- 8 Դեկտեմբերի, 2023
«Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը» դեկտեմբերի 8-ին կազմակերպեց Հայաստանի Եվրոպական համալսարանի իրավագիտության ֆակուլտետի 2-4-րդ կուրսերի ուսանողների այցը ՀՀ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով:
Ուսանողներին ողջունեցին հանձնաժողովի անդամներ Արուսյակ Տերչանյանը և Սիլվա Մարկոսյանը։
Հանդիպման հիմնական բանախոսն էր հանձնաժողովի քարտուղար Արմեն Սմբատյանը, որը խոսեց ԿԸՀ կառուցվածքից, դրա անդամներին ներկայացվող անկախության, անկողմնակալության և ապաքաղաքական լինելու պահանջներից, ԿԸՀ կազմակերպչական և վերահսկողական գործառույթներից, ընտրական համակարգերի տարբերություններից, վերահսկողության գործիքներից, այդ թվում՝ ցուցակների կազմումից և հրապարակումից, բուն ընտրական գործընթացից, ընտրական համակարգում այլ մարմինների և կազմակերպությունների գործառույթներից, ինչպես նաև ընտրություններին մասնակցելու կարևորությունից և չմասնակցելու հետևանքներից։
Առանձին մանրամասն անդրադարձ կատարվեց նախընտրական քարոզչությանը, դրա ժամանակահատվածին, ֆինանսավորմանը, վերահսկողության հնարավորություններին։
Այնուհետև պարոն Սմբատյանն անդրադարձավ ուսանողներին հետաքրքրող բոլոր հարցերին, որոնք վերաբերում էին միջազգային փորձին, ընտրությունների ֆինանսավորմանը, ընտրական գործընթացի մանրամասներին, ընտրական իրավունքի սահմանափակումներին։
Միջոցառումների շարքն իրականացվում է «Freedom House» կազմակերպության աջակցությամբ՝ «Հայաստանում ժողովրդավարական մշակույթի առաջմղում» ծրագրի շրջանակներում:

Состоялся ознакомительный визит студентов Европейского университета в ЦИК
«Союз информированных граждан» 8 декабря организовал визит студентов 2-4 курсов юридического факультета Европейского университета Армении в Центральную избирательную комиссию (ЦИК) РА.
Студентов приветствовали члены комиссии Арусяк Терчанян и Сильва Маркосян.
Основным спикером выступил секретарь комиссии Армен Смбатян, который рассказал о структуре ЦИК, требованиях к независимости, беспристрастности и аполитичности, предъявляемых к ее членам, организационных и контрольных функциях ЦИК, различиях избирательных систем, инструментах контроля, включая составление и публикацию списков, сам избирательный процесс, функции других органов и организаций избирательной системы, а также важность участия в выборах и последствия неучастия.
Подробно были рассмотрены предвыборная агитация, период ее проведения, финансирование, возможности контроля.
Затем г-н Смбатян ответил на все интересующие студентов вопросы, связанные с международным опытом, финансированием выборов, деталями избирательного процесса и ограничениями избирательного права.
Серия мероприятий проводится при поддержке организации «Freedom House» в рамках программы «Продвижение демократической культуры в Армении».