Օրեր առաջ ՌԴ պառլամենտի վերին պալատի խոսնակ Վալենտինա Մատվիենկոն Ղազախստանի խորհրդարանում առաջ ելույթ ունենալիս հայտարարեց, որ «այս օբյեկտիվ ծանր պայմաններում ԵԱՏՄ-ն իր գործունեության առաջին տարում խաղաց շատ մեծ դրական, ես նույնիսկ կասեի կայունացնող դեր: Երրորդ երկրների հետ ապրանքաշրջանառության նվազման ֆոնին ԵԱՏՄ անդամ պետությունների փոխադարձ ապրանքաշրջանառությունը նվազել է ավելի քիչ»:
Այսպիսով Մատվիենկոն հստակ հայտարարեց, որ ԵԱՏՄ անդամ պետությունների ապրանքաշրջանառությունը նվազել է, ոչ միայն 3-րդ երկրների հետ, այլ նաև նվազել է փոխադարձ ապրանքաշրջանառությունը:
Փորձենք պարզել, թե ինչքանո՞վ է նվազել ԵԱՏՄ-ի և մասնավորապես Հայաստանի ապրանքաշրջանառությունը:
ԵԱՏՄ
Այսպիսով, ԵԱՏՄ 3-րդ երկրների հետ արտաքին ապրանքաշրջանառությունը 2016թ. հունվար-փետրվար ամիսներին կազմել է 65,4 միլիարդ ԱՄՆ դոլար, որից արտահանումը՝ 41,6 միլիարդ դոլար, ներմուծումը՝ 23,8 միլիարդ դոլար: 2015 թվականի նույն ժամանակահատվածի հետ համեմատած արտաքին ապրանքաշրջանառության ծավալը նվազել է 29,9 տոկոսով, կամ 28 միլիարդ դոլարով: ԵԱՏՄ-ում ապրանքների արտահանման ծավալը նվազել է 35 տոկոսով, կամ 22,5 միլիարդ դոլարով, ներմուծումը նվազել է 18,9 տոկոսով կամ 5,5 միլիարդ դոլարով:
2016թ.–ի հունվար-փետրվար ամիսների ԵԱՏՄ արտաքին ապրանքաշրջանառության սալդոն (արտահանման և ներմուծման տարբերությունը) դրական է 17,8 միլիարդ դոլար չափով, մինչդեռ 2015թ.-ի նույն ժամանակահատվածի համար, այն եղել է 34,8 միլիարդ (այսինքն, սալդոն նվազել է 49 տոկոսով): 2016թ.-ի հունվար-փետրվար ամիսներին ԵԱՏՄ անդամ երկրենրի փոխադարձ (ներքին) ապրանքաշրջանառությունը կազմել է 5,3 միլիարդ դոլար, ինչը 17,1 տոկոսով քիչ է նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի հետ համեմատած:
Անդրադառնանք Հայաստանի արտաքին ապրանքաշրջանառության ծավալներին: Այսպիսով, 2016թ.-ի հունվար-փետրվար ամիսներին Հայաստանից արտահանումը կազմել է 184,2 միլիոն դոլար, իսկ ներմուծումը՝ 241,1 միլիոն դոլար: Սալդոն բացասական է՝ -56,9 տոկոս: 2015թ.-ի նույն ժամանակահատվածի հետ համեմատած 2016-ին Հայաստանից արտահանումը 3-րդ (ԵԱՏՄ-ից դուսր) երկրներ աճել է 14 տոկոսով, իսկ ներմուծումը, այդ նույն ժամանակահատվածների համար, նվազել է 15,8 տոկոսով:
2016թ.-ի հունվար-փետրվար ամիսներին Հայաստանի ապրանքաշրջանառությունը Բելառուսի հետ կազմել է 2,7 միլիոն դոլար, ինչը 15,9 տոկոսով քիչ է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածից: Հայաստանի և Ղազախստանի միջև ապրանքաշրջանառությունընվազել է 73,5 տոկոսով: Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև ապրանքաշրջանառությունը նախորդ տարվա հունվար-փետրվար ամիսների համեմատ աճել 8,8 տոկոսով և կազմել 226,4 միլիոն դոլար:
Այսպիսով պարզ է դառնում, որ նվազել է ոչ միայն ԵԱՏՄ ապրանքաշրջանառությունը երրորդ երկրների հետ, այլ նաև մոտ 17 տոկոսով նվազել է փոխադարձ ապրանքաշրջանառությունը ԵԱՏՄ-ի ներսում: Այս նվազման միտումներից ակնհատ է, որ ԵԱՏՄ-ն ոչ մի դրական ազդեցություն ՀՀ տնտեսության վրա չի ունեցել:

Экономическая ситуация в ЕАЭС
Несколько дней назад, председатель Совета Федерации РФ Валентина Матвиенко, во время своего выступления перед Парламентом Республики Казахстан, заявила, что: “в этих объективно сложных условиях, ЕАЭС уже в первый год своей работы сыграл огромную положительную, я бы сказала, стабилизирующую роль. На фоне общего снижения товарооборота с третьими странами, взаимный товарооборот стран-членов ЕАЭС сократился значительно меньше”.
