- Հաղորդագրություններ, Բարեփոխումներ
Փետրվարի 10-ին հիշարժան դեպք պատահեց Երևանի կենտրոնում: Ծանր ամենագնացի վարորդը երթևեկում էր մայթերով, վրաերթի էր ենթարկում պարեկներին, իսկ վերջիններս, ի հեճուկս տարբեր փորձերի, չէին կարողանում նրան վնասազերծել:
Այս դեպքը որոշ հանրային քննարկումների առիթ դարձավ: Մասնավորապես, քննարկվում էր այն, որ տարածքի ոչ բոլոր պարեկներն էին մեքենաներով արգելափակում ամենագնաց «Համմերի» ընթացքը և ոչ բոլորն էին հրազենով փորձում կասեցնել նրան:
Թեև ծառայողների մեծ մասը, այդուհանդերձ, փորձում էր վնասազերծել «Համմերի» վարորդին, սակայն փորձենք հասկանալ, թե ինչով էր պայմանավորված որոշ պարեկների չարդարացված զգուշավորությունը:
Պարեկային ծառայությունը սկսեց ստեղծվել 2020 թվականին: Այն ժամանակ նաև գրվեց ծառայության կանոնագիրքը: Դրանով ամրագրվեցին ծառայության հիմնական սկզբունքները և ստանդարտ իրավիճակներում պարեկների գործողությունները: Պարեկների կրթությունը դրվեց այն հիմքով, որ ստանդարտ իրավիճակներում գործողությունների ու ծառայության սկզբունքներին հետևելու դեպքում ոստիկանական համակարգը պաշտպանելու է նրանց, իսկ խախտելու դեպքում` պատժելու:
Պարեկային ծառայությունը սկսեց գործել 2021 թ․ հուլիսից Երևանում, իսկ 2022-ի ապրիլից՝ Շիրակի ու Լոռվա մարզերում: Եվ երբ փորձում ենք տեսնել, թե խրախուսման ու պատժի ինչ պատկեր է եղել այս ընթացքում, համոզվում ենք, որ ի սկզբանե պարեկների առջև դրված սկզբունքները չեն հարգվել ոստիկանական համակարգի կողմից:
Կարգապահական տույժեր
Այսպես, ՀՀ ոստիկանությունից ստացել ենք 2022 թ․-ի ընթացքում ներքին անվտանգության վարչության (ՆԱՎ) կողմից իրականացված ծառայողական քննությունների արդյունքներով ոստիկանության ծառայողների նկատմամբ ոստիկանապետ Վահե Ղազարյանի կողմից կիրառված կարգապահական տույժերի վիճակագրությունը: Տարվա ընթացքում ոստիկանապետի կողմից տույժի են ենթարկվել 253 ոստիկաններ, որոնցից 146-ը պարեկներ են։ Ստացվում է՝ ընդհանուր ծառայողական պատասխանատվության կանչված ծառայողների մոտ 58 տոկոսը պարեկներ են։
Այսինքն, անցյալ տարեվերջին Հայաստանում առկա մոտ 1300 պարեկներին ոստիկանապետ Վահե Ղազարյանից բաժին է ընկել ավելի շատ կարգապահական տույժ, քան մնացած (10 հազարից ավել) ոստիկաններին՝ միասին վերցրած:
Եթե այս թվերը արդարացված ու ծառայության որակն արտահայտող լինեին, ապա կստացվեր, որ Պարեկային ծառայությունն ամենավատ ծառայող ստորաբաժանումն է, ու դրա համար են պարեկները, ըստ ծառայողների քանակի, 10 անգամ ավելի շատ կարգապահական տույժ ստանում ոստիկանապետի կողմից:
Որպես հետևանք, այդ դեպքում, կարելի էր արձանագրել ռեֆորմի սխալ լինելը, ցրել Պարեկային ծառայությունն ու վերականգնել Ճանապարհային ոստիկանությունը: Եվ անգամ հարց է առաջանում՝ ինչո՞ւ է այս պարագայում պետությունը ջանքեր և գումարներ ծախսում այսքան վատ աշխատող Պարեկային ծառայության ընդլայնման համար։
