- 16 Սեպտեմբերի, 2022
Սեպտեմբերի 15-ին Ֆրանսիայի նախագահությամբ կայացել է ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի նիստ, որի ընթացքում քննարկվել է Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականության դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած ռազմական ագրեսիայի առնչությամբ Հայաստանի ներկայացրած դիմումը։
Նիստին մասնակցել են նաև ՄԱԿ-ում ՀՀ և Ադրբեջանի մշտական ներկայացուցիչները։
Նիստի մեկնարկին երկու կողմերի դիրքորոշումներն ամփոփող ելույթով է հանդես եկել ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի՝ Եվրոպայի, Կենտրոնական Ասիայի և Ամերիկայի գծով օգնական Միրոսլավ Յենչան։ Նա ասել է, որ «2020-ից հետո սա ամենամեծ բախումն է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև, ինչը նշանակում է, որ երկու երկրների հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը լուրջ խոչընդոտների է բախվում»:
Յենչան նաև ընդգծել է, որ ՄԱԿ-ն «իրավասու չէ ստուգելու կամ հաստատելու հայկական կամ ադրբեջանական կողմերի հայտարարությունները»՝ կապված էսկալացիայի հետ:
«Իրազեկ քաղաքացիների միավորումն» ամփոփել է նիստի ընթացքում Անվտանգության խորհրդի մշտական և ոչ մշտական անդամ երկրների ներկայացուցիչների ուշագրավ ելույթներն ու մեկտեղել կարևոր թեզերը։
«Թիրախավորվել են հայկական բնակավայրեր, խաղաղ բնակիչներ»
ՄԱԿ ԱԽ մշտական անդամ Միացյալ Նահանգների ներկայացուցիչ դեսպան Ռիչարդ Միլսը մտահոգություն է հայտնել Ադրբեջանի կողմից ՀՀ-ում քաղաքացիական ենթակառուցվածքների ու խաղաղ բնակիչների թիրախավորման վերաբերյալ։ Նա կոչ է արել հարգել միջազգային մարդասիրական իրավունքը, այդ թվում՝ խաղաղ բնակչության անվտանգությունն ապահովող։
«Վաշինգտոնը խորապես մտահոգված է հաղորդագրություններով, որոնց համաձայն Հայաստանի տարածքում խաղաղ բնակիչներ են տուժել»,- ասել է Միլսը։
ՄԱԿ-ում Ֆրանսիայի դեսպան Նիկոլա դը Ռիվյերը նույնպես ընդգծել է, որ Ադրբեջանի զինված ուժերը թիրախավորել են Հայաստանի մի շարք բնակավայրեր ու քաղաքացիական ենթակառուցվածքներ։
ՄԱԿ ԱԽ ոչ մշտական անդամ Նորվեգիայի ներկայացուցիչ Մոնա Յուլը, մտահոգություն հայտնելով Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ռազմական գործողությունների մասին հաղորդագրություններով, նույնպես ընդգծել է, որ Հայաստանի տարածքում քաղաքացիներ և քաղաքացիական ենթակառուցվածքներ են ենթարկվել գնդակոծության:
ԱԽ ոչ մշտական անդամ Իռլանդիայի ներկայացուցիչ Քեյթ Մորենն ասել է, որ իր երկիրը «մտահոգված է Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանին լուրջ մարտերի մասին լուրերով, ինչպես նաև Հայաստանի տարածքում քաղաքացիական կարևոր ենթակառուցվածքների վրա հարձակումների մասին տեղեկություններով, ինչն արգելված է միջազգային մարդասիրական իրավունքով»:
Ոչ մշտական անդամ Հնդկաստանի դեսպան Ռաչիրա Կամբոժն անուղղակի կերպով «ագրեսոր» է կոչել Ադրբեջանին՝ կոչ անելով վերջինիս «անհապաղ դադարեցնել բախումները և զսպվածություն ցուցաբերել»։