Таким образом, Матвиенко четко объявила, что товарооборот стран-членов ЕАЭС сократился не только с третьими странами, но и во взаимном товарообороте: “В этих условиях мы считаем, что у нас просто нет альтернативы целенаправленной совместной работе по дальнейшему развитию и укреплению Евразийского экономического союза”.
Давайте попробуем выяснить как снизился товарооборот в ЕЭС, в частности в Армении.
Евразийский Экономический Союз
По оперативным данным, объем внешней торговли товарами государств – членов Евразийского экономического союза с третьими странами, за январь – февраль 2016 года составил 65,4 млрд. долларов, в том числе экспорт – 41,6 млрд. долларов, импорт – 23,8 млрд. долларов. По сравнению с аналогичным периодом 2015 года, объем внешней торговли сократился на 29,9%, или на 28 млрд. долларов. Объем экспорта товаров снизился на 35%, или на 22,5 млрд. долларов, импорт уменьшился на 18,9%, или на 5,5 млрд. долларов. Сальдо внешней торговли товарами сложилось положительное, в размере 17,8 млрд. долларов. В то время как за тот же период в 2015 году- 34,8 млрд (т.е. баланс снизился на 49%).
В январе-феврале 2016 года, (внутренний) оборот стран-членов ЕАЭС составил 5,3 млрд. долларов, что на 17,1% меньше по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. Общее сокращение объемов взаимной торговли в январе – феврале 2016 года, по сравнению с соответствующим периодом предыдущего года, составило 1 089,8 млн. долларов, или 17,1%. По минеральным продуктам показатель снизился на 598,5 млн. долларов (на 23%), машинам, оборудованию и транспортным средствам – на 198,7 млн. долларов (на 21,9%), металлам и изделиям из них – на 198,3 млн. долларов (на 30,8%)
Рассмотрим объемы внешнего товарооборота в Армении. Таким образом, в январе-феврале 2016 года, экспорт составил 184,2 млн. долларов, а и импорт 241,1 млн. долларов. Сальдо отрицательное -56,9%. По сравнению с тем же периодом 2015, в 2016 году экспорт из Армении в 3-и (вне ЕАЭС) страны увеличился на 14%, а импорт за тот же период снизился на 15,8%.
В январе-феврале 2016 года товарооборот Беларуси с Арменией составил 2,7 млн. долларов, что на 15,9% меньше, чем за аналогичный период прошлого года. Между Арменией и Казахстаном товарооборот снизился до 73,5%. Товарооборот между Арменией и Россией сравнительно увеличился- на 8,8% по сравнению с январем-февралем прошлого года, и составил 226,4 млн. долларов. Таким образом, становится ясно, что товарооборот ЕАЭС снизился не только с третьими странами, а также, примерно на 17% снизился взаимный товарооборот внутри ЕАЭС. Эта тенденция показывает, что ЕАЭС не оказал никакого положительного влияния на экономику РА.