Բայց մի շարք այլ ցուցանիշներ վկայում են, որ պարեկայինը հաջողված է: Երևանում արտաքին ծառայության կողմից հանցավորության բացահայտումը, պարեկայինի ներդրմամբ, աճել է 2․5 անգամ, իսկ Շիրակի ու Լոռվա մարզերում՝ 14 անգամ: Հետախուզվող հանցագործների հայտնաբերումն աճել էր 6 անգամ, բազմապատիկ աճել են նաև ճանապարհային երթևեկության վտանգավոր խախտումների (օրինակ՝ ոչ սթափ վիճակում ավտովարման) արձանագրման դեպքերը:
Ավելին՝ կատարված աշխատանքներից տեսնում ենք, որ պարեկների աչքից չեն վրիպում ոչ միայն անբարեխիղճ վարորդները, այլ նաև խախտում կատարող հետիոտները և պաշտոնյաները՝ իրենց ընտանիքի անդամների հետ հանդերձ։ Նման պատկեր մենք չենք ունեցել ոստիկանության ինստիտուտի կայացման երկար տարիների աշխատանքի ընթացքում։
«Հակակադրային» քաղաքականություն
Այսինքն ստացվում է, որ Պարեկային ծառայությունը ոստիկանական մյուս ծառայություններից շատ ավելի լավ է կատարում ոստիկանական հիմնական գործառույթները, բայց, միևնույնն է, ծառայողների միավոր թվով տասնապատիկ ավելի շատ է կարգապահական տույժեր ստանում, քան մյուս ծառայությունները:
Ընդ որում, այս կարգապահական տույժերից գրեթե բոլորը ձևական խախտումների համար են: Եվ դա, երբեմն, հասնում է անհավատալի անհեթեթության:
Այսպես, օրինակ, մի պարեկ, որը բացահայտել էր թմրանյութերի իրացմամբ զբաղվող հանցավոր խումբ, չստացավ այդ բացահայտման համար հասանելիք պարգևավճարը, քանի որ մի տարի առաջ չնչին սխալ էր արել ՃԵԿ խախտումների արձանագրության հետ վարվելիս ու դրա համար Վահե Ղազարյանից ստացել էր տույժ:
Եվ այսպիսի դեպքերն ու օրինակները շատ են, որոնցով պարեկներին հստակ ուղերձ է հղվում, որ կարևորը ծառայության թղթաբանական ու բյուրոկրատական մասն է և ոչ՝ բովանդակությունն ու կանոնադրությամբ դրված սկզբունքները:
Սա, թերևս, ոստիկանության ամբողջ համակարգին (և անգամ այլ ուժայիններին), ցավոք սրտի, դեռևս Սովետական Միությունից մնացած հարազատ գործելաոճ է. ծառայելիս առաջնահերթություն տալ ոչ թե սկզբունքներին, այլ «թղթի վրա» ամեն ինչ նորմալ լինելուն:
Պարեկային ծառայությունն ի սկզբանե հիմնադրվում էր հակառակ կերպ: Բայց երբ հանցագործություններ բացահայտող ու ոստիկանի գործը շատ լավ անող տասնյակ ու հարյուրավոր պարեկներ Վահե Ղազարյանի հրամանով տույժի են ենթարկվում ֆորմալ խախտումների համար, դա դաս է լինում, որ առաջնայինը ոչ թե սկզբունքներն ու ծառայության որակն են, այլ ֆորմալիզմը:
Որպես արդյունք, բնականաբար, որոշ պարեկներ սկսում են ծառայելիս առաջնահերթություն տալ ֆորմալիզմին, չցուցաբերել նախաձեռնողականություն ու ծառայել «շառից-փորձանքից հեռու» ոճով՝ առանց բարդ ու վտանգավոր իրավիճակների մեջ մտնելու:
Բացթողումներ, որոնց համար ոչ ոք չպատժվեց
Պարեկային ծառայության ստեղծման ընթացքում ոստիկանության բազմաթիվ պաշտոնյաներ մի շարք բացթողումներ են արել, որոնց արդյունքում տուժել է Պարեկային ծառայության ռեֆորմը, լրացուցիչ ծախսեր է ունեցել պետական բյուջեն, տուժել է Հայաստանի միջազգային համբավը: Բայց այդ բացթողումների համար որևէ մեկը պատասխանատվության չի կանչվել:
