- 11 Հոկտեմբերի, 2023
«Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» ՀԿ ծրագրերի համակարգող Դանիել Իոաննիսյանի ելույթը ԵԱՀԿ ԺՀՄԻԳ-ի Մարդկային չափողականությունների կոնֆերանսին․
Ինչպես դուք բոլորդ հավանաբար գիտեք, անցած տարվա դեկտեմբերից Ադրբեջանը, Ռուսաստանի լիակատար աջակցությամբ, արգելափակեց Լեռնային Ղարաբաղում բնակվող ավելի քան հարյուր հազար հայերի՝ արտաքին աշխարհին կապող միակ ճանապարհը: Այդ բլոկադան շարունակվեց նույնիսկ ի հեճուկս Արդարադատության միջազգային դատարանի՝ փետրվարին հրապարակված որոշման:
Արգելափակվեց նաև տարածաշրջան էլեկտրաէներգիայի և գազի մատակարարումը: Հունիսից այդ բլոկադան դարձավ տոտալ, քանի որ արգելվեց անգամ հումանիտար բեռների՝ սննդի ու դեղորայքի մատակարարումը Լեռնային Ղարաբաղ:
Ընդ որում, ի տարբերություն Իսրայելի, որը Գազայի նկատմամբ նման քայլի գնաց ՀԱՄԱՍ-ի հարձակումից հետո, Լեռնային Ղարաբաղի հայերը բլոկադայի մեջ հայտնվեցին առանց որևէ մեկի վրա հարձակվելու: Պարզապես այն պատճառով, որ Ադրբեջանը ուզում էր 100 հազար մարդու խոշտանգելով վռնդել իրենց տներից:
Այդ բլոկադայի ընթացքում եղան սովից մահանալու դեպքեր: Եղավ նաև դեպք, երբ ծնողները ստիպված թողեցին երեխաներին, որպեսզի ոտքով գնան ուտելիք հայթայթելու, և առանց հսկողության մնացած երեխաները դժբախտ պատահարից մահացան: Շտապօգնության մեքենաների համար վառելիքի բացակայության պատճառով շատ հիվանդներ մահացան՝ չստանալով բուժօգնություն:
Որոշ ադրբեջանցի գործընկերներ կասեն, որ ի՞նչ բլոկադա էր դա, եթե մարդիկ կարողանում էին ծնունդ նշել: Դե ինչ, գետոներում գտնվող հրեաներն էլ երբեմն կարողանում էին ծնունդ կամ հարսանիք նշել, բայց դա չի նշանակում, որ հոլոքոստ չի եղել: Լեռնային Ղարաբաղում տեղի ունեցողը 100 հազար մարդկանց խմբային խոշտանգում էր:
Բայց Ադրբեջանը չբավարարվեց այդքանով: Մի քանի շաբաթ առաջ՝ սեպտեմբերի 19-ին, Ադրբեջանը նախապես պլանավորված լայնամասշտաբ հարձակում սկսեց Լեռնային Ղարաբաղի վրա, որի հետևանքով կազմալուծվեց Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ֆիզիկական պաշտպանության միակ երաշխիքը` պաշտպանության բանակը:
Ադրբեջանը հայտարարեց, որ դա արվում է ի պատասխան հայկական ուժերի՝ Ադրբեջանի տարածքում մարդկանց մահերի հանգեցրած ականի տեղադրման, բայց այս վարկածը խիստ անհավատալի է, քանի որ, նախ, Ադրբեջանը դրանից շաբաթներ առաջ արդեն իսկ կուտակել էր զորքերը հարձակման համար, և երկրորդ, Լեռնային Ղարաբաղի հայերը որևէ մոտիվացիա չունեին Ադրբեջանի թիկունքում դիվերսիա իրականացնելու ու հարձակում սադրելու:
Պաշտոնական Բաքուն այդ հարձակման անունը դրեց հակաահաբեկչական գործողություն: Սա ագրեսիվ ռեժիմների նոր տրենդն է՝ պատերազմին տալ այլ անվանումներ, ինչպես դա անում է, օրինակ, Ռուսաստանը:
Տիկնայք և պարոնայք: ԵԱՀԿ ու հարակից տարածաշրջանում խնդիրների ուժային լուծումները դառնում են սովորական մի բան: Ագրեսիվ ու ժողովրդավարական արժեքներից հեռու ռեժիմները հարձակվում են իրենց հարևանների վրա և ահ ու սարսափ տարածում խաղաղ բնակչության վրա: Այդ վտանգավոր տրենդի մեջ են Ռուսաստանը, Ադրբեջանը, ՀԱՄԱՍ-ը, և սա, ցավոք սրտի, ակնհայտ միտում է:
Ադրբեջանը նման մի ագրեսիա էլ ծրագրում է Հայաստանի միջազգայնորեն ճանաչված սահմանների վրա: Նրանք նախապատրաստում են դա այստեղ՝ առաջ տանելով այսպես կոչված «Արևմտյան Ադրբեջանի» նարատիվը, և գետնի վրա՝ զինված ուժեր կուտակելով Հայաստանի սահմանի մոտ: Եթե ոչ մի միջոցներ չձեռնարկվեն Ադրբեջանի դեմ, մենք նրանց կողմից նոր ագրեսիայի ականատեսը կդառնանք:

If no measures are taken against Azerbaijan, we will witness another aggression by them. Daniel Ioannisyan speech in OSCE
As you all probably know, since December last year Azerbaijan, with full support from Russia, blocked the only road connecting Armenians living in Nagorno Karabakh with the outside world. That blockade continued in defiance of the ruling of the International Court of Justice.
As a result there was a strong shortage of food and medicine in Nagorno Karabakh. The supply of electricity and gas to the region was also blocked․
Moreover, unlike Israel, which used such a measure against Gaza after the Hamas attack, the Armenians of Nagorno-Karabakh did not attack anyone. Azerbaijan imposed a blockade simply because they wanted to expel 100 thousand Armenians from their homes by subjecting them to inhumane suffering.
There were cases of starvation during the blockade. Due to the lack of fuel for ambulances, many patients died without receiving medical care.
Some Azerbaijani colleagues will say, what kind of blockade was it, if people were able to celebrate a birthday? Well, the Jews in the ghettos were sometimes able to celebrate a birthday or a wedding, but that does not mean that there was no Holocaust. What happened in Nagorno Karabakh was a group torture of 100 thousand people.
But that was not enough for Azerbaijan. On September 19, Azerbaijan launched a pre-planned large-scale attack on Nagorno-Karabakh, resulting in hundreds of deaths, including children. As a result, more than 99.9 percent of people living in Nagorno Karabakh were forced to leave their homes.
Azerbaijan stated that this was done in response to the laying of a mine by Armenian forces on the territory of Azerbaijan, which led to the death of people, but this simply not true, because firstly, Azerbaijan had already accumulated troops for the attack in advance, secondly, the Armenians of Nagorno-Karabakh had no motivation to carry out sabotage and provoke an attack.
However, official Baku called the attack an anti-terrorist operation. This is the new trend of anti-democratic regimes to give their initiated aggressive wars other names, as Russia does, for example.
Resolving issues by force is becoming a common thing in the OSCE and the neighboring region. Aggressive regimes that are far from democratic values attack their neighbors and spread terror among civilians. Russia, Azerbaijan, Hamas have adopted that dangerous method, and this, unfortunately, is becoming a trend.
And Azerbaijan is clearly planning to do that again against the internationally recognized territory of Armenia. They are preparing for it both here, by spreading the so-called “Western Azerbaijan” narrative and on the ground, by building up troops near the Armenian border.