Ներքոստորագրյալ հասարակական կազմակերպությունները դատապարտում են վերջին ամիսներին աննախադեպ ծավալների հասած բռնություններն ու խոշտանգումները ոստիկանության բաժիններում և իրավապահ այլ մարմիններում:
Հայաստանի Հանրապետության կառավարության կողմից հայտարարված դատաիրավական ու ոստիկանական բարեփոխումներին զուգահեռ, ոստիկանության ու իրավապահ այլ մարմինների կողմից քաղաքացիների նկատմամբ բռնությունների դեպքերի կտրուկ աճը որևէ հիմք չի տալիս պնդելու հայտարարված բարեփոխումների արդյունավետության մասին։
Մասնավորապես, եթե վերջին առնվազն 10 տարում Հայաստանում չէր արձանագրվել ոստիկանության բաժանմունքում փաստաբանի նկատմամբ բռնության որևէ դեպք, ապա 2023 թվականի առաջին կիսամյակում եղել է երեք նման դեպք: Ընդ որում, եթե ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության Էրեբունու բաժնում տեղի ունեցած առաջին դեպքից հետո կարող էր տպավորություն ստեղծվել, որ դա բացառություն է, ապա երկրորդ ու երրորդ դեպքից հետո ակնհայտ է դառնում, որ գործ ունենք ոստիկանական անպատժելիության աճող միտման հետ:
Միաժամանակ, բավականին մեծացել է իրավապահների կողմից կասկածյալների նկատմամբ բռնությունների ու խոշտանգումների մասին արժանահավատ ահազանգերի քանակը: Համատարած են դարձել դեպքերը, երբ ահազանգեր ենք ստանում բերման ենթարկված անձանց ծեծի, վիրավորանքի, հոգեբանական ճնշումների, մարդկային արժանապատվությունը նվաստացնող վերաբերմունքի, անգամ մարմնի տարբեր մասերին ծխախոտ հանգցնելու և խոշտանգման այլ դրսևորումների մասին։
Առավել ուշագրավ է վերջին շրջանում ՀՀ քննչական կոմիտեի ծառայողների և նախագահի կողմից Տիգրան Առաքելյանի նկատմամբ խոշտանգման մասին արժանահավատ հաղորդումը, որում Տ․Առաքելյանը պատմում է խոշտանգման ընթացքի մասին այնպիսի մանրամասնություններով, որոնց հավաստիությունը հեշտ է պարզել քննությամբ:
Վերջին շրջանում ոստիկանական բռնությունների ինտենսիվությունն այնքան է շատացել, որ որոշ դեպքեր (Դիլիջանի ՔՀԲ-ի պետի, «Պոլիգրաֆի», Երևանի գինու օրերի) տեղի են ունեցել տեսախցիկի տեսադաշտում, և այդ տեսանյութերը հասանելի են դառնում նաև հանրությանը։
Նշված բռնությունների փաստերով չի իրականացվում անհապաղ և արդյունավետ քննություն, քննչական և դատախազական մարմինները անհրաժեշտ ջանքեր չեն գործադրում բռնություններ կատարողներին բացահայտելու և պատասխանատվության ենթարկելու համար, որի հետևանքով ավելի է ամրանում անպատժելիությունը և նվազում է հանրության վստահությունը իրավապահ համակարգի հանդեպ, որը որոշ չափով բարձրացել էր 2018 թվականին։
Հասարակական կազմակերպությունների մոտ համոզմունք է ձևավորվում, որ Հայաստանում փորձ է արվում ոստիկանության նկատմամբ հարգանքը կառուցել ոչ թե հանրությանը արդյունավետ ծառայելու, այլ վախի մթնոլորտ ձևավորելու արդեն ձախողված փորձի հիման վրա։ Նման քաղաքականությունը և «բարեփոխումներ» անվան ներքո իրավապահ մարմինների անպատժելի վարքագիծը անընդունելի է ոչ միայն ժողովրդավարական և պետության արժեքների ու սկզբունքների տեսանկյունից, այլև ուղղակի հակասում է 2018 թ․ թավշյա հեղափոխություն իրականացրած քաղաքացիների ակնկալիքներին։