Այսպես, օրինակ, որևէ մեկը պատասխանատվության չի կանչվել նրա համար, որ Պարեկային ծառայության Երևանի գունդն ու մարզային գումարտակները տարբեր պրոտոկոլով ու տարբեր հաճախականությամբ ռադիոկապ ունեն ու միմյանց հետ չեն կարողանում կապվել:
Որևէ մեկը պատասխանատվության չի կանչվել նրա համար, որ որոշ սարքավորումների՝ ԱՄՆ գործընկերներին ուղարկված տեխնիկական պահանջները սխալ են գրվել, ու դրա արդյունքում ստացված սարքավորումները պահեստում «փոշի են հավաքում», իսկ դրանց փոխարեն նորերը գնվել են Հայաստանի հարկատուների հաշվին:
Որևէ մեկը նաև պատասխանատվության չի կանչվում նրա համար, որ Պարեկային ծառայության մեքենաների վերանորոգումը տևում է ամիսներ (վթարված «Տոյոտաների» 52 տոկոսի վերանորոգումը տևում է 5 ամսից ավել), քանի որ ԱՊՊԱ-ից ստացված գումարը չի փոխանցվում սերվիս-կենտրոններին:
Եվ այսպիսի օրինակները շատ են: Օրինակներ, որոնք ցույց են տալիս, որ պարեկայինի ռեֆորմին խանգարած ոստիկանության պաշտոնյաները մնում են անպատիժ, իսկ մանր ու ձևական խախտումներ արած պարեկներն անխնա պատժվում են:
Թվերից ակնհայտ է դառնում, որ Վահե Ղազարյանի գլխավորությամբ ոստիկանական համակարգը, այժմ արդեն՝ Ներքին գործերի նախարարության անունից դիմադրում է ոստիկանական բարեփոխումների արդյունքում ներդրված Պարեկային ծառայությանը։ Սկզբունքային և որակյալ ոստիկանական ծառայություն իրականացնելը մղվում է երկրորդ պլան՝ առաջ բերելով «շառից-փորձանքից հեռու» ու «թղթի վրա ամեն ինչ մաքուր է» կարգախոսները։

Vahe Ghazaryan’s sabotage of the Patrol Service in numbers
On January 10, a remarkable incident happened in the center of Yerevan. The driver of a heavy SUV drove on the sidewalks, ran over patrol officers, and the latter, despite various attempts, were not able to neutralize him.
The incident caused considerable public debate. There were claims that not all patrol officers in the area blocked the SUV “Hummer” with cars and not all of them tried to stop him with firearms.
Although most of the officers did try to neutralize the driver of the Hummer, it is worth attempting to reveal the reasons behind the unjustified caution of some patrol officers.
The establishment process of the Patrol Service started in 2020. The Charter was also written back then. It established the basic principles of service and actions of patrol officers in standard situations. The education of the patrol officers was based on the premise that if they follow the principles of action and service in standard situations, the police system will protect them, and if they violate them, they will be punished.
The patrol service began to operate in Yerevan in July 2021, and in Shirak and Lori provinces – in April 2022. When we study the picture of rewards and punishment during this period, we can observe that the principles set before the patrol service officers from the beginning were not respected by the police system.
