Ապրիլի 5-ին Արամ Խաչատրյանի տուն-թանգարանում տեղի ունեցավ «Իրազեկ քաղաքացիների միավորման» 10-ամյա հոբելյանին նվիրված ընդունելությունը:
Հրավիրված էին ԻՔՄ գործընկեր կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, պետական պաշտոնյաներ, դեսպաններ և այլ դիվանագիտական ներկայացուցիչներ, կազմակերպության նախկին և ներկա աշխատակիցներ:
Միջոցառմանը ելույթի խոսքով հանդես եկավ ԻՔՄ ծրագրերի համակարգող Դանիել Իոաննիսյանը՝ ներկայացնելով կազմակերպության անցած ճանապարհը, ներկայիս ծրագրերն ու գործունեության ուղղությունները:
ԻՔՄ-ն բարձր է գնահատում բոլոր շնորհավորանքներն ու բարեմաղթանքները՝ վերահաստատելով հանուն Հայաստանում ժողովրդավարության ամրապնդման աշխատելու իր պատրաստակամությունը:

Reception dedicated to 10-year anniversary of Union of Informed Citizens
On April 5, a reception dedicated to the 10-year anniversary of the Union of Informed Citizens was held at the House-Museum of Aram Khachaturian.
Representatives of partner organizations, government officials, ambassadors and other diplomatic representatives, former and current employees of the organization were invited to the event.
Programs Coordinator at Union of Informed Citizens Daniel Ioannisyan delivered a speech at the event, presenting the organization’s past, current programs and directions of activity.
The Union of Informed Citizens highly appreciates all the congratulations and good wishes, reaffirming its willingness to work for the strengthening of democracy in Armenia.