«Հայաստանի սահմանի երկայնքով հարվածների մասին վերջին հաղորդագրությունները, ներառյալ՝ քաղաքացիական բնակչությանն ուղղված հարվածները, մտահոգիչ են։ ՄԱԿ-ի ԱԽ-ն չի կարող լռել և թույլ տալ իրավիճակի վատթարացում»,- ասել է նա։
ՄԱԿ-ում Ռուսաստանի դեսպան Վասիլի Նեբենզյան, չնայած խոսել է քաղաքացիականների շրջանում տուժածների մասին, սակայն անհասցե՝ չհստակեցնելով, որ տուժածները հայկական կողմից են։
«Հետ քաշել զորքերը ելման դիրքեր»
ՄԱԿ ԱԽ մշտական անդամ հինգ երկրներից չորսը՝ ԱՄՆ-ն, Մեծ Բրիտանիան, Ֆրանսիան և Ռուսաստանը, ընդգծելով տարածքային ամբողջականության սկզբունքը, հայտարարել են զորքերը ելման դիրքեր վերադարձնելու անհրաժեշտության մասին։
Անվտանգության խորհրդի մշտական անդամ Մեծ Բրիտանիան ընդգծել է, որ հակամարտությունը ռազմական լուծում չունի, և «զորքերը պետք է վերադառնան նախկինում զբաղեցրած դիրքեր»: Նման կոչեր են արել նաև ԱՄՆ-ի և Ռուսաստանի ներկայացուցիչները։
Ֆրանսիայի ներկայացուցիչն այս առումով ավելի հասցեական հայտարարություն է արել՝ կոչ անելով Ադրբեջանին հեռացնել զորքերը ՀՀ տարածքից։
«Նախ, ծայրաստիճան կարևորում ենք 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հրադադարի պահպանումը, երկրորդ` կոչ ենք անում Ադրբեջանին քայլեր ձեռնարկել, որպեսզի սեփական զինված ուժերը գտնվեն նախնական դիրքերում»,- ասել է ֆրանսիացի դիվանագետը:
Ի տարբերություն ԱՄՆ-ի և Մեծ Բրիտանիայի, որոնք զորքերը ելման դիրքեր վերադարձնելու ոչ հասցեական կոչեր են արել, ՄԱԿ-ում Ռուսաստանի դեսպանը հավասարության նշան է դրել՝ կոչ է անելով զորքերը հետ քաշել և՛ Հայաստանին, և՛ Ադրբեջանին։
Չինաստանը Անվտանգության խորհրդի մշտական անդամներից միակն էր, որի ներկայացուցիչը չի անդրադարձել զորքերը ելման դիրքեր վերադարձնելու հարցին։
«Սահմանային վեճերը պետք է լուծվեն սահմանազատմամբ»․ Մոսկվայի ու Բաքվի թեզը
Ռուսաստանի դեսպանն իր ելույթում Հայաստանին ու Ադրբեջանին հավասարապես է զսպվածության կոչ արել՝ հորդորելով թուլացնել լարվածությունը հայ-ադրբեջանական սահմանին։ Ի տարբերություն ՄԱԿ ԱԽ մշտական ու ոչ մշտական անդամ մի շարք երկրների, ՀՀ-ի ռազմավարական դաշնակիցը այդպես էլ չի արձանագրել ադրբեջանական ներխուժումը ՀՀ ինքնիշխան տարածք։
Փոխարենը, ՌԴ դեսպանը պնդել է, որ բոլոր հարցերը պետք է կարգավորվեն ՌԴ-ի միջնորդությամբ ստորագրված 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի ու 2021 թվականի հունվարի 11-ի հայտարարությունների ոգով։
«Ինչ վերաբերում է Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև սահմանային վեճերին, ապա դրանք պետք է լուծվեն սահմանազատման երկկողմ հանձնաժողովի աշխատանքների շրջանակում՝ ՌԴ-ի հետ խորհրդակցությամբ»,- ասել է ռուսաստանցի դիվանագետը։
ՄԱԿ-ում Ադրբեջանի դեսպան Յաշար Ալիևն իր ելույթում, ի թիվս ՀՀ-ին ուղղված այլ անհիմն մեղադրանքների, պնդել է, որ ՀՀ-ն «տապալել է» դեմարկացիայի և դելիմիտացիայի գործընթացը։
«Հայկական կողմն անհնար է դարձրել դեմարկացիան ու դելիմիտացիան։ Իսկ եթե այդ գործընթացը տեղի ունենար ժամանակին, ապա ռազմական էսկալացիա չէր լինի»,- ասել է ադրբեջանցի դեսպանը։
Լեռնային Ղարաբաղի հարցը՝ ելույթներում