Հարկ ենք համարում ընդգծել, որ ոստիկանական բռնությունները տեղի են ունենում հանցավորության դեմ պայքարի անկարողության ֆոնին: Որպես օրինակ՝ վերջին ամիսներին Իտալիայի և Վրաստանի իրավապահների բացահայտումների շնորհիվ պարզ դարձավ, որ Հայաստանում տոննաներով ծանր թմրանյութեր (կոկաին, հերոին և այլն) են շրջանառվում: Սակայն Հայաստանի իրավապահները, ի զորու չլինելով բացահայտել տոննաներով ծանր թմրանյութերի շրջանառման դեպքերը, բռնություններով զուգորդվող գործողություն կատարեցին «Պոլիգրաֆ» ակումբում առնվազն 40 հոգու նկատմամբ, որի արդյունքում հայտնաբերեցին ընդամենը 3․6 գրամ թեթև թմրանյութ (մարիխուանա):
Հատկանշական է, որ ոստիկանության բաժիններում խոշտանգումը հաճախ կատարվում է զուտ ինքնախոստովանական ցուցմունք կորզելու և դրանով հանցագործությունը «բացահայտված» որակելու նպատակով: Այդ քրեական գործերը, որպես կանոն, հետագայում փակուղի են մտնում և դատարան չեն հասնում, քանի որ ոստիկանական համակարգը ծառայողներին խրախուսում է «բացահայտելու» և ոչ ապացույցներ հավաքագրելու համար:
Սա ևս մեկ անգամ ապացուցում է, որ հանցագործություն համարվող խոշտանգման մեթոդով հնարավոր չէ արդյունավետ պայքարել այլ հանցատեսակների դեմ: Ավելին, սա գալիս է վկայելու, որ բռնությունները հաճախ արդյունք են հանցագործությունների դեմ պայքարի անկարողության ու անճարության:
Մենք՝ ներքոստորագրյալ հասարակական կազմակերպություններս, խստորեն դատապարտելով իրավապահ մարմինների աշխատակիցների կողմից մարդկանց նկատմամբ շարունակական բռնությունները, հայտարարում ենք, որ դրանք հետեւանք են ՀՀ վարչապետի և իշխող քաղաքական մեծամասնության անգործության, ոստիկանության համակարգում խոստացված, բայց թերի իրականացված բարեփոխումների: Այս հանցագործությունների սովորական դառնալու սարսափելի միտումը եւ դինամիկան կասեցնելու նպատակով պահանջում ենք՝
- Արդյունավետ, անհապաղ և թափանցիկ քննություն կատարել իրավապահների կողմից բռնության յուրաքանչյուր դեպքով և պատասխանատվության ենթարկել բռնություններ կատարողներին, հեռացնել իրավապահ մարմիններից նման գործողություններով աչքի ընկած և նրանց հովանավորող աշխատակիցներին։
- Ոստիկանական և իրավապահ այլ մարմիններում իրականացվող ատեստավորման սահմաններում բացի մասնագիտական գիտելիքներից ստուգել նաև ծառայողների բարեվարքությունը (գույքի ծագման օրինականությունը, կապերն ու շահերը), ինչպես նաև վերաբերմունքը բռնության նկատմամբ:
- Ստեղծել խոշտանգումների մասին ահազանգերի արձագանքման ու քննության, ինչպես նաև ահազանգողների պաշտպանության ու խրախուսանքի մեխանիզմներ:
- Տեղադրել տեսախցիկներ ոստիկանական բաժինների բոլոր միջանցքներում և բոլոր այն սենյակներում, որտեղ գտնվում են բերման ենթարկվածները:
- Կառուցվելիք ոստիկանական բաժինների տիպային մոդելները (որոնք պատրաստում է Քաղաքաշինության կոմիտեն) նախագծել այնպես, որ ներսի տարածքները լինեն առավել թափանցիկ:
- Փոխել ոստիկանության քրեական հետախուզության աշխատակիցների գնահատման ցուցանիշները, որպեսզի խրախուսվի հանցագործության մասին այլ՝ մեղադրյալի ցուցմունքի կամ ինքնախոստովանության հետ չկապված ապացույցների հավաքագրումը:

Police Violence is Becoming Systemic: Statement of NGOs
The undersigned non-governmental organizations condemn the unprecedented violence and instances of torture in police departments and other law enforcement agencies of Armenia in recent months.
