«Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը» հուլիսի 1-ին և 2-ին իրականացրեց հերթական՝ 15-րդ սեմինար-քննարկումը արտաքին քաղաքականության և լուսաբանման վերաբերյալ:
Այս անգամ սեմինար-քննարկումը նվիրված էր արտաքին քաղաքական իրադրությանը, մասնավորապես՝ բանակցությունների հեռանկարներին։
Թրեյնինգին մասնակցող լրագրողներն ընտրվել էին մրցույթով, մասնակցում էին նաև հանրային կարծիքի ձևավորման վրա ազդեցություն ունեցող անձինք։
Միջոցառման ընթացքում ելույթներ ունեցան և բոլոր հուզող հարցերին պատասխանեցին Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, ԵՄ դեսպան Ն.Գ. Անդրեա Վիկտորինը, ՀՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը, ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում Հայաստանի հատուկ ներկայացուցիչ Ռուբեն Ռուբինյանը, Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Ղազարյանը, ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը, ՀՀ հատուկ հանձնարարություններով դեսպան Էդմոն Մարուքյանը, «Անվտանգային քաղաքականության հետազոտական կենտրոն» ՀԿ Նախագահ, քաղաքագետ Արեգ Քոչինյանը։

Seminar-discussion “Foreign Policy and Its Coverage” on negotiation perspectives was held on July 1-2.
On July 1st and 2nd, the Union of Informed Citizens organized a training session dedicated to the foreign political situation, particularly the negotiations perspectives. The participating journalists were selected through a competition, public opinion influencers also took part in the event.
During the event, the Head of the EU Delegation to Armenia, EU Ambassador H. E. Andrea Wiktorin, Secretary of the Security Council of Armenia Armen Grigoryan, Vice President of the National Assembly of Armenia, Special Representative of Armenia for the normalization process between Turkey and Armenia Ruben Rubinyan, Minister of Foreign Affairs of Artsakh Sergey Ghazaryan, Deputy Minister of Foreign Affairs of Armenia Vahan Kostanyan, Ambassador-at-Large of Armenia Edmon Marukyan, President of Research Center on Security policy, political scientist Areg Kochinyan hold sessions and answered all the questions of the participants.