Հունվարի 14-ին և 15-ին Աղվերանում կայացավ «Իրազեկ քաղաքացիների միավորման»` «Արտաքին քաղաքականություն և լուսաբանում» շարքի 14-րդ սեմինար-քննարկումը: Միջոցառման հիմնական թեմատիկ ուղղությունը Լաչինի միջանցքի բացումն ու խաղաղության պայմանագրի կնքման շուրջ բանակցություններն էին։
Բաց մրցույթով ընտրված շուրջ 27 լրագրողների և կարծիքի առաջատարների համար բանախոսությամբ հանդես եկան ԱԺ փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը, Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը, Հայաստանում ԵՄ դեսպան Անդրեա Վիկտո
րինը, Արտաքին գործերի փոխնախարար Վահե Գևորգյանը, այնուհետև Հատուկ հանձնարարություններով դեսպան Էդմոն Մարուքյանը և Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանը։
Ինչպես նախկինում, այնպես էլ այս անգամ պաշտոնյաների հետ քննարկումները եղել են փակ («Chatham House» կամ «off-the-record») ձևաչափով, քանի որ միջոցառման նպատակը զուտ լրագրողների մասնագիտական հմտությունների զարգացումն է և ոչ մամուլի ասուլիս կազմակերպելը:
Բանախոսները մասնակիցներին ներկայացրին միջանցքի փակման հետևանքով ստեղծված իրավիճակը, դրա բացման շուրջ բանակցությունները, խաղաղության հաստատման գործընթացում զարգացումները, միջազգային ատյաններում ՀՀ կողմից և ՀՀ դեմ հարուցված հայցերի քննության որոշ մանրամասնություններ, պատասխանեցին մասնակիցների հարցերին:

14 и 15 января в Агверане состоялся 14-й семинар-дискуссия из серии «Внешняя политика и освещение» «Союза информированных граждан». Основным тематическим направлением мероприятия стало открытие Лачинского коридора и переговоры о заключении мирного договора.
Перед отобранными 27 журналистами и инфлюенсерами выступили заместитель председателя НС Рубен Рубинян, секретарь Совета безопасности Армен Григорян, посол ЕС в Армении Андреа Викторин, заместитель министра иностранных дел Ваге Геворгян, посол по особым поручениям Эдмон Марукян и представитель РА по международно-правовым вопросам Егише Киракосян.
Как в прошлом, так и в этот раз обсуждения с официальными лицами проходили в закрытом («Chatham House» или «off-the-record) формате, так как цель мероприятия —развитие профессиональных навыков журналистов, а не организация пресс-конференция.
Спикеры представили участникам ситуацию, создавшуюся в результате закрытия коридора, переговоры о его открытии, ход процесса установления мира, некоторые детали расследования инициированных РА и против РА исков в международных судах, и ответили на вопросы участников.