- 19 Հոկտեմբերի, 2016
Երեւանում հոկտեմբերի 14-ին ՀԱՊԿ անդամ երկրների ղեկավարների համաժողովի ընթացքում Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման շուրջ հնչած հայտարարությունները որոշակի եզրակացություններ անելու տեղիք են տալիս։
Մասնավորապես, ինչպես ցույց են տալիս զարգացումները, Ռուսաստանը ձախողել է հակամարտության կարգավորման իր ծրագիրը եւ այժմ հակամարտող կողմերի վրա ազդեցության նոր լծակներ է ցանկանում ներգրավել։
Փակուղին
Ինչպես հայտնի է, հոկտեմբերի սկզբին ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին հանդես էր եկել հայտարարությամբ՝ ասելով, որ Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորումը ներկա փուլում իրատեսական չէ եւ բանակցային գործընթացում առաջընթացն անհնար է, քանի դեռ հակամարտող կողմերի առաջնորդները պատրաստ չեն դրան։ ԱՄՆ-ի նման հայտարարությունից հետո, սակայն, Մոսկվան չշտապեց փորձ կատարել ստանձնել հակամարտության կարգավորման նախաձեռնությունը։ Ավելին, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի հայտարարություններն այն մասին, թե բանակցային գործընթացում Բաքվին փորձել են պարտադրել ճանաչել Ղարաբաղի կարգավիճակը, ցույց տվեցին, որ Հայաստանը, գոնե ժամանակավորապես, կարողացել է խուսափել կարգավորման ռուսական ծրագրից եւ մանեւրելով Ադրբեջանին «շրջաններ հանձնելու» խնդիրը, առաջ է մղել ԼՂՀ կարգավիճակի ճանաչման հարցը։
Այսպիսի պայմաններում է, որ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի խորհրդական Յուրի Ուշակովը հանդես է գալիս հայտարարությամբ, թե Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցում առաջիկայում լավատեսության հիմքեր չկան։ Փաստացի, ինչպես Վաշինգթոնի դեպքում Քերիի հայտարարությունը, այնպես էլ Մոսկվայի դեպքում Ուշակովի հայտարարությունը թույլ են տալիս եզրակացնել, որ բանակցային գործընթացի միջնորդները ներկա փուլում չունեն բավականաչափ լծակներ կողմերի վրա՝ կարգավորումն առաջ տանելու համար։
Թուրքիան
Նման իրավիճակի ֆոնին ակտիվություն է ցուցաբերում Թուրքիան, որը հերթական անգամ փորձում է ներխուժել Ղարաբաղյան հակամարտության բանակցային գործընթաց։ Մասնավորապես, այդ երկրի արտգործնախարար Մեվլութ Չավուշօղլուն, ելույթ ունենալով ԵԽԽՎ-ում, վերահաստատեց Անկարայի ցանկությունը միանալ բանակցային գործընթացին։ Թուրք արտգործնախարարի խոսքերը կարելի էր դիտարկել որպես Թուրքիայի տարածաշրջանային ադրբեջանանպաստ քաղաքականության հերթական դրսեւորում, եթե չլիներ հոկտեմբերի 14-ին ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի հայտարարությունն այն մասին, թե Թուրքիան կարող է դրական դեր խաղալ հակամարտության կարգավորման գործում, եթե բացի հայ-թուրքական սահմանը եւ ապաշրջափակի Ղարաբաղն ու Հայաստանը։
Բանակցային գործընթացի հետ Թուրքիայի առնչության վերաբերյալ Ռուսաստանի նման լոյալ դիրքորոշումը վկայում է այն մասին, որ Մոսկվան պատրաստ է «հրավիրել» Ադրբեջանի վրա հսկայական ազդեցություն ունեցող Անկարային բանակցությունների սեղանի շուրջ եւ նույնիսկ հատուկ պայման է առաջադրում Թուրքիային, այն է՝ բացել սահմանները Հայաստանի հետ։ Ռուսաստանը, այդպիսով, անչափ իրական դարձնելով բանակցային գործընթացին Թուրքիայի ներգրավվածությունը, կարող է, մի կողմից, նոր լծակներ ստանալ Հայաստանին որոշումներ պարտադրելու համար, ինչպես նաեւ, կունենա Ադրբեջանի վրա ավելի լայն ու ավելի խորը ազդեցություն ունեցող բանակցային գործընկեր, որը, հարկ եղած դեպքում, որոշումներ կպարտադրի Բաքվին։

Заявления, которые прозвучали на прошедшем 14 октября 2016 года в Ереване саммите глав государств–членов ОДКБ по поводу карабахского урегулирования, дают основание для определенных выводов.
В частности, как показало развитие событий, Россия провалила свой план по урегулированию конфликта и теперь желает внедрить новые рычаги влияния на конфликтующие стороны.
Тупик
Как известно, в начале октября госсекретарь США Джон Керри в связи с урегулированием нагорно-карабахского конфликта заявил, что «конфликт в Нагорном Карабахе урегулировать невозможно» до тех пор, пока лидеры конфликтующих сторон не будут готовы к этому. Однако, после подобного заявления США, Москва не поспешила принять попытку взять инициативу по урегулированию конфликта на себя.
Более того, заявления президента Азербайджана Ильхама Алиева о том, что в переговорном процессе Баку пытались заставить признать статус Карабаха, показали, что Армении, по крайней мере, временно, удалось избежать российского плана карабахского урегулирования и она, маневрируя проблемой «сдачи территорий» Азербайджану, продвинула вопрос признания статуса НКР.
Именно в таких условиях советник президента РФ Владимира Путина Юрий Ушаков выступает с заявлением о том, что в ближайшее время в вопросе урегулирования нагорно-карабахского конфликта нет никаких оснований для оптимизма. Фактически, как в случае с Вашингтоном – заявление Керри, так и с Москвой – заявление Ушакова, позволяют заключить, что посредники переговорного процесса на нынешнем этапе для продвижения урегулирования не имеют достаточных рычагов влияния на конфликтующие стороны.
Турция
На фоне такой ситуации проявляет активность Турция, которая в очередной раз пытается вторгнуться в процесс урегулирования карабахского конфликта. В частности, министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу, выступая в ПАССЕ, подтвердил желание Турции присоединиться к переговорному процессу. Слова министра иностранных дел можно было бы рассматривать как очередное проявление региональной про-азербайджанской политики Турции, если бы не заявление министра иностранных дел России Сергея Лаврова, 14 октября о том, что Турция может сыграть положительную роль в урегулировании конфликта, если откроет армяно-турецкую границу и прекратит блокаду Карабаха и Армении.
Такая лояльная позиция России по отношению к связи Турции с переговорным процессом, свидетельствует о том, что Москва готова «пригласить» за стол переговоров имеющую огромное влияние на Азербайджан Анкару и даже выдвигает четкое условие Турции – открыть границу с Арменией.
Россия, таким образом, сделав чрезмерно реальным вовлечение Турции в переговорный процесс, сможет, с одной стороны, заполучить новые рычаги для навязывания решений Армении, а с другой – у нее будет партнер в переговорах, имеющий более широкое и глубокое влияния на Азербайджан, и который, в случае необходимости, обяжет решения Баку.