ՄԱԿ-ում Չինաստանի ներկայացուցիչ Չժան Ջուն նախ մտահոգություն է հայտնել հայ-ադրբեջանական սահմանին ռազմական էսկալացիայի կապակցությամբ, ապա այդ լարվածությունը կապվել է Արցախյան խնդրի հետ։
«Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորումն անհնար է տարանջատել Լեռնային Ղարաբաղի հարցի կարգավորումից: Մենք տիրապետում ենք խնդրի պատմական զարգացման մասին տեղեկատվությանը, և մեր դիրքորոշումն անփոփոխ է` մենք տարաձայնությունների կարգավորումը տեսնում ենք միայն քաղաքական երկխոսության միջոցով»,- հայտարարել է Չինաստանի ներկայացուցիչը:
Արցախյան հարցն իր ելույթում արծարծեց նաև Իռլանդիայի ներկայացուցիչը՝ նշելով, որ իր երկիրը «հավատարիմ է ԵՄ ջանքերին, որոնք ուղղված են երկխոսությանը, հակամարտության կայուն և համապարփակ լուծմանը, մասնավորապես՝ Լեռնային Ղարաբաղի տևական կարգավիճակի սահմանմանը»:

Призыв к отводу войск, осуждение нацеливания на населенные пункты: позиции стран в Совбезе ООН
15 сентября состоялось заседание Совета безопасности ООН под председательством Франции, в ходе которого обсуждалось обращение Армении в связи с военной агрессией Азербайджана против территориальной целостности Республики Армения.
В заседании также участвовали представители Армении и Азербайджана в ООН.
В начале заседания выступил помощник генерального секретаря ООН по Европе, Центральной Азии и Америке Мирослав Енча, представивший позиции двух сторон. «Это самое масштабное столкновение между Арменией и Азербайджаном после 2020 года, что означает, что процесс урегулирования отношений двух стран сталкивается с серьезными препятствиями», – сказал он.
Енча также подчеркнул, что ООН «некомпетентна проверять или подтверждать заявления армянской или азербайджанской сторон» в связи с эскалацией.
«Платформа проверки фактов» обобщила примечательные выступления представителей стран, являющихся постоянными и непостоянными членами Совета безопасности, и собрала важные тезисы.
«Мишенью стали армянские населенные пункты, мирные жители»
Представитель постоянного члена СБ ООН Соединенных Штатов, посол Ричард Миллс выразил озабоченность тем, что Азербайджан нацелился на гражданские инфраструктуры и мирных жителей РА. Он призвал уважать международное гуманитарное право, в том числе обеспечивающее безопасность мирных жителей.
«Вашингтон глубоко озабочен сообщениями, согласно которым, на территории Армении пострадали мирные жители», – сказал Миллс.
Посол Франции в ООН Николя де Ривьер также подчеркнул, что вооруженные силы Азербайджана нацелились на ряд населенных пунктов и гражданских инфраструктур.
Представитель непостоянного члена СБ ООН Норвегии Мона Юул, выразив озабоченность сообщениями о военных действиях между Арменией и Азербайджаном, также подчеркнула, что на территории Армении обстреливались граждане и гражданские инфраструктуры.
