- 22 Սեպտեմբերի, 2023
Մենք՝ Արևելյան գործընկերության Քաղաքացիական հասարակության ֆորումի ղեկավար կոմիտեի անդամներս, խստորեն դատապարտում ենք ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի դեմ «հակաահաբեկչական գործողության» անվան տակ սանձազերծված հարձակումը, որը խլել է բազմաթիվ անմեղ կյանքեր և առաջ բերել զանգվածային ավերածություններ։ Շուրջ 24 ժամ տևած գրոհի արդյունքում՝ իրականացված հրետանու, անօդաչու թռչող սարքերի, ռազմական ավիացիայի և հետևակի միջոցով, հաստատվել է շուրջ 200 զոհ (որից 5-ը` երեխա) և ավելի քան 400 վիրավոր։ Հարձակմանը նախորդած երկարատև շրջափակման պատճառով ադրբեջանական ագրեսիայի զոհերն այսօր մնացել են առանց պարենի և առաջնային անհրաժեշտության պարագաների։
Ալիևի հանցավոր ռեժիմի հրահրած այս նոր պատերազմը տեղի է ունեցել 2020 թ․-ի նոյեմբերի 9-ի զինադադարի եռակողմ հայտարարության շրջանակներում Լեռնային Ղարաբաղում տեղակայված ռուսական՝ այսպես կոչված «խաղաղապահ» կոնտինգենտի կատարյալ անգործության պայմաններում։ Կրեմլի բարձրաստիճան պաշտոնյաների և ռուսական ԶԼՄ-ների երեսպաշտական արձագանքը պարզ ցույց է տալիս, որ նախագահ Ալիևի գործողությունները համաձայնեցվել են պաշտոնական Մոսկվայի հետ։ Ռուսաստանի իշխանությունները բացահայտ հայտարարել են, որ հարձակումը սանձազերծվել է Հայաստանի՝ Եվրոպական Միության և ընդհանրապես արևմտյան երկրների հետ իր հարաբերություններն ամրապնդելու և ընդլայնելու ուղղությամբ արված քայլերին ի պատասխան։
Այս լայնածավալ հարձակումը հանգեցրել է Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար իրավիճակի կտրուկ վատթարացմանը՝ գոյաբանական սպառնալիքի տակ դնելով ողջ ազգաբնակչությանը։ Այժմ Լեռնային Ղարաբաղի հայերի էթնիկ զտման և տեղահանման վտանգն ավելի օրհասական է, քան երբևէ։
Ռազմական գործողությունների ողջ ընթացքում Ալիևը բացահայտ կերպով անտեսել է Եվրոպական Միության, ՄԱԿ-ի, ԱՄՆ-ի, Գերմանիայի, Ֆրանսիայի, Նիդերլանդների և մի շարք այլ միջազգային դերակատարների կոչերը անհապաղ դադարեցնելու իր հրահրած ագրեսիան։
Մենք Ադրբեջանի իշխանություններից պահանջում ենք դադարեցնել հակամարտության սրմանը նպաստող իրենց քաղաքականությունը, կատարել 2020 թ․-ի նոյեմբերի 9-ի զինադադարի եռակողմ հայտարարությամբ սահմանված պարտավորությունները և դուրս բերել զորքերը պատերազմող կողմերի միջև շփման գոտուց՝ համաձայն 2020 թ․-ի նոյեմբերի 9-ին ռազմական գործողությունների դադարեցման ժամանակ ձեռք բերված պայմանավորվածության։
Մենք Եվրոպական Միությանը կոչ ենք անում Ալիևի բռնապետական ռեժիմի դեմ կիրառել խստագույն պատժամիջոցներ միջազգային իրավունքի սկզբունքները ոտնահարելու և Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչությանը էթնիկ զտման ենթարկելու համար։
Մենք կոչ ենք անում միջազգային հանրությանը, մասնավորապես ԵՄ-ին, ՄԱԿ-ին և ԵԱՀԿ-ին անհապաղ միջոցներ ձեռնարկել տարածաշրջանում երկարատև խաղաղություն և կայունություն հաստատելու համար։ Միջազգային հանրությունը պետք է անհապաղ մեխանիզմներ ներդնի Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության ֆիզիկական անվտանգությունը ապահովելու նպատակով։ Լեռնային Ղարաբաղում և Լաչինի միջանցքում տեղակայված ռուսական՝ այսպես կոչված «խաղաղապահ» ուժերը, որոնք վերջնականապես ձախողել են իրենց առջև դրված հանձնարարականը, պետք է անմիջապես իրենց տեղը հանձնեն ՄԱԿ-ի խաղաղապահ ուժերին։
Մենք միջազգային հանրությանը կոչ ենք անում գործնական միջոցներ ձեռնարկել միջազգային դերակատարների հովանու ներքո խաղաղության ձեռքբերմանն ուղղված անկեղծ և իրական երկխոսություն ապահովելու համար, ինչպես նաև ապահովել երկրորդ ուղու դիվանագիտության ակտիվ ներգրավումը՝ խաղաղության և արդարության օրակարգի առաջխաղացման գործում մարդու իրավունքների պաշտպանների և հատկապես կանանց իրավունքների պաշտպանների ակտիվ մասնակցությամբ։
Մենք շարունակում ենք պահանջել անհապաղ ապաշրջափակել Լաչինի միջանցքը (ինչպես արդեն հնչել է Ղեկավար կոմիտեի համանախագահների 2023 թ․-ի դեկտեմբերի 23-ի հայտարարության մեջ), դադարեցնել Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությանը տառապանքի ենթարկելը սովի և դեղորայքի սակավությամբ և կանխել վրա հասնող մարդասիրական աղետը։
Մենք դատապարտում ենք Ռուսաստանի կործանարար քաղաքականությունն ինչպես Լեռնային Ղարաբաղում, այնպես էլ աշխարհի այլ անկյուններում։
Տարածաշրջանում էթնիկ զտման փորձերն անհանդուրժելի են, և դրանք իրականացնողները պետք է ենթարկվեն կոնկրետ քրեական պատասխանատվության՝ համաձայն Միջազգային քրեական դատարանի Հռոմի կանոնադրության: Խնդրի լուծման միակ տարբերակը պետք է լինի միջազգային դերակատարների միջնորդությամբ Բաքվի և Ստեփանակերտի միջև խաղաղ երկխոսությունը և դարավոր հակամարտությունը լուծելու և Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավունքների ու անվտանգության ապահովման միջազգային երաշխիքների տրամադրումը։

