- 16 Սեպտեմբերի, 2022
Սեպտեմբերի 15-ին Ֆրանսիայի նախագահությամբ կայացել է ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի նիստ, որի ընթացքում քննարկվել է Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականության դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած ռազմական ագրեսիայի առնչությամբ Հայաստանի ներկայացրած դիմումը։
Նիստին մասնակցել են նաև ՄԱԿ-ում ՀՀ և Ադրբեջանի մշտական ներկայացուցիչները։
Նիստի մեկնարկին երկու կողմերի դիրքորոշումներն ամփոփող ելույթով է հանդես եկել ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի՝ Եվրոպայի, Կենտրոնական Ասիայի և Ամերիկայի գծով օգնական Միրոսլավ Յենչան։ Նա ասել է, որ «2020-ից հետո սա ամենամեծ բախումն է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև, ինչը նշանակում է, որ երկու երկրների հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը լուրջ խոչընդոտների է բախվում»:
Յենչան նաև ընդգծել է, որ ՄԱԿ-ն «իրավասու չէ ստուգելու կամ հաստատելու հայկական կամ ադրբեջանական կողմերի հայտարարությունները»՝ կապված էսկալացիայի հետ:
«Իրազեկ քաղաքացիների միավորումն» ամփոփել է նիստի ընթացքում Անվտանգության խորհրդի մշտական և ոչ մշտական անդամ երկրների ներկայացուցիչների ուշագրավ ելույթներն ու մեկտեղել կարևոր թեզերը։
«Թիրախավորվել են հայկական բնակավայրեր, խաղաղ բնակիչներ»
ՄԱԿ ԱԽ մշտական անդամ Միացյալ Նահանգների ներկայացուցիչ դեսպան Ռիչարդ Միլսը մտահոգություն է հայտնել Ադրբեջանի կողմից ՀՀ-ում քաղաքացիական ենթակառուցվածքների ու խաղաղ բնակիչների թիրախավորման վերաբերյալ։ Նա կոչ է արել հարգել միջազգային մարդասիրական իրավունքը, այդ թվում՝ խաղաղ բնակչության անվտանգությունն ապահովող։
«Վաշինգտոնը խորապես մտահոգված է հաղորդագրություններով, որոնց համաձայն Հայաստանի տարածքում խաղաղ բնակիչներ են տուժել»,- ասել է Միլսը։
ՄԱԿ-ում Ֆրանսիայի դեսպան Նիկոլա դը Ռիվյերը նույնպես ընդգծել է, որ Ադրբեջանի զինված ուժերը թիրախավորել են Հայաստանի մի շարք բնակավայրեր ու քաղաքացիական ենթակառուցվածքներ։
ՄԱԿ ԱԽ ոչ մշտական անդամ Նորվեգիայի ներկայացուցիչ Մոնա Յուլը, մտահոգություն հայտնելով Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ռազմական գործողությունների մասին հաղորդագրություններով, նույնպես ընդգծել է, որ Հայաստանի տարածքում քաղաքացիներ և քաղաքացիական ենթակառուցվածքներ են ենթարկվել գնդակոծության:
ԱԽ ոչ մշտական անդամ Իռլանդիայի ներկայացուցիչ Քեյթ Մորենն ասել է, որ իր երկիրը «մտահոգված է Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանին լուրջ մարտերի մասին լուրերով, ինչպես նաև Հայաստանի տարածքում քաղաքացիական կարևոր ենթակառուցվածքների վրա հարձակումների մասին տեղեկություններով, ինչն արգելված է միջազգային մարդասիրական իրավունքով»:
Ոչ մշտական անդամ Հնդկաստանի դեսպան Ռաչիրա Կամբոժն անուղղակի կերպով «ագրեսոր» է կոչել Ադրբեջանին՝ կոչ անելով վերջինիս «անհապաղ դադարեցնել բախումները և զսպվածություն ցուցաբերել»։
«Հայաստանի սահմանի երկայնքով հարվածների մասին վերջին հաղորդագրությունները, ներառյալ՝ քաղաքացիական բնակչությանն ուղղված հարվածները, մտահոգիչ են։ ՄԱԿ-ի ԱԽ-ն չի կարող լռել և թույլ տալ իրավիճակի վատթարացում»,- ասել է նա։
ՄԱԿ-ում Ռուսաստանի դեսպան Վասիլի Նեբենզյան, չնայած խոսել է քաղաքացիականների շրջանում տուժածների մասին, սակայն անհասցե՝ չհստակեցնելով, որ տուժածները հայկական կողմից են։
«Հետ քաշել զորքերը ելման դիրքեր»
ՄԱԿ ԱԽ մշտական անդամ հինգ երկրներից չորսը՝ ԱՄՆ-ն, Մեծ Բրիտանիան, Ֆրանսիան և Ռուսաստանը, ընդգծելով տարածքային ամբողջականության սկզբունքը, հայտարարել են զորքերը ելման դիրքեր վերադարձնելու անհրաժեշտության մասին։
