Ներքոստորագրյալ հասարակական կազմակերպությունները դատապարտում են վերջին ամիսներին աննախադեպ ծավալների հասած բռնություններն ու խոշտանգումները ոստիկանության բաժիններում և իրավապահ այլ մարմիններում:
Հայաստանի Հանրապետության կառավարության կողմից հայտարարված դատաիրավական ու ոստիկանական բարեփոխումներին զուգահեռ, ոստիկանության ու իրավապահ այլ մարմինների կողմից քաղաքացիների նկատմամբ բռնությունների դեպքերի կտրուկ աճը որևէ հիմք չի տալիս պնդելու հայտարարված բարեփոխումների արդյունավետության մասին։
Մասնավորապես, եթե վերջին առնվազն 10 տարում Հայաստանում չէր արձանագրվել ոստիկանության բաժանմունքում փաստաբանի նկատմամբ բռնության որևէ դեպք, ապա 2023 թվականի առաջին կիսամյակում եղել է երեք նման դեպք: Ընդ որում, եթե ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության Էրեբունու բաժնում տեղի ունեցած առաջին դեպքից հետո կարող էր տպավորություն ստեղծվել, որ դա բացառություն է, ապա երկրորդ ու երրորդ դեպքից հետո ակնհայտ է դառնում, որ գործ ունենք ոստիկանական անպատժելիության աճող միտման հետ:
Միաժամանակ, բավականին մեծացել է իրավապահների կողմից կասկածյալների նկատմամբ բռնությունների ու խոշտանգումների մասին արժանահավատ ահազանգերի քանակը: Համատարած են դարձել դեպքերը, երբ ահազանգեր ենք ստանում բերման ենթարկված անձանց ծեծի, վիրավորանքի, հոգեբանական ճնշումների, մարդկային արժանապատվությունը նվաստացնող վերաբերմունքի, անգամ մարմնի տարբեր մասերին ծխախոտ հանգցնելու և խոշտանգման այլ դրսևորումների մասին։
Առավել ուշագրավ է վերջին շրջանում ՀՀ քննչական կոմիտեի ծառայողների և նախագահի կողմից Տիգրան Առաքելյանի նկատմամբ խոշտանգման մասին արժանահավատ հաղորդումը, որում Տ․Առաքելյանը պատմում է խոշտանգման ընթացքի մասին այնպիսի մանրամասնություններով, որոնց հավաստիությունը հեշտ է պարզել քննությամբ:
Վերջին շրջանում ոստիկանական բռնությունների ինտենսիվությունն այնքան է շատացել, որ որոշ դեպքեր (Դիլիջանի ՔՀԲ-ի պետի, «Պոլիգրաֆի», Երևանի գինու օրերի) տեղի են ունեցել տեսախցիկի տեսադաշտում, և այդ տեսանյութերը հասանելի են դառնում նաև հանրությանը։
Նշված բռնությունների փաստերով չի իրականացվում անհապաղ և արդյունավետ քննություն, քննչական և դատախազական մարմինները անհրաժեշտ ջանքեր չեն գործադրում բռնություններ կատարողներին բացահայտելու և պատասխանատվության ենթարկելու համար, որի հետևանքով ավելի է ամրանում անպատժելիությունը և նվազում է հանրության վստահությունը իրավապահ համակարգի հանդեպ, որը որոշ չափով բարձրացել էր 2018 թվականին։
Հասարակական կազմակերպությունների մոտ համոզմունք է ձևավորվում, որ Հայաստանում փորձ է արվում ոստիկանության նկատմամբ հարգանքը կառուցել ոչ թե հանրությանը արդյունավետ ծառայելու, այլ վախի մթնոլորտ ձևավորելու արդեն ձախողված փորձի հիման վրա։ Նման քաղաքականությունը և «բարեփոխումներ» անվան ներքո իրավապահ մարմինների անպատժելի վարքագիծը անընդունելի է ոչ միայն ժողովրդավարական և պետության արժեքների ու սկզբունքների տեսանկյունից, այլև ուղղակի հակասում է 2018 թ․ թավշյա հեղափոխություն իրականացրած քաղաքացիների ակնկալիքներին։
