- 11 Դեկտեմբերի, 2023
Դեկտեմբերի 9-10-ը Դիլիջանում տեղի ունեցավ «Ինչպես վերահսկել պետական գնումները» թեմայով սեմինար-թրեյնինգ՝ լրագրողների և քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների համար:
Միջոցառումը կազմակերպել էր «Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը»՝ ՄԹ միջազգային զարգացման աջակցության շրջանակում Միացյալ Թագավորության կառավարության աջակցությամբ:
Սեմինարի բանախոսներն էին ֆինանսների փոխնախարար Ավագ Ավանեսյանը, ՖՆ Գնումների քաղաքականության վարչության պետ Սերգեյ Շահնազարյանը, ՊՎԾ Գնումների գործընթացների վերահսկողության վարչության պետ Կարեն Մնացականյանը, Քաղաքաշինության կոմիտեի Քաղաքաշինական ծրագրերի իրականացման վարչության պետ Արսեն Միրզոյանը, «Ճանապարհային դեպարտամենտ» հիմնադրամի պայմանագրերի կառավարման ավագ մասնագետ Արտաշես Հովսեփյանը, Երևանի փոխքաղաքապետ Սուրեն Գրիգորյանը և փորձագետ Արտակ Քյուրումյանը:
Բանախոսները ներկայացրեցին Հայաստանում պետական գնումների համակարգի առանձնահատկությունները, առկա խնդիրները և համակարգի վերահսկման մեխանիզմները:
Սեմինար-թրեյնինգի մասնակիցները հնարավորության ստացան ծանոթանալու գնումների ոլորտի վերահսկմանը վերաբերող պրակտիկ օրինակների և խորքային նրբությունների:

Состоялся семинар на тему «Как контролировать госзакупки»
В Дилижане 9-10 декабря состоялся семинар-трейнинг на тему «Как контролировать государственные закупки» для журналистов и представителей гражданского общества.
Мероприятие было организовано НПО «Союз информированных граждан» в рамках поддержки международного развития при поддержке правительства Великобритании.
Спикерами семинара выступили заместитель министра финансов Аваг Аванесян, начальник отдела политики закупок Министерства финансов РА Сергей Шахназарян, начальник управления контроля закупок Государственной контрольной службы Карен Мнацаканян, начальник отдела реализации градостроительного планирования Комитета по градостроительству Арсен Мирзоян, старший специалист по управлению контрактами фонда «Дорожный департамент» Арташес Овсепян, заместитель мэра Еревана Сурен Григорян и эксперт Артак Кюрумян.
Спикеры представили особенности системы государственных закупок в Армении, существующие проблемы и механизмы контроля за системой.
Участники семинара-тренинга имели возможность ознакомиться с практическими примерами и углубленными нюансами, связанными с контролем в сфере закупок.