Представитель непостоянного члена СБ ООН Ирландии Кейт Моран отметила, что ее страна «озабочена известиями о серьезных боях на границе Армении и Азербайджана, а также сведениями о нападениях на важные гражданские инфраструктуры на территории Армении, что запрещено международным гуманитарным правом».
Посол непостоянного члена ООН Индии Ручира Камбож косвенно назвала Азербайджан «агрессором», призвав его «немедленно прекратить столкновения и проявлять сдержанность».
«Последние сообщения об ударах вдоль границы Армении, в том числе удары по мирному населению, вызывают озабоченность. СБ ООН не может промолчать и допустить ухудшение ситуации», – сказала она.
Посол России в ООН Василий Небензя говорил о пострадавших среди гражданского населения, однако безадресно, не уточнив, что пострадавшие были с армянской стороны.
«Вернуть войска на исходные позиции»
Четыре из пяти стран, являющихся постоянными членами СБ ООН: США, Великобритания, Франция и Россия, – отметив важность принципа территориальной целостности, заявили о необходимости вернуть войска на исходные позиции.
Постоянный член Совета безопасности Великобритания заявила, что конфликт не имеет военного разрешения, и «войска должны вернуться на занимаемые ранее позиции». С такими же призывами выступили и представители США и России.
Заявление представителя Франции в связи с этим было более адресным: он Азербайджан вывести войска с территории Армении.
«Во-первых, мы считаем крайне важным соблюдение режима прекращения огня от 9 ноября 2020 года, во-вторых, призываем Азербайджан принять меры, чтобы его вооруженные силы оказались на исходных позициях», – сказал французский дипломат.
В отличие от США и Великобритании, выступивших с безадресными призывами о возвращении войск на исходные позиции, посол России в ООН поставил знак равенства, призвав как Армению, так и Азербайджан отвести свои войска.
Китай был единственным из постоянных членов Совета безопасности, представитель которого не затронул вопроса возвращения войск на исходные позиции.
«Пограничные споры должны разрешаться демаркацией»: тезис Москвы и Баку
Посол России в своем выступлении призвал к сдержанности в равной степени Армению и Азербайджан, призывая ослабить напряженность на армяно-азербайджанской границе. В отличие от ряда стран, являющихся постоянными и непостоянными членами Совбеза ООН, стратегический союзник Армении так и не констатировал азербайджанского вторжения на суверенную территорию РА.
Вместо этого посол РФ утверждал, что все вопросы должны быть урегулированы в духе заявлений, подписанных при посредничестве России 9 ноября 2020 года и 11 января 2021 года.
«Что касается пограничных споров между Арменией и Азербайджаном, то они должны быть разрешены в рамках работ двусторонней комиссии по демаркации при поддержке РФ», – сказал российский дипломат.
Посол Азербайджана в ООН Яшар Алиев в своем выступлении, в числе прочих необоснованных обвинений в адрес Армении, заявил, что Армения «провалила» процесс демаркации и делимитации.
«Армянская сторона сделала процесс демаркацию и делимитацию невозможными. А если бы этот процесс состоялся своевременно, то и военной эскалации бы не было», – сказал азербайджанский посол.
Упоминание вопроса Нагорного Карабаха в выступлениях
Представитель Китая в ООН Чжан Цзюнь, прежде всего, выразил озабоченность в связи с военной эскалацией на армяно-азербайджанской границе, затем связал эту напряженность с Арцахским вопросом.
«Урегулирование отношений между Арменией и Азербайджаном невозможно отделить от урегулирования Нагорно-карабахского вопроса. Мы владеем информацией об историческом развитии проблемы, и наша позиция неизменна: разрешение разногласий мы видим только путем политического диалога», – заявил представитель Китая.
Арцахский вопрос затронула в своем выступлении и представитель Ирландии, отметив, что ее страна «привержена усилиям ЕС, направленным на диалог, стабильное и всеобъемлющее разрешение конфликта, в частности, на определение постоянного статуса Нагорного Карабаха».