Անվտանգության խորհրդի մշտական անդամ Մեծ Բրիտանիան ընդգծել է, որ հակամարտությունը ռազմական լուծում չունի, և «զորքերը պետք է վերադառնան նախկինում զբաղեցրած դիրքեր»: Նման կոչեր են արել նաև ԱՄՆ-ի և Ռուսաստանի ներկայացուցիչները։
Ֆրանսիայի ներկայացուցիչն այս առումով ավելի հասցեական հայտարարություն է արել՝ կոչ անելով Ադրբեջանին հեռացնել զորքերը ՀՀ տարածքից։
«Նախ, ծայրաստիճան կարևորում ենք 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հրադադարի պահպանումը, երկրորդ` կոչ ենք անում Ադրբեջանին քայլեր ձեռնարկել, որպեսզի սեփական զինված ուժերը գտնվեն նախնական դիրքերում»,- ասել է ֆրանսիացի դիվանագետը:
Ի տարբերություն ԱՄՆ-ի և Մեծ Բրիտանիայի, որոնք զորքերը ելման դիրքեր վերադարձնելու ոչ հասցեական կոչեր են արել, ՄԱԿ-ում Ռուսաստանի դեսպանը հավասարության նշան է դրել՝ կոչ է անելով զորքերը հետ քաշել և՛ Հայաստանին, և՛ Ադրբեջանին։
Չինաստանը Անվտանգության խորհրդի մշտական անդամներից միակն էր, որի ներկայացուցիչը չի անդրադարձել զորքերը ելման դիրքեր վերադարձնելու հարցին։
«Սահմանային վեճերը պետք է լուծվեն սահմանազատմամբ»․ Մոսկվայի ու Բաքվի թեզը
Ռուսաստանի դեսպանն իր ելույթում Հայաստանին ու Ադրբեջանին հավասարապես է զսպվածության կոչ արել՝ հորդորելով թուլացնել լարվածությունը հայ-ադրբեջանական սահմանին։ Ի տարբերություն ՄԱԿ ԱԽ մշտական ու ոչ մշտական անդամ մի շարք երկրների, ՀՀ-ի ռազմավարական դաշնակիցը այդպես էլ չի արձանագրել ադրբեջանական ներխուժումը ՀՀ ինքնիշխան տարածք։
Փոխարենը, ՌԴ դեսպանը պնդել է, որ բոլոր հարցերը պետք է կարգավորվեն ՌԴ-ի միջնորդությամբ ստորագրված 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի ու 2021 թվականի հունվարի 11-ի հայտարարությունների ոգով։
«Ինչ վերաբերում է Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև սահմանային վեճերին, ապա դրանք պետք է լուծվեն սահմանազատման երկկողմ հանձնաժողովի աշխատանքների շրջանակում՝ ՌԴ-ի հետ խորհրդակցությամբ»,- ասել է ռուսաստանցի դիվանագետը։
ՄԱԿ-ում Ադրբեջանի դեսպան Յաշար Ալիևն իր ելույթում, ի թիվս ՀՀ-ին ուղղված այլ անհիմն մեղադրանքների, պնդել է, որ ՀՀ-ն «տապալել է» դեմարկացիայի և դելիմիտացիայի գործընթացը։
«Հայկական կողմն անհնար է դարձրել դեմարկացիան ու դելիմիտացիան։ Իսկ եթե այդ գործընթացը տեղի ունենար ժամանակին, ապա ռազմական էսկալացիա չէր լինի»,- ասել է ադրբեջանցի դեսպանը։
Լեռնային Ղարաբաղի հարցը՝ ելույթներում
ՄԱԿ-ում Չինաստանի ներկայացուցիչ Չժան Ջուն նախ մտահոգություն է հայտնել հայ-ադրբեջանական սահմանին ռազմական էսկալացիայի կապակցությամբ, ապա այդ լարվածությունը կապվել է Արցախյան խնդրի հետ։
«Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորումն անհնար է տարանջատել Լեռնային Ղարաբաղի հարցի կարգավորումից: Մենք տիրապետում ենք խնդրի պատմական զարգացման մասին տեղեկատվությանը, և մեր դիրքորոշումն անփոփոխ է` մենք տարաձայնությունների կարգավորումը տեսնում ենք միայն քաղաքական երկխոսության միջոցով»,- հայտարարել է Չինաստանի ներկայացուցիչը:
Արցախյան հարցն իր ելույթում արծարծեց նաև Իռլանդիայի ներկայացուցիչը՝ նշելով, որ իր երկիրը «հավատարիմ է ԵՄ ջանքերին, որոնք ուղղված են երկխոսությանը, հակամարտության կայուն և համապարփակ լուծմանը, մասնավորապես՝ Լեռնային Ղարաբաղի տևական կարգավիճակի սահմանմանը»:

Call for the withdrawal of troops, condemnation of the targeting of settlements. the stance of the countries in the UN Security Council
On September 15, 2022, the UN Security Council held an urgent meeting, under the presidency of France, based on Armenia’s request to discuss the military aggression unleashed by Azerbaijan against the territorial integrity of the Republic of Armenia.
The permanent representatives of Armenia and Azerbaijan to the UN also participated in the session.