Հարկ ենք համարում ընդգծել, որ ոստիկանական բռնությունները տեղի են ունենում հանցավորության դեմ պայքարի անկարողության ֆոնին: Որպես օրինակ՝ վերջին ամիսներին Իտալիայի և Վրաստանի իրավապահների բացահայտումների շնորհիվ պարզ դարձավ, որ Հայաստանում տոննաներով ծանր թմրանյութեր (կոկաին, հերոին և այլն) են շրջանառվում: Սակայն Հայաստանի իրավապահները, ի զորու չլինելով բացահայտել տոննաներով ծանր թմրանյութերի շրջանառման դեպքերը, բռնություններով զուգորդվող գործողություն կատարեցին «Պոլիգրաֆ» ակումբում առնվազն 40 հոգու նկատմամբ, որի արդյունքում հայտնաբերեցին ընդամենը 3․6 գրամ թեթև թմրանյութ (մարիխուանա):
Հատկանշական է, որ ոստիկանության բաժիններում խոշտանգումը հաճախ կատարվում է զուտ ինքնախոստովանական ցուցմունք կորզելու և դրանով հանցագործությունը «բացահայտված» որակելու նպատակով: Այդ քրեական գործերը, որպես կանոն, հետագայում փակուղի են մտնում և դատարան չեն հասնում, քանի որ ոստիկանական համակարգը ծառայողներին խրախուսում է «բացահայտելու» և ոչ ապացույցներ հավաքագրելու համար:
Սա ևս մեկ անգամ ապացուցում է, որ հանցագործություն համարվող խոշտանգման մեթոդով հնարավոր չէ արդյունավետ պայքարել այլ հանցատեսակների դեմ: Ավելին, սա գալիս է վկայելու, որ բռնությունները հաճախ արդյունք են հանցագործությունների դեմ պայքարի անկարողության ու անճարության:
Մենք՝ ներքոստորագրյալ հասարակական կազմակերպություններս, խստորեն դատապարտելով իրավապահ մարմինների աշխատակիցների կողմից մարդկանց նկատմամբ շարունակական բռնությունները, հայտարարում ենք, որ դրանք հետեւանք են ՀՀ վարչապետի և իշխող քաղաքական մեծամասնության անգործության, ոստիկանության համակարգում խոստացված, բայց թերի իրականացված բարեփոխումների: Այս հանցագործությունների սովորական դառնալու սարսափելի միտումը եւ դինամիկան կասեցնելու նպատակով պահանջում ենք՝
- Արդյունավետ, անհապաղ և թափանցիկ քննություն կատարել իրավապահների կողմից բռնության յուրաքանչյուր դեպքով և պատասխանատվության ենթարկել բռնություններ կատարողներին, հեռացնել իրավապահ մարմիններից նման գործողություններով աչքի ընկած և նրանց հովանավորող աշխատակիցներին։
- Ոստիկանական և իրավապահ այլ մարմիններում իրականացվող ատեստավորման սահմաններում բացի մասնագիտական գիտելիքներից ստուգել նաև ծառայողների բարեվարքությունը (գույքի ծագման օրինականությունը, կապերն ու շահերը), ինչպես նաև վերաբերմունքը բռնության նկատմամբ:
- Ստեղծել խոշտանգումների մասին ահազանգերի արձագանքման ու քննության, ինչպես նաև ահազանգողների պաշտպանության ու խրախուսանքի մեխանիզմներ:
- Տեղադրել տեսախցիկներ ոստիկանական բաժինների բոլոր միջանցքներում և բոլոր այն սենյակներում, որտեղ գտնվում են բերման ենթարկվածները:
- Կառուցվելիք ոստիկանական բաժինների տիպային մոդելները (որոնք պատրաստում է Քաղաքաշինության կոմիտեն) նախագծել այնպես, որ ներսի տարածքները լինեն առավել թափանցիկ:
- Փոխել ոստիկանության քրեական հետախուզության աշխատակիցների գնահատման ցուցանիշները, որպեսզի խրախուսվի հանցագործության մասին այլ՝ մեղադրյալի ցուցմունքի կամ ինքնախոստովանության հետ չկապված ապացույցների հավաքագրումը:

Полицейское насилие становится системным: заявление НПО
Нижеподписавшиеся общественные организации осуждают достигшие в последние месяцы беспрецедентных масштабов насилие и пытки в отделениях полиции и других правоохранительных органах.
Наряду с объявленными правительством Республики Армения судебно-правовыми и полицейскими реформами, резкий рост насилия в отношении граждан со стороны полиции и других правоохранительных органов не дает никаких оснований утверждать об эффективности объявленных реформ.