Disciplinary sanctions
We received from the Police of the Republic of Armenia the statistics of the disciplinary sanctions applied by Police Chief Vahe Ghazaryan against the police officers during the year 2022 as a result of the official investigations conducted by the Internal Security Department (ISD). During the year, 253 police officers were fined by the Chief of Police, 146 of them are patrol officers. It turns out that about 58 percent of the fined officers are patrol service officers.
In other words, at the end of last year, about 1,300 patrol service officers in Armenia received more disciplinary punishment from Police Chief Vahe Ghazaryan than the rest (more than 10,000) of the police officers combined.
If these numbers were justified and reflected the quality of the service, it would turn out that the Patrol Service is the worst functioning unit.
As a consequence, the reform could be recognized as a failure, the Patrol Service could be disbanded and the Traffic Police could be restored. Looking at these numbers, a legitimate question arises as to why the state spends efforts and money to expand the Patrol Service if the service quality is so poor.
But a number of other indicators show that the Patrol Service is a success. In Yerevan, crime detection rate by the external service has increased by 2.5 times, and in Shirak and Lori marzes, by 14 times. The detection of wanted criminals increased 6 times, and the number of dangerous traffic violations (for example, driving while intoxicated) also increased many times.
Moreover, we can observe that not only bad drivers, but also pedestrians and officials and their family members, who violate traffic rules, do not escape the attention of the patrol officers.
Anti-HR policy
It turns out that the Patrol Service performs the basic police functions much better than other police services, but at the same time receives ten times more disciplinary sanctions per unit number of officers than other services.
Moreover, almost all of these disciplinary penalties are for minor violations. And it sometimes reaches incredible levels of absurdity.
Thus, for example, a patrol officer who discovered a criminal drug-dealing group, did not receive the relevant reward, because a year before he had made a small mistake in completing the road traffic violation form and had been fined by Vahe Ghazaryan for the violation.
And there are many similar examples that send a clear message to the patrol service officers that what is important is the paperwork and bureaucratic part of the service and not the substance and the principles set by the charter.
This working style is, perhaps, typical of the entire police system (and even other forces), and is a heritage of the Soviet Union – giving priority not to principles, but to everything looking good “on paper”.
The Patrol Service was originally founded with a heavy emphasis on principles. But when dozens and hundreds of patrol service officers who solve crimes and do their job very well are fined for minor violations by the order of Vahe Ghazaryan, it is a lesson that the priority are not the principles and quality of service, but formality.
Errors for which no one was punished
In the course of the creation of the patrol service, many police officials made a number of errors undermining the reform of the patrol service, resulting in additional state budget expenses, and decline in the international reputation of Armenia. But no one has been held accountable for those errors.
Thus, for example, no one was called to account for the fact that the Yerevan regiment and regional battalions of the Patrol Service have radio communication with different protocols and frequencies and cannot communicate with each other.
No one was held accountable for the fact that the technical specifications for some equipment sent to US partners were written incorrectly, and as a result, the resulting equipment is “collecting dust” in the warehouse, and new equipment was procured instead with Armenian taxpayers’ money.
Nor is anyone held accountable for the fact that it takes months for Patrol vehicles to be repaired (52 percent of crashed Toyotas take more than 5 months to repair) because the money from the Compulsory Motor Vehicle Insurance is not transferred to the service centers.
And there are many such examples, showing that the police officials who obstructed the patrol service reform remain unpunished, and, instead, the patrol service officers who committed minor and formal violations are mercilessly punished.
The aforementioned numbers make it obvious that the police system led by Vahe Ghazaryan, on behalf of the Ministry of Internal Affairs, is resisting the Patrol Service introduced as a result of police reforms. Carrying out a principled and quality police service is pushed into the background, bringing forward the slogans “away from trouble” and “everything is clean on paper”.