Statement by Members of the Steering Committee of the Eastern Partnership Civil Society Forum calling for the immediate stop of ethnic cleansings against the people of Nagorno-Karabakh
We, members of the Steering Committee of the Eastern Partnership Civil Society Forum condemn the attack of the Azerbaijani military forces against the people of Nagorno-Karabakh under the pretext of an “anti-terrorist operation”, which caused deaths and casualties among the population and massive destructions. Throughout the 24 hours of attacks that included use of artillery, drones, aviation and infantry, it is already confirmed that 200 people among which 5 children were killed and more than 400 people were wounded. The attack took place after long lasting blockade which results in shortage of all vital supplies necessary to support victims of the attack.
The new war initiated by Aliyev’s regime took place in conditions of full inaction of the Russian so-called peacekeeping contingent, dislocated in Nagorno-Karabakh within the framework of the trilateral Declaration on the cease-fire of 9 November 2020. The hypocritical reaction of high-level Kremlin officials and reports of Russian media, clearly illustrates, that these actions by President Aliyev were coordinated with official Moscow. Russia’s leadership has explicitly stated that this is a result of Armenia’s continuous steps towards closer relationships with the EU and the Western countries as a whole.
The attack resulted in drastic worsening of the humanitarian situation in Nagorno-Karabakh and the existential threat of the entire population became critical. The danger of ethnic cleansing, mass deportation of the Armenians of Nagorno-Karabakh is high as never.
Throughout the entire period of attack Aliyev ignored numerous calls to immediately stop the aggression issued by international actors including the EU, the UN, the United States, Germany, France, the Netherlands and many others.
We demand that Azerbaijani authorities stop the escalation of the conflict, respect its obligations, taken in the framework of the trilateral Declaration on the cease-fire of 9 November 2020, and withdraw all troops from the line of contact between warring parties, established at the time of the cessation of hostilities on 9 November 2020.
We call on the EU to implement strict sanctions towards Aliyev’s dictatorial regime of Azerbaijan for violation of international law and execution of ethnic cleansings towards the Armenian people of Nagorno-Karabakh.
We call on international community and, particularly, the EU, UN and OSCE for immediate and strong efforts to reach long-term and fair peace and stability in the region. Urgent mechanisms to ensure physical security of the population of Nagorno-Karabakh shall be applied by the international community. The Russian so-called peacekeeping forces in Nagorno-Karabakh and Lachin corridor that have failed to fulfill their duties and obligations should be replaced by the UN peacemaking forces.
We call of the international community to take effective measures to mediate and facilitate genuine peace talks under the international auspices, ensuring active consideration of track 2 diplomacy, with the participation of human rights defenders, and especially women human rights defenders working on peace and justice agenda.
We continue to demand the immediate de-blocking of the Lachin corridor, as the co-chairmen of the Steering Committee did in their Statement on 23 December 2022, to stop the suffering of the people of Nagorno-Karabakh from lack of food and medicine and to prevent the humanitarian catastrophe.
We condemn Russia for its destructive role in the region, as elsewhere.
Any attempt at ethnic cleansing of the region is intolerable and should lead to specific legal consequences for those who organize it according to the Rome Statute of the International Criminal Court. Peaceful dialogue between Baku and Stepanakert under international mediation and with guarantees for resolving the age-old conflict and ensuring the rights and security of the people of Nagorno-Karabakh should be the only option!