- 21 Նոյեմբերի, 2023
«Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը» վերջերս հարցում էր ուղարկել Արտաքին գործերի նախարարություն և տեղեկացել, որ՝
- ««Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության միջև Հայաստանի Հանրապետության տարածքում գտնվող Ռուսաստանի Դաշնության սահմանապահ զորքերի կարգավիճակի ու նրանց կենսագործունեության պայմանների մասին» 1992 թ. սեպտեմբերի 30-ի պայմանագրի ուժի մեջ մտնելու համար չեն անցկացվել վավերացման ընթացակարգեր՝ հիմք ընդունելով վերջինիս 30-րդ հոդվածը, որի համաձայն՝ նշված պայմանագիրն ուժի մեջ է մտել ստորագրման պահից։»։
Կազմակերպության մեկ այլ հարցմանն ի պատասխան՝ նախարարությունը հայտնել էր՝
- ««Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության միջև Հայաստանի Հանրապետության տարածքում գտնվող Ռուսաստանի Դաշնության սահմանապահ զորքերի կարգավիճակի ու նրանց կենսագործունեության պայմանների մասին» 1992 թ. սեպտեմբերի 30-ի պայմանագիրը Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի կողմից ստորագրվել է առանց հատուկ լիազորությունների, քանի որ 1992 թ. հունիսի 6-ի «Հայաստանի Հանրապետության միջազգային պայմանագրերի կնքման, վավերացման և չեղյալ հայտարարման մասին» ՀՀ օրենքի 5-րդ հոդվածի դրույթների համաձայն՝ Հայաստանի Հանրապետության Նախագահը, Հայաստանի Հանրապետության վարչապետը և Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարն իրավունք ունեն բանակցություններ վարել և Հայաստանի Հանրապետության միջազգային պայմանագրեր ստորագրել առանց հատուկ լիազորությունների:»։
Վերջին հարցմանն ի պատասխան՝ տեղեկացվել ենք, որ՝
- Նախարարությունում և ԱԱԾ-ում առկա չեն տեղեկություններ Հայաստանի Հանրապետությունում Ռուսաստանի Դաշնության սահմանապահ զորքերի տեղակայման (տեղաբաշխման) մասին Հայաստանի Հանրապետության Գերագույն խորհրդի որոշման առկայության վերաբերյալ։
Այստեղ, նախևառաջ, անհրաժեշտ է հատուկ ընդգծել, որ անկախ նրանից, թե ինչ ընթացակարգ է նախատեսվում (կամ առհասարակ որևէ ընթացակարգ չի նախատեսվում) միջազգային պայմանագրում դրա ստորագրման և/կամ վավերացման մասով՝ յուրաքանչյուր երկրի ներքին կարգավորման տիրույթում է գտնվում այն հարցը, թե ինչ տեսակի միջազգային պայմանագրեր են ենթակա վավերացման և ինչ տեսակի պայմանագրերի համար է բավարար ստորագրությունը։
Ընդ որում, դա վերաբերում է պետական կարևորագույն մարմինների միջև իշխանությունների բաժանման և հավասարակշռման տիրույթին, և այդպիսի կարգավորումները հաճախ տեղ են գտնում ոչ թե հասարակ կամ անգամ օրգանական օրենքներում, այլ պետության մայր օրենքում` մեծապես կախված լինելով նաև երկրում նախագահի, կառավարության և խորհրդարանի դերից։ Եվ անգամ եթե պայմանագրով նախատեսվում է, որ դրա ուժի մեջ մտնելու համար բավարար պայման է միայն ստորագրությունը, այն դեպքում, երբ ներպետական օրենսդրությամբ նախատեսված է վավերացման գործընթաց, ընթացակարգը պետք է պահպանվի։ Հակառակ պարագայում դա կնշանակի լիազորությունների գերազանցում և իշխանության յուրացում։
Ավելին, ՀՀ ԱԳՆ կողմից մեջբերված՝ «Հայաստանի Հանրապետության միջազգային պայմանագրերի կնքման, վավերացման և չեղյալ հայտարարման մասին» ՀՀ օրենքի (ՀՕ-30, ընդունվել է 1992 թ. հունիսի 6-ին, ուժը կորցրել 2000 թ. սեպտեմբերի 1-ին, 1992-ի նոյեմբերի դրությամբ կիրառելի տեքստը` այստեղ) 8-րդ և 9-րդ հոդվածների կարգավորմամբ՝ Հայաստանի Հանրապետության միջազգային պայմանագրերը վավերացնում է Հայաստանի Հանրապետության Գերագույն խորհուրդը: Վավերացման ենթակա են` համագործակցության և փոխօգնության, պաշտպանության, ուժի կիրառումից կամ ուժի կիրառման սպառնալիքից փոխադարձաբար հրաժարվելու, տարածքային սահմանազատման, հաշտության, առևտուրը կարգավորելու մասին, միջազգային կազմակերպությունների վերաբերյալ պայմանագրերը, այն պայմանագրերը, որոնք պարտավորություններ են դնում պետության ֆինանսների վրա, օրինադրույթները փոփոխելու, անհատի կարգավիճակի վերաբերյալ պայմանագրերը:
Ընդ որում, 1992-ի նոյեմբերի դրությամբ դեռևս ընդունված չէր ՀՀ առաջին Սահմանադրությունը, սակայն Գերագույն խորհուրդն ընդունել էր Անկախության հռչակագիրը, որի վերջին՝ 12-րդ կետի համաձայն՝ Անկախության հռչակագիրը հիմք է ծառայում Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրության մշակման, իսկ գործող սահմանադրության մեջ՝ փոփոխությունների և լրացումների կատարման, պետական մարմինների գործունեության, հանրապետության նոր օրենսդրության մշակման համար։ Այսինքն՝ նախևառաջ այստեղից ակնհայտ է, որ ընդունվելիք մայր օրենքը և այլ օրենքները չէին կարող հակասել հռչակագրին. այն հիմնաքարային իրավական փաստաթուղթ է, որը մինչ սահմանադրական կարգավորումների ընդունումը հռչակում էր պետության գործունեության համար կարևորագույն նշանակության հիմնահարցերը։
Հռչակագրի 5-րդ կետի սահմանմամբ՝ այլ երկրների զորամիավորումները, նրանց ռազմական բազաները և շինությունները կարող են տեղաբաշխվել Հայաստանի Հանրապետության տարածքում միայն նրա Գերագույն խորհրդի որոշմամբ:
Այսպիսով, (ա) Անկախության հռչակագրի սահմանմամբ՝ Հայաստանի Հանրապետությունում Ռուսաստանի Դաշնության սահմանապահ զորքերի միավորումները, զորամասերը, ստորաբաժանումները կարող էին տեղակայվել բացառապես Գերագույն խորհրդի որոշմամբ, (բ) տվյալ պահին գործող օրենքի ուժով՝ «Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության միջև Հայաստանի Հանրապետության տարածքում գտնվող Ռուսաստանի Դաշնության սահմանապահ զորքերի կարգավիճակի ու նրանց կենսագործունեության պայմանների մասին» 1992 թ. սեպտեմբերի 30-ի պայմանագիրը պետք է վավերացվեր Գերագույն խորհրդի կողմից։

