Փետրվարի 3-4-ը Ծաղկաձորում կայացավ «Արտաքին քաղաքականությունը և դրա լուսաբանումը. խաղաղության հեռանկարը փոփոխվող աշխարհում» սեմինար-քննարկումը՝ կազմակերպված «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» ՀԿ կողմից:
Բաց մրցույթով ընտրված լրագրողների և կարծիքի առաջատարների համար բանախոսությամբ հանդես եկան ՀՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը, ԱՄՆ ՄԶԳ Հայաստանի էներգետիկ անվտանգության ծրագրի ղեկավար Աբգար Բուդաղյանը, Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, ԵՄ դեսպան Ն.Գ. Վասիլիս Մարագոսը, ՀՀ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Խաչատրյանը, ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում Հայաստանի հատուկ ներկայացուցիչ Ռուբեն Ռուբինյանը, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը։
Բանախոսները մասնակիցներին ներկայացրին վերջին ամիսներին արտաքին քաղաքական (ռազմաքաղաքական, տնտեսական, էներգետիկ և այլ) տիրույթում տեղի ունեցող գործընթացները «Chatham House» ֆորմատով։
Ծրագրի շրջանակներում տեղի ունեցող հանդիպումներն իրականացվում են Ժողովրդավարության ազգային հիմնադրամի (NED) աջակցությամբ և կրում են շարունակական բնույթ։

“Foreign Policy and Coverage: Prospect of peace in the changing world” seminar held on February 3-4
On February 3-4, the “Foreign Policy and Coverage: Prospect of Peace in the Changing World” seminar, organized by the Union of Informed Citizens NGO, was held in Tsaghkadzor.
Armen Grigoryan, Secretary of the RA Security Council, Abgar Budaghyan, Head of USAID Energy Security Project, Head of the EU Delegation to Armenia, EU Ambassador H.E. Mr. Vassilis Maragos, MP of “Armenia” parliamentary faction Artur Khachatryan, Vice President of the RA National Assembly, Special Representative of Armenia for the normalization process between Armenia and Turkey, Ruben Rubinyan, RA Minister of Economy Vahan Kerobyan spoke at the event.
The speakers presented to the participants the processes taking place in the foreign political (military-political, economic, energy and other) arena in the “Chatham House” format.
The project events are organized with the support of the National Endowment for Democracy (NED) and are of an ongoing nature․