Փետրվարի 3-4-ը Ծաղկաձորում կայացավ «Արտաքին քաղաքականությունը և դրա լուսաբանումը. խաղաղության հեռանկարը փոփոխվող աշխարհում» սեմինար-քննարկումը՝ կազմակերպված «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» ՀԿ կողմից:
Բաց մրցույթով ընտրված լրագրողների և կարծիքի առաջատարների համար բանախոսությամբ հանդես եկան ՀՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը, ԱՄՆ ՄԶԳ Հայաստանի էներգետիկ անվտանգության ծրագրի ղեկավար Աբգար Բուդաղյանը, Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, ԵՄ դեսպան Ն.Գ. Վասիլիս Մարագոսը, ՀՀ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Խաչատրյանը, ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում Հայաստանի հատուկ ներկայացուցիչ Ռուբեն Ռուբինյանը, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը։
Բանախոսները մասնակիցներին ներկայացրին վերջին ամիսներին արտաքին քաղաքական (ռազմաքաղաքական, տնտեսական, էներգետիկ և այլ) տիրույթում տեղի ունեցող գործընթացները «Chatham House» ֆորմատով։
Ծրագրի շրջանակներում տեղի ունեցող հանդիպումներն իրականացվում են Ժողովրդավարության ազգային հիմնադրամի (NED) աջակցությամբ և կրում են շարունակական բնույթ։

Состоялся семинар на тему «Внешняя политика и освещение: перспектива мира в меняющемся мире»
3-4 февраля в Цахкадзоре состоялся семинар на тему «Внешняя политика и освещение: перспектива мира в меняющемся мире», организованный НПО «Союз информированных граждан».
С докладами выступили секретарь Совета безопасности РА Армен Григорян, руководитель программы энергетической безопасности миссии USAID в Армения Абгар Будагян, глава Делегации Евросоюза в Армении, посол Василис Марагос, депутат фракции НС «Армения» Артур Хачатрян, вице-спикер НС РА, спецпредставитель Армении на переговорах по урегулированию армяно-турецких отношений Рубен Рубинян, министр экономики РА Ваан Керобян.
Спикеры в формате «Chatham House» представили участникам семинара процессы, происходящие во внешнеполитической (военно-политической, экономической, энергетической и др.) сфере.
Встречи, проходящие в рамках проекта, проводятся при поддержке Национального фонда за демократию (NED) и носят постоянный характер.