- 21 Նոյեմբերի, 2023
«Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը» վերջերս հարցում էր ուղարկել Արտաքին գործերի նախարարություն և տեղեկացել, որ՝
- ««Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության միջև Հայաստանի Հանրապետության տարածքում գտնվող Ռուսաստանի Դաշնության սահմանապահ զորքերի կարգավիճակի ու նրանց կենսագործունեության պայմանների մասին» 1992 թ. սեպտեմբերի 30-ի պայմանագրի ուժի մեջ մտնելու համար չեն անցկացվել վավերացման ընթացակարգեր՝ հիմք ընդունելով վերջինիս 30-րդ հոդվածը, որի համաձայն՝ նշված պայմանագիրն ուժի մեջ է մտել ստորագրման պահից։»։
Կազմակերպության մեկ այլ հարցմանն ի պատասխան՝ նախարարությունը հայտնել էր՝
- ««Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության միջև Հայաստանի Հանրապետության տարածքում գտնվող Ռուսաստանի Դաշնության սահմանապահ զորքերի կարգավիճակի ու նրանց կենսագործունեության պայմանների մասին» 1992 թ. սեպտեմբերի 30-ի պայմանագիրը Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի կողմից ստորագրվել է առանց հատուկ լիազորությունների, քանի որ 1992 թ. հունիսի 6-ի «Հայաստանի Հանրապետության միջազգային պայմանագրերի կնքման, վավերացման և չեղյալ հայտարարման մասին» ՀՀ օրենքի 5-րդ հոդվածի դրույթների համաձայն՝ Հայաստանի Հանրապետության Նախագահը, Հայաստանի Հանրապետության վարչապետը և Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարն իրավունք ունեն բանակցություններ վարել և Հայաստանի Հանրապետության միջազգային պայմանագրեր ստորագրել առանց հատուկ լիազորությունների:»։
Վերջին հարցմանն ի պատասխան՝ տեղեկացվել ենք, որ՝
- Նախարարությունում և ԱԱԾ-ում առկա չեն տեղեկություններ Հայաստանի Հանրապետությունում Ռուսաստանի Դաշնության սահմանապահ զորքերի տեղակայման (տեղաբաշխման) մասին Հայաստանի Հանրապետության Գերագույն խորհրդի որոշման առկայության վերաբերյալ։
Այստեղ, նախևառաջ, անհրաժեշտ է հատուկ ընդգծել, որ անկախ նրանից, թե ինչ ընթացակարգ է նախատեսվում (կամ առհասարակ որևէ ընթացակարգ չի նախատեսվում) միջազգային պայմանագրում դրա ստորագրման և/կամ վավերացման մասով՝ յուրաքանչյուր երկրի ներքին կարգավորման տիրույթում է գտնվում այն հարցը, թե ինչ տեսակի միջազգային պայմանագրեր են ենթակա վավերացման և ինչ տեսակի պայմանագրերի համար է բավարար ստորագրությունը։
Ընդ որում, դա վերաբերում է պետական կարևորագույն մարմինների միջև իշխանությունների բաժանման և հավասարակշռման տիրույթին, և այդպիսի կարգավորումները հաճախ տեղ են գտնում ոչ թե հասարակ կամ անգամ օրգանական օրենքներում, այլ պետության մայր օրենքում` մեծապես կախված լինելով նաև երկրում նախագահի, կառավարության և խորհրդարանի դերից։ Եվ անգամ եթե պայմանագրով նախատեսվում է, որ դրա ուժի մեջ մտնելու համար բավարար պայման է միայն ստորագրությունը, այն դեպքում, երբ ներպետական օրենսդրությամբ նախատեսված է վավերացման գործընթաց, ընթացակարգը պետք է պահպանվի։ Հակառակ պարագայում դա կնշանակի լիազորությունների գերազանցում և իշխանության յուրացում։
Ավելին, ՀՀ ԱԳՆ կողմից մեջբերված՝ «Հայաստանի Հանրապետության միջազգային պայմանագրերի կնքման, վավերացման և չեղյալ հայտարարման մասին» ՀՀ օրենքի (ՀՕ-30, ընդունվել է 1992 թ. հունիսի 6-ին, ուժը կորցրել 2000 թ. սեպտեմբերի 1-ին, 1992-ի նոյեմբերի դրությամբ կիրառելի տեքստը` այստեղ) 8-րդ և 9-րդ հոդվածների կարգավորմամբ՝ Հայաստանի Հանրապետության միջազգային պայմանագրերը վավերացնում է Հայաստանի Հանրապետության Գերագույն խորհուրդը: Վավերացման ենթակա են` համագործակցության և փոխօգնության, պաշտպանության, ուժի կիրառումից կամ ուժի կիրառման սպառնալիքից փոխադարձաբար հրաժարվելու, տարածքային սահմանազատման, հաշտության, առևտուրը կարգավորելու մասին, միջազգային կազմակերպությունների վերաբերյալ պայմանագրերը, այն պայմանագրերը, որոնք պարտավորություններ են դնում պետության ֆինանսների վրա, օրինադրույթները փոփոխելու, անհատի կարգավիճակի վերաբերյալ պայմանագրերը:
Ընդ որում, 1992-ի նոյեմբերի դրությամբ դեռևս ընդունված չէր ՀՀ առաջին Սահմանադրությունը, սակայն Գերագույն խորհուրդն ընդունել էր Անկախության հռչակագիրը, որի վերջին՝ 12-րդ կետի համաձայն՝ Անկախության հռչակագիրը հիմք է ծառայում Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրության մշակման, իսկ գործող սահմանադրության մեջ՝ փոփոխությունների և լրացումների կատարման, պետական մարմինների գործունեության, հանրապետության նոր օրենսդրության մշակման համար։ Այսինքն՝ նախևառաջ այստեղից ակնհայտ է, որ ընդունվելիք մայր օրենքը և այլ օրենքները չէին կարող հակասել հռչակագրին. այն հիմնաքարային իրավական փաստաթուղթ է, որը մինչ սահմանադրական կարգավորումների ընդունումը հռչակում էր պետության գործունեության համար կարևորագույն նշանակության հիմնահարցերը։
Հռչակագրի 5-րդ կետի սահմանմամբ՝ այլ երկրների զորամիավորումները, նրանց ռազմական բազաները և շինությունները կարող են տեղաբաշխվել Հայաստանի Հանրապետության տարածքում միայն նրա Գերագույն խորհրդի որոշմամբ:
Այսպիսով, (ա) Անկախության հռչակագրի սահմանմամբ՝ Հայաստանի Հանրապետությունում Ռուսաստանի Դաշնության սահմանապահ զորքերի միավորումները, զորամասերը, ստորաբաժանումները կարող էին տեղակայվել բացառապես Գերագույն խորհրդի որոշմամբ, (բ) տվյալ պահին գործող օրենքի ուժով՝ «Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության միջև Հայաստանի Հանրապետության տարածքում գտնվող Ռուսաստանի Դաշնության սահմանապահ զորքերի կարգավիճակի ու նրանց կենսագործունեության պայմանների մասին» 1992 թ. սեպտեմբերի 30-ի պայմանագիրը պետք է վավերացվեր Գերագույն խորհրդի կողմից։

