- 8 Դեկտեմբերի, 2023
«Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը» դեկտեմբերի 8-ին կազմակերպեց Հայաստանի Եվրոպական համալսարանի իրավագիտության ֆակուլտետի 2-4-րդ կուրսերի ուսանողների այցը ՀՀ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով:
Ուսանողներին ողջունեցին հանձնաժողովի անդամներ Արուսյակ Տերչանյանը և Սիլվա Մարկոսյանը։
Հանդիպման հիմնական բանախոսն էր հանձնաժողովի քարտուղար Արմեն Սմբատյանը, որը խոսեց ԿԸՀ կառուցվածքից, դրա անդամներին ներկայացվող անկախության, անկողմնակալության և ապաքաղաքական լինելու պահանջներից, ԿԸՀ կազմակերպչական և վերահսկողական գործառույթներից, ընտրական համակարգերի տարբերություններից, վերահսկողության գործիքներից, այդ թվում՝ ցուցակների կազմումից և հրապարակումից, բուն ընտրական գործընթացից, ընտրական համակարգում այլ մարմինների և կազմակերպությունների գործառույթներից, ինչպես նաև ընտրություններին մասնակցելու կարևորությունից և չմասնակցելու հետևանքներից։
Առանձին մանրամասն անդրադարձ կատարվեց նախընտրական քարոզչությանը, դրա ժամանակահատվածին, ֆինանսավորմանը, վերահսկողության հնարավորություններին։
Այնուհետև պարոն Սմբատյանն անդրադարձավ ուսանողներին հետաքրքրող բոլոր հարցերին, որոնք վերաբերում էին միջազգային փորձին, ընտրությունների ֆինանսավորմանը, ընտրական գործընթացի մանրամասներին, ընտրական իրավունքի սահմանափակումներին։
Միջոցառումների շարքն իրականացվում է «Freedom House» կազմակերպության աջակցությամբ՝ «Հայաստանում ժողովրդավարական մշակույթի առաջմղում» ծրագրի շրջանակներում:

Study visit for students of the European University
On December 8, Union of Informed Citizens organized the visit of the students of the Faculty of Law of the European University of Armenia to the RA Central Electoral Commission.
The students were received by commission members Arusyak Terchanyan and Silva Markosyan.
The main speaker was CEC Secretary Armen Smbatyan, who spoke about the structure of the CEC, the requirements for independence, impartiality and non-partisanship set out for the members, functions of the CEC, differences in electoral systems, oversight tools, including the compilation and publication of voter lists, the election process itself, the functions of other bodies and organizations in the electoral system, as well as the importance of participating in elections and the implications of not participating.
A detailed reference was made to pre-election campaigning, its period, financing, possibilities for oversight.
Mr. Smbatyan also addressed all the questions of interest to the students, which were related to the international best practice, the financing of elections, details of the electoral process, and restrictions on the right to vote.
The series of events is carried out with the support of Freedom House, within the framework of Advancing Democratic Culture in Armenia project.