդու իրավունքներ
Freedom House կազմակերպության և «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» ՀԿ-ի նախաձեռնությամբ՝ մայիսի 20-ին, Երևանում տեղի ունեցավ «Ժողովրդավարության հայկական ֆորում» միջոցառումը, որը նպատակ է հետապնդում մեկտեղել Հայաստանում ժողովրդավարության խթանմամբ շահագրգիռ բոլոր կողմերին՝ քննարկելու բարեփոխումների ընթացքն ու մարտահրավերները:
Միջոցառմանը հատուկ ողջույնի խոսքով հանդես եկավ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը: Միջոցառման մասնակիցներին ողջունեցին նաև ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար Անդրեա Վիկտորինը, Եվրոպայում և Եվրասիայում Freedom House-ի ծրագրերի ղեկավար Մարկ Բեհրենդտը: Ֆորումին ներկա էին օրենսդիր ու դատական իշխանությունների ամենաբարձր ներկայացուցիչներ, դեսպաններ, միջազգային իրավապաշտպան ու հայաստանյան քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներ:
Ողջունելով ֆորումի մասնակիցներին՝ վարչապետ Փաշինյանը հայտարարեց, որ Հայաստանի Հանրապետությունում քաղաքացին է ժողովրդավարության ամենակարևոր ինստիտուտը: «Այսօր հենց քաղաքացին է ՀՀ ժողովրդավարության առանցքային երաշխավորը: Սա պայմանավորված է նրանով, որ ՀՀ քաղաքացին գիտի, որ ինքը որոշող է, որ ինքը որոշում կայացնող հիմնական և առանցքային սուբյեկտն է այնպես, ինչպես նախատեսված է ՀՀ Սահմանադրությամբ»,- ասաց Փաշինյանը: Վարչապետը ընդգծեց, որ ժողովրդավարությունը ինստիտուցիոնալիզացման կարիք ունի և որ հենց ժողովրդավարությունն է երկրի անվտանգության ու ինքնիշխանության կարևորագույն մեխանիզմը:
Ողջույնի իր խոսքում ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար դեսպան Անդրեա Վիկտորինը նշեց, որ ամբողջ աշխարհում աճող ժողովրդավարացման շրջանից հետո շատ երկրներ կարծես հետընթաց են ապրում: «Հայաստանը նույնպես բախվել է այնպիսի լուրջ մարտահրավերների, ինչպիսիք են համավարակը, 44-օրյա պատերազմը, հետպատերազմյան իրավիճակը և վերջերս Ուկրաինայում Ռուսաստանի սանձազերծած պատերազմի ազդեցությունը»,- ասաց ԵՄ դեսպանը՝ հավելելով, սակայն, որ Հայաստանին հաջողվել է պահպանել հիմնական ազատությունները:
Իր հերթին, Եվրոպայում և Եվրասիայում Freedom House-ի ծրագրերի ղեկավար Մարկ Բեհրենդտը նշեց, որ ի հեճուկս վերոնշյալ խնդիրների, Freedom House-ն առաջընթաց է արձանագրել Հայաստանում ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցում: «Բայց, այնուամենայնիվ, մեզ անհանգստացնում է վիրավորանքի քրեականացման խնդիրը, որը կարող է սահմանափակել ժողովրդավարության և խոսքի ազատությունը Հայաստանում»,- նշեց Մարկ Բեհրենդտը:
Միջոցառման առաջին մասում տեղի ունեցավ Հայաստանում ժողովրդավարական բարեփոխումների ընթացքի հետ կապված հարցերի վերաբերյալ քննարկում, որին մասնակցեցին ՀՀ-ում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Լին Թրեյսին, ՀՀ արդարադատության նախարար Կարեն Անդրեասյանը, Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի նախագահ Հայկուհի Հարությունյանը, ՀՀ ոստիկանության Պարեկային ծառայության պետ Արթուր Ումրշատյանը և ՀՔԱՎ ներկայացուցիչ Վարդինե Գրիգորյանը:
Երկրորդ պանելային քննարկման ժամանակ անդրադարձ եղավ Հայաստանում ժողովրդավարության կոնսոլիդացման և մարդու իրավունքների ջատագովությանը, որի վերաբերյալ իրենց դիրքորոշումները հայտնեցին և մտքերի փոխանակություն արեցին Անդրեա Վիկտորինը, Մարկ Բեհրենդտը, ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Քրիստինե Գրիգորյանը, Human Rights House-ի ներկայացուցիչ Քեթևան Աբաշիձեն և ՀՔԱՎ նախագահ Արթուր Սաքունցը:
Ֆորումի եզրափակիչ մասում հատուկ քննարկվեցին նաև Հայաստանում ապատեղեկատվության և մեդիայի հետ կապված հարցերը: Խնդրի շուրջ իրենց տեսակետները հայտնեցին ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Սիսակ Գաբրիելյանը, ԵԱՀԿ ԶԼՄ-ների ազատության հարցերով ավագ խորհրդական Բետտինա Ռուջիսը, Հեռուստատեսության և ռադիոյի հանձնաժողովի նախագահ Տիգրան Հակոբյանը, Մեդիա նախաձեռնությունների կենտրոնի տնօրեն Նունե Սարգսյանը և «Փաստերի ստուգման հարթակի» գլխավոր խմբագիր Հակոբ Կարապետյանը:
Freedom House-ը և «Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը» նախատեսում են Ժողովրդավարության հայկական ֆորումը դարձնել ամենամյա:

The Armenian Forum for Democracy Took Place
Today, on May 20, by the initiative of Freedom House and Union of Informed Citizens NGO, the Armenian Forum for Democracy was held in Yerevan to bring together all stakeholders in promoting democracy in Armenia to discuss the reform process and challenges.
RA Prime Minister Nikol Pashinyan delivered a special opening speech at the event. The participants of the event were also welcomed by Andrea Wiktorin, Head of the EU Delegation to Armenia, and Mark Behrendt, Director of Europe and Eurasia Programs of Freedom House. The forum was attended by the highest representatives of the legislative and judicial authorities, ambassadors, international human rights activists and representatives of Armenian civil society.
Welcoming the participants of the forum, Prime Minister Pashinyan stated that the citizen is the most important institution of democracy in the Republic of Armenia. “Today, the citizen is the key guarantor of democracy in Armenia. This is due to the fact that the citizen of the Republic of Armenia knows that he is the main, key decision-making subject, as provided by the Constitution of the Republic of Armenia,” Pashinyan said. The Prime Minister stressed that democracy needs to be institutionalized, that democracy is the most important mechanism of the country’s security and sovereignty.
In her opening speech, the Head of the EU Delegation to Armenia, Ambassador Andrea Wiktorin, noted that many countries seem to be experiencing a setback after a period of growing democratization around the world. “Armenia has also faced serious challenges such as the pandemic, the 44-day war, the post-war situation, and the impact of the recent war unleashed by Russia in Ukraine,” she said, adding that, nevertheless, Armenia has managed to preserve basic freedoms.
For his part, Mark Behrendt, Director of  Europe and Eurasia Programs of Freedom House, noted that despite these issues, Freedom House has recorded progress in promoting democracy and human rights in Armenia. “Nevertheless, we are concerned about the issue of criminalizing insults, which may restrict democracy and freedom of speech in Armenia,” said Mark Behrendt.
In the first part of the event, a panel discussion on issues related to the process of democratic reforms in Armenia took place in which the US Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to Armenia Lynne Tracey, RA Minister of Justice Karen Andreasyan, Head of Corruption Prevention Commission Haykuhi Harutyunyan, Head of RA Police Patrol Service Artur Umrshatyan, HCAV Representative Vardine Grigoryan took part.
During the second panel discussion the consolidation of democracy and human rights advocacy in Armenia were addressed regarding which Andrea Wiktorin, Mark Behrendt, RA Human Rights Defender Kristinne Grigoryan, Human Rights House Representative Ketevan Abashidze, and HCAV Director Arthur Sakunts expressed their dispositions and exchanged views.
In the final part of the forum, issues related to disinformation and media in Armenia were specifically discussed. RA NA Deputy Sisak Gabrielyan, OSCE Senior Advisor on Freedom of the Media Bettina Ruigies, Head of Commission on Television and Radio Tigran Hakobyan, Managing Director of Media Initiatives Center Nouneh Sargsyan, Editor-in-Chief at the Fact Investigation Platform Hakob Karapetyan expressed their views on the issue.
Freedom House and Union of Informed Citizens plan to make the Armenian Forum for Democracy an annual event.