- 4 Հոկտեմբերի, 2022
Վարշավայում շարունակվում է ԵԱՀԿ ԺՀՄԻԳ-ի Մարդկային չափողականությունների կոնֆերանսը, որտեղ այսօր ելույթ է ունեցել «Իրազեկ քաղաքացիների միավորման» ծրագրերի համակարգող Դանիել Իոաննիսյանը՝ անդրադառնալով Ադրբեջանում խոշտանգումների նկատմամբ պետական հայատյաց քաղաքականությանը․
«Խոշտանգումները, որոշակի չափով, շարունակում են խնդիր մնալ նաև Հայաստանում (թեև անհամեմատ է որոշ անդամ պետությունների հետ): Քաղաքացիական հասարակության կողմից արձանագրվել են մի շարք դեպքեր, երբ խոշտանգում կատարած ոստիկանության ծառայողները ոչ միայն չեն պատժվել, այլև նշանակվել են ավելի բարձր պաշտոնների… Անգամ, երբ խոշտանգման փաստը հաստատվել է դատախազության կողմից:
Խոշտանգմամբ ինքնախոստովանական ցուցմունք ստանալը շարունակում է մնալ հանցագործությունների բացահայտման հիմնական գործիքներից մեկը: Սա արդյունք է ոստիկանության շատ ցածր կարողությունների, որը կա Հայաստանում:
Մասնավորապես, Հայաստանում դատարան են հասնում գողությունների գրանցված դեպքերի 11 տոկոսը և սպանությունների 23 տոկոսը, ինչը շատ ցածր ցուցանիշ է և չի ապահովում պատժի անխուսափելիության մեխանիզմի իրագործումը:
Եվ այլ մեթոդներով հանցագործությունների բացահայտման կարողությունների դեֆիցիտը բերում է խոշտանգման մեթոդի արդարացմանը: Ցավոք, Հայաստանում չկա ընկալում, որ խոշտանգումով հանցագործություն բացահայտելը ևս հանցագործություն է:
Բայց ցավոք, Հայաստանում շատ դժվար է խոսել խոշտանգումներից, երբ բազմաթիվ են Ադրբեջանի կողմից հայ ռազմագերիների և բռնված քաղաքացիական անձանց խոշտանգումների ու անգամ խոշտանգմամբ սպանելու մասին ահազանգերը:
Թարմ է այն դեպքը, երբ տարածվում էր տեսանյութ, թե ինչպես է թեթևակի վիրավորված հայ ռազմագերին առաջին բուժօգնություն ստանում ադրբեջանցի զինվորականներից, բայց հետո խոշտանգման հետքերով իր սպանված մարմինը վերադարձվեց հայկական կողմին:
Ադրբեջանի ներկայացուցիչը այստեղ խոսում էր ահաբեկիչներից ու վարձկաններից: Դա ստիպում է ինձ հիշեցնել, որ հենց Ադրբեջանն էր, որ 2020 թվականին Սիրիայից հավաքագրված հազարավոր վարձկաններին բերեց մեր տարածաշրջան, զինեց և ուղարկեց Լեռնային Ղարաբաղի դեմ հարձակման: Սա մի շարք հեղինակավոր հետաքննող լրագրողների կողմից հաստատված փաստ է:
Եվ այսպիսի պետության ներկայացուցիչը երկու հայկական կազմակերպության անուններ է տալիս՝ որպես ահաբեկչական, որոնցից մեկը արդեն 25 տարի գոյություն չունի, իսկ մյուսը, ընդհանրապես, սկաուտական կազմակերպություն է, որը զենք կամ զինամթերք չունի:
Ադրբեջանի ներկայացուցիչը խոսում է իր երկրում ռազմական հանցագործություն կատարած անձանց դեմ հետաքննությունների մասին: Այդպիսի հետաքննություն 2020 թվականին սկսվել էր զինվորականներ Գարդաշխան Աբիշովի և Ռաշիդ Ալիևի նկատմամբ, սակայն պատժի փոխարեն այս տարվա սեպտեմբերի 17-ին նրանք մեդալներ ստացան Իլհամ Ալիևից:
Սա է Ադրբեջանի իրական վերաբերմունքը խոշտանգումներին և ռազմական հանցագործություններին: 7 հայ ռազմագերիներին գնդակահարված ադրբեջանական զինվորները կպատժվե՞ն: Հուսանք, բայց, հավանաբար, նրանք մեդալներ կստանան իրենց նախագահ Իլհամ Ալիևի կողմից»:

Aliyev rewards his soldiers for torture: Daniel Ioannisyan at the OSCE
Torture, unfortunately, remains a problem in Armenia as well. Yet, it is incomparable to the situation in some problematic member states. But Armenian civil society has recorded a number of cases when the police officers who committed torture were not only unpunished, but were appointed to higher positions… Even when the fact of torture was confirmed by the Prosecutor’s Office.
Extracting confessions through torture remains one of the main tools for solving crimes. This is a result of the very low capacity of the police in Armenia.
I should mention, that just 11 percent of the recorded cases of robbery and 23 percent of murders in Armenia reach the court, which is a very low rate and does not ensure the implementation of the mechanism of inevitability of punishment.
And the lack of ability to solve crimes by other methods leads to the justification of the torture method. Unfortunately, there is no understanding in Armenia that solving a crime through torture is also a crime.
But sadly, it is very difficult to talk about torture in Armenia, when there are many alarming reports of torture of Armenian prisoners of war and captive civilians by Azerbaijan and even about killing them through torture.
There was a case of Armenian lightly injured POW receiveing first aid from Azerbajani soldiers but then his dead body was returned to Armenia with signs of torture.
The representative of Azerbaijan was talking about terrorists and mercenaries here. It makes me recall that it was Azerbaijan that brought thousands of mercenaries recruited from Syria to our region in 2020, armed them and directed to join its attack against Nagorno Karabakh. This is a fact confirmed by a number of respected investigative journalists.
And the representative of such a state names two Armenian organizations as terrorist organizations, one of which dose not exist for 25 years, and the other is scouting organization that does not have weapons or ammunitions.
The representative of Azerbaijan talks about investigations against persons who committed war crimes in his country. Such an investigation was initiated in 2020 against soldiers Gardashkhan Abishov and Rashid Aliyev, but instead of punishment, they received medals from Ilham Aliyev on September 17 of this year.
This is real attitude of Azerbajan to torture and war crimes. Will Azerbajani soldiers who executed 7 Armenian POWs be punished? I hope so, but most likely, they will receive another medals from their president Ilham Aliev.