В частности, если за последние 10 лет в отделениях полиции Армении не было зафиксировано ни одного случая насилия в отношении адвоката, то в первом полугодии 2023 года зафиксировано три таких случая. Причем, если после первого случая, произошедшего в Эребунийском отделении полиции МВД РА, могло создаться впечатление, что этот инцидент был исключением, то после второго и третьего случая становится очевидным, что мы имеем дело с нарастающей тенденцией полицейской безнаказанности.
В то же время увеличилось количество достоверных сообщений о насилии и пытках подозреваемых со стороны сотрудников правоохранительных органов. Получили широкое распространение случаи, когда к нам поступают сообщения об избиениях, оскорблениях, психологическом давлении, унижающем человеческое достоинство обращении, даже прижигании сигаретами разных частей тела и других проявлениях пыток в отношении задержанных.
Примечательным является недавнее достоверное сообщение о пытках Тиграна Аракеляна со стороны сотрудников и председателя Следственного комитета РА, в котором Т. Аракелян рассказывает о пытках в таких подробностях, подлинность которых легко установить при экспертизе.
В последнее время интенсивность полицейского насилия возросла настолько, что некоторые дела (инцидент с начальником отдела уголовного розыска Дилижанского отдела полиции Армении, клубом «Полиграф», винными днями в Ереване) проходили в поле зрения видеокамер, и эти видеозаписи доступны для общественности.
По фактам указанного насилия не проводится незамедлительное и эффективное расследование, органами следствия и прокуратуры не предпринимаются необходимые усилия для выявления и привлечения к ответственности виновных в насилии, в результате чего укрепляются безнаказанность и снижается доверие общества к правоохранительной системе, которое в некоторой степени увеличилось в 2018 году.
Общественные организации считают, что в Армении пытаются сформировать уважение к полиции на основе не эффективной службы обществу, а уже неудавшейся попытки создать атмосферу страха. Такая политика и безнаказанное поведение правоохранительных органов под видом «реформ» неприемлема не только с точки зрения демократических и государственных ценностей и принципов, но и прямо противоречит ожиданиям граждан, осуществивших бархатную революцию в 2018 году.
Считаем необходимым подчеркнуть, что полицейское насилие происходит на фоне неспособности организовать борьбу с преступностью. Например, благодаря разоблачениям правоохранителей Италии и Грузии в последние месяцы стало ясно, что в Армении циркулируют тонны сильнодействующих наркотиков (кокаин, героин и т.д.). Однако правоохранители Армении, не имея возможности выявить факты оборота тонн тяжелых наркотиков, провели операцию, сопряженную с насилием в отношении не менее 40 человек в клубе «Полиграф», в результате которой были обнаружены всего 3.6 грамма легких наркотиков (марихуана).
Примечательно, что пытки в отделениях полиции часто применяются с единственной целью – добиться признания и объявить преступление «раскрытым». Эти уголовные дела, как правило, заходят в тупик и никогда не доходят до суда, потому что полицейская система поощряет сотрудников за «раскрытие», а не сбор доказательств.
Это еще раз доказывает, что эффективно бороться с другими преступлениями методом пыток, что считается преступлением, невозможно. Более того, это свидетельствует о том, что насилие часто является результатом некомпетентности и безысходности в борьбе с преступностью.
Мы, нижеподписавшиеся общественные организации, решительно осуждаем продолжающееся насилие над людьми со стороны сотрудников правоохранительных органов и заявляем, что они являются следствием бездействия премьер-министра РА и правящего политического большинства, обещанных, но не до конца осуществленных реформ в полицейской системе. Для того, чтобы остановить ужасную тенденцию и динамику этих преступлений, становящихся обыденностью, мы требуем:
1. Эффективно, оперативно и прозрачно расследовать каждый случай насилия со стороны сотрудников правоохранительных органов и привлекать к ответственности виновных в насилии, уволить из правоохранительных органов лиц, причастных к таким действиям и тех, кто их поддерживает.
2. В рамках аттестации, проводимой в полиции и других правоохранительных органах, кроме профессиональных знаний, также проверять поведение сотрудников (законность происхождения имущества, связей и интересов), а также их отношение к насилию.
3. Создать механизмы реагирования и расследования сообщений о пытках, а также защиты и поощрения заявителей.
4. Установить камеры во всех коридорах полицейских отделений и во всех помещениях, где содержатся задержанные.
5. Макеты строящихся полицейских участков (которые готовит Комитет по градостроительству) должны быть спроектированы так, чтобы внутренние помещения были более прозрачными.
6. Изменить критерии оценки для сотрудников уголовного розыска полиции, чтобы поощрять сбор доказательств преступления помимо показаний или признания обвиняемого.