ԻՔՄ հաղորդագրությունը «Տավուշը հանուն հայրենիքի» շարժման՝ մայիսի 9-ի հանրահավաքի մասնակիցների քանակի վերաբերյալ
Երեկ՝ մայիսի 9-ին, «Տավուշը հանուն հայրենիքի» շարժումը՝ քայլերթով Տավուշից Երևան ժամանած, ՀԱԵ Տավուշի թեմի առաջնորդ Բագրատ սրբազանի գլխավորությամբ Հանրապետության հրապարակում ժամը 16:00-ից հրավիրել էր հանրահավաք, որը մեկնարկեց մոտ երկու ժամ անց:
«Իրազեկ քաղաքացիների միավորումն» աերոնկարահանման միջոցով իրականացրել է հանրահավաքի մասնակիցների հաշվարկ, որի արդյունքում պարզվել է, որ 18:10-ի դրությամբ Հանրապետության հրապարակում և հարակից տարածքներում գտնվել է շուրջ 31700 մարդ:
Նշենք, որ քայլերթի ընթացքում ԻՔՄ-ն «Տավուշը հանուն հայրենիքի» շարժման որևէ ակցիայի նկարահանում կամ դրանց մասնակիցների հաշվարկ չի իրականացրել:

On May 9, the “Tavush for the Motherland” movement, led by the Primate of the Tavush Diocese Bagrat Galstanyan, convened a rally at the Republic Square from 16:00, which started about two hours later.
The Union of Informed Citizens carried out a count of the participants of the rally through aerial photography. The results of the count showed that as of 18:10 there were about 31700 people in the Republic Square and adjacent areas.
It should be noted that during the march, the Union of Informed Citizens did not film any actions of the “Tavush for the Motherland” movement or count their participants.