The sharp increase in violence against citizens by the police and other law enforcement agencies against the backdrop of judicial and police reforms announced by the government of the Republic of Armenia does not leave any room to claim the effectiveness of the announced reforms.
In particular, no instance of violence against an attorney was recorded in any police department in Armenia in the last 10 years, while in the first half of 2023 there were three such cases. The first case that happened in the Erebuni Police Department of the RA Ministry of Internal Affairs could create an impression that it was merely an exception. However, after the second and third cases it became obvious that we are dealing with a growing trend of police impunity.
At the same time, the number of credible reports of violence and torture of suspects by law enforcement officers has increased. We have received reports about beatings, insults, psychological pressures, degrading treatment, even burning cigarettes on different parts of the body, and other manifestations of torture.
Most remarkable is the recent credible report about the torture of Tigran Arakelyan by the officers and the Chairman of the RA Investigative Committee, in which Tigran Arakelyan tells about the torture in details, and the reliability of which can be easily determined by examination.
Recently, the intensity of police violence has increased so much that some cases (chief of Criminal Investigation Unit of Dilijan Police Department, “Poligraph”, Yerevan Wine Days) were recorded by a camera, and these videos are also available to the public.
An immediate and effective investigation is not carried out based on the reports of mentioned violence, investigative and prosecution bodies do not make necessary efforts to identify and bring to justice the perpetrators of violence, resulting in consolidated impunity and decreased public trust in the law enforcement system compared to 2018.
Non-governmental organizations have the impression that an attempt is being made in Armenia to build respect for the police based on the already failed attempt to create an atmosphere of fear, rather than ensuring efficient service to the public. Such a policy and impunity of law enforcement agencies under the name of “reforms” is unacceptable not only from the point of view of democratic and state values and principles, but also directly contradicts the expectations of the citizens following the Velvet Revolution in 2018.
It should be emphasized that police violence occurs against the background of the inability to fight crime. As an example, the discoveries of the law enforcement officers of Italy and Georgia in recent months showed that tons of hard drugs (cocaine, heroin, etc.) are circulated in Armenia. However, the law enforcement officers of Armenia, not being able to detect the cases of trafficking of tons of heavy drugs, carried out a violent operation against at least 40 people in Poligraf club, as a result of which they found only 3.6 grams of light drugs (marijuana).
It is noteworthy that torture in police departments is often used for the sole purpose of extracting a confession and calling the crime “solved”. Those criminal cases typically stall and never go to court because the police system encourages officers to solve crimes rather than collect evidence.
This is yet another proof that it is not possible to effectively fight other crimes by using torture, which is itself considered a crime. Moreover, this goes to show that violence is often the result of incompetence in fighting crimes.
We, the undersigned non-governmental organizations, strongly condemn the ongoing violence by law enforcement officers, and declare that they are a consequence of the inaction of the Prime Minister of the Republic of Armenia and the ruling political majority, and the promised but flawed police reforms. In order to stop the appalling trend and dynamics of these crimes becoming commonplace, we demand to:
1. Ensure an efficient, prompt and transparent investigation of every case of violence by law enforcement officers and hold perpetrators of violence accountable, remove employees who stand out for such actions and those who support them from law enforcement agencies.
2. Within the framework of certification carried out in police and other law enforcement bodies, in addition to professional knowledge, also test the integrity of staff (legality of the origin of property, connections and interests), as well as the attitude towards violence.
3. Create mechanisms for responding to and investigating reports of torture, as well as protecting and encouraging whistleblowers.
4. Install cameras in all corridors of police stations and in all rooms where detainees are kept.
5. Design the standard models of the police stations to be built (the models are designed by Urban Development Committee) so that the interior spaces are more transparent.
6. Change the performance assessment indicators of police criminal investigation officers to encourage the collection of criminal evidence other than the statement or confession of the accused.