The session opened with a speech of Miroslav Jenča, the Assistant Secretary-General for Europe, Central Asia and Americas, in which he summarized the positions of both sides:
“Since 2020, this has been the biggest conflict between Armenia and Azerbaijan, which means that the process of regulating relations between the two countries faces serious obstacles.”
Jenča also emphasized that the UN “is not authorized to verify or confirm the statements of either the Armenian or Azerbaijani side” regarding the escalation.
The Union of Informed Citizens summarized the particularly significant speeches of the representatives of the permanent and non-permanent member states of the Security Council during the session and put together the important theses.
“Armenian settlements and civilians were targeted”
Ambassador Richard Mills, the representative of the United States, a permanent member of the UN Security Council, expressed concern about Azerbaijan’s targeting of civilian infrastructure and civilians in Armenia. He called to respect the international humanitarian law, including the one ensuring the safety of the civilian population.
Washington is deeply concerned about reports that civilians have been injured in the territory of Armenia,” Mills said.
Nicolas de Riviere, the French ambassador to the United Nations, also emphasized that the armed forces of Azerbaijan targeted a number of Armenian settlements and civilian infrastructures.
Mona Juul, representative of Norway, a non-permanent member of the UN Security Council, expressing concern about reports of military operations between Armenia and Azerbaijan, also emphasized that citizens and civilian infrastructures were shelled on the territory of Armenia.
Kate Moran, the representative of Ireland, the non-permanent member state of the Security Council, said that her country is “concerned by reports of serious fighting on the border of Armenia and Azerbaijan, as well as of the reports of attacks on important civilian infrastructure in the territory of Armenia, which is prohibited by international humanitarian law.”
Ruchira Kamboj, the representative of India, a non-permanent member state of the Security Council, indirectly called Azerbaijan an “aggressor” calling on the latter to “immediately stop confrontations and show restraint”.
“Recent reports of strikes along the Armenian border, including strikes targeting the civilian population, are worrisome. The UN Security Council cannot remain silent and allow the situation to worsen,” she said.
The representative of Russia to the United Nations, Vassily Nebenzya, spoke about the casualties among civilians, however without specifying a concrete party or mentioning that the casualties were from the Armenian side.
“Withdraw troops to their initial positions”
Emphasizing the principle of territorial integrity, four of the five permanent member states of the UN Security Council – the USA, Great Britain, France and Russia – have announced the need to return the troops to their initial positions.
Great Britain, a permanent member of the Security Council, emphasized that there is no military solution to the conflict, and “the troops must return to their previously occupied positions.” Similar calls were made by the representatives of the USA and Russia.
The representative of France made a more direct statement in this regard, calling on Azerbaijan to withdraw its troops from the territory of Armenia.
First of all, we attach great importance to the maintenance of the ceasefire declared on November 9, 2020, secondly, we call on Azerbaijan to take steps so that its own armed forces turn to their initial positions,” mentioned the French diplomat.
Unlike the United States and Great Britain, which made unaddressed calls to return the troops to their initial positions, the Russian representative to the United Nations put a sign of equality, calling on both Armenia and Azerbaijan to withdraw their troops.
China was the only one of the permanent members of the Security Council, representative of which did not address the issue of returning the troops to their initial positions.
“Border disputes should be resolved by demarcation.” The thesis of Moscow and Baku
In his speech, the Russian ambassador called on both Armenia and Azerbaijan equally to exercise restraint, urging them to ease the tension on the Armenian-Azerbaijani border.
Unlike a number of permanent and non-permanent member states of the UN Security Council, the strategic ally of Armenia has never stated the Azerbaijani invasion of the sovereign territory of the Republic of Armenia.
Instead, the Russian ambassador insisted that all issues should be settled in the spirit of the statements of November 9, 2020 and January 11, 2021, signed with the mediation of the Russian Federation.
“As for the border disputes between Armenia and Azerbaijan, they should be resolved within the scope of the actions of the bilateral demarcation commission, in consultation with the Russian Federation,” said the Russian diplomat.
Yashar Aliyev, Ambassador of Azerbaijan to the United Nations, in his speech, among other baseless accusations against the Republic of Armenia, claimed that RA “failed” the process of demarcation and delimitation.
“The Armenian side has made demarcation and delimitation impossible. And if that process had taken place on time, there would have not been any military escalation,” the Azerbaijani ambassador said.
The issue of Nagorno Karabakh in the speeches
The representative of China at the UN, Zhang Ju, first expressed his concern over the military escalation on the Armenian-Azerbaijani border, then linked this tension with the Artsakh issue.
“It is impossible to separate the normalization of relations between Armenia and Azerbaijan from the settlement of the Nagorno Karabakh issue. We have information about the historical development of the problem, and our position remains unchanged: we see the settlement of differences only through political dialogue,”- said the representative of China.
The representative of Ireland also touched upon the Artsakh issue in her speech, noting that her country is “faithful to the efforts of the EU aimed at dialogue, as well as a stable and comprehensive solution to the conflict, in particular, the definition of the permanent status of Nagorno Karabakh”.