Union of Informed Citizens NGO recently sent an inquiry to the Ministry of Foreign Affairs, the response stating:
- “Ratification procedures for the entry into force of the Treaty between the Republic of Armenia and the Russian Federation on the Status and Operating Conditions of the Border Troops of the Russian Federation on the Territory of the Republic of Armenia of September 30, 1992 were not օբսեռվեդ in view of Article 30 of the agreement, according to which the agreement shall enter into force upon signing.”
In response to another inquiry by the organization, the ministry noted:
- “The Treaty between the Republic of Armenia and the Russian Federation on the Status and Operating Conditions of the Border Troops of the Russian Federation on the Territory of the Republic of Armenia of September 30, 1992 was signed by the Prime Minister of the Republic of Armenia without specific powers, because according to the provisions of Article 5 of the Law of the Republic of Armenia on the Concluding, Ratifying and Revoking International Agreements of June 6, 1992, the President of the Republic of Armenia, the Prime Minister of the Republic of Armenia and the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia shall have the right to negotiate and conclude international agreements of the Republic of Armenia without specific powers.”
The response to our last inquiry reads:
- There is no information available in the Ministry and the National Security Service regarding the existence of a decision of the Supreme Council of the Republic of Armenia on the deployment (distribution) of border troops of the Russian Federation in the Republic of Armenia.
First of all, it should be noted that regardless of what procedure is envisaged (or no procedure is envisaged at all) in the international agreement regarding its signing and/or ratification, the question of what type of international agreements are subject to verification is regulated by the domestic legislation of each state.
Moreover, it refers to the principle of separation of powers, and such regulations are often found in the Constitution rather than ordinary laws, largely depending on the role of the president, government and parliament in the country. And even if the agreement stipulates that the signature only is sufficient for its entry into force, in the event that the domestic legislation provides for a ratification process, the ratification procedure shall be followed. Otherwise, it will constitute an excess of power.
Moreover, according to Articles 8 and 9 of the Law of the Republic of Armenia on Concluding, Ratifying and Revoking International Agreements (HO-30, adopted on June 6, 1992, expired on September 1, 2000, 1992) cited by the Ministry of Finance of Armenia: International treaties of the Republic of Armenia shall be ratified by the Supreme Council of the Republic of Armenia, subject to ratification are: agreements on cooperation and mutual assistance, defence, mutual renunciation of the use of force or the threat of use of force, demarcation of state boundaries, reconciliation, trade regulation, agreements referring to international organizations, agreements that impose obligations on the state’s finance sector, agreements on amending laws, the status of an individual.
Moreover, as of November 1992, the first Constitution of the Republic of Armenia had not yet been adopted, but the Supreme Council had adopted the Declaration of Independence, which stated: This declaration serves as the basis for the development of the constitution of the Republic of Armenia and, until such time as the new constitution is approved, as the basis for the introduction of amendments to the current constitution; and for the operation of state authorities and the development of new legislation for the Republic. This makes it obvious that the constitution and other laws to be adopted could not contradict the declaration.
According to Article 5 of the Declaration, military units of other countries, their military bases and building complexes can be located on the territory of the Republic of Armenia only by a decision of Armenia’s Supreme Council. The armed forces of the Republic of Armenia can be deployed only by a decision of its Supreme Council.
Thus, (a) according to the Declaration of Independence, the military units, military bases, building complexes of the border troops of the Russian Federation could be deployed in the Republic of Armenia only by the decision of the Supreme Council, (b) by virtue of the current law, “The Treaty between the Republic of Armenia and the Russian Federation on the Status and Operating Conditions of the Border Troops of the Russian Federation on the Territory of the Republic of Armenia of September 30, 1992 was subject to ratification by the Supreme Council.