«Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը» Freedom House կազմակերպության աջակցությամբ իրականացվող «Հայաստանում ժողովրդավարական մշակույթի առաջմղում» ծրագրի շրջանակներում կազմակերպեց Վանաձորի պետական համալսարանի ուսանողների այցելությունը Սահմանադրական բարեփոխումների խորհրդի և հանձնաժողովի՝ 2023 թ. ապրիլի 04-ի համատեղ նիստին։
Ուսանողները հնարավորություն ունեցան տեսնելու նիստի նախապատրաստական աշխատանքները, անմիջապես դահլիճից հետևելու նիստի ընթացքին, իսկ դրա ավարտից հետո խորհրդի և հանձնաժողովի որոշ անդամներ ուղիղ շփում ունեցան ուսանողների հետ՝ պատասխանելով նրանց հետաքրքրող հարցերին։

Vanadzor State University students participated in the joint session of the Constitutional Reforms Council and Commission
Union of Informed Citizens organized the visit of Vanadzor State University students to the joint meeting of the Constitutional Reforms Council and Commission on April 4, 2023 within the framework of the Advancing Democratic Culture in Armenia project implemented with the support of Freedom House.
The students had the opportunity to see the preparatory works of the meeting, to follow the course of the meeting directly from the hall, and after its completion, some members of the council and commission directly interacted with the students, answering their questions.