Ապրիլի 18-ին լրատվամիջոցներում տեղեկություն տարածվեց այն մասին, որ հնարավոր է մոտակա օրին Ղարաբաղյան հարցով բանակցություններ սկսվեն Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ: Նման տեղեկատվության աղբյուրը Ադրբեջանի նախագահի խորհրդական Ալի Հասանովն էր, ով, միաժամանակ, ընդգծել էր, որ բանակցությունները սկսվելու են Ռուսաստանի նախաձեռնությամբ:
Արդեն մյուս օրը` ապրիլի 19-ին, ռուսական «Известия» թերթը, հղումով իր դիվանագիտական աղբյուրին, կրկնում է մոտակա օրերին բանակցություններ սկսելու մասին Ալի Հասանովի ասածը: Ավելին, ռուսական պարբերականի աղբյուրը մանրամասնում է, որ բանակցություններին, Ռուսաստանի մասնակցությամբ, կողմերը գնալու են «ցավոտ փոխզիջումների»: Ըստ հրապարակման, խոսքը գնալու է որոշ տարածքների վերադարձման, շփման գոտում խաղաղապահների տեղակայման, սահմանների բացման, փախստականների վերադարձի եւ հետագայում հանրաքվեի անցկացման մասին:
Այսինքն` Ռուսաստանը, ստանձնելով Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման շուրջ բանակցությունների նախաձեռնությունը, փորձելու է առաջ տանել իր քաղաքականությունը եւ խաղաղապահներ, այսինքն` զորքեր մտցնել Ղարաբաղ: Ռուսաստանի համար Ղարաբաղյան հակամարտությունը Հարավային Կովկասում իր իշխանությունը պահպանելու հիմնական լծակն է, ուստի հակամարտության կարգավորումը (կողմերից որեւէ մեկի օգտին) ՌԴ շահերից չի բխում: Այնինչ ռուս խաղաղապահների տեղակայումը մեկընդմիշտ կլուծի երբեմն-երբեմն Կրեմլին չենթարկվելու համարձակություն ունեցող Հայաստանին ենթարկեցնելու, ինչպես նաեւ Ադրբեջանին Թուրքիայի ազդեցությունից զերծ պահելու հարցը:
Այս ողջ համատեքստում ուշադրության է արժանի նաեւ այն, որ Ռուսաստանի` հակամարտության կարգավորման պատասխանատվությունը միանձնյա ստանձնելու նկրտումներին ասես ոչ մի կերպ չի ընդդիմանում ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը, որին էլ հենց պատկանում է Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման մանդատը:
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների` չորսօրյա պատերազմի ընթացքում կատարած անհասցե հայտարարությունների եւ անշտապողականության ֆոնին, փաստորեն, Ռուսաստանը կատարյալ պայմաններ է ստացել հին ծրագրերն ի կատար ածելու համար:
Հիշեցնենք, որ չորսօրյա պատերազմից հետո Բաքու կատարած այցելության ժամանակ Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել էր, թե ռուսական կողմն ունի առաջարկություններ հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ, իսկ կողմերն այդ առաջարկությունները ընդունելուն մոտ են: Ի պատասխան այս հայտարարության, ՀՀ ԱԳՆ խոսնակ Տիգրան Բալայանը նշել էր, որ 2011 թվականին կողմերին ներկայացված Կազանի փաստաթուղթը բանակցությունների սեղանին է։ Այն ժամանակ խոսակցություններ էին շրջանառվում առ այն, որ ըստ այդ փաստաթղթի Հայաստանը համաձայնվել է հետ տալ ազատագրված նախկին ԼՂԻՄ կազմից դուրս գտնվող շրջանների մի մասը (ոմանք հայտարարում էին, որ դրանցից 5-ը, ոմանք էլ՝ բոլոր 7-ը), իսկ Ղարաբաղը պետք է հատուկ կարգավիճակ ստանար: Նույն այդ Կազանի փաստաթուղթը, ըստ ՀՀ փոխարտգործնախարար Շավարշ Քոչարյանի, գրեթե ամբողջովին կրկնում է Մադրիդյան հայտնի սկզբունքները, որոնցով նախատեսվում է խաղաղապահների տեղակայում շփման գծում:
Ապրիլի 19-ին արդեն հայտնի դարձավ, որ ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը ժամանելու է Հայաստան: Հիմք ընդունելով վերը նշված տեղեկությունները Ռուսաստանի նախաձեռնությամբ Ղարաբաղյան հակամարտության վերաբերյան բանակցությունները սկսելու մասին՝ կարելի է ենթադրել, որ Լավրովը, ամենայն հավանականությամբ, կոնկրետ առաջարկություններ, կամ, միգուցե, անգամ պահանջներ է բերելու Երեւան:
Այսպիսով կարելի է փաստել, որ Ռուսաստանն այժմ դեմարշ է անում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբին և գործի է դնում բոլոր լծակները՝ Ղարաբաղյան հիմնախնդրի բանակցությունների էստաֆետան վերցնելու ուղությամբ:

18 апреля в СМИ распространилась информация, что возможно в ближайшие дни между Арменией и Азербайджаном начнутся переговоры по карабахскому вопросу. Источником этой информации стал советник президента Азербайджана Али Хасанов, который одновременно подчеркнул, что переговоры начнутся по инициативе России.
Уже на следующий день, 19 апреля, российская газета «Известия», ссылаясь на свои дипломатические источники, повторила информацию Али Хасанова о начале переговоров в ближайшие дни. Кроме того, источник российской газеты пояснил, что на переговорах с участием России обе стороны должны будут пойти на «болезненные уступки». По данным издания, речь пойдет о возвращении некоторых территориях, размещении миротворцев на линии соприкосновения, открытие границ, возвращении беженцев и проведении референдума в дальнейшем.
Другими словами, Россия берет на себя инициативу в переговорах по урегулированию нагорно-карабахского конфликта, чтобы попытаться продвигать свою политику размещения миротворцев, то есть, ввести войска в Карабах. Карабахский конфликт является главным рычагом России для поддержания своей власти на Южном Кавказе, так что, урегулирование конфликта в пользу любой из сторон не отвечает интересам РФ. В то время, как размещение российских миротворцев, раз и навсегда решил бы вопрос неподчинения Армении Кремлю и предостерег бы Азербайджан от влияния Турции.
В этом контексте, достоин внимания также факт, что единоличному принятию Россией ответственности за урегулирование карабахского конфликта никак не противостоит Минская группа ОБСЕ, которой принадлежит мандат по урегулированию карабахского конфликта.
Фактически, в течении четырехдневной войны, на фоне неопределенных и неспешных заявлений сопредседателей Минской группы ОБСЕ, России были предоставлены идеальные условия для осуществления своей старой программы. После четырехдневной войны, во время своего визита в Баку, министр иностранных дел России Сергей Лавров заявил, что у России есть предложения по урегулированию нагорно-карабахского конфликта, и стороны близки к принятию этих предложений. В ответ на это заявление, армянский пресс-секретарь МИД Тигран Балаян сказал, что Казанский документ, предоставленный сторонам конфликта, лежит на столе переговоров. В то время говорилось, что в соответствии с документом, Армения согласилась предоставить часть освобожденных регионов не входящих в состав бывшей НКАО (некоторые объявляли о 5 регионах, некоторые о всех 7), и Карабах должен был получить особый статус. Тот же Казанский документ, по словам заместителя министра иностранных дел Шаварша Кочаряна, почти полностью повторяет хорошо известные Мадридские принципы, предусматривающие размещение миротворческих сил на линии соприкосновения.
Уже 19 апреля стало известно, что министр иностранных дел России Сергей Лавров, прибудет в Ереван. На основании приведенной выше информации о российской инициативе начать переговоры по карабахскому конфликту, можно предположить, что Лавров, вероятно, прибудет с конкретными предложениями и возможно даже требованиями.
Таким образом, можно констатировать, что в настоящее время Россия устраивает демарш против Минской группы ОБСЕ, и использует все рычаги в направлении принятия эстафеты переговоров по урегулированию карабахского конфликта.