Незаконный статус Погранвойск РФ в Армении
• «Для вступления в силу договора от 30 сентября 1992 года «Между Российской Федерацией и Республикой Армения о статусе Пограничных войск Российской Федерации, находящихся на территории Республики Армения, и условиях их функционирования» никаких ратификационных процедур не проводилось в соответствии со статьей 30 договора, согласно которой указанный договор вступает в силу с момента подписания.
В ответ на другой запрос СИГ в Министерстве сообщили:
• «Договор от 30 сентября 1992 года «Между Российской Федерацией и Республикой Армения о статусе Пограничных войск Российской Федерации, находящихся на территории Республики Армения, и условиях их функционирования» был подписан Премьер-министром Республики Армения без специальных полномочий, поскольку, согласно положениям статьи 5 Закона РА от 6 июня 1992 года «О заключении, ратификации и аннулировании международных договоров Республики Армения», Президент Республики Армения, Премьер-министр Республики Армения и Министр иностранных дел Республики Армения имеют право вести переговоры по международным договорам Республики Армения и подписывать их».
В ответ на последний запрос в МИД сообщили, что:
• В Министерстве и СНБ нет информации о наличии решения Верховного Совета Республики Армения о размещении (дислокации) пограничных войск Российской Федерации в Республике Армения.
Здесь, прежде всего, необходимо подчеркнуть, что независимо от того, какая процедура предусмотрена (или никакой процедуры не предусмотрено) в международном договоре относительно его подписания и/или ратификации, в сфере внутреннего регулирования каждой страны находится вопрос о том, какой вид международных договоров подлежит ратификации и для каких типов договоров достаточно подписи.
Причем, это касается сферы разделения и балансирования полномочий между важнейшими государственными органами, и такие нормативы часто находят место не в обычных или даже органических законах, а в Конситуции государства, во многом в зависимости от роли президента, правительства и парламента страны. И даже если в договоре предусмотрено, что только подпись является достаточным условием для его вступления в силу, в случае, если внутригосударственное законодательство предусматривает процедуру ратификации, процедуру необходимо соблюдать. В противном случае это будет означать превышение полномочий и узурпацию власти.
Более того, в соответствии со статьями 8 и 9 Закона РА «О заключении, ратификации и аннулировании международных договоров Республики Армения» (принят 6 июня 1992 г., срок действия истек 1 сентября 2000 г., приведенный текст по состоянию на ноябрь 2011 года здесь), на который ссылается МИД РА, международные договоры Республики Армения ратифицируются Верховным Советом Республики Армения. Ратификации подлежат: соглашения о сотрудничестве и взаимопомощи, обороне, взаимном отказе от применения силы или угрозы ее применения, территориальном разграничении, примирении, регулировании торговли, соглашения о международных организациях, договоры, соглашения, налагающие обязательства на финансы государства, договоры о статусе физических лиц и внесении изменений в законы.
Причем, по состоянию на ноябрь 1992 года первая Конституция Республики Армения еще не была принята, однако Верховный Совет принял Декларацию о независимости, согласно 12-му пункту которой «Декларация служит основой для разработки Конституции Республики Армения, внесения изменений и дополнений в действующую Конституцию, деятельности государственных органов, разработки нового законодательства Республики». То есть, прежде всего, отсюда очевидно, что Конституция и другие законы, которые должны были быть приняты, не могли противоречить Декларации. Это краеугольный правовой документ, который еще до принятия конституционных положений декларировал важнейшие вопросы деятельности государства
Согласно пункту 5 Декларации, войсковые соединения других стран, их военные базы и сооружения могут размещаться на территории Республики Армения только по решению ее Верховного Совета.
Таким образом:
(а) согласно определению Декларации пограничные войска Российской Федерации, их военные базы, подразделения могли быть дислоцированы в Республике Армения только по решению Верховного Совета;
(б) в силу действующего Закона, договор от 30 сентября 1992 года «Между Российской Федерацией и Республикой Армения о статусе Пограничных войск Российской Федерации, находящихся на территории Республики Армения, и условиях их функционирования» должен был быть ратифицирован Верховным Советом.